Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
to je jen z casti technicky mozne. Linux zije z pouziti dynamickych knihoven. Ja napr. delam software, keter by melo staticky kompletne slinkovane 80 MB. A protoze linux neumozuije sdileni textoveho segmentu vice procesum, tak by mych 80 procesu ktere obsluhuji clienty zabralo za nejakou dobu i s daty 1 GB. To sice na servru jde, ale zacina to byt pomale.
minil jsem nasledujici:
http://aquafire.org/blog/2008/06/07/sticky-bits-and-sticky-situations/
Dade, tohle ale neříká, že se text stejného programu nesdílí. To pouze vysvětluje původní myšlenku sticky bitu (držet text ve swapu i po ukončení posledního procesu) a říká, že jediný, kdo to ještě dodržuje je HPUX.
Asi se obáváš, že Linux stejný text dvou nepříbuzných procesů nesdílí (protože tvůj předřečník tvrdil hovořil jen o forku).
Tohle nedokážu ani vyvrátit, ani potvrdit. Linux standardně neodkládá text do swapu, ale načítá jej znovu z ELFu (pokud jej někdo mezi tím nezměnil). Teoreticky by se dalo při execu najít již nahraný text ve fyzické paměti (právě podle identického i-uzlu ELFu) a namapovat jej odtamtud (já věřím, že tak již děje). V nedávných Jaderných novinách se dokonce řešilo dodatečné prohledávání shodných libovolných paměťových stránek a jejich setřásání do CoW struktury (ale to je zatím jen na papíře).
S těmi balíčky to nebude tak žhavé. WinStrom je napsán v Javě a jeho balíčky pouze vyžadují JRE/JDK. Není závislý na specifických knihovnách jednotlivých distribucí. Což je vidět např. i v tom, že je jediné rpm pro (téměř) všechny "rpm" distribuce v různých verzích. Stejně tak jeden deb pro debiany a *ubuntu.
Takže balíček se nemění vydáním nové verze distribuce, ale při vydání nové verze účetnictví.
Nejak intuitivne mame pocit, ze pro uzivatele gapona je linux jakasi monstrance, ktera by mela byt skoro nepretrzite vystavovana na vsech IT akcich tohoto sveta.
Nenapsal bych to lépe. Setkávám se z něčím jiným (ale vlastně ze stejného sudu). Totiž s tím, že někteří uživatelé staví OpenSource nadevše a při dotazu na objektivní důvody proti tomu software zcela vážně napíší: je to binární blob. Čímž to zcela smetou ze stolu a ten software může být v daném oboru nejkvalitnější na světě a ještě je distribuován jako freeware - ani to jim nestačí. Nemám pro to jiné označení než OSS fanatismus.
Pokračovat nemusíš. Já používám z binárek, no vlastně všechno. Blender, Bioshock, Operu, TotalCMD, Stalker, RSSOwl, Putty, WorldWideTelescope no a tak dále. Asi nemusím pokračovat. No jasně, že jsou to programy z Windows, já taky jedu na desktopu Windows. A všechno funguje a přitom je to binární blob. Jak to? Na Linuxu používám jedinou binárku a to je vmware-server. A ta šlape excelentně. Takže co je špatně? Binární blob je špatně? Ale jak jinak chceš distribuovat placený software? Placený soft není zlo. Jsou špičkové technologie, jejichž vývoj stál mnoho úsilí vývojářů a navíc ne každý chce všechno zveřejnit ale výsledný produkt poskytne zadarmo jako freeware (ale bez zdrojových kódů). O tomto byl ten blogový zápisek a dadovi dávám tímto za pravdu. Že je něco pro linux neznamená, že to musí být opensource a ještě zadarmo. Ale, bohužel, uživatelé linuxu si to tak představují. Vyrobit funkční binárku pro linux je problém. Šlo by to pro jednu konkrétní distribuci. Má dané API, které se s ani updaty nemění. Ale obecně pro všechna distra? Vždyť často ani nejde přeložit třeba jen 3 roky starý program. vmware to řeší tak, že si jaderné moduly slinkuje s aktuálním jádrem. Updatneš jádro a musíš linkovat zase. Na Windows to od instalace jede pořád, přes všechny jejich updaty i SP. Toto není obhajoba Windows a kritika Linuxu, to je prostě můj pohled. Pokud tedy někdo kritizuje binárky, tak by zárověň měl přijít s řešením.
Ja ted stravil v sobotu pres 4 hodiny snahou dostat na Mandrivu 2007.0 novejsi verzi openldapu. Binarka z novejsi verze Mandrivy pochopitelne nefungovala, nepovedlo se ani zkompilovat src.rpm balicek. Pak jsem si tedy stahnul originalni zdrojaky, ale ty potrebovaly novejsi verzi BDB, coz opet vedlo ke kolecku pokusu o instalaci binarky z novejsi distribuce, pak stahovani a kompilaci ze zdrojaku. Nakonec jsem to zkompiloval, ale padalo to na sigsegv, tak jsem to vzdal a budu instalovat aktualni verzi Mandrivy. Zaver? Binarni kompatibilita neni ani mezi dvema verzemi stejne distribuce To mi prijde jako velmi smutne a silne omezujici rozvoj Linuxu.
Ono taky je řešením nainstalovat si distribuci, jejíž nová verze vychází asi tak často, jako nová verze Windows. A nebo taky používat všeobsahující aplikační balíčky, neboť ve Windows by si jistě ten LDAP server táhnul s sebou i BDB. Vy byste chtěl takový „Linux“?
Ono taky je řešením nainstalovat si distribuci, jejíž nová verze vychází asi tak často, jako nová verze Windows.protoze pak te ani nenapadne tam cpat jiny nez distribucni verze programu
Vsadim se, ze kdybych vyhrabal CDcka se softwarem, ktery mi fungoval pod Windows 95, bych urcite rozjel pod Windows XP a nejspise i pod Vistama. Naopak moc nedoufam, ze bych pod soucasnymi distribucemi rozjel komercni linuxovou hru, co jsem koupil cca 2002. Beru, ze na urovni jadra neni binarni kompatibilita, tam je otevrenost vyvoje velmi dulezita. Ale v uzivatelskem prostoruje to neco jineho. Tam je kontrakt mezi uzivatelem a dodavatelem softwaru. No a v Linuxu nic takoveho neni.
Najdete zajimavy software v balicku pro distro X. Fajn, ale ve sve distribuci Y jej nemuzes pouzit. Dokonce je pravdepodobne, ze jej nebudes moci pouzit ani v Y, pokud se verze neshoduji. Pro uzivatele je to naramne slozita situace. V podstate jde o klasicky vendor lock-in, zde distribution lock-in. Jsi prinucen drzet se balicku sve distribuce a drzet s ni krok v oblasti upgradu. A kam to vede? Nejvetsi podil prace distributoru neni vymysleni lepsich instalatoru ci nastroju na spravu, ale neustale balickovani. Kdyby existovala prenositelnost balicku a jen pulku usetrene prace na baliccich by distributori venovali na rozvoj FOSS aplikaci, kde jsme dneska mohli byt? Tohle plytvani a tristeni sil Linuxu rozhodne neprospiva.
Kdyby existovala prenositelnost balicku a jen pulku usetrene prace na baliccich by distributori venovali na rozvoj FOSSUprimne si ani nedokazu predstavit jak narocny bude vzajemnou (i binarni) kompatibilitu udrzovat - jak ze strany linux foundation tak ze strany distributoru, a ani nepredpokladam ze bude 100% spolehliva :-/. Taky nastesti cilem LSB i distributoru je kompatibilita mezi distribucema vydanyma ve stejny cas, nez pretahovani se jak stary software se da jeste pustit, jinak by to opravdu byla cesta, dlouhodobe, spis k umrtveni vyvoje nez k jeho naboostovani (viz windows?
Takže pošleme všem vývojářům ostrou prosbu, aby si vyvíjeli do šuplíku a na svatého Dyndy všichni vydali stabilní vzájemně kompatibilní zdrojáky (a nejlépe 10 let zpětně kompatibilní) a pak si dali zase na 5 let pohov?
Nebo přikážeme distributorům, aby všichni překládali balíčky pro stejnou architekturu se stejnými optimalizacemi a stejnými volitelnými (tedy vlastně povinnými) funkcemi?
Jistě že dnešní práce distributorů není jednoduchá a na samotný vývoj jim nezbývá tolik času, ale to je jejich úděl. Kdyby se zrealizovaly předešlé odstavce, tak žádného distributora nebudeme potřebovat a vystačíme si s jedním moudrým arbitrem, který bude stanovovat požadavky na kompatibilitu.
Pokud s takovým vývojem souhlasíte, tak není nic znazšího, než se pasovat do role onoho arbitra. Ale uvědomte si, že přesně tohle dělá každá firma s vlastním systémem: dělá to Micorosoft s Windows, dělá to Sun s Javou, dělá do Apple se svým právě oblíbeným operačním systémem…
kde jsme dneska mohli byt?
V prdeli. My máme otevřený anarachistický způsob vývoje a vyvíjíme, protože nás to baví, a výsledky naší práce nám leckterá uzavřená konkurence závidí. Kdyby přišel osvícený diktátor, tak ho zadupeme do země, a nebo skončíme jako BSD.
bohuzel je to nevyhoda komunity, ze plodi takove nesmysly a rozhoduji lide, kteri nemaji nejmensi poneti o tom, co je to typizace, normalizace a unifikace. A ze nevedi, jak se neco takoveho praktikuje. Ale to neni v lidech, je to systemove podmineno, prave tou 'komunitou'. Proto z toho neni uniku, i kdybycho diskutovali do soudneho dne. To je jako kdyby chtel kapitalismus odbourat nezamestnanost tim, ze si vsichni slibime, ze na sebe budeme hodni.
Vysledkem je, ze aplikace, ktere nejsou 'systemove blizke' nemaji sanci.
Komunito - dekujeme.
Ono taky je řešením nainstalovat si distribuci, jejíž nová verze
To řešení není. Protože pak narazíš na jiný problém, na který by se lépe hodila jiná distribuce. Přitom by to šlo řešit i v rámci té jedné. Stačilo by stabilní API. Pak by ti mohlo být jedno na čem to pouštíš, protože by jsi měl jistotu, že tohle volání tam projde a je to implemetnované dle standardu, který ti zaručuje tu požadovanou funkci. Jenže, bohužel, dnes nic takového v distribucích zaručené nemáš.
Na MDV 2007.0 uz skoro rok nevychazeji ani bezpecnostni aktualizace. Pouzivat ji mi neprijde moc rozumne.
to je sice spravny zacatek, ale to nestaci. Potrebuje to normy, at uz se to nekomiu libi nebo ne, napeti je take normovano na 220 V a nikomu to neprijde divne. Pripominam, tak to nebylo vzdy a ti starsi si pamatuji, kolik to stalo prekopat jen Prahu ze 120 -> 220 V.
Problem je, ze ve firmach, ktere delaji distribuce pracuji pouze male deti a i ti odrostlejsi si mysli, ze v software je dulezita teorie grafu a ne inzenyrsky pristup. Reknu to naplno, i kdyz se to nebude mnohym libit - problem jsou ti matematici !!!
...ze na serveru, kde je ustrednim tematem svobodny software, kritizujete prave onu svobodu svobodneho softwaru. ..
kritizovat cokoliv lze jen kdyz je svoboda. Prave proto musi byt povoleno o svobode diskutovat a zjistovat, kdy se stava svoboda nesvobodou.
K tem distribucim -> ja mam vsude slackware. Tak jsem to ani nezkousel si tu startovni verzi stahnout. Na desktopu nemam ani KDE , ani GNOME. Ale aby bylo jasno, ja to nikomu nevycitam, jenom naznacuji, ze ta firma musi chte nechte nechat par zajemcu lezet stranou.
zdravim,
dobra analyza. Linux hodne prinesl adminum a webarum. Ostatni veci uz jedou na Linuxu stranou a na jinym mistech uz davno. Jen se o tom moc nevi. Bohuzel to taky hodne lidi neni ochotno popsat ci se naucit. Mirim tim smerem k desktopovym aplikacim.
Jinak me tesi soucasne rozvrzeni. Vetsina hlavnich lidi z portalu se soustredi na administraci a na web. Par let praxe vyvoje desktopovych aplikaci se vcelku bude hodit (ze by byl zitra na abicku clanek.....s usmevem).
Co se tyce desktopovych aplikaci, tak malokdo programatora, ktery je umi kodit, oceni. Vetsinou lidi jasaji nad webem a servery.
Samozrejme, ze asi hlavni aspekt je rozsireni windows a s tim duvody, proc se na desktop tolik na Linuxovych technologiich moc nedela.
To ze existuji i aplikacni servery se moc nevi. Ona je celkove komunita zahladena do par smeru, hodne veci prehlizi a veri bludum(bavim se dobre).
// Eclipse SWT, Swing
zdravim,
osobni zkusenost je takova, ze 1 firma ze 3 si ceni programatora, co dela desktopove komponenty, editory. Ceni jak finance, tak co se tyce znalosti.
Problem je v nespravne medializaci a samozrejme, ze napsat aplikaci s vice nez jednim Listenerem v tride je pro hodne lidi neprokonatelny problem. Pravda je take, ze malokdo umi prodat i vzhled.
Posuzovat věci jen podle toho, co mi přinesou (to znamená: co přinesou mně osobně a právě teď), je sebezničující filozofie. Právě tohle způsobilo současnou hospodářskou krizi stejně jako většinu krizí a průšvihů v historii lidstva: myslet jen na vlastní prospěch a to ještě jen v horizontu následujících pár let. Kašlat na ostatní, kašlat na souvislosti, důsledky i na budoucnost, dokonce i na tu vlastní.+1
Nemyslim si, ze mas pravdu ve odsuzovani pragmatismu. Ja se take povazuji za pragmatika. Pro mne pragmatismus znamena pouzivat selsky rozum a vybirat nejvhodnejsi reseni. Napriklad dokud jsem v praci programoval, pouzival jsem Linux. Prace na nem je efektivnejsi. Po prechodu na manazerskou pozici jsem zacal pouzivat windows. Sice nadavam, kolik veci neumi a jak nepohodlne se ovladaji, ale kdyz se mymi pracovnimi nastroji staly MS Outlook, MS Project, MS Powerpoint, co jineho mi zbyva? Spoustet je ve VMware by bylo pokrytectvi.
ale kdyz se mymi pracovnimi nastroji staly MS Outlook, MS Project, MS Powerpoint, co jineho mi zbyva?OS X?
Pragmatismus je odejit z firmy, pokud me tlaci do nepouzitelnych technologii. Protoze, mi nepripada moc pragmaticke rikat,
"jsem zakladatel/[dopln dalsi] linuxoveho portalu a tady Vam predstavuji skvely Linux" a "svistim" na Windows.
Po 2 letech na Win a .NET (obcasny vyvoj na par hodin denne ->projekt se predelal z javy do .NET) jsem odesel a ujasnil si, ze svoji praci na platforme Windows delat nebudu. Bylo to o nervy, jako ze jsem hodne velky klidas.
Jenomze praxe je jina. Malokdo vi, ze vetsina hlavnich lidi z portalu stejne svisti/pracuje na Windows. To je realita.
Je pravdou, ze pred par roky jsme se bavili na toto tema.
Kdyz se chce, tak to jde se zivit na Linuxu a mit velmi slusne penize. Sice obcas odmitnes neco castecne zajimaveho(lanari me na .NET) , ale to je zivot.
Jako chapu duvody proc clovek dela na Windows a i Tvoji situaci a nemam zajem se strefovat do slabych mist. Jenomze tu akorat potvrzujeme to, jaky je stav.
Tohle je asi na delsi povidani. Jen poukazuju, ze neco je hodne spatne.
Ano, souhlasim. Neco je velmi spatne. Napriklad odsuzovat nekoho za to, ze nepouziva 100% casu Linux. Opak pragmatismu je fanatismus.
PS. tuhle vetu mi laskave nepodsouvej "jsem zakladatel/[dopln dalsi] linuxoveho portalu a tady Vam predstavuji skvely Linux" a "svistim" na Windows. Nikoho uz leta nepresvedcuji. aby presli na Linux. Je to svobodna volba.
Ne, ja ti akorat rikam, ze tu neco propagujeme, co sami nepouzivame.
Mame tu sami media, ktera ale nejsou schopna dane technologie a produkty protlacit. Ony ty media dane technologie neprotlaci zcela, ale urcity zajimavy podil na tom muzou mit. V tomto bych videl _resitelnou_ chybu. No a ted, jak danou silu medii vyuzit ?
...Právě tohle způsobilo současnou hospodářskou krizi stejně jako většinu krizí a průšvihů v historii lidstva: myslet jen na vlastní prospěch a to ještě jen v horizontu následujících pár let. ...
To je idea kapitalismu. Podle rady prispevovatelu zde je to bezvadny system, ktery nejlepu funguje.
Jestli nás v tu chvíli potká cizí civilizace, která si během svého vývoje zvolila víc svobody, dá nám fleka.
Nepodlozena hypoteza.
Skutečně rozumný člověk (nevím, jestli se tomu říká pragmatik) by se měl zeptat: jakou budoucnost máme s linuxem (nebo obecně s Open Source) a jakou budoucnost máme s uzavřeným softwarem?
V oblasti aplikaci (napr ucetnictvi) budoucnost nevypada ruzove. OpenSource prinasi pro vyvoj aplikaci levne vyvojove prostredky v dostatecne a nekdy i vynikajici kvalite, svymi licencemi a ideologii tyto vyhody neguje. Navic vyrobci komercnich vyvojovych prostredku nabizeji tyto ve stale lepsi kvalite a za stejnou cenu = 0.
Navic vyrobci komercnich vyvojovych prostredku nabizeji tyto ve stale lepsi kvalite a za stejnou cenu = 0.
Tohle je demagogie. Výrobci komerčních vývojových prostředků je nabízejí zadarmo jen a tehdy, když tím chtějí protlačit svoje typizované, standardizované a normalizované
API. Obvykle to prodávají spolu s knihovnami nebo procesory nebo s tím, čím se jakoby živí. Ve skutečnosti to je dumping a křížové financování jak vyšité.
Firma, která vyrábí WinStorm na linuxové verzi neprodělá, protože WinStorm je napsaný v javě.
Jsem si jist, že takové "drobnosti", jako příprava balíku, se jim zaplatí. Ostatně není ani nezbytná, jen přináší další pohodlí zákazníkům.
se ptam, proc ty mzdy pod linuxem nebezi ? Je to multiplatformni ?
/produkty/10/...
, jenom mzdy /produkty/7/mzdy
.
tak zalozte firmu, udelejte nejakou stredne komplikovanou aplikaci a zkuste to portovat. A pripravte si pro vesechny ty ubunty a suse a redhaty vsechny ty virtualni servry a klienty na kterych budete overovat , kdy se jaka chyba kdy projevi a v jake konstelaci. Pak vsechny ty verze postgresql a Java atd....
Skonci to jak psal nekdo nahore - u 2 hlavnich distribuci.
gcc
– sice to není účetnictví, ale zase to běží pod Linuxem. Podivoval byste se pak v blogu nad tím, jak účetní nevidí nic jiného než to svoje účtování, a když jim někdo nabídne kompilátor, vůbec ho neberou jako vhodnou alternativu k účetnímu programu?
Účetní software byl (a stále je) na Linuxu velmi nedostatkovým zbožím
To neni zcela presne, ucetnictvi s tlustym clientem bezicim na linuxovem desktopu, ktery komunikuje s nejakym ucetnim servrem je nedostatek. Honeycalc byl jiz uveden.
WinStrom take nebyl udelan pro linux, bylo to udelano tak, aby to bezelo pod temi 3 main-os.
Argument gapona plati pouze pro pripad nejaka firmy, ktera ma v provozu pouze linuxovske desktopy a nebo chce nasadit pouze linux a je ji jedno, jakou hodnotu (kvalita+cena) ucetnictvi ma ve srovnani s produkty na jimen os. Tato firma ovsem neexistuje.
Co existuje, jsou firmy ktere maji eventuelne par desktopu na linuxu, linux server a nebo si zahravaji s myslenkou neco takoveho nasadit. A tyto firmy se ptaji, co mi to prinese - lepsi to neni, stoji to vice -> a na to odpovida uzivatel gapon ... ale je to linux desktop!
Tuto gaponovu reakci nemohu hodnotit jinak, nez linuxovsky fanatismus.
Tiskni
Sdílej: