Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:00
tak uz nam pomalu odchazeji, ti pionyri IT. My starsi , kteri jsme zacinali s Fortranem vzpominame s povdekem na tu dobu, kdy GOTO byla nejnormalnejsi vec na svete. A pak ta revoluce, ve Fortranu 77 uz byly struktury, ktere se mohly dokonce predavat.
Casto se s usmevem rika, ze drive bylo vsechno lepsi. U toho Fortranu mam ale pocit, ze to je tak. Ten jazyk nevedel nic o strukturovanem programovani, to se muselo udelat okolo. A tak je to spravne. Zrovna tak, jako se v C nepisi aplikacni programy, v C se pisi frameworky, za pomoci kterych se pote zhotovuji aplikace. A tak to bylo a je ve Fortranu. Sila toho jazyka spociva v mnozstvi vyzkousenych knihoven. Zrovna tak jako u Perlu. Jak rika pan Kasprzak - perl se pouziva kvuli CPANu.
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.
Tiskni
Sdílej:
To nejdulezitejsi nakonec. Pan Backus velice dobre chapal dusi vyvojaru kdyz rikal: vyvojari jsou radi vyvojari, protoze se mohou v tom aseptickem svete techniky vystrihat lidskych kontaktu, kterych se desi. Myslim ze mel pravdu.U vyvojaru programovacich jazyku ci ruznych knihoven je to mozna tak, protoze jejich vytvor se jen zridka dostane do kontaktu s koncovym uzivatelem, ale jinak (se vsi uctou k p. Bakusovi) vyvojar, ktery se vyhyba lidskym kontaktum, je vyvojar uplne k nicemu... Muze mit v hlave algoritmizacni superstroj, ale pokud neni schopen vnimat kontext, do ktereho bude aplikace zasazena, je mu to k nicemu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.