Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Jak nainstalovat Fedora 10 ze sítě (ftp, web server, ...) s použitím USB klíčenky.
Máme v intranetu mirror Fedory, takže instaluju ze sítě. Mám na desktopu starší verzi, kde ještě byl 12MB instalační soubor disboot.img, který se dal uložit na nějakou tu USB klíčenku. Z ní jsem pak nabootoval, řekl instalátoru, že zbytek souborů má někde na síti a už to fičelo.
Ve Fedora 10 už tento image není (nebyl ani v 9). Místo toho přibyl soubor efidisk.img, který jsem zkusil překopírovat na usb, ale nenabootovalo to s ním. Později jsem našel jiný návod, který je popsán i v instalační příručce Fedory.
Protože potřebuju pracovat přímo s hardware musím pracovat pod rootem.
Předpokládejme, že mám usb klíč v systému rozpoznaný jako /dev/sdc.
Pokud je třeba vytvořím novou partition (=zrušení dat na disku). Usb zařízení nesmí být namountováno. Vytvořím novou partition. Mělo by stačit cca 20MB.
umount /dev/sdc fdisk /dev/sdc
Nastavit typ partition na 83 (Linux) boot flag (v fdisku klávesou a). S tím boot flag si nejsem jistý, zda je to nutné.
Před vytvořením filesystému překontrolovat zda není disk namountovaný:
umount /dev/sdc mkfs.ext2 /dev/sdc
Teď naopak už potřebuju mít disk namountovaný:
mount /dev/sdc1 /mnt/usb/
V --root-directory vytvoří adresář boot a do něj nakopíruje soubory potřebné pro svůj běh. Dalo by se případně ušetřit pár Byte vymazáním nepotřebných souborů _stage1_5. Protože jsem použil ext2, měl by stačit jen e2fs_stage1_5
Druhý parametr /dev/sdc je zařízení do jehož MBR si grub nainstaluje svůj 512Byte dlouhý zavaděč (stage1).
grub-install --root-directory=/mnt/usb/ /dev/sdc
Do /mnt/usb/boot nakopírovat soubory vmlinuz a initrd.img z instalace Fedory. Dá se stáhnout z kteréhokoliv mirroru z adresáře releases/10/Fedora/i386/os/isolinux
Protože URL na které leží potřebné soubory je často dost dlouhá, uložil jsem si to přímo do grub.conf. Místo fedora.mirror.intranet si tam dejte svoji URL:
title Fedora 10 Install # pripadne za behu upravit dle find /boot/vmlinuz root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz ro resolution=800x600 method=http://fedora.mirror.intranet/repos/fedora/releases/10/Fedora/i386/os/ initrd /boot/initrd.img title Fedora 10 VNC Install # pripadne za behu upravit dle find /boot/vmlinuz root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz ro method=http://fedora.mirror.intranet/repos/fedora/releases/10/Fedora/i386/os/ vnc vncpassword=heslona6 initrd /boot/initrd.img
Ta VNC instalace umožní po odklepnutí pár základních věcí provádět instalaci vzdáleně přes VNC. Pokud má vncpassword méně jak 6 znaků vyskočí při instalaci dialog na zvolení hesla. Parametr vncpassword není povinný = VNC poběží bez hesla.
UPDATE: Ověřoval jsem ještě funkčnost s vfat filesystémem a chodí to bez problémů. Takže pokud máte USB klíčenku s FATkou a potřebujete na ní zachovat data, můžete začít až bodem 2, který zapíše zavaděč do MBR a vytvoří adresář boot.
Tiskni
Sdílej:
efidisk.img nebootoval, protože je určen pro systémy s EFI.
Jiný způsob, jak vytvořit bootovací USB flashku je popsán v Installation Guide. Používá se tam skript, který to vytvoří z ISO image.