Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Další novinkou v nadcházející Fedoře 8 je zlepšená podpora bluetooth, která mimo jiné zahrnuje i ftp přes OBEX protokol a podporu tohoto protokolu přímo v Nautilu. První dojem je takový, že to konečně funguje…
Mám Nokii 6021 a už v době svých začátků s linuxem jsem se snažil rozchodit kdeco pomocí bluetooth. Přiznávám, tenkrát mi šlo spíše o internet, což se mi i nakonec, sice pouze částečně, ale funknčně, podařilo rozchodit. Dalším krokem samozřejmě bylo sdílení souborů mezi mobilním telefonem a počítačem. Ve starších Fedorách to občas fungovalo, občas ne, a nastavení spárování telefonu s počítačem byl občas očistec... Ne tak ve Fedoře 7, tam se již dal telefon jednoduše spárovat - stačilo vyhledat z telefonu počítač (který bylo nutné nejdříve přepnout do discoverable módu) a pak už bylo párování pouze otázkou jednoho dialogu na počítači a jednoho na telefonu. Bohužel, alespoň v mém případě, fungovalo pouze odesílání souborů na telefon, opačná cesta byla nefunkční.
Tak jsem zajásal, když jsem zjistil, že zlepšená podpora bluetooth je ve feature listu Fedory 8. Status bohužel nejasný, a pouze v categorii navrhnuté vlastnosti, nicméně určité vylepšení přece jen je. Když jsem tedy nedávno provedl upgrade na Rawhide, rozhodl jsem se, že to teda vyzkouším. Velmi důležitá komonenta je v tomto případě gnome-vfs2-obexftp - to právě ona nám zajistí to, co potřebujeme, tedy podporu protokolu obexftp v nautilu. A skutečně. I samotná správa bluetooth doznala jistých změn. Posuďte sami.
A teď tedy, jak na obexftp? Jednoduché, zapneme bluetooth adaptér (většina notebooků ho má integrovaný), v system tray by se nám měla objevit ikonka bluetooth. Pokud ne, pravděpodobně nám chybí spuštěná některá ze služeb bluetooth. Vlezeme tedy do System -> Administration -> Services a zapneme službu bluetooth. Pak by se nám již měla ikonka objevit, pokud ne, je chyba jinde... Předpokládejme, že telefon již máme spárovaný. Podíváme se tedy do něj. Klikneme pravým tlačítkem na onu ikonu v systray a dáme Browse device... Zde by měl být přítomen náš telefon, vybereme ho tedy a klikneme na Connect. Po chvíli se nám otevře okno s Nautilem a v něm obsah našeho telefónu. Pokud chceme mít telefon v budoucnu ještě snazšeji přístupný, stačí přidat Server: Places -> Connect to Server... zde vybereme Service Type: Custom location a do políčka Location (URI): zadáme obex://[00:13:a6:45:fa:aa], kde 00:13:a6:45:fa:aa je MAC adresa telefonu.
Jak vidno, podpora bluetooth se nám s každou verzí našeho oblíbeného systému pomalu ale jistě zlepšuje. Třeba se nakonec dočkáme i plně funkční synchronizace, přenosu audia, sms, a dalších věcí, které zatím v linxu mírně pokulhávají.
UPDATE: právě jsem zjistil, že i posílání a přijímání SMS je plně funknční. Stačí nainstalovat gnome-phone-manager, který se po zapnutí objeví v systray. Klikneme pravým tlačítkem myši, vybereme nastavení. Zde na záložce Connection vybereme z nabízeného seznamu náš telefon, a po chvíli (spojení musíme potvrdit na telefonu) můžeme posílat a přijímat SMS zprávy z počítače. Klikneme pravým myšítkem na ikonku telefonu v systray a dáme Send message. Pošleme si testovací zprávu sami sobě, ta po chvíli přijde a opět ze systraye si ji můžeme přečíst. Jak snadné! Jen škoda, že max. délka zprávy je 160 znaků a že to není integrované i se seznamem...
UPDATE 2: tak přece jen! Gnome Phone Manager je integrovaný s adress bookem evolutionu, takže pokud používáte Evolution a máte v seznamu i telefoní čísla, lze je použít zde. Stačí napsat jméno příjemce a ze seznamu, který se objeví, vybrat vhodné číslo (pokud napsanému textu vyhovuje více osob/čísel).
Tiskni
Sdílej: