abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (22%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 487 hlasů
     Komentářů: 19, poslední dnes 11:32
    Rozcestník

    Minimální instalace?

    7.2.2006 12:10 | Přečteno: 1444×

    Je něco shnilého ve státě dánském aneb "minimální instalace" podle Redhatu...

    Aby nevzniklo nějaké nedorozumění - jsem spokojeným uživatelem FC4 na svém domácím počítači, ve kterém tepe silné srdce Athlonu XP2800+, nicméně jsem chtěl jen tak pro zajímavost nainstalovat Fedoru i na jeden starší kousek železa.

    Onen starší kousek je jakýsi desktop (PII-400MHz, 128MB RAM) "home-made" kvality, který by až na drobné odchylky měl dosahovat výkonových parametrů mého notýska, na kterém rovněž k plné spokojenosti proháním Debian Sarge. Tož jsem si řekl, že prubnu jak se na tomhle železe bude chovat Fedora.

    Překvapení první:

    Doma jsem si samozřejmě instaloval hafo jiných balíků hned ze startu, takže mě nenapadlo zkoumat kolik zabere minimální instalace. Z Debiana jsem zvyklý nainstalovat minimální systém a pak si přes apt dotahat to, co potřebuju. Když jsem po odškrtnutí volby "minimální instalace" uviděl tu cifru, tak se mi protočily panenky... 1,3GB jen holý systém??? (jak píšou v podrobnostech - vhodný pro routery apod.)

    Překvapení druhé:

    I když už jsem instalační proces Anacondy už "párkrát" viděl, tak se stejně vždycky dívám, co se mi zrovna instaluje na disk ... Naprosto netvrdím, že jsem Linuxový guru, spíš naopak - "jsem nesmělý, ale učím se" :-) - ale může mi někdo vysvětlit, proč mi proboha instalátor do MINIMÁLNÍ INSTALACE nacpal OpenOffice??? 8-O Nějak si nedovedu představit, co např. v routeru by mohlo mít závislost na OOo...

    Překvapení třetí:

    Nečekal jsem, že to bude nějaký rychlík, ale když i když jsem povypínal co se dalo, tak odezva systému byla příšerná... Zatímco na notýsku v Debianu v pohodě pracuju ve fluxboxu, jede mi video apod., tak tady jsem musel čekat v konzoli než se mi objeví písmenka (a to opravdu nemám počet úhozů jako mistr světa v psaní na stroji) 8-O

     

    Ty, co čekali nějakou pointu nebo know-how, musím zklamat - možná v diskuzi tady dole mě někdo zpraží a vysvětlí mi, že jsem totální lama. Nicméně jediné co mě teď napadá je, že jsem z toho všeho docela zmaten ... :-( Na compík asi zkusím vrazit nějakou distribuci, která mě zajímá - poslední dobou celkem láká ArchLinux nebo něco úplně jiného - něcoBSD. :-) No, uvidíme...

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.2.2006 12:21 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Na tech 128 RAM by se ti mozna libil NetBSD, Arch taky nebude spatna volba, vzhledem k te "minimalni instalaci".
    7.2.2006 13:01 ëhm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    proč ses nezeptal na gentoo?pak by ti ho mohl někdo poradit
    7.2.2006 13:23 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    evanjelium podľa gentoo
    evanjelium podľa debian-u
    ...

    fok, čím dalej, tým viac mi Linux začína pripomínať toľko zavrhované win$. prečo každý vytvára vlastnú distribúciu (a pritom žiadna nie je poriadne spravená)? Prečo nemôžem na Mandrake (napr) použiť balík z Gentoo (napr) tak, aby to bezproblémov bežalo?

    7.2.2006 13:38 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Protoze nemuzes pouzit dvere ze skodovky do golfu, aby se ti bezproblemove zaviraly, i kdyz ty dvere treba vyrabi ze stejnych zakladnich dilu . Mandriva Linux a Gentoo Linux jsou dva samostatne a rozdilne operacni systemy slozene z (vetsinou) GNU aplikaci a linuxoveho jadra. Pokud maji neco spolecneho, je to bonus navic, nikoliv "samozrejmost": Linux a "linux".
    7.2.2006 14:52 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    aha, takže si budeme konkurovať a uzatvárať sa miesto spolupráce?

    príklad nech je uzavretie cdrtools ...

    7.2.2006 17:09 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Konkurence? Samozřejmě, trochu ji je, ale důležitý je výběr. Neexistuje imho ideální výrobek, možná pro masu ano, ale vždy se najde někdo, komu dotyčný výrobek nevyhovuje a proto chce jiný. Za tu možnost, výběru, Bůh zaplať! Já osobně si chci vybrat, to co potřebuji, to co chci a když požadovaná věc není - mohu si ji udělat a máme nové distro. Chceš spojit mandrake a gentoo? Kompilovaný systém se spousty grafických udělátek? A co když je nechci? Nebo naopak nechci kompilovaný systém? Smůla - toto je řešení, na kterém makají, jiné nejsou... TO BY IMHO BYL WINDOWS!
    Baník pyčo!
    7.2.2006 18:28 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    asi si nepochopil, že ten mandrake a gentoo bol len extrémny príklad. ale princíp ostáva.

    myslím, že by mal existovať jednotný systém managementu závislostí (samozrejm, podpisovaný), niekde na úrovni autoconf a následný strom úprav. Samotné distribúcie by existovali len ako bundle balíčky.

    a samotná distribúcia/inštalácia (mierna predstava)?

    instalacia ala barney
    extends: slackware-stable
    drop: mysql
    add: postgresql-stable
    
    config: postgresql.db_path = /srv/db/postgresql/
    config: httpd.document_root = /srv/www/default/
    
    vhodnejší by bol dajaký hierarchický dokument (xml?), atd

    pre uvádzanú paralelu s autami ... chcem vybudovať dopravné predpisy, resp dialničnú sieť.

    7.2.2006 19:03 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?

    V tomto mohu slouhlasit, jednotlivé balíčkovací systémy moc neznám, neznám klady a zápory, ale dokážu věřit že by se zrovna u balíčkovačů dalo vytvořit něco, co by vyhovovalo většině. To by samozřejmě vedlo k usnadnění práce, protože by se o portaci programů starali všichni vývojáři distribucí, tedy by byla nějaká vlastní organizace, která by portovala, což by vedlo k většímu počtu podporovaných aplikací a distribuce by se už mohly věnovat svým účelům - viz co jsem zaslechl o slacku, že přestal portovat gnome, jelikož s tím měl prý moc práce. Ovšem opravdu netuším, jestli by tohle šlo uplatnit v praxi (jde všechno, ale za jakou cenu).

    V ostatních oblastech, třeba už několikrát zmiňované nejednotné konfiguráky a podobně, jistě, bylo by na první pěkné kdyby byly všechny konfiguráky v xml... Hned by si člověk byl jasný syntaxí, jenže v určitých případech je to zbytečné, až nepřehledné a nepraktické. Sice zpočátku budu jásat, že vše je ve stejném kabátě, ale později budu zoufat, jak byl ten starý fstab přehlednější a jednoduše konfigurovatelnější než to budoucí xml něco. Zase na druhou stranu by s tím gui apliakce měly menší problémy, otázkou je, kdo ty gui aplikace chce.

    Můj názor je tedy ten, že některé věci by se sjednotit mohly, ale u některých je to zase nevhodné a rozhodně bych neprorážel hlavou zdi.

    PS: Příklad byl špatně zvolený, pokud jsi poukazoval na princip balíčkovacích systémů, tak gentoo ma výborný balíčkovací systém pro zdrojové kódy, který je v binární podobě bohužel nerealizovatelný a s ničím bych ho neměnil.

    Baník pyčo!
    7.2.2006 20:46 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    balickovaci system
    gentoo je z mne znamych najblizsie mojim predstavam. na druhu stranu mi v gentoo chyba pocit stability (tazko objasnitelny pojem)

    xml
    som uviedol ako priklad pre zapis balickov, nie konfiguracie

    konfiguracia
    xml len jedna z moznosti, osobne mam najradsej mierne modifikovany apache style config suborov. xml na druhej strane umoznuje vyuzit mnozstvo existujucich nastrojov (xslt). moja zakladna predstava je nieco na sposob:
    /etc/dist-config/php.ini + /etc/local-config/php.ini = /etc/php/php.ini
    pricom dist-config by definoval len default hodnoty, pouzitelne pre poinstalacne spustenie sluzby a local-config by nastavoval specifika pre lokalnu sluzbu)

    7.2.2006 14:43 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    V čem ti to připomíná Windows?
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    7.2.2006 15:19 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    bordel. nejednotnosť. neupgradovateľnosť. netolerantnosť.

    bordel - zmena API, konfigurácie každú chvíľku

    nejednostnosť - výtka sa týka hlavne package managementu (ok, tuná sa cca 7 rokov snažím vymyslieť niečo použitelné, no zatiaľ som sa nedostal dalej ako k rozvíjaniu požiadaviek ...)

    neupgradovateľnosť - upgrade balíčka neznamená upgrade systému. Neberie sa ohľad na data a ich prípadnú konverziu.
    dalším príkladom môže byť úloha spustiť dve inštancie tej istej služby s rôznym nastavením (napr jeden apache na porte 80, druhý na porte 8080)

    netolerantnosť - jeden dôvod vysvetlím predstavou riešenia: dvojitou konfigurácia, default hodnoty z inštalácie + administrátorova predstava ... a z toho generovať reálny config pre aplikáciu.
    dalej napr inštalácia system/user. kto si (a v ktorej distribúcii) dokáže ako non-root inštalnúť lokálne, do svojho homediru, nejaky balík (povedzme xbill)?

    7.2.2006 18:50 ehm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    je vidě,že nemáš zkušenosti s Gentoo,jinak bys MDK dávno zahodil.
    7.2.2006 20:51 barney
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    :-))) no, od 1995-teho roku som stastny pouzivatel slackware, ale skusal som aj ine drogy, neuchytili sa :-))

    ty si tiez jeden z fanatikov "kto nepouziva XYZ, nie je spravny linuxak" ?

    7.2.2006 16:04 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    No třeba můžeš. Stařičký balíček Netscapu z Red Hatu 6.2 spustím v pohodě i dneska. Ne že by to k něčemu bylo.

    Každopádně vtip bude třeba v tom, že právě balíčkování je to čím se od sebe distribuce nejvíc liší.
    Copak toho není dost?
    Zafod avatar 7.2.2006 14:07 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Na tohle železo je jak dělanej Slackware
    7.2.2006 16:00 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Při instalaci CentOS 4.2 jsem koukal čemu se dá taky říkat minimální instalace :-)
    Copak toho není dost?
    Daniel Kvasnička ml. avatar 7.2.2006 16:36 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    i když jsem povypínal co se dalo, tak odezva systému byla příšerná... Zatímco na notýsku v Debianu v pohodě pracuju ve fluxboxu, jede mi video apod., tak tady jsem musel čekat v konzoli než se mi objeví písmenka
    no, tak predpokladam, ze minimalni instalace Fedory voli automaticky GNOME ...a se 128 MB RAM? Neni se absolutne cemu divit.
    FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
    7.2.2006 17:22 myšák | skóre: 26 | blog: EmentuX | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?

    Kdybych měl spuštěné Xka, tak bych se taky nedivil... ale gdm byl vypnutý, v Inittab byl default nastavený na 3 -> tudíž jsem byl v obyčejné konzoli a ne v Xtermu pod GNOME.

    Opravdu mi není jasné, co tu mašinu tak brzdilo... :-/

    Je nesmírně těžké být idiotem, konkurence je obrovská...
    7.2.2006 17:57 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Divné závislosti
    Už v Red Hatu 9 mě závislosti mezi balíčky poněkud udivovaly, stejně jako nepochopitelné vyřazení MP3 (de)kodérů nebo dobrých konzolových konfigurátorků ve prospěch redhat-gnome-control-panel-nesmyslů. A nebo zprznení systému dokonale nefunkčním pokusem o UTF-8 (to ale byl Red Hat 8). Jiné distribuce mi ale přišly příliš cizí (Slackware), nepřátelské (Debian) nebo rozbité (Mandrake). Tak jsem přešel na Linux from scratch, kde můžu být nespokojen nanejvýš s tím, co si udělám blbě. (Naštěstí to není skoro nikdy. :-))
    7.2.2006 18:38 myšák | skóre: 26 | blog: EmentuX | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Divné závislosti

    Linux from scratch mě vždycky lákal, jen jsem příliš nepochopil způsob jakým se dostat řekněme na úroveň desktopu se základním SW vybavením, které mám běžně nainstalované. :( Jestli se můžu zeptat - abych si ujasnil to, co jsem si přečetl na stránkách projektu - nejprve se nainstaluje LFS (povinné minimum) a na něj se pak nabaluje BLFS (neboli všechny aplikace, které mi chybí ke spokojenosti)? Jak je to se SW, který není v BLFS - klasický postup: stáhnout SW z netu, rozbalit, a ./configure, make, make install?

    Je nesmírně těžké být idiotem, konkurence je obrovská...
    7.2.2006 22:44 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimální instalace?
    Řekl bych, že se dá při instalaci vybrat něco jako ruční výběr jednotlivých balíčků. Pak by měla jít udělat minimální instalace minimálnější ;-) Samozřejmě stále drží závislosti, takže nevím jak moc nízko se dá jít. Po instalaci se samozřejmě dají odinstalovat další balíčky.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.