Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před nedávnem jsem tady nadšeně poskakoval a těšil se, jak si vypiplám svého nově nainstalovaného Sarge. To jsem ovšem nevěděl, co mě ještě všechno čeká...
Sarge se po malinkém laborování s instalací po síti sice na mém disku usadil, nicméně ne na dlouho ... tedy přesněji jen do prvního vypnutí. :( Instalace proběhla bez komplikací, reboot v pohodě, dotahal jsem si pár dalších balíčků a lehounce poladil konfiguráky. OK, zbytek si nechám na příště...
...jenže příště jsem zapnul noťas, že kolegovi ukážu jak to pěkně švihá, a prdlačku. Noťásek se zasekl ve chvíli, kdy se snažil připojit partišny. Pak už jen najela sada hlášek ve stylu:
hda: read_intr: status=0x59 { DriveReady SeekComplete DataRequest Error } hda: read_intr: error=0x04 { DriveStatusError } atd. atd.
až do chvíle než se to seklo na kernel panic a finito... Pokoušely se o mě mdloby při představě, že mám v háji disk - to bylo totiž to první (a vlastně jediné) co mě v tu chvíli napadlo.
Po několika nesouvislých pokusech o opravu, reinstalaci, testování disku pomocí badblocks
apod. mě to konečně trklo -> všiml jsem si, že instalátor z Debiana 3.1 mi hlásí poněkud větší disk, než ve skutečnosti mám. O žádné HW úpravě, kterou bych na svém disku provedl, jsem nevěděl, tudíž mi to přišlo přinejmenším zvláštní.
Naštěstí se mi v jakési linuxové konferenci podařilo vygůglit, že se jedná o programovou nekompatibilitu a že při nastavení konce disku podle toho, kde ho najde fdisk z windows, by to mělo fungovat.
Tak jsem tedy pln očekávání lepších zítřků sáhnul po bootovací disketě W98, vytvořil pomocí MS fdisku jeden FAT oddíl na celém disku a začal zkoumat, jak se bude tvářit v fdisku v Linuxu.
Výsledky různých distribucí (Debian, Slackware, Brutalware, Redhat, Suse) se pohybovaly v rozsahu od 4.3GB (ofic.velikost) do 5.3GB. Zajímavé je, že zatímco velikost FAT oddílu označily všechny verze fdisku stejně, konec disku každá úplně někde jinde... OK, konec disku je prostě konec FAT oddílu -> poslední harakiri s instalací, rozdělit disk, nastavit konec na ten zpropadený 526. cylindr, zapsat změny - dál už to všichni znáte . Vypnout, zapnout... TRAM-TA-DA-DÁ! Vítězství...
 
Tedy, ještě pár takovýchhle "vychytávek" a možná se konečně přesunu ze stadia "lamy" do stadia "knowledgeable usera"
... ale klidně bych se obešel.
Tiskni
Sdílej:
hda: read_intr: status=0x59 { DriveReady SeekComplete DataRequest Error } hda: read_intr: error=0x04 { DriveStatusError } atd. atd.Občas, když jsem pracoval a chtěl něco uložit, tak se to nepovedlo a příčina byla v tom, že se rootdisk přemountoval na read-only. Po restartu check zahlásil, že disk má chyby a proběhla kontrola->někdy se to opravilo, někdy ano, ale byl nutný zase restart, někdy se to neopravilo vůbec a musel jsem to udělat pomocí liveCD. Souborový systém je ext3. Badblocks najde jeden jediný badblock. Problémy pokračují. Asi před týdnem mi BIOS začal hlásit "imminent failure at blabla". Je možné, že to věští blížící se smrt harddisku?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free