Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
...nebo spíš "dva notebooky", kterýpak si vybrat mám? :-|
Zhruba před měsícem jsem zkonstatoval, že můj malý notýsek "Tinky" (IBM ThinkPad 240) už nedostačuje mým představám o mobilním pracovním nástroji a rozhodl jsem se, že si pořídím nový strojek. "Tinky" momentálně spokojeně přede někde v okolí Aše (aspoň doufám) a já řeším dilema, kdo bude jeho nástupcem.
Pročetl jsem si pěknou hromádku diskuzí, recenzí, radostných výkřiků i nářků, navštívil jsem kdejakou stránku se zaměřením na notebooky a Linux na nich, prokutal jsem (samozřejmě) i zdejší rubriku Hardware a všechno se snažil důkladně promyslet. Jsa zaměstnancem s nemanažerským příjmem, rozhodl jsem se porozhlédnout se v cenové kategorii pro sociálně slabší... Od svého budoucího notýsku neočekávám (už vzhledem k pořizovací ceně) žádné zázraky. Jediné, co je "naprosto nečekaně" pro mě klíčové, je plná funkčnost v Linuxu.
Tak jsem dumal a přemisťoval zrníčka na miskách vah,až jsem dospěl do finálového kola, kde zůstali poslední dva borci, mezi kterými se ovšem těžko rozhoduji. :-|
Jedním z nich je poměrně profláknutý HP nx7400 (#RH411EA) od společnosti Hewlett-Packard a druhým low-endový model společnosti Lenovo, a sice Lenovo 3000 C200. A včilek babo (tedy spíše laskavý čtenáři) raď. Oba modely mají svá pro i proti; Lenovo má krapet lepší výbavu i nepatrně lepší cenu, HP zase možnost připojení externí baterie, popř. docking-station. Rozlišení HP je WXGA (1280x800), zatímco Lenovo "jen" XGA (1024x768). Prostě ať se na to dívám z kterékoliv strany, vždy dojdu do stejného bodu, totiž - který z nich vybrat?
Pokud by tedy někdo z vás měl zkušenosti s některým z těchto modelů v libovolné distribuci (vždyť je to vlastně stejně všechno uvnitř totéž), rád se nechám poučit o tom, proč ten jistý model ano či ne. Děkuji předem.
PS: Anketa sice má podstatně menší informační hodnotu než konkrétní komentář k věci, ale když už se tu takříkajíc nabízí, tak by byla škoda ji sem nedat.
Tiskni
Sdílej:
To leda až vyhraju ve Sportce Ale v tom případě bych sáhnul naprosto bez zaváhání po stroji od jakési "ovocnářské firmy".
Taky bych do Z61e šel, sám jsem ho bral, to moje r51e na splátky, 10+1. Konečnej výsledek se mi líbí.
A když ne, tak to HP.
Notes "z druhé ruky" jsem měl, ale u něj jsem tak říkajíc znal historii a navíc jsem na něj měl rok záruku, což bylo podstatně příjemnější než 6 měsíců. Samozřejmě by se mi Téčko od IBM líbilo mnohem víc, ale jak píšu - nejsou penizky navíc
Vzhledem k tomu, že doteď jsem byl zvyklý dělat s Celeronem 366MHz, tak je pro mě i "ořezaný" Celeron M slušně nadupaný stroj a nemožnosti podtaktování jsem si vědom. Co se dá dělat - život jsou samé kompromisy. :-|
A má to 4kg ... proč ne, užijte si to.