abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    vyvojove prostredi pro informacni systemy

    26.5.2006 19:19 | Přečteno: 1136× | os

    i kdyz se toto tema sem nehodi (nejedna se o volby, zle komunisty, hodne lidi z ODS, Jilkovu psychologii a nebo plesingeruv shit), presto doufam, ze par lidi nepoliticke blogy jeste cte.

    Rad bych vedel, zda nekdo pouziva nejake vyvojove prostredi pro rozsahlejsi informacni systemy, tedy nejen pro ucetnictvi ale i pro vyrobu a pod. Je jedno jestli privatne nebo v zamestnani.

    Pod vyvojovym prostredim si ovsem nepredstavuji eclipse nebo neco podobneho, tedy nejaky nadupany editor, ktery nabizi parametry funkci nebo vlastnosti nejakych trid a ma treba i integrovane spousteni kompileru a debugeru. Myslim spise na neco, co uz ma napr. funkce pro sklad, zalozeni nove zakazky apod. tedy funkce svazane s aplikaci. K tomu to obecnejsi, napr. generator vystupu.

    Vim, ze existuji systemy (compiere, tinyerp), ktere jsou otevrene a je mozno je vyuzit. Ale mam pocit, ze toto neni spravna cesta - filosofie, ktera se za timto postupem skryva je, "vezmi to, co jsme vymysleli a jestli chces zmeny, tak se hrabej v tech zdrojacich".

    Pripada mi divne, ze zadny takovy system nemohu najit - ani ke koupi, ani free. Zatim se vsichni vrhaji na nejake konkretni ucetnictvi, ale kdyz ma dojit na zmeny , tak je nikdo nechce a ani nemuze delat.Rad bych se tedy zeptal, nebylo by lepsi mit spise nastroj na vyrobu tech ucetnictvi, nez ta ruzna ucetnictvi, ve kterych se musim eventuelne s rizikem hrabat, kdyz chci neco zvlastniho. proc takovy system neexistuje. Nebo nekdo neco takoveho zna?

           

    Hodnocení: 78 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    JiK avatar 26.5.2006 19:34 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    SAP?
    26.5.2006 20:01 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Hodlám úkol vytvoření pracovního IS atakovat kombinací Tcl/Tk a Lispu (TCP backend). Lepší nástroje jsem nenašel, obzvlášť pro deklarativní popis databáze (která se bude dost živelně vyvíjet – budu rád, když se migrace odbudou samy, což CLOS dělá, na rozdíl od hromady podřadnějších objektových systémů... ;-)) a generování GUI napůl dynamicky a přitom do čitelného kódu. Některé operace budou trošku nestandardní (customized fulltext v texové databázi), relační databáze se mi do toho proto moc tahat nechce, objekty tohle řeší líp. Prevalence by ta data měla zvládnout, tím se vyřeší tři čtvrtě problémů.

    Klient desktopový, zabalený do Starkitu, který si bude ze serveru tahat taky generované GUI (aktualizace klienta: řeší se samy. ;-)). Řekněme, že Tk pro mé účely má jisté výhody (oproti jiným řešením) a na cílové platformě, která nebude unixová, nemusím tolik řešit vzhled, na jehož vylepšení se v unixovém Tk teprve pracuje. ;-) Jsem holt minimalista. Jestli klient bude mít mega a půl a server čtyři mega (oboje celkem), bude to hodně a přitom to bude kompletní. :-)

    Je pravda, že překladatelská knowledge base nemá s účetnictvím moc společného, ale pro mně je to pracovní IS. :-D
    26.5.2006 22:09 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    uz jste delal rychlostni testy pro ten client. Napr kdyz si natahnete ze servru popis nejake masky, ktera ma 500 elementu. Tyto elementy se musi vytvorit, vsem nastavit vlastnosti, vytvorit conectory pro eventy, ulozit nekam ty funkcni fragmenty pro reakce na ty eventy apod. Ja jsem to zkousel pod Qt a dostal jsem se na 3 sekundy. Rychlejsi frameworky to dokazou tak za 0.5 sekundy - coz jde. U tech interpretru bych mel trochu strach.

    To s tou databazi jsem uprime receno nepochopil, ale to ze se vam nechce pouzivat relacni je chvalyhodne. (asi trochu neprakticke). Ale jak jsem tomu porozumnel, tak to bude prostredi pouze pro vas a ne pro sirsi verejnost - nebo jak?
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    26.5.2006 22:33 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Nevím, co je praktického na psaní algoritmů v SQL nebo tvorbě šílených pomocných tabulek, abych mohl psát algoritmy pomocí joinů a podobně. Jak říkám, nebude to účetnictví s čísly. Radši bych to měl pohromadě, psát SQL do kódu mi přijde asi tak elegantní, jako psát PHP kód do HTML stránek. (SQL nevzniklo jako programátorské API, i když si to dnes bůhvíproč spousta lidí myslí.)

    A netuším, proč bych se měl bát nízké rychlosti. :-) Tahle technologie vznikla v první polovině 90. let přesně za tímhle účelem a evidentně funguje, lidi v tom takové aplikace dělají. Kromě toho, pokud spuštění aplikace bude trvat pár sekund, tak se snad nic neděje. Spousta aplikací se spouští pár sekund. ;-) Co přesně máte na mysli tou "maskou"? Měla by to být aplikace pro cca. 10-15 lidí s důrazem na retrieval textových dat.
    27.5.2006 12:30 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    k tomu SQL - absolutni souhlas, jedina nevyhoda (a sam ji uvadite) je to, ze si "spousta lidi" mysli, ze ta SQL je od Boha dana a ja jsem musel bohuzel zjistit, ze kdyz clovek hlasa neco jineho, tak je na tom podobne jak Kopernik (ten radeji to, ze je Zeme kulata nechal uverejnit az po sve smrti).

    Prakticky problem u toho Non-SQL je, ze rada lidi se eventuelne od jinak dobreho nastroje odvrati, protoze jim OODB prijdou prilis nove a tajemne a nemaji ten spravny pocit "samostatnosti", ktery maji napr. u mysql, protoze tam uz s phpmyadmin dokazali nejaky select zplodit. :-(

    I kdyz bude cela databaze "nejak" (co je nejak je zde ta otazka) odstinena, tak jsem zjistil, ze vetsina uzivatelu nejak intuitivne chce si v nejhorsim pripade na ta data "sahnout" ve vlastni rezii.

    K tomu clientu - to je pro me jeden ze stavebnich kamenu toho vyvojoveho prostredi. Domnival jsem se, ze chapu co chcete delat, ale ted si nejsem jisty. Proto moje predstava:

    - client je nejake exe a toto exe nema v sobe po startu zadnou aplikacni logiku - start muze trvat i nekolik sekund

    - exe si natahne po startu z serveru nejake menu a vse ostatni potrebne

    - uzivatel si vybere v menu nejakou polozku a klikne na ni

    - v tuto chvili to exe natahne ze servru nejaky popis a na obrazovce se objevi to, cemu rikam "maska". Maska je tedy jedno z mnoha oken te aplikace. V tomto okne je tech 500 elementu (widgetu) a doba od toho kliknuti az k uplnemu zobrazeni toho okna by nemala presahovat 0.7 sekundy.

    je vas postup podobny, nebo na to jdete jinak
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    27.5.2006 13:56 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Myslím si, že spousta lidí v životě objektovou databázi ani neviděla (přiznávám, beru to podle sebe). Možná kdyby bylo trochu osvěty…
    27.5.2006 15:02 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Osvěta? Třeba PostgreSQL (ale existují samozřejmě sofistikovanější systémy). Neplatí, že OODB -> nonSQL (a už vůbec ne naopak). A jak jsem se znovu utvrdil - spousta lidí si myslí, že relační databáze -> SQL:-(.
    Math, as Barbie says, is hard.
    27.5.2006 15:35 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Myslí si to zřejmě vývojáři relačních databází, jak jsem tak koukal... :-D

    BTW, „Neplatí, že OODB -> nonSQL“ – nevím, no, psát definice tříd, generické funkce (v primitivnějších jazycích „rozhraní“), vytvářet z objektů složité datové struktury, používat kontejnerové třídy s libovolnými algoritmy - to už v SQL jde? Jestli SQL 2003 fakt takhle vychytali, tak to se na něj budu muset podívat. :-)
    27.5.2006 18:58 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    BTW, „Neplatí, že OODB -> nonSQL“ – nevím, no, psát definice tříd, generické funkce (v primitivnějších jazycích „rozhraní“), vytvářet z objektů složité datové struktury, používat kontejnerové třídy s libovolnými algoritmy - to už v SQL jde? Jestli SQL 2003 fakt takhle vychytali, tak to se na něj budu muset podívat. :-)

    Napsal jsem to blbě. Spíš tam měly být objektově-relační DB. Na druhou stranu jsou dnes ORDB používané více než čisté OODB... Přes úpadek aspoň dodám, že některé OODB se snaží podporovat i SQL, kvůli klasickým relačním úlohám, které jsou v nich hůře popsatelné (slušně shrnuté to je třeba ve Wiki).

    SQL 2003 vychytávají spíše směrem k SQL/XML (paper).

    Math, as Barbie says, is hard.
    27.5.2006 19:45 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    „Additionally, object databases lack a formal mathematical foundation, unlike the relational model, and this in turn leads to weaknesses in their query support.“
    Upřímně, já nevím, co se pánům nelíbí, ty chybějící „formální matematické základy“ mi přijdou jako FUD. Řádkové zamykání a řešení deadlocků v reálných implementacích – to jako podle nich má být ta „formálně lépe vyřešená“ věc? V tu chvíli je mi je matematicky čistý koncept relačního kalkulu naprd, když si díky takové věci jako je neexistence identit vynucuje takovéhle nesmysly... :-( Podotýkám, že teorie pana Codda mi nesmrdí, jen vidím kolem sebe hromadu „SQL fanatismu“, aspoň mi to tak přijde.
    „Database-centric thinking tends to view the world through a declarative and attribute-driven viewpoint, while OOP tends to view the world through a behavioral viewpoint.“

    To už mi přijde jako dost velký nesmysl, protože objektová databáze může sama o sobě deklarativní přístup obsáhnout, není s ním v jakémkoli rozporu. Ale možná je to tím, že pojem „objektová databáze“ chápu trošku šířeji, asi jako Lisp a jiné jazyky mimo mainstream chápou o dost obecněji pojem „objekt“...
    27.5.2006 20:44 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    To už mi přijde jako dost velký nesmysl, protože objektová databáze může sama o sobě deklarativní přístup obsáhnout, není s ním v jakémkoli rozporu.
    Nesmysl to podle mě není. Autor netvrdí, že objektová databáze deklarativní přístup neobsahuje, jen poukazuje na problém s přístupem k datům kvůli zapouzdření (querying on data content vs. predefined access paths). A v podstatě má pravdu, když říká, že objektové systémy jsou vystavěny na chování objektů. Na nutné (!?) deklarativní "zlo" lze nahlížet i jako na přežitek ze světa primitivních typů, ale to už odbočuji.
    Ale možná je to tím, že pojem „objektová databáze“ chápu trošku šířeji, asi jako Lisp a jiné jazyky mimo mainstream chápou o dost obecněji pojem „objekt“...
    To už mi došlo, když jsi psal o generických funkcích a podvědomě asi ještě mnohem dříve (jak tě tak z diskusí znám;-)). Smalltalk je mainstream?
    Math, as Barbie says, is hard.
    27.5.2006 21:04 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Deklarativní věci podle mě nejsou zlo. Právě naopak: Já chci postavit IS nad objetovou databází právě kvůli přímočarosti deklarativního přístupu. Jenomže „deklarativní přístup přes SQL“ mi přijde hrozně chudý, hromada věcí se v tom sémanticky ztráci. Já si radši ty věci vygeneruju z metajazyka než abych někde duplikoval kód v SQL a v logice aplikace. :-D Objektová databáze mi umožní udělat si na míru deklarativně popsaný sytém, relační databáze by mi díky vazbě většiny RDBMS na SQL vnutila jeden konkrétní, poměrně rigidní, který by mi pro slušnou část dat ještě ke všemu nevyhovoval a já bych musel dělat separátní data ještě mimo databázi (vlastní fulltextová indexace a spol) a ještě to celé lepit dohromady v několika backendech a starat se o udržování konzistence...kdepak, děkuji, nechci. :-) Prevalence to obslouží mnohem líp, dokud to nebude moc velké. To se hned tak nestane, ale pružnost budu potřebovat úplně od začátku (pár klasických tabulek, nějaký ten hypertext, fulltextový index, dost možná konfigurovatelný, hierarchické slovníky...). Prostě věřím, že dlouhodobě se mi v tom bude dělat příjemněji. A člověk se aspoň něčemu přiučí. ;-)
    27.5.2006 21:20 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Vždyť jsem zlo posadil mezi uvozovky;-). Možná jsi mohl být konkrétnější ohledně ztraceného významu, protože pokud jde o čistě deklarativní záležitosti, tak by relační model měl stačit. Že to nebude tak pohodlné jako objektový přístup, by mohla vyvážit vyspělost (doplň si aspoň 5 omílaných rysů jako robustnost, škálovatelnost... ne, nechi je shazovat:-)) RDBMS. Ale možná bych být tebou uvažoval i o objektově-relačním systému. Co se vůbec chystáš použít? Jestli to není tajné, nebo doma vypěstované:-).
    Math, as Barbie says, is hard.
    27.5.2006 21:31 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Doma vypěstované to zčásti bude, ale s největší pravděpodobností bude velký kus postaven na balíku cl-prevalence. :-) Nevím, no, jak moc dobře se z SQL – nebo ještě lépe z existující databáze – dají generovat rozumné formuláře? Třeba Ruby on Rails řeší problém „řešit každý problém na jednom místě“, ale hopsání mezi editorem struktury databáze a definicí třídy mě taky moc neuspokojilo. Asi jsem moc náročnej... :-) Budu taky mít testovací vektor v podobě poměrně slušného množství překladů (šlohnutých z databází Microsoftu, ke kterým mám login :-D) a pokusím se zreprodukovat fuzzy matching TRADOSovské konkordance, když to bude poskytovat podobné nebo ještě lepší výsledky, ovšem nad daty z naší databáze s custom poli (autor termínu, historie změn, věrohodnost překladu), ušetří nám to integrací hromadu času a práce při překladech. :-) Fakt nevím, jak bych to mapoval nad SQLkem, přijde mi to jako lámání přes koleno.
    27.5.2006 21:44 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    Jakmile bude něco z toho hotové - asi v průběhu prázdnin - přihlásím se s prototypem, mohlo by to být docela zajímavé. :-)
    27.5.2006 22:02 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    O Tradosu skoro nic nevím, ale ten mě ani moc nezajímá - z kurzu lingvistiky ve mně ještě převládá skepse:-). Prevayler nicméně vypadá velmi zajímavě. Ach jo, asi bych Tě měl blokovat - je zkouškové:-)! Ale Scalability Test si zkusím:-D.
    Math, as Barbie says, is hard.
    27.5.2006 09:49 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    imho, najlepsim riesenim multiplatformoveho klienta je HTML (popr AJAX).

    v poslednej dobe sa mi zapacil OpenLaszlo, snad ma jeho existencia konecne dokope k dotiahnutiu svojho gui projektu do konca

    27.5.2006 10:36 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    to ma radu nevyhod. Napriklad vzajenma interakce mezi jednotlivymi okny nejake aplikace. Nemluve o tom, ze na beznou stranku v HTML se dostane tak max 50% elementu, co se da nacpat na stranku, ktera je vytvorena pomoci nejakeho toolkitu (napr. qt). To vse jde jen tehdy, kdyz se to napise v Jave. Ale pak musi mit uzivatele nainstalovanou Javu.
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    27.5.2006 10:44 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    hmm, dobre, pripojim este skratku jednej horucej novinky .. CSS

    ale viac ma do debaty o uzivatelskej privetivosti nedostanete. moj nazor je, ze design maju robit netechnici pre netechnikov, a technici - programatori vymysliet cestu, ako to vyrobit, nie ako to "osidit" (predsa len slusnejsie ako slovenske "oj*")

    27.5.2006 12:36 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vyvojove prostredi pro informacni systemy
    mate pravdu, o vhodnosti webovych klientu se jiz diskutovalo dost. Chtelo by to srovnani techto dvou smeru s tim, ze by nejaky zakaznik vyslovil sva prani a pote by 2 tymy zkusily realizovat pozadavky, kazdy tym svou metodou. Znate nejaky takovy nastroj v html?
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.