Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
byvaly sef-informatik firmy Robotron (NDR) prohlasil, ze firma SAP vytvorila sve software na zaklade jeho disertace, kterou nyni nabidl firme SAP k odkoupeni. Samozrejme, ze komentare pametniku na obvyklych forech nedaly na sebe cekat, vcetne nadhernych vtipu z doby socialisticke informatiky. Protoze jsem radu z nich neznal, nasleduje kratky prehled
jak se dovidame z dobre informovanych kruhu (diskuze na linuxsoft), prebiraji panove Kysilka a Majer portal linuxsoft.cz. Co muzeme ocekavat a co si prejeme.
na zaklade jedne diplomove prace zpristupnila technicka univerzita v Curychu web pro spravu projektu. Tak trochu je to konkurence k SF. S tim rozdilem, z je mozne tam hostovat i closed source projekty
Nemecky normovaci institut (vzor pro vsechny standardy v slunecni galaxii a prilehlych vesmirech) odsouhlasil svou pracovni skupinou pomerem 17:4 hlasu, ze M$ OOXML ma byt standard a organizace bude tedy v tomto smyslu take hlasovat u ISO.
prosim pritomne, zejmena matematicke fandy o pomoc. Hledam jednu knizku z mladi, sbirku zvlastnich matematickych uloh
v diskuzi k te burze OS se obsirne vyjadril vsemi cteny oblibeny diskuter pan Kysilka, zvany gf. Pan Literak to nakonec nevydrzel a reagoval, jak nize citovano
v nedeli je mozno spojit dve velmi dulezite cinosti, ktere jsou opravdovym priznivcum linuxu samozrejmosti, totiz po navsteve linuxvikendu se presunout do Vrsovic.
ze zajimave diskuze na heise. K clanku o Mysql6 s Falconem se vyjadril jeden ucastnik a zjednodusene receno prohlasil, ze transakce by nemely byt chapany jako fetis. To si samozrejme dovolil dost a krome nadavek bylo tomu zoufalci take predhozeno mnozstvi obvyklych univerzitnich blabolu.
ti mladsi si to mozna nepamatuji, ale kdyz se zavadel winXP, tak to byla tenkrat nevidana medialni masaz, Vista proti tomu neni nic. Vzpomnel jsem si na to, kdyz jsem videl ten clanek o tech osobnostech, co tipuji ten boj linuxovych distribuci
jeden z nejvetsich geniu lidstva (po Vaclavu Klausovi) slavi dnes narozeniny. V clanku na heise je uveden nasledujici text: e^{i \pi} +1 = 0 \, a ja doufam, ze to nam nevzdelancum mohou pritomni matematici vysvetlit.
na prilozenem obrazku je drastickou formou zobrazeno, proc se linux asi skutecne neprosadi. Provedme kriticky rozbor zobrazeneho situace a zamysleme se, jak zjednat napravu
Pro nas vsechny z nasi kulturni oblasti je tento den tim nejdulezitejsim v roce. Samozrejme, ze sejmuti naseho dedicneho hrichu se tyka jen vzdalene IT, presto jsem ocekaval, ze i na IT-servrech bude tento den alespon kratce vzpomenut (kde je masozrava palma)
v diskuzi k tem sprostarnam od SUXe ( a nejen zde) byly pouzity od nekterych ucastniku diskuze opet ruzne priklady, ktere mely (jak jinak) patrne neco vysvetlovat ci objasnovat. Na toto tema nekolik poznamek.
tak uz nam pomalu odchazeji, ti pionyri IT. My starsi , kteri jsme zacinali s Fortranem vzpominame s povdekem na tu dobu, kdy GOTO byla nejnormalnejsi vec na svete. A pak ta revoluce, ve Fortranu 77 uz byly struktury, ktere se mohly dokonce predavat.
jak bylo mozno s udesem zjistit, vraci se Nemecko pomalu ale jiste do "slavnych" dob sve minulosti - kvestor LM-university zaslal pracovnikum nasledujici mail: (preklad narychlo z heise.de/tp)
---------snip---------
Vazene damy a panove,
islamsky terorismus predstavuje nadale jedno z nejvetsich nebezpeci pro vnitrni bezpecnost zapadnich zemi a tedy i Nemecka. Podle bespecnostnich organu existuje "zvysene abstraktni nebezpeci"
[..] bla bla bla , ze ismalsti teroriste brousi noze [...]
Situace vyzaduje zvysenou bdelost.
V teto souvislosti je treba registrovat ukazy u studentu, zamestnancu a jinych uzivatelu budov, ktere se vyznacuji zvlastnini znaky sveho chovani jako napr. zmena zivotniho stylu, tendence k nasili, radikalni vyroky nebo zaobirani se s odpovidaji literaturou vse s tendenci k islamskemu fundamentalismu.
Prosim vsechny podezrele priznaky, ktere naznacuji islamisticko - fundamentalisticky postoj okamzite nahlasit.
------------snip--------------
Doufam, ze se takove udavacske tendence zname z 50-tych let Cesku vyhnou.
do toho senzacniho rozhovoru s tim panem od RedHatu. Nevim jak to vydrzim, uz nekolik dni nemuzu spat ...
kolega dostal mail od rebootu, aby tam psal. Patrne napsali kazdemu, kdo ma jeste 2 ruce. Slecny tam maji ale pekne ...
tak je pry ta WindowsForms uplna ?
To zas bude zejtra hluku, jak je ted mozno ty multiplatformni aplikace bouchat jak Bata cvicky. Presto porad nechapu, kde ta uspora pri tom programovani je. Nasim zakaznikum je to uplne jedno, jestli to delame v C#. Je zajima cena a aby to nepadalo.
Muze nekdo rici, kolikrat se zvedl jeho realny vykon, kdyz prestal programovat v tech predpotopnich prostredcich (vi, C) ale pouziva ty nove prostredky. Vyplati se to ucit?
na ABC se pohybuje hodne akademiku. Mnozi z nich studovali na technickach skolach a nekteri dokonce strojarnu. Tam se v mechanice probira pripad, ze retez na kolo lezi casti na stole a cast ho visi dolu, pricemz je to nastaveno tak, ze retez by bez pridrzovani zacal okamzite padat se stolu k podlaze. Oblibenou ulohou je ukazat, jak za pomoci soustavy parcialnich diferencialnich rovnic lze vypocitat, kdy se prvni clanek retezu dotkne podlahy, pote co byl pusten.