Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po několika debatách v posledních dnech, jako např. pod blogovým zápisem Hardwarový chaos a Linux očima jeho odpůrců to mám chuť napsat raději ještě jednou a souhrnně: alespoň na jedné jakoby "negativní" vlastnosti "linuxu" se značnou měrou podílí zmatené používání pojmů. A to bohužel nejen z řad neznalých laiků, ale velmi často i dlouholetých "mocných" uživatelů (power users :P).
Pojmy jsou nebezpečná zbraň, neboť ačkoliv jsou tvořeny definicí (v praxi kontextem), pojmy si označujeme pomocí jednoduchých slov.
Je to tak často praktické, protože dlouhodobým používáním obyčejně získá pojem objektivní význam, tj. význam, na kterém se většinou s většinou shodneme. Tato důležitá vlastnost objektivizace pojmů nám pomáhá v tom, abychom se vůbec na něčem mohli domluvit, aby nemluvil jeden o koze a druhý o voze.
Je to ale také někdy nepraktické, protože tatáž slova používaná pro rozdílné pojmy nám to mohou v diskusích pěkně zavařit. To je když partneři říkají slovy totéž, ale myslí každý na něco úplně jiného. Díky tomu existuje spousta vtipů, ale bohužel i tragických nedorozumění.
A pak je tu ještě zvláštní případ - vracím se k "Linuxu" - kdy se z pouhých slov stávají v mysli diskutujících pojmy, které neodpovídají žádné realitě. Například slovo "Linux" označuje řadu pojmů, o čemž se všeobecně ví (viz třeba Wikipedia) a proto není třeba je znovu rozebírat (pak si budou zase lidi stěžovat, že už je to připomínání fakt unavuje). Důležitější je uvědomit si, že tyto různé pojmy označované slovem "Linux" neodpovídají týmž kategoriím a tedy z původně obecného shrnujícího pojmu se pod sugestivním dojmem ze slova stává konkrétní operační systém, reálně existující bohužel jen ve fantazii diskutéra.
Proto se mohou objevovat debaty na téma "nejednotnosti Linuxu", "špatné hardarové podpory Linuxu", "složitosti nebo jednoduchosti Linuxu", kde není vůbec jasné, o čem diskutující vlastně mluví.
Jako laik si pomůžu příkladem z jiné oblasti: všechna auta poháněná dieselovým motorem můžeme také označit jako "diesly". A každému (muži :) bude patrně jasné, že "diesel" je druh motoru, nikoliv značka auta. Je to prostě souhrnný pojem pro všechna auta (řekněme značky aut) s dieslovým motorem.
Ještě jsem nezažil debatu o tom, že "diesly" jsou strašně nejednotné a že to snižuje jejich konkurenceschopnost a kredit u lidí. Ani o tom, že by se měl odladit jeden druh auta (jedna značka) ideálně pro dieslové motory. Kupodivu, o "Linuxu" se přesně takto diskutuje.
Pravda, je to zapříčiněno také tím, že v našem případě konkurenci, totiž "benzíňáky", produkuje pouze jedna továrna, a proto se zdá, že jsou to auta jednotná, odladěná a vůbec něco úplně jiného než ta nesourodá změť "dieslů".
Než se začnou ozývat hlasy, že je taky Apple a BSD a kdovíco ještě... buďte milosrdní a soustřeďte se na podstatu příkladu. Jsem si jist, že při troše dobré vůli můj příklad zjednodušení unese ;)
Není tedy už na čase přestat se handrkovat (vůbec mluvit) o "operačním systému Linux" jako by to byla jedna jediná značka auta a nikoliv souhrnná kategorie pro mnoho de facto rozdílných aut (distribucí) se stejným principem motoru (jadro) a podobnými řešeními (GNU aplikace)?
Protože (možná tím, že jsem laik) já si dokážu představit pouze diskusi o tom, že jádro Linuxu nepodporuje nějaký hardware, případně že nějaká distribuce (specifická konfigurace jádra + specifická konfigurace GNU aplikací) má s nějakým hardwarem potíže. Tyto "reality" jsou ale navýsost konkrétní a vůbec nejsou "rozmanité", natož "nejednotné".
Když ale čtu vášnivé debaty o tom, že "Linux" je takový a takový... dosadím si za slůvko "Linux" ekvivalentní pojem "dízlák" a hned vidím, jak se debatuje o reálně neexistujících ideách (Platóna pro tentokrát vynechme :).
Konsekvence pro mě? Vykašlu se na další snahy o ujasňování pojmů. Osobně se přestanu takových debat účastnit a taky začnu používat "linux" s malým "l" tam, kam podle mě jako obecný pojem (nikoliv "značka") patří, například do názvu tohoto portálu.
A co je důležité, nebudu takto mást pojmy v komunikaci s lidmi mimo linuxovou komunitu, abych v nich nebudil falešný dojem, že existuje něco jako operační systém "Linux". Budu mluvit jen o jednotlivých distribucích... a to tak, že se budu snažit vynechat dodatek "Linux" jak to jen půjde.
Jsou to totiž doslova góly do vlastní branky.
Tiskni
Sdílej:
Na to mne napadá - jak by asi (dobře) prospěla obecnější znalost teorie systémů, jak je co členěno v architektuře počítače. Tj. bylo by jasno, kdo za co může a co je něčí dobrá vůle.
Ja jsem asi natvrdlej, ale blogpost HW chaos se vyjadruje o chaosu v HW, nikoliv o chaosu v <dosad si sve oblibene distro> linuxu.Pokud vidim, tak odkazuji na diskusi pod blogpostem, nikoliv na nej. A odkazuji specialne na moje vlastni prispevky do teto diskuse, kdybys to chtel jeste presneji. To o te natvrdlosti si tedy rozhodni sam ;) Ale kdybychom to chteli resit, tak par citatu z onoho blogpostu: "Nevyřešili by tento problém kdyby jsme si řekli že budeme podporovat ten a ten hardware a na ten mazlit Linucha (na desktop a noteboky)?" " Řešení vidím v dosti brutální podobě: - každý rok si sednout a říci si jaký budeme podporovat harware a konfiguraci. Dneska bychom si mohli říct: Ano chceš vymazlenej desktop? pořiď si tuhle a tuhle hardwarovou konfiguraci a pak si ztáhni naši distribuci která bude kompilovaná přímo na daný hardware, tedy třeas na AMD64.
V tech prikladech fakt nevidim zadne nespravne pouziti pojmu (snad pred Linucha mohl dat mazlit distro Linucha, ale myslim si, ze slovo distro je tam mezi radky obsazeno). Jak by sis ty formulace spravne predstavoval. To je dulezita otazka, bez ironie, zkus mi to preformulovat.A producenti jednotlivych distribuci snad svoje distra takto nemazli? Nebo kde je ten problem? A hlavne, jake ze by si "komunita" mela vybrat distro? Zacit stavet nejake dalsi, konecne to "idealni"? Nehlede na to, ze takto presne vznikla ta kritizovana "nejednotnost linuxu", co ze se tim vyresi jineho nez ze pribyde dalsi distribuce? Takze ty formulace bych si predstavoval o jednom konkretnim operacnim systemu (distribuci), nikoliv o vsech najednou. Jenomze v tom pripade z nich vychazi zbytecny pozadavek, protoze konkretni distribuce se na HW odladuji (pokud na tom ma producent zajem, tj. chce je prodavat jako vyladena reseni), viz ten priklad RHEL. Takze pokud si tam podle tveho navodu dosadim za Linux jednu konkretni distribuci, nechapu tak docela, co se autor vubec snazi rict.
Chtel bych svemu otci poridit presne to, o cem mluvi Usama, totiz PC, ktere je 100% kompatibilni se systemem typu Linux, ktery je na nem predinstalovan a pekne pocesten. A kdyz se mu neco pokazi, tak bych rad zavolal do servisu, ktery by provedl prislusny zasah (sam na to nemam cas). To snad na takto certifikovanem zeleze s OS sitym na miru neni problem.Here we go. Napriklad. Ze si za to budes muset dost priplatit, to je ti taky doufam jasne.
Je nějaká distribuce na některý hardware který by byl ještě nebyl komerční RedHAT, abych nemusel platit zase jako tupec?Aha, takze ty bys rad reseni typu "Apple" na nekomercni bazi. A to vsechno vcetne soubezneho vyvoje HW a SW. Prima, zacni shanet dobrovolniky a sponzory a hodne uspechu. A ted si dejme tu o cerveny karkulce...
Řekl jsem někde že se chci pustit do nějaké další distribuce? NE. Pouze jsem debatovalTak to jsem mel asi vlci mlhu... ne, opravdu to tam je:
"- bude se muset vytvořit distribuce která pujde jenom jedním směrem." " ... by jsi se s někým dohodnul že budete používat nějaký hardware a třebas si i udělal distribuci přímo na něj... "Jestlis to nepsal taky v nejaky ty kakaovy euforii, kdyz si na to nepamatujes... :P
Pokud má někdo problémy s Linuxem,S cim myslis? S jadrem? S nejakou konkretni distribuci? Se vsemi distribucemi jako celkem? Nebo s ideou (souhrnym pojmem GNU/Linux)?
tak za to můžou "nejasné pojmy". Bravo! Ono hrozně záleží, jak se něco pojmenuje, stačí když to pojmenujeme jinak a problémy s Linuxem zmizíNe, problemy nezmizi, ale mozna by zmizely debaty o pseudoproblemech. Chcete certifikovany hardware pro konkretni distribuci "linuxu"? Pouzivejte napr. operacni system RHEL a cerfifikovany hardware pro tuto distribuci. Pokud chcete certifikovany hardware pro Linux (jako jadro), take to bude patrne mozne. Chcete-li vsak certifikovany HW pro Linux jako souhrny pojem pro vsechny existujici kombinace jadra a GNU aplikaci, tak to abyste uz pomalu zacal, abyste se nekdy dobral konce testovani. Pokud mate ale na mysli onu "chimeru", operacni system Linux s velkym "L", tak nejdriv laskave vysvetlete, z ceho se tento "metafyzicky" system sklada. Jeste jste pres vsechnu moji snahu nepochopil rozdil mezi "slovem" a "pojmem", mezi cimz prave nelze udelat symlink, protoze ruzne pojmy lze sice oznacit stejnymi slovy, ale neplati, ze stejna slova oznacuji vzdy stejne pojmy. Takze vubec nejde o to, jak se co pojmenuje, ale o to, jak se co pouziva. Napriklad o to, ze se resi nejednost "Linuxu" jako by "Linux" zastupoval konkretni operacni system (jednu konkretni distribuci). Viz nasledujici priklad zmatku:
Takže ačkoli správná terminologie je sice potřebná, ale ani "správná terminologie" prostě nevyřeší ani o píď žádný problém, který lidé s Linuxem mají.S cim maji lide problem? S Linuxem jako jadrem? Se vsemi distribucemi dohromady? S jednou konkretni distribuci? Jak si predstavujete resit problemy vsech lidi se vsemi distribucemi? Producenti jedne konkretni distribuce totiz problemy resi. Bohuzel jejich konkretni operacni system spadne pri debatach o nevyhodach "linuxu" do jednoho pytle napr. se spatlanym distrem Lhotix od Franty z Horni Dolni, ktere nebootuje na XY a ma zmrsene konfiguraky. Takze, co se docili debatou nad "nespolehlivosti Linuxu", kde se abstraktni pojem "Linux" aplikuje jednim vrzem na RHEL a Lhotix dohromady?
Že máš problémy s linuxem je abstraktní věta která je ve většině případů ve větě následující vysvětlena.Nejak v tech tvych pripadech postradam ono vysvetleni v nasledujicich vetach. Nikam jsi nenapsal, o jakem ze to "Linuxu" se vlastne bavis a jaky "Linux" bys chtel na ten HW vymazlovat. Nebo tusim: ... nejaky nekdy nekam. Ma to jiny smysl nez hospodske tlachy?
Obavam se, ze diskuze pod jeho blogpostem byla rozhodne prinosnejsi nez tato.Kdybys jeste uvedl v cem a k cemu se v ni doslo, tak bych ti mozna veril. Takhle je to jen vykrik do tmy. Ja totiz vidim, ze v te diskusi se nedoslo k nicemu nez k zonglovani pojmy, ktere neodpovidaji zadne realne skutecnosti.
Nekolik diskutujicich vyslovilo nazor, ze idea certifikovaneho HW sladeneho s konkretnim distrem neni silena, nerealna.To ma byt nejaka novinka? Ze nejake firmy i v Cesku davno vesele certifikuji (Logios) a ani asi chudaci netusi, ze jsou tak avantgardni, nebot tahle jimi praktikovana myslenka teprve tezce vznika v diskusich zapalenych "linuxaku"... :P
Dokážeš si představit že by jsi se s někým dohodnul že budete používat nějaký hardware a třebas si i udělal distribuci přímo na něj a kdo by chtěl (samozřejmě nemusi) by se přidal?Dovedu, ale soude podle projektu jako je napr. (abych sem furt netahal RHEL) SUSE LINUX: hardware compatibility list apod. bych rad videl nejakou zakladni uvahu, jak by to mohlo fungovat ve volne komunite (chtels nekomercni projekt), ktera nebude spojena se zadnym vyrobcem HW a tedy stale za aktualnim HW zaostavat. Ze si Novell dovoli vyslapnout timto smerem diky tomu, ze prodava svuj OS a ma obchodni partnery, prosim. To je ostatne taky dukaz, ze se to deje, ale ne s "Linuxem", ale s konkretnimi distribucemi. De facto nic nebrani vyvojarum kazde jednotlive distribuce, aby delali totez, a existuji ruzne seznamy HW. Kdyz se ti povede presvedcit nejaky vyvojarsky tym, ze by meli davat dohromady i HW, proc ne. Jen bych rad vedel, kde chces vzit nejake vyvojare "Linuxu" jako takoveho, o kterem porad mluvis.
Logios neni o desktopech. Kdys chces presnost v terminologii, tak ji pouzivej i v argumentaciJak vidim, tak Logios nabizi samozrejme i desktopova reseni. Ze ne zrovna pro jednotlivce... cim to asi bude? Ze by cenou? Krome toho je tu treba Novell apod.
Moc se omlouvám, ale právě jste mi potvrdil jen to, co jsem napsal.Jen skoda, ze jste si to patrne neprecetl, protoze byste musel zaznamenat, ze mi nejde o terminologii samotnou, ale o to, ze jista terminologie tvori pojmove chimery, tedy nejaky "konkretni operacni system Linux", ktery prakticky neexistuje, o kterem se ale vesele diskutuje, jako by existoval, a resi se jeho "problemy". Nebo se o nem pisou populari FUD clanky "ocima odpurcu Linuxu". Takze si pouzivejte jaka slovicka chcete, ale neutikejte od podstaty tim, ze misto o operacnim systemu budete jednim slovem mluvit o vsech existujicich linuxovych distribucich a tvarit se, ze dohromady predstavuji "jeden konkretni operacni system", jehoz problemy je treba resit. Vase priklady s Frantou a Linusem T. jsou naprosto irelevantni. Protoze jeden se angazuje v tvorbe jadra, ktere je jen jedno a citelne, a druhy vyrabi svou konkretni distribuci Lhotix, ktera je take snadno uchopitelna. Nez se toho ujmou diskuteri jako zde a udelaji z techto dvou skutecnosti umely shrnujici pojem "Linux", jehoz problemy pak chteji resit, ktery pak srovnavaji s jinymi (tentokrat konkretnimi) operacnimi systemy. Ze lze resit pouze problemy konkretniho jadra nebo konkretni distribuce, protoze na neco jako "Linux" se neda sahnout, to uz nevnimaji.
Ok, Linus může používat nesprávnou terminologii a Franta ne?Vase priklady s Frantou a Linusem T. jsou naprosto irelevantni. Protoze jeden se angazuje v tvorbe jadra, ktere je jen jedno a citelne, a druhy vyrabi svou konkretni distribuci Lhotix, ktera je take snadno uchopitelna. Nez se toho ujmou diskuteri jako zde a udelaji z techto dvou skutecnosti umely shrnujici pojem "Linux", Myslim, ze dokud se nenaucite cist a chapat prectene, postrada debata s vami smysl.