V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Máte pravdu v tom, bsa mi jako taková přijde pošahaná. Anonymně někam poslat udání pochybné organizaci je opravdu dost silná káva.
Proto jsem psal o tom, že vyšetřování je věcí policie (nikoliv bsa). Policie a další orgány státní správy je tu od toho, aby hájily právo platné v této zemi, pokud dojde k jeho porušování (vč. práv autorských). Nemluvím o tom, že by bylo správné poslat anonymně udání jakékoliv soukromé organizaci, ale pokud jste si vědom porušení zákona, můžete podat regulérní trestní oznámení. To ovšem vyžaduje prochu jiné morální vlastnosti, už jen proto, že rozhodně není anonymní.
... jinak vlastní rozsáhlé sbírky nelegálních mp3 a videa.tak ukaž prstem - znáš někoho, kdo vlastní "sbírku nelegálních mp3 a videa"? co je to vlastně "nelegální mp3"? copak soubor sám o sobě může být nelegální? co já vím, nelegální může být pouze jeho pořízení nebo použití, ale nikoliv samotná existence ...
Dodržovat licence a autorská práva není otázka toho, zda je nade mnou bič trestu, ale otázkou toho, zda zda je dodržovat chci, protože to považuji je správné.
Jak jsem řekl, nejsem právník. O něčem podobném jsem
již četl, samozřejmě že to za normální nepovažuji. Naopak
podle mých zkušeností je OSA co do úchylnosti plnně
srovnalená s BSA, pravděpodobně ještě horší. Viz. http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?…
a http://www.sbory.cz/…l_clanek.php?…
Ale rozhodně jej nepovažuji za správné, pokud k tomu majitel autorských práv nedal svolení.autor (majitel autorských práv) k tomu dal svolení už tím, že se rozhodl dílo vytvořit v ČR, kde s ním musí být nakládáno dle zákonů ČR, které zhotovování rozmnoženin za určitých podmínek dovolují mimochodem, je celkem zajímavé všimnout si rozdílu mezi majitelem a vykonavatelem autorských práv ...
Takze je legalni drzet neco, co jsem nemohl nabyt legalni cestou?viz Luk ... jinak třeba sbírku mptrosek si mohu vybudovat, aniž by vůbec někdo nějaký zákon porušil
ten, kdo to na inetu poskytuje porusuje zakon (nebo autorske pravo)...jsem přesvědčen, že např. tato stránka je naprosto v pořádku, čili vysvětlení "jak můžu něco legálně stahovat" bych hledal například tam
Bavme se v etické roviněTo je těžké. O tom, co je a není etické, se většinou lidi neshodnou. A když se přeci určitá skupina shodne, neznamená to, že je to tak správné a přijatelné pro jiné. Zákony - ač bývají často špatné - dávají určitou záruku, že je, o co se opřít. Je-li zákon pochybený, nebo dokonce (záměrně) škodlivý, je potřeba se jej snažit změnit/zrušit. Snahy spoléhat na neuchopitelnou etiku mívají často nešťastné konce.
Zákony jsou etické a morální kompromisy, které nejsou nijak dány shůry, ale vytváříme je my sami. A to procesem, který je často dost ubohý, ale používáme ho proto, že lepší neznáme.... je to tak, že lepší způsob prostě neznáme. Je to jediný realizovatelný a udržitelný systém umožňující dlouhodobější soužití velkého počtu lidí s rozdílnými názory, výchovou a ambicemi.
... tak je podle některých zloděj, podle někoho porušuje "jen" autorská práva.celkem by mě zajímalo, když už se to tady na ábíčku několikrát řešilo, proč stále prakticky všichni mluví o kradení software, když v popsaných případech jde právě o porušování autorských práv?
Protože krádež je drtivou většinou obyvatelstva považována za něco zavrženíhodného a porušování autorský práv naopak za něco zcela běžného?aha, takže, rozumím-li tomu správně, když něco považuji za zavrženíhodné, mohu o tom lhát (tedy nazývat porušení autorských práv krádeží)? - opravdu pěkný příklad, kam to s tím newspeakem dotáhneme
Jak tu někdo výše nakousl ty filmy a muziku, kolik lidi _nemá_ doma nějaké to pálené CD, DVD, mp3, ...?hodně
ale kdy jste si naposledy půjčili od někoho DVD a on to byl dokonce i originál?já asi před půl rokem; leč nechápu smysl otázky?
"Hele blázen :), Se na to vyser sou to vyhozený peníze (To sice sou ale..), sežeň pálený., Dpobrej džouk."Na to je dobrá odpověď: Než shánět pálené a peklit se s nimi, za tu dobu vydělám víc peněz, než mě stojí legální
Člověče, tak jsem pátral v paměti... první comp, co jsem měl, byl C64 a na ten jsem si tehdy v naivitě "kupoval" hry přes Avízo -> pak jsem ho prodal a jako nemajetný studentík jsem si za prachy z brigád apod. poskládal 286...386...486. To bylo "černé" období, kdy se na mém compu objevil soft pochybného původu Win 3.11, Word6 (MSDOS jsem měl oficiální) - za což se hluboce stydím
Další comp jsem koupil s předinstalovanýma W98, takže jsem svému svědomí poněkud ulehčil a po cestě lemované GIMPem, Mozillou a OOo pro Wokna jsem se dostal k linuxu, kde jsem doposud (a když TUX dá i nadále).
Takže podle hesla: "Kdo je bez viny, ať hodí kamenem" bych měl asi držet ústa a krok... Mea culpa, mea maxima culpa
Tiskni
Sdílej: