Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Rekneme to hned v prvni vete, zakladatel MySQL uz nechce akceptovat to 'klausovske - zhasneme a pak uvidime co jsme vrhli na trh'. Skutecny softwarovy inzenyr nemuze marketingovou zlovuli akceptovat do nekonecna.
Pro mladsi ctenare, kteri zacatky linuxu prospali v detskem kocarku je pan Videnius relativne neznama osoba. A pritom je to vlastne pro linux ten 'katalyzator'. Byl to totiz Videnius, ktery vzal tenkrat Linuse na prednasku toho pana, co nikdy nebyl u holice a proto je linux dnes s GPL licenci.
Videnius zastava pomerne zvlastni nazor, co se fungovani databazi tyce. Diky jemu je MySQL tak rozsirena, protoze jiz pred 15 lety vedel, ze MyISAM je to reseni pro 90% vsech databazovych aplikaci a nenechal se zmast molochy jako je ORA, DB2,Informix a nebo Postgresql. Jeho idea vymenych db-enginu prinasi transparentost do vyvoje a je prikladem inzenyrskeho umeni. A to je take duvod, proc Monty musi nyni ze SUNu odejit. Panove v marketingu hodi na trh nehotovou vec a navic, jak to tak vypada, blokovali Montyho snahy pohnout dopredu s enginem Maria, ktery by mel dostat do MyISAMU transakce. Monty zalozil vlastni firmu, kter na tom bude pracovat. My skutecni inzenyri prejeme hodne stesti.
Tiskni
Sdílej: