Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Výpadek proti těm co volí vpravo by být nemusel.+1
Výpadek proti těm co volí vpravo
Výpadek proti těm co volí vpravoto proste v mem blogu musi byt. Je to takovy ritual, jako kdyz loki vsude napise, ze zdravotnictvi by melo byt privatni. Ja samozrejme vim, ze lide voli podle sveho vnitrniho zebricku hodnot a vybeou si partaj, u ktere se domnivaji, ze tomu nejlepe odpovida. Kolega nade mnou to ale perfektne vystihnul. Lide si zvolili sycaky o kterych si mysleli, ze sdili jejich hodnotovy zebricek.
Velká část dotazů je také na téma, zda ten systém rozezná i psa nebo kocku - ukazuje to, jaký žebříček hodnot Němci a patrně celá západní Evropa má.Útulky pre psov a mačky sú už v každej východoslovenskej dedine, možno časom zriadia aj nejaké chudobince pre tamojších osamelých starých ľudí.
Vim, že to není tak jednoznačné, v některých moravských nebo východoslovenských vesnicích by si člověk nebyl tak jist.Tak to ste boli na východoslovenských dedinách asi dosť dávno, mne osobne je veľmi ľúto, že stratili pôvodný charakter, z detstva sa ešte pamätám na typický modrý domček z vaľkov so slamenou strechou, zmizli letné kuchyne s hlinenými dlážkami a studne s vahadlami, alebo tu trochu povyše nás na Horehroní neboli ľuďom dosť dobré krásne drevenice so šindľovými strechami, ktoré tam stáli ešte zač. 80. rokov...
I když debilita společnosti narůstá zejména v posledních 20 letech...ale ten sedliak z drevenice fakt nebol taký debil ako ten mafián, čo si namiesto nej postavil haciendu ako z telenovely
Někdy mám ale takový sen, že to auto skutečně existuje a čeká s nastarovaným motorem u psychiatrické léčebny v Bohnicích.Na záver som vybuchla
Útulky pre psov a mačky sú už v každej východoslovenskej dedine, možno časom zriadia aj nejaké chudobince pre tamojších osamelých starých ľudí.Chudobince, kde budou po ~2 týdnech ty lidi zabíjet - stejně, jako se tomu děje u psů/koček v případě slovenských útulků?
jako užitečná záležitost pro lidi, kteří nechtějí psa koupat po každé procházce v dešti.to si dobre vystihol... a pre toho psa je vlastne jedno, či ho do parku, kde už niet miesta pre posmrdkávajúcich dôchodcov, kŕmiacich rožkom odtrhnutým od úst holuby, oblečú ako maškaru, alebo ho vydrhnú drahým šampónom
môj kolega aj mal aj k svojim zvieratám cit ako k ľuďomstále nerozumím ... on ty svoje léky na bolest, krom toho, že je dával krávám, zároveň i posílal chudákům trpícím černouškům do Afriky, resp. léčil s nimi cikány, co ho přišli vykrádat, abychom se drželi lokiho myšlénky?
v tom druhom prípade je pes majiteľa objektom akéhosi citu, pretože poslúcha a stráži ostatný jeho majetok... kdežto cudzí ľudia, ktorých nevlastní, nemajú pre neho hodnotu ani ako jeho pespokud "ten druhý případ" je ten kolega, pak jaksi opravdu nevidím rozdíl oproti případu prvnímu, tedy lokimu ...
http://www.cas.sk/clanok/255682/dalsi-utok-bojoveho-plemena-zurivy-pitbul-vytrhol-riaditelke-skoly-kus-masa.html http://vas.cas.sk/clanok/7722/pripad-pitbula-ktory-zautocil-na-dominiku-sloboda-zvierat-psa-odmietla-prijat.htmla co tady s tím, zase si budeme povídat o tom, jací jsou novináři dementi, ditto někteří majitelé psů? - v prvním případě by mě teda zajímalo, co vede postiženou k tomu, že to nechce řešit, když je přesvědčena, jakou je ten pes hrozbou (OMG, dvakrát si kousnul do nějakýho smetáka, to je teda agresor jak vyšitej, a nějakej kontext, jestli se mu ten smeták třeba zrovna nepokoušel přehryznout achilovku, o tom se taktně pomlčí), a v druhým vylízaná Dominika ohrožuje okolí, a když se její milášek pere, tak ani nemá dostatek soudnosti, aby tam nestrkala ruce (kdoví, kterej z těch dvou psů se do ní v zápalu boje ve skutečnosti trefil)?
Pôvodne som hľadala diskusiu o tej pohryzenej riaditeľke školy, chudera, novinári ju odfotili v nemocničnej posteli s odhalenými (našťastie nie úplne) časťami tela, ktoré jej vyhrýzol ten pes, ale bohužiaľ som tie "vtipné" poznámky psíčkarov k tomuto prípadu nenašla. Niečo podobné ako lynčovanie džambulky - diskutéri a venovali hlavne vizáži tej polonahej šesťesiatničky a po tých ich výrokoch jej už neostane nič iné, len požiadať o dôchodok a kúpiť si ten jednosmerný lístok na Mars.nevim, málo informací, abych se k tomu chtěl vyjadřovat ... snad jen že když pes uteče(*) na cizí pozemek, tak je to prostě průser toho majitele, ať už za tím napadením stálo cokoli dovedu si to představit, nám ta obluda zdrhla přes vysokej plot s dvěma liniema ostnatýho drátu na vrchu, naštěstí se nestalo nic než že se zakousnul do právě procházejícího nepřítele (sám pak tejden kulhal od prokouslýho ramene), což se vyřešilo ošetřením na místě, omluvou a nabídkou na úhradu další péče (nakonec jsme žádnej účet nedostali) - necejtím vinu, že bych něco udělal špatně, když jsem psa nechal na zahradě netuše, že ten plot dá, nicméně tedy beru, že to byla moje zodpovědnost (*) zdůrazňuju "uteče" - těžko vinit majitele z nedostatečného zajištění, když tomu psovi otevře branku babka, že je jí líto, jak je pejsek furt zavřenej (ostatně něco takovýho psali i u případu níže)
To s vylízanou Dominikou - správny postreh. Mimochodom, s tým vodítkom, na ktorom údajne mala svojho psa, to podľa jej tárania vôbec nie je také jednozačné a skôr majú pravdu asi tí policajti. To je bežné správanie tých psíčkarov, že tie potvory nechajú voľne pobehovať kade - tade a ešte sa oboria na človeka, keď sa mu nepáči, že sa to zviera ženie proti nemu, strká mu tlamu do tašky s nákupom, prípadne mu niečo očurá. Ale aspoň niekoho môžu ovládať a zrejme im ten pes slúži aj ako akýsi ´doplnok k topánkam alebo k bicepsom a býčej šiji. To nemá nič spoločné s láskou k zvieratám. To masové psíčkarenie je úchylka. A basta!jak to bylo s vodítkem nevím, nehledal jsem podrobnosti a nepouštěl si video, ale hláška o tom, jak se jí chudák pejsek vytrhl mi bohatě stačila - hm, tak jak ho doprdele vodí, když si ho nedokáže udržet, kdyby se rozhodl jít se poprat s nějakým děckem, ať to patřičně zdramatizujeme, tak se jí taky jen tak vytrhne? ... když moje těhotná ženská zvládne bez újmy na zdraví svém či plodu udržet malamuta, tak by tedy asi normální (až na tu hlavu) mladá baba mohla být schopna udržet psíka co váží polovinu ohledně doplňku k botám, ta fotka "před incidentem" je fakt úchvatná, našpulené rtíky ... a hlavně tam mi teda ten pes přijde jak kříženec vyžly s krysaříkem
Ja nemám nič proti tomu, aby mali ľudia na dvore psa. K dvoru pes patrí. K paneláku nie.*facepalm*
Ja nemám nič proti tomu, aby mali ľudia na dvore psa. K dvoru pes patrí. K paneláku nie.Každý si nosí nějakou tu utkvělou představu, co jak mají ostatní lidé dělat.
ale plemena větších psů jako dobrmani, vlčáci apod. někde v paneláku to mi připadá takové nějaké divné.Zatímco když je ten pes celé dny zavřený sám v malém kotci u rodinného domu či přivázaný u boudy, je to ok?
Divné jsem myslel to, že se mi panelák k těm větším psům nějak moc nehodí.Proč nehodí?
to je vždy jen o lidech jak toho psa chovajíKdyž vždy, tak i v paneláku, ne?
Mít psa neznamená ho vlastnit, ale člověk se taky k němu nějak musí chovat.S tím plně souhlasím.
Stejný případ je pes někde zavřený u kotce na krátké šnůře jako pes zavřený někde na balkóně apod. v činžáku.V čem je tedy rozdíl?
Prostě se chci jen dopracovat k odpovědi, že za Vším je člověk, který toho psa chováNo, ale to nikdo nerozporuje, ne? Zároveň z toho taky plyne, že i v paneláku můžou spokojeně koexistovat lidé a velcí psi, pokud ten člověk se psem ví jak na to a nechová se jako dement. Problém ve městech imho není ani tak v tom, že by to nešlo, ale spíš v přístupu ke psům jako k plyšákům, který až na malé rasy musí zákonitě failnout. Lidi na vesnici mají většinou očekávání slazené s realitou a když si pořizují psa, tak očekávají psa (samostatně jednající bytost, která má své potřeby) a ne plyšáka (který je roztomilý, poslouchá na slovo a slouží k tomu, aby ho měly rády děti a aby se s ním dalo machrovat na ostatní a pokud na něj zrovna nemáme čas nebo náladu, tak se dá někam kde neotravuje).
v přístupu ke psům jako k plyšákům...(který je roztomilý, poslouchá na slovo a slouží k tomu, aby ho měly rády děti a aby se s ním dalo machrovat na ostatní a pokud na něj zrovna nemáme čas nebo náladu, tak se dá někam kde neotravuje).a zaujímalo by ich, ako tá technika v mercedese z toho nemeckého študentského filmu funguje a či by ten mercedes zastal, keby mu ich pes vbehol do cesty
který až na malé rasy musí zákonitě failnout.failne to pochopitelně i u těch malých, jen se to jaksi bere jinak ... když mi jorkšír vyjede do psa, tak on jenom tak roztomile ňafe, a když se můj ožene zpátky, tak je to nebezpečnej agresor obdobně v novinách se nedočteme o dítěti roztrhaném čivavou pokusy donutit psa na "píseček" jako kočky, aby se s ním nemuselo ven vůbec, případně situace u veterináře "my ho chceme utratit, protože nám kadí do postele", laická veřejnost nevidí vůbec, takže "malej pejsek je v paneláku přece ok", blé
Vidím, že tato diskuse jde stále dokolečka dokola. Mít psa neznamená ho vlastnit, ale člověk se taky k němu nějak musí chovat. Stejný případ je pes někde zavřený u kotce na krátké šnůře jako pes zavřený někde na balkóně apod. v činžáku.
Chlapci len nepochopili zmysel dadovho blogu, na ktorý som reagovala tou poznámkou o psoch. Chytili sa prvého plánu mojej reakcie a tak vznikla tá debata o tých psíčkaroch, odbočujúca od témy dadovho blogu, ktorou je neschopnosť ľudí pochopiť podstatu.
Firma Daimler již delší dobu nabízí bezpečnostní systém, který odhadne nebezpečí - např. překážky v jízdní dráze - a zastaví. Pomine-li nebezpečí, rozsvítí se zelená kontrolka a auto jede dál. Tak je možno např. zachránit životy dětí, které z nepozornosti vběhnou do jízdní dráhy... Pojednou je vidět malého chlapce s balónkem, který běží k silnici. Mercedes zrychlí a chlapce přejede...(nasleduje pasáž o tom, že malý chlapec je malý Adolf Hitler ...)
Video vyvolalo řadu reakcí, značná část jich byla a i nadále je negativní. Proveďme nyní hloubkovou analýzu, proč je tomu tak. ...zajímavým jevem je totální sociální hluch společnosti. Je to vidět na spoustě reakcí... ... diskutují především o tom, jestli ta technika skutečně funguje. Velká část dotazů je také na téma, zda ten systém rozezná i psa nebo kocku - ukazuje to, jaký žebříček hodnot Němci a patrně celá západní Evropa má.na dadovu poznámku o hodnotovom balaste na Západe som ja reagovala, že:
Útulky pre psov a mačky sú už v každej východoslovenskej dedine, možno časom zriadia aj nejaké chudobince pre tamojších osamelých starých ľudí.no a to bola voda na mlyn - a podobne, ako diváci toho videa sa moji oponenti chytili vedľajšej témy a podstat problému ich nezaujala:))
Proč nehodí?Asi se zajímá o módu.
- v prvním případě by mě teda zajímalo, co vede postiženou k tomu, že to nechce řešit, když je přesvědčena, jakou je ten pes hrozbounechce to riešiť asi kvôli susedským vzťahom... inak, bola na svojom dvore a ten pes sa podhrabal alebo preskočil plot
resp. léčil s nimi cikány, co ho přišli vykrádat, abychom se drželi lokiho myšlénky?Ešte kavolko, keď už tak rozumne debatujeme: ten môj kolega občas zo svojej dediny vozil len tak z dobrej vôle, keď akurát šiel dodávkou alebo (raz, keď sa mu pokazilo auto:)) aj traktorom do práce miestnych Cigánov na UPSVaR. Oni nevykrádajú gádžov, ktorí sa k nim správajú ako ľudia k ľuďom. A tí Cigáni tiež asi nemali zapálené vemená.
pokud ho nevykrádali, jak je to relevantní k tomu kousání psem? - loki se bavil o "cizích" lidech, předpokládám, že nerozlišuje jenom dva póly "rodina" a "zloděj", víme my z této diskuse koho kam třeba vozí loki?resp. léčil s nimi cikány, co ho přišli vykrádat, abychom se drželi lokiho myšlénky?Ešte kavolko, keď už tak rozumne debatujeme: ten môj kolega občas zo svojej dediny vozil len tak z dobrej vôle, keď akurát šiel dodávkou alebo (raz, keď sa mu pokazilo auto:)) aj traktorom do práce miestnych Cigánov na UPSVaR. Oni nevykrádajú gádžov, ktorí sa k nim správajú ako ľudia k ľuďom.
A tí Cigáni tiež asi nemali zapálené vemená.nevěřím, že se na celém světě nenajde jediná cikánka se zánětem vemene
předpokládám, že nerozlišuje jenom dva póly "rodina" a "zloděj"tak to si myslím aj ja, že v skutočnosti nie, hoci podľa tých rôznych jeho opakujúcich sa vyjadrení by si to človek mohol myslieť...
Tie prípady boli na ilustráciu, kam to s milovníkmi psov už dospelo. Musia mať všelijaké tie čistokrvné potvory so šľachtickými rodokmeňmi, keď ich pán sám nijaký nemá, a keď ti zahryznú do zadku, aby si im papuľu otváral heverom. A venčia si ich, kde sa im zachce bez vôdzky. Psíčkari brešú na ľudí - ale hrajú sa na lásku k tým svojim miláčikom, ktorých potom trebárs kľudne niekde v lese priviažu o strom, keď sa im prejedia, zbavia - veď keby nie, načo by boli psie útulky?Negeneralizuj! To, cos popsala jsou idioti, ne "milovníci psů".
Psíčkari brešú na ľudí - ale hrajú sa na lásku k tým svojim miláčikom, ktorých potom trebárs kľudne niekde v lese priviažu o strom, keď sa im prejedia, zbavia - veď keby nie, načo by boli psie útulky?A někteří lidé si hrají na lásku k lidem, které potom odhodí do děcáku/důchoďáku, nebo zabijí a zakopou v lese. Co to vypovídá o společnosti, nebo o lidstvu? Nic. Pokud posuzuješ konkrétní společnost lidí jen na základě extrémů, nebo subjektivních pocitů, dostaneš zkreslená data. Pokud je potom používáš jako diskuzní argument, tak se nediv, že tě přinejlepším někdo pošle do prdele, pokud s tebou vůbec bude diskutovat. Nabízí se otázka účelu těhle diskuzí. Proč vlastně diskutuješ na tohle téma? Chceš předat své názory ostatním, dospět k nějakému všeobecnému konsezu na dané téma, dozvědět se něco víc, nebo se jen nudíš? Já jen abych věděl, jestli se mám vůbec namáhat dál reagovat.
A někteří lidé si hrají na lásku k lidem, které potom odhodí do děcáku/důchoďáku, nebo zabijí a zakopou v lese.A prečo niektorí tunajší diskutujúci nevynechajú príležitosť, aby sa s použitím neurčitého zámena nepokúsili o nejapné narážky? Až vychováš deti v nie tých najľahších podmienkach, neujdeš od nich, postaráš sa, aby boli motivovavé k v e d en i u (od slova vedieť), zvládneš popri práci všetky nerváky s puberťákmi a nikoho neodhodíš ani nezakopeš v lese, aby si si mohol užiť trocha vlastného života, potom si môžeš vydýchnuť, že si to ustál... Zatiaľ nemôžeš vedieť, či nebudeš patriť medzi niektorých...
Nabízí se otázka účelu těhle diskuzí. Proč vlastně diskutuješ na tohle téma?Ak ti nejaké témy nesedia, nechceš sa do nejakých diskusií zapájať, očakávala by som, že sa nebudeš. Ale ty sa zapojíš... tak tomu prestávam rozumieť. Všeobecný konsenzus... to iste nie, ale s niektorými ľuďmi sa vyladiť na spoločnú vlnu dá i napriek názorovým odlišnostiam... a áno, aj sa od nich všeličo zaujímavé dozvedieť. Nuda? To nie, skôr záujem. Kľudne sa namáhaj, ja sa namáham tiež, Ste iná generácia, máte iný jazk- a zaujímate ma:).Nie v zlom. To fakt nie.
Zatiaľ nemôžeš vedieť, či nebudeš patriť medzi niektorých...Tvrdím snad, že ano? A kdybych tam patřil, tak co?
Ak ti nejaké témy nesedia, nechceš sa do nejakých diskusií zapájať, očakávala by som, že sa nebudeš. Ale ty sa zapojíš...Mě tohle téma náhodou zajímá. Jen nechápu tvůj styl diskuze.
Najviac mi vyhovoval tento štýl diskusieMyslíš samomluva? Ten link vede na vlákno, kde na tebe nikdo nereaguje. :D
Ale niekedy si pripadám celkom zrozumitená a je mi záhadou, čo stále spravidla tým istým na všetkom, čo napíšem vadí.Slovenština tomu rozhodně nepomáhá. Ne že bych měl něco proti slovenštině, ale existují prostě různé styly. Někteří píší tak, že mi vůbec nedochází že je to slovensky. U tebe se musím soustředit na to co píšeš často víc, než kdyby to bylo anglicky.
Slovenština tomu rozhodně nepomáhá. Ne že bych měl něco proti slovenštině, ale existují prostě různé styly.No, ja ovládam aj ten súčasný priamočiary a expresívny pouličný jazyk a vedela by som sa vyjadrovať aj vecnejšie. Ale rada veci trochu zašmodrchám, aby sa muselo viac nad nimi špekulovať
Ale vy "svoje"psy nadraďujete nad "cudzích" ľudí, pred ktorými strážia "Váš majetok". To je ten rozdiel, loki.To má být vtip? a) loki nepsal nic o strážení majetku, to sis tam přidala sama. b) Každý, koho považuji alespoň trochu za normálního, nadřazuje členy své rodiny nad cizí lidi, kor když jsou to zmrdi, co ho jdou okrást.
a) loki nepsal nic o strážení majetku, to sis tam přidala sama.My bad, teď to čtu znova.
Každý, koho považuji alespoň trochu za normálního, nadřazuje členy své rodiny nad cizí lidi, kor když jsou to zmrdi, co ho jdou okrást.:) a pozorujú ho tajne vyvŕtanými dierkami v strope
Sve psy vnimam jako cleny rodiny. Lidske cleny sve rodiny samozrejme radim vyse nez ty psi. Na druhou stranu jakehokoli clena sve rodiny stavim vyse nez ciziho cloveka.Takze to mame chapat tak, ze kdyz dojde na lamani chleba, radeji ublizite cizimu cloveku nez svemu psovi? (Dejme tomu, hypoteticka situace - vas pes zautoci na cizi dite, a vy muzete toho psa zneskodnit.) To mi, uprimne receno, nenormalni pripada. Ale vlastne tomu moc neverim. Kdyby clen vasi rodiny na nekoho bezduvodne zautocil, asi byste to taky resil s policii, a nepresel to jen tak. Neni to absolutni.
Takze to mame chapat tak, ze kdyz dojde na lamani chleba, radeji ublizite cizimu cloveku nez svemu psovi?Kdyby došlo na lámání chleba, tak bych rozhodně radši ublížil cizímu člověku, než vlastnímu psovi. Samozřejmě zde záleží silně na situaci a jde o to, co si člověk představí pod pojmem ublížit. Ta hypotetická situace zahrnuje slovo zneškodnit - co to má konkrétně být? Odtrhnout ho od cizího člověka a přimáčknout na zemi? Kopnout do něj? Uvést ho do bezvědomí? Zabít? Pokud by můj pes bezdůvodně napadl cizí dítě, stavěl bych se k tomu úplně stejně, jako kdyby můj bratr bezdůvodně napadl cizí dítě - snažil bych se útok přerušit a poté zjistit příčinu, protože nic na světě se neděje bezdůvodně.
Kdyby došlo na lámání chleba, tak bych rozhodně radši ublížil cizímu člověku, než vlastnímu psovi. Samozřejmě zde záleží silně na situaci a jde o to, co si člověk představí pod pojmem ublížit.JS predložil konkrétnu hypotetickú situáciu. Konkrétna odpoveď však chýba. Okrem toho, čo by na veci zmenilo, ak by pes to cudzie dieťa nenapadol bezdôvodne? Napríklad by preliezlo plot tvojho pozemku, lebo by si chcelo odtrhnúť tvoje čerešne. Ako by si zneškodnil to dieťa? Kopol by si do neho? Pritlačil ho k zemi? Zastrelil?
I když debilita společnosti narůstá zejména v posledních 20 letech,Dade, lidi byli debilni vzdycky, i pred 20 lety ... naopak mozna jeste debilnejsi, protoze si ani neuvedomovali, jak debilni jsou
systém zastupitelské demokracie při dnešním stavu společnosti není asi ten nejlepšíco bys navrhoval ty? vladu nejakeho fuhrera, osviceneho monarchy, ktery nejlepe bude vedet, co je pro blaho lidu treba ciniti nebo jen vladu delnicke tridy, ktera zatoci se vsemi vykoristovateli a kulaky a zajisti, ze vsichni se budeme mit stejne dobre?
To, co ja nazyvam debilitou je vlastne absence nejakeho konsistentniho nazoru. Pro jakykoliv problem (solar, vetrniky, atom, minimalni mzda ..) se najde dostatek argumentu pro i proti. A vysledej je, ze neni mozno rozhodnout. A proto rikam, ze debilita narusta a pritom _nemyslim_ samozrejme IQ. S mnozstvim informaci, ktere lidstvo nedokaze zpracovat narusta paradoxne neschopnost najit nejake reseni.
Nemyslím, že by to před 50 lety bylo jinak. Podstatné je udělat před rozhodnutím aspoň základní analýzu a případně rozhodnutí změnit, pokud se situace nevyvíjí podle očekávání. U solárů je perfektně vidět, že tohle nikdo neudělal, přitom stačil jednoduchý výpočet - chci pokrýt X procent roční spotřeby pomocí OZE, jednu kWh budu dotovat částkou Y korun, takže nás ta legrace vyjde na Z miliard ročně.
Nemyslím, že by to před 50 lety bylo jinak.+1
Ale fungovala tam okrem emocionálnych neformálnych väzieb aj verejná kontrola založená na zaužívanom systéme normiem, ktoré vznikli prirodzene na základe potrieb toho spoločenstva a príliš často sa nemenili - bolo jasné, čo platí a jednotlivec sa musel podriadiť. Keď nebol kompatibilný, komunita ho nejakým spôsobom potrestala, vylúčilTakze to v podstate byla totalitni diktatura, ktera byla o to horsi, ze diktator byl neviditelny a nehmotny (zazity system norem), nikoliv konkretni osoba.
Takze to v podstate byla totalitni diktatura, ktera byla o to horsi, ze diktator byl neviditelny a nehmotny (zazity system norem), nikoliv konkretni osoba.Zažitý=zvnútornený systém noriem, ktoré odrážali hodnoty, overené stáročiami - i keď iste, niektoré už novým pomerom nevyhovovali a boli prekážkou toho, čomu sa hovorí "pokrok". Tak tí pokrokovejší sa zobrali a odišli napr. do Pensylvánie alebo Ohia... A mnohí sa po rokoch vrátili domov s peniazmi, čo zarobili(to je typické pre slovenských emigrantov od poslednej štvrtiny 19. st., ktorí odchádzali za more za prácou), lebo na tom pokroku videli aj veľa zlých vecí v porovnaní s tým svojim neviditeľným a nehmotným diktátorom. Doma sa cítili slobodnejší ako v tom "slobodnom svete" odcudzenom ľudskému, na ktorý boli zvyknutí! Ale neubránili ho. Prišiel za nimi:).
sdilenych idealu se nebojim, akorat si myslim, ze je nema nikdo naordinovat ostatnimMyslela som ideál ako mravnú hodnotu (dobré), ktorú chcem dosiahnuť namiesto aktuálneho nedokonalého stavu, s ktorým nie sme spokojní a chceli by sme ho zmeniť (k lepšiemu). Samozrejme nemám na mysli ideály, ako je mať väčšie prsia alebo auto. Takéto ideály sa ordinujú veľmi jednoducho a s veľkými úspechmi. A aby niekto pomohol z lásky k rodine k ich dosiahnutiu, cieľ svätí prostriedky. Kdežto ten, kto sa po veľkom vnútornom boji predsa len bude držať zásad, ako nepokradneš a pod., poškodí svoju rodinu, ktorá následne nenaplní svoje túžby, ba príde i o tie plnenia, ktoré doteraz mala. To však neznamená, že má svoju rodinu menej rád. Znamená to iba to, že morálne poškodenie, ktoré by spôsobil takou výchovou svojim potomkom by bolo väčšie, ako to dočasné uspokojenie z dosiahnutia pochybných hodnôt. Schválne, keby sme hodili to toho stroja jeden a druhý vzor správania ako prevažujúci v rodinách, aká by bola vo výsledku spoločnosť v jednom a druhom prípade? Dnes práve chýbajú ľudia, ktorí neuprednostňujú, čo je momentálne "dobré" pre nich osobne, ale ktorí by boli nositeľmi ideálov, významných pre budúcnosť celku - nositelia mravných hodnôt dobrých pre prežitie, perspektívu spoločnosti a vôbec hodnôt s nejakou trvalejšou platnosťou. Jednoducho ich pri tej záplave tých falošných lacných náhrad nikto nie je schopný ľuďom naordinovať. Ľuďom nezáleží okrem ich osobnej budúcnosti na nejakej inej...nepremýšľajú až za horizont svojho vlastného života... Keby som mala ísť ešte ďalej, asi by som uvažovala nad tým, že to bude tou tlačenicou, v ktorej si ľudia už nie sú vzácni, ale si naopak prekážajú na tom stále sa zmenšujúcom teritóriu, o ktoré usilujú ich konkurenti...
Ja myslim, ze si minulost idealizujete.Myslím, že nie. Len na minulosť sa už môžete pozrieť s odstupom a z nadhľadu a práve preto sa v nej dá rozoznať, čo je pre ľudí ozaj podstatné a dôležité - čo bolo nesprávne, zbytočné, a čo naopak malo a má nejaký zmysel. Myslím si, že som tiež optimista, lebo stále v ten zmysel toho, že sme tu, verím a pokúšam sa ho rozoznať - i keď to v dôsledku tých sťažených možností, ktoré spomínate, sústrediť sa v ide ťažko:). V duchu som si robila zoznam vecí, ktoré v živote už nikdy nebudem mať (pričom nemyslím veci v mater.zmysle). Je toho dlhý zoznam a väčšiny z toho sa dokážem vzdať bez ľútosti...Keby som pokračovala, pravdepodobne by ostali 1-2, ktoré by som mohla naozaj postrádať a ktoré keby sa uskutočnili, spĺňalo by to moju predstavu o ideálnom stave:).
- i keď v dôsledku tých sťažených možností, ktoré spomínate, sústrediť sa ide ťažko:).
Samozrejme, neni nad experiment, ale tech se se spolecnostmi moc delat neda, a vysledky se tezko vyhodnocuji..No to sa vôbec nedá:)... Ako chcete robiť experimenty s veľkými skupinami ľudí, nasimulovať podmienky? Pomanipulujeme s masami a uvidíme, čo to spraví? Ani experimenty s malými skupinami (a ešte nedobrovoľné, bez toho, aby vedeli, že sú pokusné králiky) nie sú nielenže kóšer, ale ani sa iba na základe experimentu nedá vyvodzovať nejaký všeplatný záver. Malé a veľké skupiny ľudí sa nesprávajú rovnako.
To, co ja nazyvam debilitou je vlastne absence nejakeho konsistentniho nazoru. Pro jakykoliv problem (solar, vetrniky, atom, minimalni mzda ..) se najde dostatek argumentu pro i proti. A vysledej je, ze neni mozno rozhodnout. A proto rikam, ze debilita narusta a pritom _nemyslim_ samozrejme IQ. S mnozstvim informaci, ktere lidstvo nedokaze zpracovat narusta paradoxne neschopnost najit nejake reseni.pokud debilitou myslis nechopnost (nebo vubec ochotu) hledat efektivni reseni problemu, protoze je jich vic a jsou komplexnejsi nez driv, pak souhlasim. Pokud debilitou nazyvas absenci konzistetniho nazoru a tvrdis, ze s casem roste, pak asi nesouhlasim. IMHO vetsina lidi nejaky nazor jak by reseni melo vypadat ma (coz zdaleka neznamena, ze je to optimalni reseni, casto ani to, ze je to vubec proveditelne reseni) a v mnoha pripadech i dlouhodobe konzistetni (z tech prikladu vyse napr. v CR dlouhodobe konzisteni pozitivni pristup znacne casti verejnosti k atomu). IMHO je problem spis v tom, ze vetsina politiku zacala jednat zcela bez skrupuli (presne ti lide bez skrupuli, o kterych casto pise Belohradsky a kteri uzce souvisi s mentalitou ucetniho, o ktere ty pises nize) a haji jen sve zajmy a zajmy na ne napojenych kamaradu/mafii, pricemz komplexnosti problemu zneuzivaji k tomu, aby obhajili vice ci mene zjevne zlodejiny. A to nejen na pred volici, ale pripadne i u soudu (viz napr. letdla CASA, kde asi nebude vubec jednoduche prokazat, ze to byl predrazeny nakup)
Ja jsem technik a sel bych na to tak, ze bych se snazil vypracovat nejaky model spolecnosti a jeho fungovani a prohnal bych to nejakou simulaci. Simulace je ta jedina metoda, kterou ja znam, ktera nam lidem pomaha zjistit chovani komplexnich systemu.tak to uz jsme v minulosti videli, kam to speje - vcetne toho, jake "osobnosti" se zrodily v prognostickem ustavu...
IMHO vetsina lidi nejaky nazor jak by reseni melo vypadat ma (coz zdaleka neznamena, ze je to optimalni reseni, casto ani to, ze je to vubec proveditelne reseni) a v mnoha pripadech i dlouhodobe konzistetni (z tech prikladu vyse napr. v CR dlouhodobe konzisteni pozitivni pristup znacne casti verejnosti k atomu)Je skutecne pravda, ze lide maji vzdy nejaky nazor na nejake reseni. Tyto nazory ale _nejsou_ podlozeny nejakou podrobnou analyzou, hlubokou znalosti problematiky, ale pouze a jen dojmy a vjemy, ktere jim media mlati do hlavy. Vzdyt v Nemecku je zrovna tak dlohodobe konzistentni _negativni_ postoj k atomu a pritom obe skupiny obcanu vi, ze ta elektricka sit je v Evrope jen jedna. Jeste jednou, my vsichni , kteri jsme meli 2 semestry na skole statistickou a operacni analyzu dobre vime, ze na to jak nalezt nejake optimum nestaci selsky rozum, ale ze na to mame vzorecky a metody. Pred 100 lety bylo hospodarstvi a zivot vubec _regionalni, 90% vsech obcanu nebylo dal nez ve vedlejsi vesnici. Dnes byl uz kazdy vsude, ma milonkrat vice dat a nekdy i informaci. Takove mnozstvi informaci ale selsky mozek jednoznacne neunese a lide se utikaji k jednoduchym kauzalitam typu (abychom zustali u toho atomu): 'Nemci rusi atomove elektrarny, tak dostavime Temelin a budeme jim prodavat proud a budeme se mit dobre'. To je takovy typicky priklad konzistentniho ceskeho nazoru.
A to rozumnejsi na to koukaji a ptaji se: 'a co ted?'A ted uz zbyva jen ta otazka, co ma zvoleny zastupce techto lidi v parlamentu prosazovat? Dostavbu Temelina nebo ne?coz je IMHO do jiste miry umely problem, protoze tech premyslivejsich je obvykle minorita, takze typicky zastupitel nad tim ani nemusi premyslet, protoze znacna cast jeho volicu si nazor dela ne podle toho, co Kalousek rika, ale podle toho, jestli jsou jeho fanousky nebo ne (ti trochu zdatnejsi, co jsou ochotni o tom i diskutovat pak jen papouskuji argumenty te nebo one strany, aniz by o tom nejak vic premysleli). Takze nam zbyva problem, co s premysliejsim volicem, aby nebyl frustrovan. IMHO pokud je volic premyslivejsi, tak musi driv nebo pozdeji dojit k poznani, ze dany problem (jako budoucnost energetiky a energetickych zdroju) je velmi komplexni a neexistuje trivialni zrejme reseni. Kdyby u kazdeho problemu se politici snazili o poctive analyzy, zadavane skupine odborniku na kterych bud bude shoda nebo u ruznych skupin reprezentujichc ruzne nazorove proudy, a pak se o tom snazili vest otevrenou debatu (napr. ve verejnopravnich mediich), premyslivy volic by pak s rozhodnutim treba nesouhlasil, ale IMHO by ani nebyl frustrovan, protoze by aspon mel pocit, ze se problem seriozne resil, jen nezvitezil nazor, ktery on sam poklada za spravny. Ale ve chvili, kdy se politici o zadne seriozni reseni nesnazi a kazdemu lepe informovanemu cloveku je zrejme, ze je to jen kupa nesourodych populistickych prohlaseni, ktera se jeste co chvili meni a nekdy ani neni jasne, jestli to neni recese (napr. Kocourkova energeticka koncepce s tusim 20 jadernymi elektrarnami), vede to k mnohem hlubsi a fatalnejsi volicske frustraci nez v prvnim pripade. Pochopitelne je jeste podstatne prohloubena ve chvili, kdy se ukaze, se dany koncept ve skutecnosti promysleny byl, ale ne tak, aby resil problem, ale tak, aby zas vytuneloval nejake statni penize. Premyslivejsi volic to vidi hned, ten ne moc premyslivy to zjisti az casem, casto neprimo, az kdyz nejsou penize na to nebo ono, ale vysledek je stejny - nastani jsou vsichni.
Jinymi slovy, IMHO je mnohem zasadnejsi problem to, ze vetsina politiku rezignovala na skutecne reseni problemu (a slozitost problemu jen vyuzivaji k tomu, aby obhajovaly sve casto nesmyslne kroky), nez to, ze problemy jsou tak slozite, ze jim vetsina lidi neni schopna rozumet
Proste doslo k vyvoji a vedouci politickych stran si uvedomili, ze nechteji prodavat idealy, ale to, co "lide chteji slyset" (asi stejne, jako maloktera korporace chce vyrabet kvalitni produkt na ukor zisku).
Ještě bych dodal, že oni nechtějí zemi někam vést a směřovat, ale chtějí dobře placenou funkci na čtyři roky a případně i na další období. Ostatní jim je ukradené a problémy řeší jen v případě, že už to opravdu hoří a nejde to zamést pod koberec.
Kdyby obcane hlasovali v referendech, vice by hlasovali ti, co o te konkretni otazce neco vedi a tudiz by se snaze doslo k optimalnimu reseni.
Opravdu? Vzpomínám na televizní vystoupení Kateřiny Jacques, kdy propagovala energii z biomasy, ale přitom ani nevěděla, co to vlastně je. Jakou máme záruku, že v referendech nebudou hlasovat lidé, kteří "vědí", co je dobré?
Ještě bych dodal, že oni nechtějí zemi někam vést a směřovat, ale chtějí dobře placenou funkci na čtyři roky a případně i na další období.To neni vzdycky pravda. Dost mozna ani vseobecne ne. Tady jde trochu o "agregacni omyl", i kdyz prevracene. I dobra vule poslancu muze kolektivne vyustit v tento jev. Stejne tak, v korporacich take vetsina lidi chce vyvijet kvalitni produkty, presto se korporace jako celek chova jinak. Je to (dost mozna) emergentni chovani.
Opravdu?Mel jsem zminit.. mam to samozrejme podlozene simulaci, takze nema smysl se o tom prit.
Vzpomínám na televizní vystoupení Kateřiny Jacques, kdy propagovala energii z biomasy, ale přitom ani nevěděla, co to vlastně je.Coz ovsem nedokazuje, zda lide vedi, co je biomasa (me kdyby nekdo z tohohle zkousel, taky bych mozna nevedel, a taky prosazuji energii z biomasy, nebo alespon nejsem proti); maximalne to dokazuje, ze nevedi, zda to vi K.J. Takze bacha!
Jakou máme záruku, že v referendech nebudou hlasovat lidé, kteří "vědí", co je dobré?Nemame. Ale je v zajmu lidi, kteri nevedi a je jim to lhostejne, nejit k volbam. Je v zajmu lidi, kterym to lhostejne neni, si neco o tom zjistit. (A pokud chces tvrdit, ze vetsina lidi chce jednat proti svym zajmum, asi nema cenu vest diskusi.)
(me kdyby nekdo z tohohle zkousel, taky bych mozna nevedel, a taky prosazuji energii z biomasy, nebo alespon nejsem proti)
To je právě ten průšvih. Pokud někdo prosazuje energii z biomasy, tak by měl udělat aspoň základní kalkulaci - kolik biomasy budu potřebovat, z čeho ji vyrobím, kolik to bude stát, jestli při výrobě biomasy náhodou nespotřebuji víc energie, než kolik jí potom vyrobím atd. Z takovýchto postojů pak vznikají průšvihy typu FVE a biopaliva. Na začátku je pěkná vize (slunce svítí zadarmo, benzín nám vyroste na poli) a na konci jsou vyhozené stovky miliard na nepoužitelnou blbost.
Je v zajmu lidi, kterym to lhostejne neni, si neco o tom zjistit.
Viz výše. Proč si něco zjištovat? Slunce je dobré a svítí zadarmo, takže podpoříme FVE.
Takovou kalkulaci, co rikas, ti ve volnetrzni ekonomice nikdo neda.
Jak nedá? Řekněme, že chci vyrábět 10% elektřiny z biomasy. Takže nemůže být problém spočítat, kolik tun té biomasy budu ročně potřebovat. Dále není problém říct, jak tu biomasu získám (nejspíš dřevo) a kolik to bude stát. Potom mi třeba vyjde, že 1 kWh takové elektřiny bude stát 10 Kč a už vidím, že je to pitomost. Nebo že bych spotřeboval víc dřeva, než kolik za rok přiroste, takže to není trvale udržitelné.
Jakou máme záruku, že v referendech nebudou hlasovat lidé, kteří "vědí", co je dobré?castecnym resenim by mohla byt "tekuta" demokracie, kdy hlas lze delegovat na nekoho jineho, ktery danemu problemu lip rozumi (nebo jsi o tom aspon ty osobne presvedceny) a ten pak opet hlas muze delegovat nebo jej pouzit pri hlasovani (pro hlasovani lze delegovat na nekoho jineho). Pochopitelne zde neni zaruka, ze by to nezdegenerovalo zpet v zastupitelskou demokracii nebo ze by ve finale rozhodovali amateri, kteri jsou jen dostatecne retoricky zdatni, nicmene IMHO zajimava myslenka a ruzni vychcanci by to meli tezsi nez ted (btw: tusim nemeccti pirati se to snazi nejak aplikovat a IIRC k tomu maji i nejaky software)
Hlavni problem te Randyho namitky je v tom, ze nechape, jak funguje demokraticke hlasovani. Lide maji predstavu, ze v demokratickem hlasovani je vysledkem prumer hlasujicich. To ale neni pravda. Proto na lidech, kteri nevedi, co je dobre, nezalezi, protoze jejich prispevky tvori sum, ktery na vysledek nebude mit vliv.
Demokratické hlasování funguje tak, že je potřeba získat většinu hlasů zúčastněných voličů. Hlas úplného pitomce má stejnou váhu jako hlas uznávaného odborníka. Nikde není garantováno, že se lidé nenechají opít pěkně znějícími vizemi nebo nákladnou kampaní. Nacisté a komunisté se často dostali k moci po řádném vítězství ve volbách. Osobně nejsem proti přímé demokracii, dokonce bych více přímé demokracie uvítal. Ale nedělám si iluze, že by to byl nějaký zázračný lék na všechny problémy.
A je to tady - skoro jsem se mohl vsadit - hrozba, ze lide budou v demokracii manipulovani.
Ta hrozba je naprosto reálná. Když se bude hlasovat, jestli zavřít jaderné elektrárny, tak kolik lidí si udělá analýzu, co to všechno obnáší (jaká jsou rizika, čím nahradíme výpadek JE atd.)? A kolik lidí bude hlasovat na základě svých pocitů - prostě se atomu bojí, nebo odpůrci polepí republiku billboardy s fotkami Fukušimy a umělci uspořádají koncert proti atomu?
Protoze ten (pseudo)problem ma reseni, rozebiral uz jsem ho v diskusich tady asi milionkrat, a nikdo se zatim nepoucil.
Asi mi to ušlo.
Skutecnost je, ze lidi nejsou blbi
Jak kteří a jak na co. Podívejte na europoslance Ransdorfa. Objektivně je to chytrý člověk, něco vystudoval, umí jazyky, mluví jako kniha. Zároveň je to ale úplný pitomec, který se v reálném světě nedokáže orientovat.
A demokraticke hlasovani je proste, z podstaty veci, dost odolne proti manipulaci.
Tak proč se před volbami vydávají takové prostředky na kampaně?
Pro zacatek by stacilo, kdybyste si prestal plest demokracii zastupitelskou a primou.. U zastupitelske se uz z principu nelze rozhodovat moc racionalne.
Nevěřím tomu, že člověk, který parlamentních volbách volí neracionálně (protože kandidát je sympaťák nebo slibuje zrušení poplatku u doktora), najednou v referendu zmoudří a bude volit racionálně. Kampaň u referenda bude v podstatě stejná - billboardy, spoty, diskuze, angažovaní umělci atd.
Jedno z reseni je nahodne vylosovat "porotu" z rad obcanu, ktera se bude tim problemem par dni zabyvat. Pozve si odborniky, a na konci vyda nejake doporuceni. Nebo i vic porot. Lide se pak mohou na zaklade takoveho doporuceni ridit.
Už to někde vyzkoušeli?
S tim atomem je to jednoduche. Kdyz vam spadne moucha do caje, vypijete ho (po vyndani mouchy)? Asi 80% lidi ne, prestoze je to zcela neskodne. Stejne tak je to s Fukusimou (coz, mimochodem, je vazna havarie). Ano, realna zdravotni rizika jsou velmi nizka, jako u te mouchy. Ale ten pocit je neprijemny.
Je tady jeden obrovský rozdíl. Zatímco za vylitý čaj s mouchou si naprosto bez problémů připravím nový, u JE to s náhradou je podstatně obtížnější.
Přijde mi, že spoustu potíží (a možná výhod), si člověk způsobuje tím, že jedná citově, podle dojmů, předsudků, podle okolí. Nejedná čistě logicky (ani převážně logicky).Je tady jeden obrovský rozdíl. Zatímco za vylitý čaj s mouchou si naprosto bez problémů připravím nový, u JE to s náhradou je podstatně obtížnější.
mně též, také bych se přimlouval za řádné osvětlení, jak zařídit, aby lidé nebyli manipulovaní, velmi by se mi to hodilo při hlasování na baráku ... když se s nima bavím, slyším názory různé, a když pak přijde na věc, tak výbor obejde partaje s podpisovým archem a má odhlasováno co chce, ať je to sebevětší pitomostProtoze ten (pseudo)problem ma reseni, rozebiral uz jsem ho v diskusich tady asi milionkrat, a nikdo se zatim nepoucil.Asi mi to ušlo.
Duvod, proc me Randy s tou poznamkou nastval je v tom, ze "vlada elit" (ktera je vicemene jedinou alternativou vuci demokracii) toho historicky zvorala minimalne o 2 rady vic, nez "vlada lidu". Ted se napriklad bude osvicenstvi vladcu predvadet v Syrii.
Opakuji, že proti přímé demokracii nic nemám, jen si nemyslím, že by to byl zázračný všelék. Mimochodem, jak by asi dopadlo referendum, jestli se mají vystěhovat Cikáni?
Je proste nemistne argumentovat Hitlerem (ktery ani nemel demokratickou vetsinu)
Většinu neměl, ale nejvíc hlasů ano. Další věc je, že se před válkou konalo několik plebiscitů, které sice byly poněkud "cinknuté", ale historici se shodují, že by nejspíš prošly i bez toho. Lidé v té době Hitlera opravdu viděli jako zachránce Německa.
soucasne ignorovat drtive mnozstvi dukazu svedcicich o opaku
Kde je to drtivé množství? Ve Švýcarsku přímá demokracie funguje, ale co dál? Četl jsem, že jednou z příčin finančních problémů Kalifornie byla právě referenda. Lidé si opakovaně odhlasovali různé sociální vymoženosti, ale nikdo neřešil, z čeho se to zaplatí.
Opakuji, že proti přímé demokracii nic nemám, jen si nemyslím, že by to byl zázračný všelék.Treba valce v Syrii by to zabranit mohlo. To mi prozatim staci.
Mimochodem, jak by asi dopadlo referendum, jestli se mají vystěhovat Cikáni?To je klasicky cerveny herinek. Takova otazka v referendu nikdy nepadne, predevsim proto, ze neni _kam_ je vystehovat. Navic se uz z principu tohle neda demokraticky odhlasovat. Stejne jako se neda demokraticky hlasovat treba o ustave.
Další věc je, že se před válkou konalo několik plebiscitů, které sice byly poněkud "cinknuté", ale historici se shodují, že by nejspíš prošly i bez toho. Lidé v té době Hitlera opravdu viděli jako zachránce Německa.Jo, s 99% volebni ucasti. Tomu neverim.
Kde je to drtivé množství?Mame vyzkumy verejneho mineni. Takze muzeme porovnat, pomerne dobre, co lide opravdu chteji a co politici pachaji. Neni to hezky obrazek, pro politiky.
Četl jsem, že jednou z příčin finančních problémů Kalifornie byla právě referenda. Lidé si opakovaně odhlasovali různé sociální vymoženosti, ale nikdo neřešil, z čeho se to zaplatí.Ono je to trochu slozitejsi. Parlament, kde byla republikanska vetsina, to odmital resit. Slo o konflikt, patovou situaci, dvou nesikovne nastavenych systemu.
Treba valce v Syrii by to zabranit mohlo. To mi prozatim staci.
Myslíte chystanou západní intervenci nebo současnou válku? Každopádně mě napadá další případ, kdy by referendum mělo fatální důsledky, tedy aspoň pro někoho. Kdyby se v období WWII v Británii a USA hlasovalo, jestli jít do války, tak by téměř jistě vyhráli izolacionisté. Oni by s tím problém neměli, ale my bychom to pocítili velmi tvrdě.
Takova otazka v referendu nikdy nepadne, predevsim proto, ze neni _kam_ je vystehovat.
V současném právním systému máte pravdu, ale to se může změnit. Samozřejmě si dovedu představit spoustu jiných otázek, kterými by se dalo docílit téměř podobného efektu - např. omezení či zrušení sociálních dávek pro rodiny s mnoha dětmi, odebrání dávek osobám, které nemají čistý trestní rejstřík atd.
Stejne jako se neda demokraticky hlasovat treba o ustave.
Tak tohle nechápu. Na jedné straně máme občany, kteří jsou schopni v referendu racionálně (a lépe než politici) rozhodovat téměř o čemkoliv, na druhé straně ti stejní občané nejsou způsobilí hlasovat o změnách Ústavy (zatímco politici ano). To nedává smysl.
Zase si vybiras jeden konflikt z mnoha, navic spatne. Jednak to izolacioniste skutecne vyhrali
Co vyhráli?
Omezovani davek delala uz byvala vlada, na to neni potreba zadne referendum.
Ano, ale dělala to neuvěřitelně hloupě. Normálním lidem, kteří se dostanou do nouze, ubrala, zatímco celoživotním důchodcům přidala. Dávka na bydlení je vrcholem hlouposti a neschopnosti. Tady souhlasím, že by referendum pomohlo.
Nenapsal jsem, ze lide nejsou zpusobili hlasovat o zmenach ustavy.
V tom případě bych chtěl referendum o trestu smrti a dále třeba zbavení občanství pro problémové lidi atd.
Izolacioniste vyhrali zpocatku. Zpetne neslo o racionalni rozhodnuti, ale muzeme to takto hodnotit?
Pokud se podíváme na USA, tak na začátku WWII veřejnost zaujala jednoznačně izolacionistický postoj. Naštěstí FDR jejich vůli nerespektoval a tvrdě pracoval na tom, aby USA zatáhl do války. Kdyby jednal v souladu s vůlí lidu, tak by celkem snadno udržel USA mimo, což by pro Američany asi bylo výhodnější, ale my Evropané bychom na to tvrdě doplatili.
Zbaveni obcanstvi se referendem provadet neda, to by nebylo demokraticke (jak uz jsem naznacil vys).
Teď ne, ale pro začátek by se vyhlásilo referendum o změně Ústavy, konkrétně zrušení druhého odstavce článku 12. Potom už by nebyl problém přijmout zákon, který problémovým lidem občanství sebere.
No Zapadni Evropa by na to asi doplatila, my spis ne, protoze by nas nejspis osvobodil Sovetsky Svaz a skoncili bychom v jejich sfere vlivu.
Za předpokladu, že by SSSR vyhrál. Bez US pomoci - finanční, materiální a nakonec přímé vojenské, by výsledek války mohl být jiný.
A v roce 1991 bychom se zase rozpadli.
Kdyby SSSR obsadil celou Evropu, možná by se věci vyvíjely trochu jinak. V důsledku US izolacionismu by se USA do Evropy vůbec nemíchaly, možná by se východní blok nerozpadl, protože by to soudruzi udrželi násilím atd.
To opravdu nevim, a uz se me na to ptalo vic lidi.uff, tak jsem se opět ztratil, řeší existuje, rozebíral jsi ho, ale vlastně opravdu nevíš? eh?
Lide se to proste musi naucit,"se" sami nic takového nenaučí
(V teto souvislosti me napada - bylo by zajimave udelat srovnani kvality spravy a spokojenost lidi zijicich v domech v ruzne forme vlastnictvi. Pak bych byl ochoten svuj nazor prehodnotit.)blbě postavená kriteria, ony jsou ty ovce spokojené, i když je stříhají, pokud se jim to správně politicky vysvětlí sice by byli spokojenější, kdyby třeba platili měsíčně o tisícovku míň, kdyby správa fungovala efektivně, jenomže tuto možnost si nepřipouští a jsou spokojeni, třeba jak mají krásnou fasádu (co na tom, že ji mohli mít stejně krásnou o polovinu levnější, když nikdo ani neví, kolik to stálo, natožpak že by měl srovnání konkurenčních nabídek)
sice by byli spokojenější, kdyby třeba platili měsíčně o tisícovku míň, kdyby správa fungovala efektivně, jenomže tuto možnost si nepřipouští a jsou spokojeni, třeba jak mají krásnou fasádu (co na tom, že ji mohli mít stejně krásnou o polovinu levnější, když nikdo ani neví, kolik to stálo, natožpak že by měl srovnání konkurenčních nabídek)
Kolega, který bydlí v paneláku, mi líčí něco podobného. Správce přijde s nějakým velkolepým plánem a většina lidí mu bez problémů odkýve cokoliv. Jen několik jedinců do toho rýpe a najednou začne vycházet najevo, že něco vlastně není nutné dělat, něco se dá pořídit výrazně levněji, že údajně zaručená dotace vlastně není tak úplně jistá atd. Vyžaduje to hroznou námahu přesvědčit ostatní, aby neodhlasovali každou pitomost. Optimista by řekl, že to je vlastně důkaz fungující přímé demokracie, ale já to vidím spíš opačně.
Vyžaduje to hroznou námahu přesvědčit ostatní, aby neodhlasovali každou pitomost. Optimista by řekl, že to je vlastně důkaz fungující přímé demokracie, ale já to vidím spíš opačně.ne "spíš" ale "zcela jistě", neb my jsme zatím neměli to štěstí dosáhnout, aby se něco neodhlasovalo (naposled když po rejpání neprošel návrh na schůzi, tak si to prostě s tím samým návrhem obešli jednotlivě, a nepomohlo ani že jsem rozdal info mj. třeba s odkazem na web výrobce, dokazujícím, že nám "pan architekt" lže o vlastnostech materiálu apod.) ostatně nedávno jsem se tu zmiňoval třeba i o tom, jak se tuhle úžasně výhodně vyměnily zámky, protože to domovník přeci udělá zadarmo, ale že si za materiál naúčtoval bezmála dvojnásobek, co firma, kterou jsem náhodně požádal o nabídku (pravda, ne stejný výrobce/typ, ale stejné parametry), to jaksi asi vadí jenom naší rodině potížistů a socek, pro ostatní přeci není problém zaplatit těch usmolených pár stovek když se to rozpočítá na 143 bytů za ten úžasný pocit sucha a bezpečí (zajímavé, že nikdy se nepočítá opačně, že když těch 143 bytů dá někomu o tři stovky víc, tak ten má na dva měsíce vyděláno, to já bych si tedy od nich ty prachy s radostí také posbíral, když jim na pár stovkách nesejde ...)
Máme společenství vlastníků a já jsem vedoucím kontrolní komise. Správce (zde výbor) nemůže jen tak přijít s nějakým nesmyslem, ...ha ha ha zpráva, že se budou řešit ty výšeuvedené zámky, začínala zhruba slovy "dohodli jsme se s kontrolní komisí" ...
Musite srovnavat dve realne situace, ne realnou situaci a nejaky ideal, kde rozhoduje Kavol.vo tom je snad celý tenhlenten kus threadu, že ta reálná situace se tomu ideálu těžko blíží, tedy že platí "já to vidím spíš opačně" a ne tvoje vlhké sny o demokratických pojistkách
Pokud by nebyla prima demokracie, spravce by prisel s velkolepym planem a co by se stalo?stalo by se nejspíše přesně to, co se nyní děje u nás, mínus tanečky okolo toho, že se musí obejít důchodci aby to podepsali
Jo, uznavam, ze duchodci jsou problem. Ja se jim ale moc nedivim, uz to proste chteji nejak dozit a moc se neotravovat.no, já se tedy divím dost ... důchody stojej za hovno, počítám-li každou korunu, tak bych si tedy asi setsakra rozmyslel, jestli chci platit předražený akce nebo normální konkurenční cenu, a jestli vůbec všechny ty akce jsou nutný máti teď taky přestala jezdit s autem do značkovýho servisu a řeší, kdo se jí o to postará levnějš, byť to tedy znamená narušení jejího důchodcovského klidu s kočkama a se zahrádkou
Me by spis zajimalo, pokud to nefunguje, jakou vidis alternativu.jak na který úrovni; potíž je, že obecně alternativy moc nevidím, (i) proto su z toho tak nasranej, a dosti mě vytáčí přístup že (možná?) nejmíň špatná varianta je vlastně dobrá a zavírání očí nad jejím největším problémem
nejmíň špatná varianta je vlastně dobrá a zavírání očí nad jejím největším problémemNo ja budu rad, az ta demokracie bude beznou soucasti zivota, pak muzeme resit, co dal. Taky neco nechat pro dalsi generace. Problem je take uroven diskuse. Ted jsem cetl clanek argumentujici proti libertarianstvi, a pri jeho cteni premyslel, ktere z namitek se vztahuji i na demokracii jako zaklad pro spolecenske usporadani. Konkretne, ta cast o lidske ekonomicke iracionalite je relevantni. Diskuse by se myslim mohla posunout, kdyby se prestalo jen obecne rikat "lide jsou iracionalni a neumeji se rozhodovat" a misto toho bychom se zamerili na konkretni formy iracionality (napr. jak tam uvadi ten konzervativni vyber), a jak je resit. To pak ale vede na ty pojistky, o kterych mluvi pan Smolik. Vsechny pojistky ale mohou selhat, aspon teoreticky.
Vzdyt tohle muzes delat i normalne, na to nepotrebujes zadny system. Pokud chces delegovat svuj hlas na nekoho, kdo tomu rozumi lepe (podle tebe), staci si od nej nechat poradit, jak hlasovat.u zastupitesle demokracie to nelze. U prime demokracie ano, ale je to slozitejsi, protoze ta komunikace musi probihat obema smery. Mozna se pletu, ale dalsi vyhodu vidim v tom, ze kdyz lide budou systemem primo vybizeni, aby, pokud se o problem nezajimaji neb mu nerozumi, svuj hlas na nekoho delegovali, tak tak udelaji casteji nez v prime demokracii, kdy bud se hlasovani vubec nezucastni nebo se rozhoduji vicemene nahodne - s tim, ze se tyto nahodne hlasy vyrusi nebo nebudou mit na vysledek vliv nesouhlasim, to by musely mit rovnomerne rozdeleni, coz obvykle neni pravda.
Jediny smysl delegovani vidim v usetreni casu a specializaci.ano, ja taky. Popravde, moc o tom systemu nevim a zatim jsem nemel cas si o tom neco vic precist (nejaky zakladni prehled je na wikipedii). Prisla me ale dobra myslenka, ze bych mohl svuj hlas delegovat, cimz bych usetril dost casu (tedy, to "dost" by zaviselo na tom, jak siroka by pripadna demokracie byla a jak casto by se hlasovalo). Od zastupitelske demokracie se to lisi hlavne v tom, ze pro kazdy problem (okruh problemu) muzu svuj hlas delegovat na nekoho jineho a v pripade, ze se mi zacne jevit, ze ten clovek tomu vlastne moc nerozumi, tak muzu okamzite zmenit sveho zastupce nebo hlasovat sam. Na prvni pohled mi to prijde jako rozumny kompromis (co se casove investice tyce) mezi primou a zastupitelskou demokracii.
Jenze to zas znamena kontrolu. Pokud bys chtel delegata plne kontrolovat, cas neusetris, spis naopak. Takze musis tu kontrolu delat jen obcas. Tudiz v podstate setris cas vymenou za urcite mnozstvi situaci, kdy te delegat podvedeto ale predpoklada, ze me podvede, coz se ale vubec nemusi stat. Ano, nejkay cas budu investovat to toho, ze budu kontrolovat, jak dany clovek hlasoval a pripadne si od nej necham vysvetlit, proc tak hlasoval, nicmene pokud tu delegaci udelam na aspon trochu rozumneho cloveka (coz predpokladam), tak investice casu na kontrolu bude IMHO mensi nez kdybych se musel v kazde jedne veci rozhodovat sam.
kdy museli do prace donest volebni listek (bylo to u prezidentke volby), aby bylo jasne, ze daneho kadidata nevoliliTo je hruza, ale alternativni reseni je vzit si druhou sadu listku primo ve volebni mistnosti a ponechat si ty, ktere prisly postou.
. Prece to delame v mnoha jinych oborech.Áno, ale sociológiu redukovať na nejakú sociotechniku - sociálne inžinierstvo, to mi pripadá ako z z katastrofického scifi románu. Spoločnosť ako megastroj...hrozné!
Ja nechcem byť súčasťou nejakého počítačovo vymodelovaného sociálneho systému.Chapu, intuitivne je to neprijemne. Ale racionalne vzato: Misto toho jste soucasti socialniho systemu - megastroje, jehoz ucelem je rozmnozovani. Na to byl, metodou pokus-omyl, navrzen. To, ze nevite, nebo pochybujete, ze to tak je, jeste neznamena, ze jste na tom lip. Ja naopak v necem takovem vidim moznost vzit svuj zivot (a nejen svuj) do vlastnich rukou. To je prece ucelem technologie, dat lidem vetsi svobodu, a taky se to z velke casti dari, i pres katastroficke romany tvrdici opak*. *Je ale dobre pred tim varovat. Ja bych to vyjadril heslem: "Mysli optimisticky, jednej pesimisticky." Meli bychom verit v lepsi budoucnost, ale jednat s tim, ze sama od sebe prijde ta horsi. Coz je prace. Ach jo.
moznost vzit svuj zivot (a nejen svuj) do vlastnich rukou. To je prece ucelem technologie, dat lidem vetsi svoboduzatiaľ sa javí, že je to presne naopak (stále mi nie je jasné, načo je komu technologický pokrok, keď sa aj tak nevyužíva na zlepšenie život. podmienok väčšiny ľudí, ale na kumulovanie bohatstva v rukách vyvolených)
moznost vzit svuj zivot (a nejen svuj) do vlastnich rukou.do vlastných rúk sociálnych inžinierov?
Meli bychom verit v lepsi budoucnost,ale myslím si, že na to je potrebné trochu viac, ako iba viera v rozum človeka a vo všemocnosť vedeckých experimentov, na základe ktorých by sa dal vytvoriť nejaký teoretický plán vylepšovania spoločnosti, ktorý by sa potom na základe nejakých mocenských rozhodnutí aplikoval v praxi... sám ste poznamenali vyššie, že to musí vzniknúť prirodzene a ja verím, že vznikne a že sa spoločnosť a človek začne duchovne obrodzovať, keď sa nabaží všetkých tých technologických hračiek, ktorými si kráti čas do smrti:)
stále mi nie je jasné, načo je komu technologický pokrok, keď sa aj tak nevyužíva na zlepšenie život. podmienok väčšiny ľudí, ale na kumulovanie bohatstva v rukách vyvolenýchS tim nesouhlasim. Na zlepseni zivotnich podminek vetsiny se vyuziva, i kdyz asi ne tolik, jak by to bylo mozne. Kumulovani bohatstvi je sice problematicky, ale nezavisly jev.
do vlastných rúk sociálnych inžinierov?Ne nutne. Vzdyt se podivejte na ty priklady, ktere jsem zminil. Kde v nich vidite socialni inzenyrstvi? Hodnoty samozrejme si musi spolecnost rovnopravne rozhodnout, treba v referendu. Experti nemaji pravo tohle rozhodovat; ti muzou jen ukazat k jakym (a na zaklade ceho) zaverum dospeli, a jake budou nebo jsou dusledky nejakeho rozhodnuti.
ale myslím si, že na to je potrebné trochu viac, ako iba viera v rozum človeka a vo všemocnosť vedeckých experimentov, na základe ktorých by sa dal vytvoriť nejaký teoretický plán vylepšovania spoločnosti, ktorý by sa potom na základe nejakých mocenských rozhodnutí aplikoval v praxi...Nechci, aby se ten plan "sam" aplikoval, ale v dusledku demokratickeho rozhodnuti, viz vys.
keď sa nabaží všetkých tých technologických hračiekVy nepouzivate "technologicke hracky"? Nemate doma lednicku nebo pracku? Skutecna technologie cas setri, ne naopak (a je prave jednim z duvodu te duchovni obrody - napr. prave pracka patrne umoznila emancipaci zen). Samozrejme, "na spici pokroku", takrikajic, treba v pocitacich, to muze byt tezke poznat.. Ale to prijde casem.
stále mi nie je jasné, načo je komu technologický pokrok, keď sa aj tak nevyužíva na zlepšenie život. podmienok väčšiny ľudí, ale na kumulovanie bohatstva v rukách vyvolených. A tiež som si pomyslela, že zmäteným libertariánom z týchto diskusií, ktorí dookola opakujú tie zaklínadlá o voľnom trhu, individualizme, neobmedzenej slobode podnikania, zrušení štátu, daní, o cudzích ľuďoch, pred ktorými treba chrániť svoj majetok, o lenivých vyžieračoch bez práce atď. zrejme dôjdu tieto veci až keď zistia na vlastnej koži, ako im ten mozog šikovne vymyli tí, ktorých hlásnou trúbou boli. S týmito priama demokracia? Alebo s tamtými, ktorí naletia tým v v prášku?:) Na to keby vedel ten počítač odpovedať!
Vy nepouzivate "technologicke hrackyAle áno, používam. I keď mobil mi cez víkend márne zvoní v skrini vo vrecku nejakého zvršku, ktorý som tam odložila v piatok. A nehackujem ten kernel, ale počítač využívam na pozorovanie obsahu hlavičiek detičiek, do ktorých to mizerné verejné školstvo za posledných dvadsať rokov ozaj veľa toho nedostalo.
pracka patrne umoznila emancipaci zenNo tak to pr! My by sme Vás naučili prať aj bez tej technologickej hračky:))).
Trochu rozumnější reakce se zabývají otázkou, zda je vůbec vhodné Hitlera v takových dilech používat.Z podobného soudku; Drive Safely
21. srpna21. august 1968 a to, čo mu predchádzalo, bolo doteraz najmä z českej strany interpretované povrchne a jednostranne... tento rok som azda prvý raz v TV zaznamenala snahu o objektívnejšie zhodnotenie tej doby. Keby sme sa vtedy k tomu postavili ako Maďari alebo Poliaci v 56., boli by nás síce za 2 dni rozdrvili, ale aspoň by sme mohli byť hrdí, že sme sa aspoň pokúsili o svojprávnosť. A dnes by sme možno až tak neliezli do zadku tým veľkým.
To je samozřejmě pozitivníTakže než někomu vysvětlit co je špatně je pozitivnější ho přejet autem? To je opravdu pozitivní.
Horší je, že spousta mladých lidí už neví vůbec nic o historii, čím jsme prošli a tak je docela možné, že si všechno zopakujeme.A úplně nejhorší je, že většina starých lidí si nechce připustit, že historie nedělá nic jiného jen se furt dokola opakuje a liší se pouze časem a okolnostmi.
Takovým lidem lze předložit velmi snadno nějakého mesiáše, který je spasí a zbaví chudoby.Jasně, za to důchodci…
Takže než někomu vysvětlit co je špatně je pozitivnější ho přejet autem? To je opravdu pozitivní.'rozezná nebezpečí, ještě než vzniknou' -
Pro malé děti, které se učí mluvit, slovo přirozeně splývá se svým významem... Proto už starověcí filosofové a lingvisté vložili mezi znak a jeho význam či referent pojem, lektón, který nezávisí na konkrétním jazyce a kromě toho označuje celou třídu věcí nebo témat.
Pro malé děti, které se učí mluvit, slovo přirozeně splývá se svým významem, takže nezkušeného člověka může překvapit, že jiní lidé říkají psovi the dog nebo der Hund. Proto už starověcí filosofové a lingvisté vložili mezi znak a jeho význam či referent pojem, lektón, který nezávisí na konkrétním jazyce a kromě toho označuje celou třídu věcí nebo témat. Znaky, zejména slova, kromě toho nebývají jednoznačné a jejich význam často vyplývá teprve ze souvislosti či kontextu.
A úplně nejhorší je, že většina starých lidí si nechce připustit, že historie nedělá nic jiného jen se furt dokola opakuje a liší se pouze časem a okolnostmi.Jak to? Vždyť se nemůžeš dočkat, až ti hloupí staříci, co to zde pohnojili, vymřou.
Jasně, za to důchodci…Kdyby se jim vzalo, dementům, volební právo, nová generace by otočila dějiny. Kolem vlastní osy.
Huh?Pro malé děti, které se učí mluvit, slovo přirozeně splývá se svým významem... Proto už starověcí filosofové a lingvisté vložili mezi znak a jeho význam či referent pojem, lektón, který nezávisí na konkrétním jazyce a kromě toho označuje celou třídu věcí nebo témat.
Pro malé děti, které se učí mluvit, slovo přirozeně splývá se svým významem, takže nezkušeného člověka může překvapit, že jiní lidé říkají psovi the dog nebo der Hund. Proto už starověcí filosofové a lingvisté vložili mezi znak a jeho význam či referent pojem, lektón, který nezávisí na konkrétním jazyce a kromě toho označuje celou třídu věcí nebo témat.
Znaky, zejména slova, kromě toho nebývají jednoznačné a jejich význam často vyplývá teprve ze souvislosti či kontextu.
Jak to? Vždyť se nemůžeš dočkat, až ti hloupí staříci, co to zde pohnojili, vymřou.A dostanou se na jejich místa jejich děti? To bude katastrofa ještě větší. Díky moc. Na to se teda moc neklepu.
Kdyby se jim vzalo, dementům, volební právo, nová generace by otočila dějiny. Kolem vlastní osy.Nevím kde na takové kraviny chodíte. Ty děti důchodců taky někdo musel vychovat.
Huh?nasolalie?
A dostanou se na jejich místa jejich děti? To bude katastrofa ještě větší. Díky moc. Na to se teda moc neklepu.a nejsi ty taky něčí dítě?
Nevím kde na takové kraviny chodíte. Ty děti důchodců taky někdo musel vychovat.viz výše
a nejsi ty taky něčí dítě?Ne. Mě vychovala horda. A navíc já se nikam necpu.
Mě vychovala horda.Kazaňští Tataři? Tak by ses hodil do politiky.
Tak by ses hodil do politiky.Ale, že? Škoda že na to nemám nervy a výdrž. Hned bych tam byl.
Škoda že na to nemám nervy a výdrž. Hned bych tam byl.Rád tě budu trénovat dál
Vyrieši to volebný preukaz na IQešte test z dejepisu a politológie:)
Takze musim odpovedet, existuje neco, cemu rikame 'umelecka volnost'.
Jen je nutné dodat, že umělecká volnost se vztahuje jen na ty "správné" případy. Kdyby někdo natočil film o tom, jak Hitler zachraňuje Evropu před zlými Židy, bolševiky a plutokraty, tak by asi s uměleckou volností moc nepochodil.
tak by asi s uměleckou volností moc nepochodil.no, ale nad tou umeleckou voľnosťou je nadradená tzv. pravdivosť umeleckého diela... tzn. že by malo vystihovať typické, že by v tom ľudia mali spoznávať životnú skutočnosť, svoje problémy, seba...Ale ak to všetko prekrútim, sfalšujem, takže sa to nestotožní s txpicky ľudskou životnou skúsenosťou - je po umení. To dokázalo "umenie" za nacistov aj v dobách budovateľského poslania umenia socialistického realizmu, a viac alebo menej skryto to robí napr. aj americký filmový priemysel
no, ale nad tou umeleckou voľnosťou je nadradená tzv. pravdivosť umeleckého diela...
Tak tohle jsem snad ještě nikdy neslyšel. Zato jsem už mnohokrát viděl, že režisér nebo spisovatel odrazil kritiku tím, že jde o umělecké dílo a fikci, takže není ničím vázán a může tvořit cokoliv.
jsou to hlavně kroniky -- kroniky z různých období a pak kopie -- zápisky ze starší doby a z různých knížek, pak mi napadá Pekařovo kniha O Kosti, která je plná citací a kopií dopisů od poloviny 16. stol nebo zápisky od Vaváka. Nemusím ale chodit daleko, protože prastrýc psal obecní i rodinnou kroniku od první republiky až do r 1978. Byl jen vyučený švec a všichni se shodují na velmi dobré kvalitě tohoto pamětního díla. Vavák jako rolník psal také kroniku velmi přesahující jeho sedlácký původ. Většina těch co takové texty psali neměli žádné vysoké vzdělání a přesto se to čte snadno, lehce, nezřídka to má i jakousi noblesu a většinou vždy to obsahuje přesný a výstižný popis věci. Ale je pravda, že samozřejmě je i tohle ve výsledku subjektivní dojem, pokud by někdo chtěl rýpat.nemohu si pomoci, ale připadá mi, že se tu jaksi pozapomíná na přirozený talent, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí, a naopak, pokud prastrýc byl literárně nadán, další studium by jej snad už jen zkazilo ... no a pak je tu ta devalvace vzdělání - tehdy jen vyučenej švec, dneska dipl. mistr obuvník naokraj, rozhodl jsem se teď naučit se něco praktického, dal jsem se na zkrácené středoškolské studium elektrikář-silnoproud, a půlka lidí ve třídě jsou vysokoškoláci ...
Pak jsou tu ty knihy mladých autorů -- jistě to byl Mácha, ale byl to také Hlaváček a třeba i ten Kafka který se nedožili příliš vysokého věku. U prvních dvou je to snadné, ty toho už pak mnoho napsat nemohli. Ve výčtu těch co se dožili normálního věku a napsali svá díla v mládí nemohu sloužit, protože takovou evidenci nevedu; když se na to po přečtení knihy podívám, většinou užasnu a hodím to za hlavu. Napadá mi třeba Goethe, který začal s Faustem brzo nebo Puškin, který se také nedožil příliš vysokého věku. U dalších Ruských klasiků bych se musel podívat na jejich prvotiny, ale jsem přesvědčen, že by se to rychle nasčítalo.no, von totiž obecně mladej člověk je takovej jaksi plodnější ...
Z té první republiky jsem poměrně nedávno četl kompletní korespondenci Voskovce a Wericha. Korespondence první republiku přesahovala, ale vzpomínám si na některá jejich díla z divadla, které napsali jako mladí studentíci, a která prostě nebyla vůbec špatná.hehe, nedá mi ovšem v této souvislosti nevzpomenout, jak Werich o čemsi povídá, že kdyby u toho sám osobně nebyl když se to natáčelo, tak by nevěřil, že mohli něco tak strašného zplodit
Samotná korespondence těch dvou je téměř umělecké dílo.chjo, mám ve frontě k poslechu Táto vyprávěj, a nejsem schopen udělat si na to čas
Stejně tak je tomu v případě Kafkovo dopisů Felicii nebo i Čapkovo korespondence (a samozřejmě jejich díla). Ten Kafka psal své první romány také velmi mladý -- nejspíš do 25 let --, a povídky zcela určitě.tak zrovna Čapek mi sem nesedí, neb ten se dle mého s věkem značně lepšil
Už nehodlám trápit svoji paměť, protože jsem si -- zdá se -- na sebe upletl bič; a vy jste se jen rozhodl mi s ním přetáhnout. Nicméně ještě k těm dopisům Frantíka Marušce na facebooku, protože zmíněné korespondence přecejen jsou z vypsané ruky, pak si přečtěte třeba právě zmíněnou knihu O Kosti, kde je několik dopisů služky rodičům z 16. století.no, a to je právě podle mého ta špatná představa, neb služka, co v 16. století uměla psát, byla nejspíše dosti vyjímečná
Jako tečku toho mého -- jistě pro vás neuspokojivého -- výčtu, bych mohl zmínit sochu Davia, se kterou Michelangelo začal, když mu bylo 26 a dokončil ji (tuším) o tři roky později.na druhou stranu, Da Vinci dokončil Monu Lisu ve svých čtyřiapadesáti :-p
Mohl byste mi nyní vy představit několik zajímavých děl (nemusí to být od mladých autorů), abych mohl případně změnit svůj názor?no tak v prvé řadě bych začal svou maličkostí, když jsem před maturou přetextoval Bon soir mademoiselle Paris tak kvalitně, že jsme to museli předvádět po celý škole a ocenila to dokonce češtinářka, pro kterou jsem jinak byl úhlavní nepřítel ... bohužel text se nedochoval, leda by na mě někdo zkusil hypnózu
já nevim, mně přijde spíš, že jsme zahlcený bordelem, ve kterým se ta kvalita ztrácí, než že by tý kvality bylo míň než dřívReseni uz tu padlo - musi se pockat 200 let, nez se ta kvalita vyjevi (lepe receno, nez se jini proberou tim balastem za vas). Hodne stesti.
no, von totiž obecně mladej člověk je takovej jaksi plodnější ...na to bacha:))
Ono to poslapane ego asi uklidnuje divat se dolu a videt zastupy jeste vetsich hlupaku. Bohuzel chybi odvaha priznat si, ze smerem nahoru se tyci katedrala mizejici nekde v oblacich, ze ktere naopak shlizi jini na nej.
smerem nahoru se tyci katedrala mizejici nekde v oblacich, ze ktere naopak shlizi jini na nej.jiní? chrliče mrv a pc0?
Zaujalo mě to s tím vzhledem lidských sídel. Jak poznat, že má vesnice charakter z konce 19. století? Jsou to docela stabilní situace, taková ta ves silničního a dalších typů, na jaké jsme zvyklí. Takové jsou u nás v základu skoro všechny (?). Do 19. století se stavělo ze dřeva a během předminulého století se to změnilo, a to je to, co tady máme, akorát se daleko míň staví z vepřovic.
Mně ale přišla při čtení na mysl ještě jedna vzpomínka, vyvolaná asi tímto: "v některých moravských nebo východoslovenských vesnicích".
A co mi přišlo na mysl? Kdysi před (zhruba) deseti lety (?) jsem byl v Čechách a v některém z rozhovorů dalších účastníků zájezdu jsem slyšel, jak někteří lidé komentují vesnice v Čechách nějak takto, že: "jim vždycky připadaly často zanedbanější než ty na Moravě. A ty na Moravě prostě upravenější." Přitom jsem se díval na ty některé oprýskané baráky, stál jsem poblíž jakéhosi velkochlíva? Tady ale nešlo o hospodářské budovy postavené snad ve druhé polovině dvacátého století. Prostě dispozice české vesnice mi najednou, třeba neprávem, v té lokalitě připadala jiná, charakterem jaksi rozptýlenější, domy roztroušenější.
Dnes to už s tím vzhledem tak asi není, další investice, přestavby, a spousta nových baráků mění pohled na tato sídla v kteroukoli denní dobu všude tak, že si málokdo může myslet, ať se podívá odkudkoli, že se ocitl v jiné době.
No především už dnes mizí (aspoň na Moravě, nevím jako jsou na to Jižní čechy1) rozdíl mezi Moravou a Rakouskem. Já tomu architektonickému stylu říkám statické šapitó. Protože barvama to fakt moc daleko od cirkusu nemá.
statické šapitóKeby len farbami:)... je to zmes kdejakých architektonických prvkov, odkukaných niekde v disneylande. (... sa mi nechce písať česky, už je pozde a ešte musím ísť upiecť broskyňový koláč)
výsledkem jsou pak volby VV a TOP09 ci ODS jak se ukazalo minule.Klídek, Dade, teď budou volit mafiány z ČSSD a KSČM a bude ještě hůř. Lidská tupost je holt neporazitelná...
Pravice, ktera mimochodem delala hlavne v poslednich letech typicky levicovou politiku.vsimni si, _vsichni_ jsme v zajeti toho jevu
Ze zajeti toho jevu vas vysvobodi zjisteni zasadniho nesouladu mezi predvolebnimi sliby a nasledne realizovanou politikou. To by ale chtelo sundat klapky z oci a nemit tak kratkou pamet.
Protože mě to baví a protože jsem hloupí přece, ne?ale mňa dnes nejako nebavíš... možno nabudúce
"Lanczhut oppido" ...Jeho jádro se rozkládá podél křižovatky cest směřujících od centra panství Týnce k rakouskému Ranšpurku a ze Slovenska do Břeclavi...Poloha Lanžhota na hranici tří zemí – Moravy, Uher a Rakouska – poznamenala také jeho osudy, neboť přes městečko se mnohokrát převalila vojska cizía tie tam zanechali tiež nejaké gény:)
Tiskni
Sdílej: