Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Máte pravdu v tom, bsa mi jako taková přijde pošahaná. Anonymně někam poslat udání pochybné organizaci je opravdu dost silná káva.
Proto jsem psal o tom, že vyšetřování je věcí policie (nikoliv bsa). Policie a další orgány státní správy je tu od toho, aby hájily právo platné v této zemi, pokud dojde k jeho porušování (vč. práv autorských). Nemluvím o tom, že by bylo správné poslat anonymně udání jakékoliv soukromé organizaci, ale pokud jste si vědom porušení zákona, můžete podat regulérní trestní oznámení. To ovšem vyžaduje prochu jiné morální vlastnosti, už jen proto, že rozhodně není anonymní.
... jinak vlastní rozsáhlé sbírky nelegálních mp3 a videa.tak ukaž prstem - znáš někoho, kdo vlastní "sbírku nelegálních mp3 a videa"? co je to vlastně "nelegální mp3"? copak soubor sám o sobě může být nelegální? co já vím, nelegální může být pouze jeho pořízení nebo použití, ale nikoliv samotná existence ...
Dodržovat licence a autorská práva není otázka toho, zda je nade mnou bič trestu, ale otázkou toho, zda zda je dodržovat chci, protože to považuji je správné.
Jak jsem řekl, nejsem právník. O něčem podobném jsem
již četl, samozřejmě že to za normální nepovažuji. Naopak
podle mých zkušeností je OSA co do úchylnosti plnně
srovnalená s BSA, pravděpodobně ještě horší. Viz. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?…
a http://www.sbory.cz/…l_clanek.php?…
Ale rozhodně jej nepovažuji za správné, pokud k tomu majitel autorských práv nedal svolení.autor (majitel autorských práv) k tomu dal svolení už tím, že se rozhodl dílo vytvořit v ČR, kde s ním musí být nakládáno dle zákonů ČR, které zhotovování rozmnoženin za určitých podmínek dovolují mimochodem, je celkem zajímavé všimnout si rozdílu mezi majitelem a vykonavatelem autorských práv ...
Takze je legalni drzet neco, co jsem nemohl nabyt legalni cestou?viz Luk ... jinak třeba sbírku mptrosek si mohu vybudovat, aniž by vůbec někdo nějaký zákon porušil
ten, kdo to na inetu poskytuje porusuje zakon (nebo autorske pravo)...jsem přesvědčen, že např. tato stránka je naprosto v pořádku, čili vysvětlení "jak můžu něco legálně stahovat" bych hledal například tam
Bavme se v etické roviněTo je těžké. O tom, co je a není etické, se většinou lidi neshodnou. A když se přeci určitá skupina shodne, neznamená to, že je to tak správné a přijatelné pro jiné. Zákony - ač bývají často špatné - dávají určitou záruku, že je, o co se opřít. Je-li zákon pochybený, nebo dokonce (záměrně) škodlivý, je potřeba se jej snažit změnit/zrušit. Snahy spoléhat na neuchopitelnou etiku mívají často nešťastné konce.
Zákony jsou etické a morální kompromisy, které nejsou nijak dány shůry, ale vytváříme je my sami. A to procesem, který je často dost ubohý, ale používáme ho proto, že lepší neznáme.... je to tak, že lepší způsob prostě neznáme. Je to jediný realizovatelný a udržitelný systém umožňující dlouhodobější soužití velkého počtu lidí s rozdílnými názory, výchovou a ambicemi.
... tak je podle některých zloděj, podle někoho porušuje "jen" autorská práva.celkem by mě zajímalo, když už se to tady na ábíčku několikrát řešilo, proč stále prakticky všichni mluví o kradení software, když v popsaných případech jde právě o porušování autorských práv?
Protože krádež je drtivou většinou obyvatelstva považována za něco zavrženíhodného a porušování autorský práv naopak za něco zcela běžného?aha, takže, rozumím-li tomu správně, když něco považuji za zavrženíhodné, mohu o tom lhát (tedy nazývat porušení autorských práv krádeží)? - opravdu pěkný příklad, kam to s tím newspeakem dotáhneme
Jak tu někdo výše nakousl ty filmy a muziku, kolik lidi _nemá_ doma nějaké to pálené CD, DVD, mp3, ...?hodně
ale kdy jste si naposledy půjčili od někoho DVD a on to byl dokonce i originál?já asi před půl rokem; leč nechápu smysl otázky?
"Hele blázen :), Se na to vyser sou to vyhozený peníze (To sice sou ale..), sežeň pálený., Dpobrej džouk."Na to je dobrá odpověď: Než shánět pálené a peklit se s nimi, za tu dobu vydělám víc peněz, než mě stojí legální
Člověče, tak jsem pátral v paměti... první comp, co jsem měl, byl C64 a na ten jsem si tehdy v naivitě "kupoval" hry přes Avízo -> pak jsem ho prodal a jako nemajetný studentík jsem si za prachy z brigád apod. poskládal 286...386...486. To bylo "černé" období, kdy se na mém compu objevil soft pochybného původu Win 3.11, Word6 (MSDOS jsem měl oficiální) - za což se hluboce stydím
Další comp jsem koupil s předinstalovanýma W98, takže jsem svému svědomí poněkud ulehčil a po cestě lemované GIMPem, Mozillou a OOo pro Wokna jsem se dostal k linuxu, kde jsem doposud (a když TUX dá i nadále).
Takže podle hesla: "Kdo je bez viny, ať hodí kamenem" bych měl asi držet ústa a krok... Mea culpa, mea maxima culpa
Tiskni
Sdílej: