Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Psal jsem si průběžně zápisky o tom, co jsem zrovna zkoušel, takže tento zápis bude možná trošku zmatečný. Ale je to zkrátka pruběh mého snažení i s nacházením "slepých uliček"tm
Po vybalení přístroje jsem zjistil, že má kabel s USB konektorem. Nemám na PC ani infra ani bluetooth, takže jsem se vydal cestou propojení přes tento kabel. Myslím si, že to bude i šetrnější k akumulátoru. Můj kabel má označení CA-53. Je to napsáno na samolepce na USB konektoru. V návodu, podle ktrého jsem postupoval, se píše o kabelu DKU-2, takže jsem celou dobu netušil, zda nebude nějaký základní problém už v jiném typu kabelu. Na webu nokie píšou sice, že jsou kompatibilní, ale víme všichni co nám dokáží výrobci nabulíkovat.
Po připojení k Linuxu communicator informuje, že bylo připojeno datové příslušenství. Na straně Linuxu lze vidět z výpisu lsusb, že jej jádro vidí:
Bus 002 Device 002: ID 0421:0453 Nokia Mobile PhonesV logu se objeví následující řádky:
usb 2-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2 usb 2-1: configuration #1 chosen from 1 choice cdc_acm 2-1:1.12: ttyACM0: USB ACM device usbcore: registered new driver cdc_acm drivers/usb/class/cdc-acm.c: v0.25:USB Abstract Control Model driver for USB modems and ISDN adapters
Mé nadšení, ale po určité době zchladil fakt, že USB Mass Storage to zkrátka nepodporuje. Ach jo, <težká ironie> není nad proprietární řešení</težká ironie>. Našel jsem k tomu i nějaké info na netu. Zajímavé, že před tím jsem si toho nevšiml.
Začali jsme tedy s panem googlem hledat jak na to. Nakonec jsem zakotvil u USB OBEX HOWTO
Na svém PC mám Fedora Core 5. Balíček openobex tu sice mám, ale existuje novější verze. Zkompiloval jsem verzi openobex-1.3. Do configure se musí přidat --with-apps, jinak se nezkompiluje obex_test. Naštěstí jde spustit i přímo ze src adresáře - nemusí se kvůli zkoušení instalovat. Blbý je, že ./obex_test -u nevypíše žádná zařízení. Ale příkaz lsusb ten komunikátor vidí.
Druhý den jsem se na to mrknul ještě jednou. Do configure jsem přidal
další volby:
./configure --enable-apps --enable-debug --enable-syslog --enable-dump
A pak jsem si ve výpisu configure všiml něčeho důležitého:
checking for USB... nopřitom ten šmejd obex_test -u si úplně v klidu vypisoval:
Using USB transport, querying available interfaces
Doinstalovávám libusb-devel. Sice jsem se pohnul dál, ale bohužel ne o moc
./obex_test -u
Using USB transport, querying available interfaces Interface 0: Interface 1: Interface 2: Interface 3:nic nevidí
Ha! Musí se to dělat pod rootem (myslím jsem někde tuhle informaci zahlédl)
./obex_test -u
Using USB transport, querying available interfaces Interface 0: Nokia Nokia 9300i SYNCML-SYNC-CLIENT-INIT Interface 1: Nokia Nokia 9300i SYNCML-SYNC Interface 2: Nokia Nokia 9300i PC Suite Services Interface 3: Nokia Nokia 9300i SYNCML-DM
Sakryš ta poslední verze nemá obex_ftp, tak teď nevím jak bych to mohl dál zkusit, aniž bych to musel instalovat a rozvrtat závislosti. Zkouším překompilovat a upgradeovat na verzi z repository development (momentálně openobex-1.2-2.src.rpm). Vevnitř jsou ještě nějaký patche. obex_test -u chodí. obex_ftp ale taky už neobsahuje. Aha, tak obexftp je samostatný balíček. Ve fedoře není, zkusím zkompilovat.
configure píše chybu:
checking for OPENOBEX... configure: error: Package requirements (openobex) were not met: No package 'openobex' found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables OPENOBEX_CFLAGS and OPENOBEX_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details.
No jo, klasika - nenainstaloval jsem openobex-devel.
Zase chyba:
gcc -g -O2 -W -Wundef -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -Wall -o .libs/obexftp obexftp.o bt_discovery.o ../obexftp/.libs/libobexft p.so ../multicobex/.libs/libmulticobex.so ../bfb/.libs/libbfb.so -lopenobex -Wl,--rpath -Wl,/usr/local/lib bt_discovery.o: In function `discover_bt': /home/lisicky/src/obexftp-0.20/apps/bt_discovery.c:45: undefined reference to `hci_inquiry' /home/lisicky/src/obexftp-0.20/apps/bt_discovery.c:53: undefined reference to `hci_open_dev' ...
No tak to zkusíme bez bluetooth (stejně ho nemám) --disable-bluetooth
Tak jsem sice popolezl, ale ne o moc:
undefined reference to `sdp_connect'
google radí, že by to chtělo novější bluez-libs. Takže se zase mrknem
do development fedory. Stahuju bluez-libs-3.0-2.src.rpm, chce to ještě
glib-devel, stačí normální distribuční. Kompilace prošla, ale na staré
verzi bluez závisí bluez-pin a bluez-utils. Protože tu žádný modrozub
nemám dávám: yum remove bluez-pin bluez-utils. OK zase o kousek dál, jenže teď mi ještě řve nově nainstalovaný openobex-apps-1.2-2, který je
zkompilovaný se starou verzí bluez, že taky nutně potřebuje libbluetooth.so.1.
yum remove openobex
to řeší (stáhne sebou i závislé openobex-apps a openobex-devel).
Instaluju nové bluez:
rpm -Fvh bluez-libs-3.0-2.i686.rpm bluez-libs-devel-3.0-2.i686.rpm.
Teď bych tedy měl znova překompilovat openobex:
rpmbuild --rebuild --target=i686 openobex-1.2-2.src.rpm
rpm -ivh openobex-1.2-2.i686.rpm openobex-apps-1.2-2.i686.rpm openobex-devel-1.2-2.i686.rpm
Furt to píše stejné chyby Tady už to vypadlo beznadějně, ale přišel bod z,omu. Přišel jsem na to, že v příkazu pro linkování chybí -lbluetooth
Po /.configure jsem musel v appd/Makefile odpoznamkovat na 190
řádku lbluetooth o řádek výš dát \ jako že řádek pokračuje. A konečně
se to zkompilovalo.
Abych to mohl vyzkoušet musím linkeru podstrčit cesty ke knihovnám:
ldconfig /home/lisicky/src/obexftp-0.20/obexftp/.libs/ /home/lisicky/src/obexftp-0.20/multicobex/.libs/ /home/lisicky/src/obexftp-0.20/bfb/.libs/
Chvilku jsem se zamotal s parametrama - psalo mi to
Unknown UUID 2 Connecting...Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)A už jsem pomalu propadal depresi, ale najednou to přišlo - připojil jsem se k mému communicatoru a konečně jo, JO, JO! Prorazil jsem to.
Takže správné parametry:
./obexftp -u
vypíše co vidí - nás zajímá číslo interface s description "PC Suite Services". U mě je to 2.
./obexftp -u 2 -l
vypíše obsah C:
./obexftp -u 2 -c "C:/Moje soubory" -l
záleží i na pořadí některých parametrů. Napřed udělá cd do adresáře "C:/Moje soubory" a pak udělá výpis adresáře.
./obexftp -u 2 "D:/data" -p soubor.txt
Do "D:/data" v communicatoru pošle soubor soubor.txt z aktuálního adresáře v Linuxu
Vše jsem musel dělat pod rootem, ale snad půjdou nastavit práva i pro normálního uživatele.
SUPER! Další krok je zprovoznit ObexFS, abych si mohl Communicator pěkně "přimountovat".
Taky bych se měl pokusit sesmolit nějaký bugreport. No to zas bude porod s tou mojí angličtinou
Tiskni
Sdílej:
emerge siefs && mount /mnt/mobil
obexautofs#user@host:/ /mnt/phone fuse allow_other,defaults,noauto 0 0