Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jak nainstalovat Fedora 10 ze sítě (ftp, web server, ...) s použitím USB klíčenky.
Máme v intranetu mirror Fedory, takže instaluju ze sítě. Mám na desktopu starší verzi, kde ještě byl 12MB instalační soubor disboot.img, který se dal uložit na nějakou tu USB klíčenku. Z ní jsem pak nabootoval, řekl instalátoru, že zbytek souborů má někde na síti a už to fičelo.
Ve Fedora 10 už tento image není (nebyl ani v 9). Místo toho přibyl soubor efidisk.img, který jsem zkusil překopírovat na usb, ale nenabootovalo to s ním. Později jsem našel jiný návod, který je popsán i v instalační příručce Fedory.
Protože potřebuju pracovat přímo s hardware musím pracovat pod rootem.
Předpokládejme, že mám usb klíč v systému rozpoznaný jako /dev/sdc.
Pokud je třeba vytvořím novou partition (=zrušení dat na disku). Usb zařízení nesmí být namountováno. Vytvořím novou partition. Mělo by stačit cca 20MB.
umount /dev/sdc fdisk /dev/sdc
Nastavit typ partition na 83 (Linux) boot flag (v fdisku klávesou a). S tím boot flag si nejsem jistý, zda je to nutné.
Před vytvořením filesystému překontrolovat zda není disk namountovaný:
umount /dev/sdc mkfs.ext2 /dev/sdc
Teď naopak už potřebuju mít disk namountovaný:
mount /dev/sdc1 /mnt/usb/
V --root-directory vytvoří adresář boot a do něj nakopíruje soubory potřebné pro svůj běh. Dalo by se případně ušetřit pár Byte vymazáním nepotřebných souborů _stage1_5. Protože jsem použil ext2, měl by stačit jen e2fs_stage1_5
Druhý parametr /dev/sdc je zařízení do jehož MBR si grub nainstaluje svůj 512Byte dlouhý zavaděč (stage1).
grub-install --root-directory=/mnt/usb/ /dev/sdc
Do /mnt/usb/boot nakopírovat soubory vmlinuz a initrd.img z instalace Fedory. Dá se stáhnout z kteréhokoliv mirroru z adresáře releases/10/Fedora/i386/os/isolinux
Protože URL na které leží potřebné soubory je často dost dlouhá, uložil jsem si to přímo do grub.conf. Místo fedora.mirror.intranet si tam dejte svoji URL:
title Fedora 10 Install # pripadne za behu upravit dle find /boot/vmlinuz root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz ro resolution=800x600 method=http://fedora.mirror.intranet/repos/fedora/releases/10/Fedora/i386/os/ initrd /boot/initrd.img title Fedora 10 VNC Install # pripadne za behu upravit dle find /boot/vmlinuz root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz ro method=http://fedora.mirror.intranet/repos/fedora/releases/10/Fedora/i386/os/ vnc vncpassword=heslona6 initrd /boot/initrd.img
Ta VNC instalace umožní po odklepnutí pár základních věcí provádět instalaci vzdáleně přes VNC. Pokud má vncpassword méně jak 6 znaků vyskočí při instalaci dialog na zvolení hesla. Parametr vncpassword není povinný = VNC poběží bez hesla.
UPDATE: Ověřoval jsem ještě funkčnost s vfat filesystémem a chodí to bez problémů. Takže pokud máte USB klíčenku s FATkou a potřebujete na ní zachovat data, můžete začít až bodem 2, který zapíše zavaděč do MBR a vytvoří adresář boot.
Tiskni
Sdílej:
efidisk.img nebootoval, protože je určen pro systémy s EFI.
Jiný způsob, jak vytvořit bootovací USB flashku je popsán v Installation Guide. Používá se tam skript, který to vytvoří z ISO image.