V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Máte pravdu v tom, bsa mi jako taková přijde pošahaná. Anonymně někam poslat udání pochybné organizaci je opravdu dost silná káva.
Proto jsem psal o tom, že vyšetřování je věcí policie (nikoliv bsa). Policie a další orgány státní správy je tu od toho, aby hájily právo platné v této zemi, pokud dojde k jeho porušování (vč. práv autorských). Nemluvím o tom, že by bylo správné poslat anonymně udání jakékoliv soukromé organizaci, ale pokud jste si vědom porušení zákona, můžete podat regulérní trestní oznámení. To ovšem vyžaduje prochu jiné morální vlastnosti, už jen proto, že rozhodně není anonymní.
... jinak vlastní rozsáhlé sbírky nelegálních mp3 a videa.tak ukaž prstem - znáš někoho, kdo vlastní "sbírku nelegálních mp3 a videa"? co je to vlastně "nelegální mp3"? copak soubor sám o sobě může být nelegální? co já vím, nelegální může být pouze jeho pořízení nebo použití, ale nikoliv samotná existence ...
Dodržovat licence a autorská práva není otázka toho, zda je nade mnou bič trestu, ale otázkou toho, zda zda je dodržovat chci, protože to považuji je správné.
Jak jsem řekl, nejsem právník. O něčem podobném jsem
již četl, samozřejmě že to za normální nepovažuji. Naopak
podle mých zkušeností je OSA co do úchylnosti plnně
srovnalená s BSA, pravděpodobně ještě horší. Viz. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?…
a http://www.sbory.cz/…l_clanek.php?…
Ale rozhodně jej nepovažuji za správné, pokud k tomu majitel autorských práv nedal svolení.autor (majitel autorských práv) k tomu dal svolení už tím, že se rozhodl dílo vytvořit v ČR, kde s ním musí být nakládáno dle zákonů ČR, které zhotovování rozmnoženin za určitých podmínek dovolují mimochodem, je celkem zajímavé všimnout si rozdílu mezi majitelem a vykonavatelem autorských práv ...
Takze je legalni drzet neco, co jsem nemohl nabyt legalni cestou?viz Luk ... jinak třeba sbírku mptrosek si mohu vybudovat, aniž by vůbec někdo nějaký zákon porušil
ten, kdo to na inetu poskytuje porusuje zakon (nebo autorske pravo)...jsem přesvědčen, že např. tato stránka je naprosto v pořádku, čili vysvětlení "jak můžu něco legálně stahovat" bych hledal například tam
Bavme se v etické roviněTo je těžké. O tom, co je a není etické, se většinou lidi neshodnou. A když se přeci určitá skupina shodne, neznamená to, že je to tak správné a přijatelné pro jiné. Zákony - ač bývají často špatné - dávají určitou záruku, že je, o co se opřít. Je-li zákon pochybený, nebo dokonce (záměrně) škodlivý, je potřeba se jej snažit změnit/zrušit. Snahy spoléhat na neuchopitelnou etiku mívají často nešťastné konce.
Zákony jsou etické a morální kompromisy, které nejsou nijak dány shůry, ale vytváříme je my sami. A to procesem, který je často dost ubohý, ale používáme ho proto, že lepší neznáme.... je to tak, že lepší způsob prostě neznáme. Je to jediný realizovatelný a udržitelný systém umožňující dlouhodobější soužití velkého počtu lidí s rozdílnými názory, výchovou a ambicemi.
... tak je podle některých zloděj, podle někoho porušuje "jen" autorská práva.celkem by mě zajímalo, když už se to tady na ábíčku několikrát řešilo, proč stále prakticky všichni mluví o kradení software, když v popsaných případech jde právě o porušování autorských práv?
Protože krádež je drtivou většinou obyvatelstva považována za něco zavrženíhodného a porušování autorský práv naopak za něco zcela běžného?aha, takže, rozumím-li tomu správně, když něco považuji za zavrženíhodné, mohu o tom lhát (tedy nazývat porušení autorských práv krádeží)? - opravdu pěkný příklad, kam to s tím newspeakem dotáhneme
Jak tu někdo výše nakousl ty filmy a muziku, kolik lidi _nemá_ doma nějaké to pálené CD, DVD, mp3, ...?hodně
ale kdy jste si naposledy půjčili od někoho DVD a on to byl dokonce i originál?já asi před půl rokem; leč nechápu smysl otázky?
"Hele blázen :), Se na to vyser sou to vyhozený peníze (To sice sou ale..), sežeň pálený., Dpobrej džouk."Na to je dobrá odpověď: Než shánět pálené a peklit se s nimi, za tu dobu vydělám víc peněz, než mě stojí legální
Člověče, tak jsem pátral v paměti... první comp, co jsem měl, byl C64 a na ten jsem si tehdy v naivitě "kupoval" hry přes Avízo -> pak jsem ho prodal a jako nemajetný studentík jsem si za prachy z brigád apod. poskládal 286...386...486. To bylo "černé" období, kdy se na mém compu objevil soft pochybného původu Win 3.11, Word6 (MSDOS jsem měl oficiální) - za což se hluboce stydím
Další comp jsem koupil s předinstalovanýma W98, takže jsem svému svědomí poněkud ulehčil a po cestě lemované GIMPem, Mozillou a OOo pro Wokna jsem se dostal k linuxu, kde jsem doposud (a když TUX dá i nadále).
Takže podle hesla: "Kdo je bez viny, ať hodí kamenem" bych měl asi držet ústa a krok... Mea culpa, mea maxima culpa
Tiskni
Sdílej: