Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Pro fanatiky dobra zprava. 18.2 - 21.2 se nachazi kousek za hranicemi zase jednou na prednaskove ceste nas Nejvyssi (nejedna se tentokrat o V.K). A taky jedna otazka, co se delo na postgres-day?
Takze ten, co jeste nikdy nebyl u holice zase zavital do Evropy a bude mluvit o svobodnem software. V Berline 18.2 a v Jene 20.2 a 21.2. Jeho prednasky jsou sice porad stejne ale je to zazitek a mladsi kolegove by si to nemeli nechat ujit. Zvlaste v diskuzi, kdyz klade nekdo neprijemne otazky, tak RMS dela ze nerozumi, protoze tazajici ocividne neumi dobre anglicky a po nekolika opakovanich je tazajici vyzvan, aby nezdrzoval a prepustil misto nekomu dalsimu. Je zajimave, ze otazkam pozitivnim zatim RMS vzdycky rozumnel. Mozna by se tato taktika mohla zavest i v nasem parlamente, zejmena kdyz hovori ti Valasi z ODS.
Links: http://store.newthinking.de/Veranstaltungen/richard-stallmann-in-berlin/ http://www.boell-thueringen.de/veranstaltungen/index.htm
Jinak probehl (pry) ten postgers-day. Hledal jsem na vsech moznych platcich, jestli tam bude nejaka informace a nikde nic. Dokonce ani tak frekventovany web jako linuxsoft.cz o tom nic nepise. (Mimochodem, z te zaplavy clanku pote co to vzal do ruky pan Kysilka se jednomu protoci panenky). Ani na penguin.cz nic noveho, tam to alespon je vsechno pro starem a zprava "The requested URL /..../ was not found on this server." se objevi i nadale na 90% vsech stranek. Takze zbyva jen root (domovsky web pane Stehuleho) ale i tam nic. Budto jsem to prehledl a nekdo sem hodi ten link, nebo se pan Stehule nade mnou slituje a napise sem neco jak to probihalo.
Tiskni
Sdílej: