Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
tak uz nam pomalu odchazeji, ti pionyri IT. My starsi , kteri jsme zacinali s Fortranem vzpominame s povdekem na tu dobu, kdy GOTO byla nejnormalnejsi vec na svete. A pak ta revoluce, ve Fortranu 77 uz byly struktury, ktere se mohly dokonce predavat.
Casto se s usmevem rika, ze drive bylo vsechno lepsi. U toho Fortranu mam ale pocit, ze to je tak. Ten jazyk nevedel nic o strukturovanem programovani, to se muselo udelat okolo. A tak je to spravne. Zrovna tak, jako se v C nepisi aplikacni programy, v C se pisi frameworky, za pomoci kterych se pote zhotovuji aplikace. A tak to bylo a je ve Fortranu. Sila toho jazyka spociva v mnozstvi vyzkousenych knihoven. Zrovna tak jako u Perlu. Jak rika pan Kasprzak - perl se pouziva kvuli CPANu.
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.
Tiskni
Sdílej:
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.U vyvojaru programovacich jazyku ci ruznych knihoven je to mozna tak, protoze jejich vytvor se jen zridka dostane do kontaktu s koncovym uzivatelem, ale jinak (se vsi uctou k p. Bakusovi) vyvojar, ktery se vyhyba lidskym kontaktum, je vyvojar uplne k nicemu... Muze mit v hlave algoritmizacni superstroj, ale pokud neni schopen vnimat kontext, do ktereho bude aplikace zasazena, je mu to k nicemu.