Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Proč mají všichni pocit, že Linux musí něco nebo nad někým vyhrát? Copak je v nějaký soutěži?Je. Soutěží o to, na kolik systémů bude nainstalován a kolika lidmi používán, jak bude technicky kvalitní i uživatelsky přívětivý. A třeba i o to, jak se bude lidem, kteří ho používají, vyplácet ho používat, spravovat nebo s ním podnikat. S kým? S operačními systémy jiných typů
Nejseb blbej, pochopil jsem, jak to bylo myšleno. Měl jsem na mysli to, jak to všichni vidí jako nějakou soutěž, ve které je třeba za každou cenu vyhrát a soupeře nejlíp knock-outovat.Ale tak to je. Jde o to, získat na úkor konkurence podíl na trhu, což je boj, který má své vítěze i poražené. Od velikosti (a kvality) tohoto podílu se pak odvíjí i to, jak dobrá bude např. podpora pro Linux, kolik na něm bude pracovat schopných lidí anebo kolik si vydělají linuxoví admini - a nakonec třeba i projekty jako je tenhle portál. Potíž je, že lidi z Microsoftu tohle dobře vědí, lidi kolem Linuxu se to snaží popírat, jako že na tom nezáleží, protože Linux je pro ně hlavně hobby. No jo, ale co s Linuxem, až vyrostou z puberty (budou chtít vydělávat peníze) anebo si najdou lepší zábavu pro dlouhé zimní večery? Pak půjdou a koupí si jehoVistu
Linux může přesvědčit marketingovými metodami, uživatelsko vstřícností a argumenty typu MS sux nemusí vůbec zaznít..Nejen ze nemusi, ani nesmi. Poukazovani na relane nedostatky je na miste, militantni chovani Linuxu pouze a jen uskodi.
Proti tomuto trendu jsem taky, ale myslím, že to tezi o soutěži neodporuje. Linux může přesvědčit marketingovými metodami, uživatelsko vstřícností a argumenty typu MS sux nemusí vůbec zaznít..Tak to vidím i já a už měsíc jsem spokojeným uživatelem pouze linuxu. A tak i argumentuji, když přesvědčuji ostatní.
Tiskni
Sdílej: