Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Karta podporuje MagicPacket pro WOL, pomocí
ethtool -s eth0 wol g
mohu nastavit, aby WOL reagoval na MagicPacket. Nicméně po restartu opět hlásí, že WOL je deaktivován:
sudo ethtool eth0 | grep ake
Supports Wake-on: pumbg
Wake-on: d
Používám Gentoo, kernel 2.6.14., po vypnutí počítače nikdy nesvítí zelená kontrolka na síťové kartě. V BIOSu mám aktivní WOL.
Zvláštní je, že někdy se počítač probudit podaří (zvláště v "krátké" době po vypnutí), někdy (většinou) ne. Jakým směrem bych se měl ve zkoumání dále vydat?
Co mi přijde zvláštní, že i když nastavím pomocí ethtool parametr pro WOL, tak po restartu je opět nastavení zrušeno. "Probouzení" jsem zkoušel jak po LAN, tak zvenčí (a kontroloval jsem na firewallu, že packet byl forwardován na příslušný počítač).
Možná skončím u toho, že je to podivná síťovka a měl bych pořídit lepší - jakou?
Co mi přijde zvláštní, že i když nastavím pomocí ethtool parametr pro WOL, tak po restartu je opět nastavení zrušeno.Je mozne ze se sitovka nastavi do nejakeho jineho rezimu (proste nezapisuje se to do EEPROM). Pokud k ní máte ten dosácký nastavovací program skuste ji nastavit napevno parametry v te jeji EEPROM paměti. Prostě žádné auto. Natvrdo 10/100M half-full duplex atd.....
#!/bin/bash if [ "$IFACE" == "eth1" ]; then ethtool -s eth1 wol g fi
Pouzivam debian, ale myslim, ze by to melo fungovat vsude, pote provedte restart a date-li ethtool ethx (x je Vase cislo) tak by mel hlasit WOL zapnuty. Samozrejme si upravte skript na Vase hodnoty
Tiskni
Sdílej: