Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
A tak jsem se ocitnul v situaci, kdy si nejsem tak úplně jistý svojí volbou . Mám za úkol zprovoznit 10ks linuxových PC pro využití v obchodní firmě. Požadavky na SW jsou jednoduché - klasické office aplikace, e-mail atd. atd. Co se týče serveru, tam mám jasno (Debian Stable), nicméně co se týče stanic ... hmm, hmm.
Chci, pokud možno co možná největší stabilitu a jednoduchost (samozřejmě nic není 100%ní), bez spousty serepetiček kolem, prostě nejnutnější věci. Uživatelé jsou z kategorie BFU (obchoďáci, sekretářka...). Domovské adresáře jsou na serveru, tiskárny jsou obě síťové, autentizace uživatelů probíhá pomocí OpenLDAP, uživatelé se u compů střídají podle toho, který je zrovna volný.
Jednoduché, pohoda...
Ale, které distro zvolit? Hw omezení v tomto případě nemám, stanice jsou dostatečně výkonné. Doma se mi k plné spokojenosti usídlilo Ubuntu, na noťásku nakonec taky. V podstatě splňuje moje představy zcela až na jednu maličkost -> ať jsem hledal jak jsem hledal (nikdo není dokonalý), nikde jsem nenašel, že by zrovna tohle distro používal někdo ve firmě. Všude se dočítám o komerčních verzích Red Hatu, SUSE, Mandrivy - nic proti nim, ale Ubuntu nikde
.
Tak jsem se tedy chtěl zeptat zkušenějších borců. Máte někdo zkušenosti s nasazením *ubuntu ve firemním, školním, jakémkoliv "komerčním" prostředí? Doporučili byste tohle distro pro výše zmíněné využití nebo je lepší se mu v tomto případě zdaleka vyhnout a poohlédnout se jinde? Trochu mi u Ubuntu dělá "vrásky" SUDO apod. provedení systému. :-|
Je mi jasné, že podobné otázky tady (i jinde) se obvykle zvrhnou ve FLAME, ale přesto (nebo spíš právě proto) bych poprosil o co možná nejvíc "konstruktivní" komentáře. V minianketě pod zápisem jsou jen distribuce, se kterýma mám "aktivní" zkušenost, nerad bych laboroval s nastavováním něčeho co sám vidím poprvé, proto tam chybí Arch, Gentoo, < doplň svoje oblíbené distro >...
Děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej: