Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
A tak jsem se ocitnul v situaci, kdy si nejsem tak úplně jistý svojí volbou . Mám za úkol zprovoznit 10ks linuxových PC pro využití v obchodní firmě. Požadavky na SW jsou jednoduché - klasické office aplikace, e-mail atd. atd. Co se týče serveru, tam mám jasno (Debian Stable), nicméně co se týče stanic ... hmm, hmm.
Chci, pokud možno co možná největší stabilitu a jednoduchost (samozřejmě nic není 100%ní), bez spousty serepetiček kolem, prostě nejnutnější věci. Uživatelé jsou z kategorie BFU (obchoďáci, sekretářka...). Domovské adresáře jsou na serveru, tiskárny jsou obě síťové, autentizace uživatelů probíhá pomocí OpenLDAP, uživatelé se u compů střídají podle toho, který je zrovna volný.
Jednoduché, pohoda...
Ale, které distro zvolit? Hw omezení v tomto případě nemám, stanice jsou dostatečně výkonné. Doma se mi k plné spokojenosti usídlilo Ubuntu, na noťásku nakonec taky. V podstatě splňuje moje představy zcela až na jednu maličkost -> ať jsem hledal jak jsem hledal (nikdo není dokonalý), nikde jsem nenašel, že by zrovna tohle distro používal někdo ve firmě. Všude se dočítám o komerčních verzích Red Hatu, SUSE, Mandrivy - nic proti nim, ale Ubuntu nikde
.
Tak jsem se tedy chtěl zeptat zkušenějších borců. Máte někdo zkušenosti s nasazením *ubuntu ve firemním, školním, jakémkoliv "komerčním" prostředí? Doporučili byste tohle distro pro výše zmíněné využití nebo je lepší se mu v tomto případě zdaleka vyhnout a poohlédnout se jinde? Trochu mi u Ubuntu dělá "vrásky" SUDO apod. provedení systému. :-|
Je mi jasné, že podobné otázky tady (i jinde) se obvykle zvrhnou ve FLAME, ale přesto (nebo spíš právě proto) bych poprosil o co možná nejvíc "konstruktivní" komentáře. V minianketě pod zápisem jsou jen distribuce, se kterýma mám "aktivní" zkušenost, nerad bych laboroval s nastavováním něčeho co sám vidím poprvé, proto tam chybí Arch, Gentoo, < doplň svoje oblíbené distro >...
Děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: