Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
tak uz nam pomalu odchazeji, ti pionyri IT. My starsi , kteri jsme zacinali s Fortranem vzpominame s povdekem na tu dobu, kdy GOTO byla nejnormalnejsi vec na svete. A pak ta revoluce, ve Fortranu 77 uz byly struktury, ktere se mohly dokonce predavat.
Casto se s usmevem rika, ze drive bylo vsechno lepsi. U toho Fortranu mam ale pocit, ze to je tak. Ten jazyk nevedel nic o strukturovanem programovani, to se muselo udelat okolo. A tak je to spravne. Zrovna tak, jako se v C nepisi aplikacni programy, v C se pisi frameworky, za pomoci kterych se pote zhotovuji aplikace. A tak to bylo a je ve Fortranu. Sila toho jazyka spociva v mnozstvi vyzkousenych knihoven. Zrovna tak jako u Perlu. Jak rika pan Kasprzak - perl se pouziva kvuli CPANu.
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.
Tiskni
Sdílej:
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.U vyvojaru programovacich jazyku ci ruznych knihoven je to mozna tak, protoze jejich vytvor se jen zridka dostane do kontaktu s koncovym uzivatelem, ale jinak (se vsi uctou k p. Bakusovi) vyvojar, ktery se vyhyba lidskym kontaktum, je vyvojar uplne k nicemu... Muze mit v hlave algoritmizacni superstroj, ale pokud neni schopen vnimat kontext, do ktereho bude aplikace zasazena, je mu to k nicemu.