Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rekneme to hned v prvni vete, zakladatel MySQL uz nechce akceptovat to 'klausovske - zhasneme a pak uvidime co jsme vrhli na trh'. Skutecny softwarovy inzenyr nemuze marketingovou zlovuli akceptovat do nekonecna.
Pro mladsi ctenare, kteri zacatky linuxu prospali v detskem kocarku je pan Videnius relativne neznama osoba. A pritom je to vlastne pro linux ten 'katalyzator'. Byl to totiz Videnius, ktery vzal tenkrat Linuse na prednasku toho pana, co nikdy nebyl u holice a proto je linux dnes s GPL licenci.
Videnius zastava pomerne zvlastni nazor, co se fungovani databazi tyce. Diky jemu je MySQL tak rozsirena, protoze jiz pred 15 lety vedel, ze MyISAM je to reseni pro 90% vsech databazovych aplikaci a nenechal se zmast molochy jako je ORA, DB2,Informix a nebo Postgresql. Jeho idea vymenych db-enginu prinasi transparentost do vyvoje a je prikladem inzenyrskeho umeni. A to je take duvod, proc Monty musi nyni ze SUNu odejit. Panove v marketingu hodi na trh nehotovou vec a navic, jak to tak vypada, blokovali Montyho snahy pohnout dopredu s enginem Maria, ktery by mel dostat do MyISAMU transakce. Monty zalozil vlastni firmu, kter na tom bude pracovat. My skutecni inzenyri prejeme hodne stesti.
Tiskni
Sdílej: