Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
tak uz je mu 20. Nenavideny a zaroven nejlepsi jazyk sveta. Sklanime se vsichni pred geniem Larryho a prejeme do dalsi dvacitky jeste mnoho modulu na CPANu
Pres vsechny modni vlny zustava Perl tim co vzdy byl, verny svemu principu 'k cili vede vzdy mnoho cest'. My, kteri Perl pouzivame nechapeme, jak muze nekdo programovat v Jave, Pythonu nerkuli PHP. Je to dustojny nastupce Fortranu, samozrejme ne pro ty, kteri plni strachu zacinaji svuj perlovsky program s 'use strict'. To je pro panenky a ne pro poradne chlapy.
My opravdovi programatori pouzivame samozrejme Perl hojne ve spojeni se swigem. Nadherna, naprosto nepruhledna syntaxe typemaps zahali tuto univerzalni interface do takove mlhy, ze vse zustava skryto pred ubozaky z fakult informatiky a pouze lide z programatorske praxe maji sanci neco opravit. Tim prispiva perl a swig znacnou merou k tomu, aby se oddelilo zrno od plevy - pro nas neni potreba zadna komora pracovniku informatiky
Co se nam perlistum take obzvlast libi, je sprava pameti v perlu. Larry to vedel uz pred 20 lety, ze jednou budou v kazdem pocitaci 2 GB pameti a podle toho perl vytvoril. S oblibou si poustim 'top' pote co spustim nejaky maly skript a s uspojenim zjistuji, jak perl obsadil smahem 250 MB, kdyby nahodou byly potreba. Proces bezi vzdy s minimalne 97%, protoze potrebna data si natahl program nejdrive vsechny do hashes a pak neni brzden skrz IO. Tomu rikam koncept!
Jeste jednou vsechno nejlepsi A s tim perl6 nijak Larry nespechej
Tiskni
Sdílej:
my @tmpArr = [];
my $pocet = $tmpArr;
my arr = [@tmpArr];
//a to este $tmpArr moze byt uplne ina regulerna premenna ako @tmpArr
Myslim si vsak, ze Perl je mocny programovaci jazyk na rychle programovanie jednoucelovych programov na spracovanie textu. Samozrejme pokial nie je clovek v time, tak si moze patlat kod v comkolvek a podla seba, ale pokial pracujete na vacsom projekte, kde je potencial niekolko rokov, co znamena okrem ineho aj fluktuaciu ludi v time, tak keby som bol manager takehoto projektu urcite Perl nezvolim ako hlavny programovaci jazyk pre jeho neprehladnost a prilis dlhu dobu zaucania noveho cloveka.
Připojuji se k blahopřání. Cca před třemi lety jsem se k PERLu dostal díky jednomu z mých kolegů (kterému tímto děkuji za rozšíření obzorů) a od té doby na tenhle jazyk nedám dopustit...
awk
=> perl -ne
, když zjistím že na to co potřebuji awk
nestačí. Cokoliv většího ale raději píšu v Pythonu. Na složitější one-linery je Perl výborná věc. Má lepší a kompaktnější API pro regexpy než Python, a i strukturovaný kód se dá psát jako argument, což v Pythonu nejde. Blbý je akorát že je to mamut, má chybnou binární aritmetiku, neumí automaticky konvertovat ref na hashe a pole, sémantika kódu je plná výjimek, a celkově dost blbě se to čte.