Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
tak uz je mu 20. Nenavideny a zaroven nejlepsi jazyk sveta. Sklanime se vsichni pred geniem Larryho a prejeme do dalsi dvacitky jeste mnoho modulu na CPANu
Pres vsechny modni vlny zustava Perl tim co vzdy byl, verny svemu principu 'k cili vede vzdy mnoho cest'. My, kteri Perl pouzivame nechapeme, jak muze nekdo programovat v Jave, Pythonu nerkuli PHP. Je to dustojny nastupce Fortranu, samozrejme ne pro ty, kteri plni strachu zacinaji svuj perlovsky program s 'use strict'. To je pro panenky a ne pro poradne chlapy.
My opravdovi programatori pouzivame samozrejme Perl hojne ve spojeni se swigem. Nadherna, naprosto nepruhledna syntaxe typemaps zahali tuto univerzalni interface do takove mlhy, ze vse zustava skryto pred ubozaky z fakult informatiky a pouze lide z programatorske praxe maji sanci neco opravit. Tim prispiva perl a swig znacnou merou k tomu, aby se oddelilo zrno od plevy - pro nas neni potreba zadna komora pracovniku informatiky
Co se nam perlistum take obzvlast libi, je sprava pameti v perlu. Larry to vedel uz pred 20 lety, ze jednou budou v kazdem pocitaci 2 GB pameti a podle toho perl vytvoril. S oblibou si poustim 'top' pote co spustim nejaky maly skript a s uspojenim zjistuji, jak perl obsadil smahem 250 MB, kdyby nahodou byly potreba. Proces bezi vzdy s minimalne 97%, protoze potrebna data si natahl program nejdrive vsechny do hashes a pak neni brzden skrz IO. Tomu rikam koncept!
Jeste jednou vsechno nejlepsi A s tim perl6 nijak Larry nespechej
Tiskni
Sdílej:
my @tmpArr = [];
my $pocet = $tmpArr;
my arr = [@tmpArr];
//a to este $tmpArr moze byt uplne ina regulerna premenna ako @tmpArr
Myslim si vsak, ze Perl je mocny programovaci jazyk na rychle programovanie jednoucelovych programov na spracovanie textu. Samozrejme pokial nie je clovek v time, tak si moze patlat kod v comkolvek a podla seba, ale pokial pracujete na vacsom projekte, kde je potencial niekolko rokov, co znamena okrem ineho aj fluktuaciu ludi v time, tak keby som bol manager takehoto projektu urcite Perl nezvolim ako hlavny programovaci jazyk pre jeho neprehladnost a prilis dlhu dobu zaucania noveho cloveka.
Připojuji se k blahopřání. Cca před třemi lety jsem se k PERLu dostal díky jednomu z mých kolegů (kterému tímto děkuji za rozšíření obzorů) a od té doby na tenhle jazyk nedám dopustit...
awk
=> perl -ne
, když zjistím že na to co potřebuji awk
nestačí. Cokoliv většího ale raději píšu v Pythonu. Na složitější one-linery je Perl výborná věc. Má lepší a kompaktnější API pro regexpy než Python, a i strukturovaný kód se dá psát jako argument, což v Pythonu nejde. Blbý je akorát že je to mamut, má chybnou binární aritmetiku, neumí automaticky konvertovat ref na hashe a pole, sémantika kódu je plná výjimek, a celkově dost blbě se to čte.