Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před nedávnem jsem tady nadšeně poskakoval a těšil se, jak si vypiplám svého nově nainstalovaného Sarge. To jsem ovšem nevěděl, co mě ještě všechno čeká...
Sarge se po malinkém laborování s instalací po síti sice na mém disku usadil, nicméně ne na dlouho ... tedy přesněji jen do prvního vypnutí. :( Instalace proběhla bez komplikací, reboot v pohodě, dotahal jsem si pár dalších balíčků a lehounce poladil konfiguráky. OK, zbytek si nechám na příště...
...jenže příště jsem zapnul noťas, že kolegovi ukážu jak to pěkně švihá, a prdlačku. Noťásek se zasekl ve chvíli, kdy se snažil připojit partišny. Pak už jen najela sada hlášek ve stylu:
hda: read_intr: status=0x59 { DriveReady SeekComplete DataRequest Error } hda: read_intr: error=0x04 { DriveStatusError } atd. atd.
až do chvíle než se to seklo na kernel panic a finito... Pokoušely se o mě mdloby při představě, že mám v háji disk - to bylo totiž to první (a vlastně jediné) co mě v tu chvíli napadlo.
Po několika nesouvislých pokusech o opravu, reinstalaci, testování disku pomocí badblocks
apod. mě to konečně trklo -> všiml jsem si, že instalátor z Debiana 3.1 mi hlásí poněkud větší disk, než ve skutečnosti mám. O žádné HW úpravě, kterou bych na svém disku provedl, jsem nevěděl, tudíž mi to přišlo přinejmenším zvláštní.
Naštěstí se mi v jakési linuxové konferenci podařilo vygůglit, že se jedná o programovou nekompatibilitu a že při nastavení konce disku podle toho, kde ho najde fdisk z windows, by to mělo fungovat.
Tak jsem tedy pln očekávání lepších zítřků sáhnul po bootovací disketě W98, vytvořil pomocí MS fdisku jeden FAT oddíl na celém disku a začal zkoumat, jak se bude tvářit v fdisku v Linuxu.
Výsledky různých distribucí (Debian, Slackware, Brutalware, Redhat, Suse) se pohybovaly v rozsahu od 4.3GB (ofic.velikost) do 5.3GB. Zajímavé je, že zatímco velikost FAT oddílu označily všechny verze fdisku stejně, konec disku každá úplně někde jinde... OK, konec disku je prostě konec FAT oddílu -> poslední harakiri s instalací, rozdělit disk, nastavit konec na ten zpropadený 526. cylindr, zapsat změny - dál už to všichni znáte . Vypnout, zapnout... TRAM-TA-DA-DÁ! Vítězství...
 
Tedy, ještě pár takovýchhle "vychytávek" a možná se konečně přesunu ze stadia "lamy" do stadia "knowledgeable usera"
... ale klidně bych se obešel.
Tiskni
Sdílej:
hda: read_intr: status=0x59 { DriveReady SeekComplete DataRequest Error } hda: read_intr: error=0x04 { DriveStatusError } atd. atd.Občas, když jsem pracoval a chtěl něco uložit, tak se to nepovedlo a příčina byla v tom, že se rootdisk přemountoval na read-only. Po restartu check zahlásil, že disk má chyby a proběhla kontrola->někdy se to opravilo, někdy ano, ale byl nutný zase restart, někdy se to neopravilo vůbec a musel jsem to udělat pomocí liveCD. Souborový systém je ext3. Badblocks najde jeden jediný badblock. Problémy pokračují. Asi před týdnem mi BIOS začal hlásit "imminent failure at blabla". Je možné, že to věští blížící se smrt harddisku?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free