Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
A tak jsem se ocitnul v situaci, kdy si nejsem tak úplně jistý svojí volbou . Mám za úkol zprovoznit 10ks linuxových PC pro využití v obchodní firmě. Požadavky na SW jsou jednoduché - klasické office aplikace, e-mail atd. atd. Co se týče serveru, tam mám jasno (Debian Stable), nicméně co se týče stanic ... hmm, hmm.
Chci, pokud možno co možná největší stabilitu a jednoduchost (samozřejmě nic není 100%ní), bez spousty serepetiček kolem, prostě nejnutnější věci. Uživatelé jsou z kategorie BFU (obchoďáci, sekretářka...). Domovské adresáře jsou na serveru, tiskárny jsou obě síťové, autentizace uživatelů probíhá pomocí OpenLDAP, uživatelé se u compů střídají podle toho, který je zrovna volný.
Jednoduché, pohoda...
Ale, které distro zvolit? Hw omezení v tomto případě nemám, stanice jsou dostatečně výkonné. Doma se mi k plné spokojenosti usídlilo Ubuntu, na noťásku nakonec taky. V podstatě splňuje moje představy zcela až na jednu maličkost -> ať jsem hledal jak jsem hledal (nikdo není dokonalý), nikde jsem nenašel, že by zrovna tohle distro používal někdo ve firmě. Všude se dočítám o komerčních verzích Red Hatu, SUSE, Mandrivy - nic proti nim, ale Ubuntu nikde
.
Tak jsem se tedy chtěl zeptat zkušenějších borců. Máte někdo zkušenosti s nasazením *ubuntu ve firemním, školním, jakémkoliv "komerčním" prostředí? Doporučili byste tohle distro pro výše zmíněné využití nebo je lepší se mu v tomto případě zdaleka vyhnout a poohlédnout se jinde? Trochu mi u Ubuntu dělá "vrásky" SUDO apod. provedení systému. :-|
Je mi jasné, že podobné otázky tady (i jinde) se obvykle zvrhnou ve FLAME, ale přesto (nebo spíš právě proto) bych poprosil o co možná nejvíc "konstruktivní" komentáře. V minianketě pod zápisem jsou jen distribuce, se kterýma mám "aktivní" zkušenost, nerad bych laboroval s nastavováním něčeho co sám vidím poprvé, proto tam chybí Arch, Gentoo, < doplň svoje oblíbené distro >...
Děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: