Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsem si říkal, že bych si mohl taky založit blog, a zápisek týkající se mého prvního setkání s TeXem mi přišel celkem vhodný.
Takže k věci. Ve svojí Fedoře jsem měl už nainstalovaný TeTeX, takže šlo jenom o to, rozchodit nějak csplain a začít s učením. Mno, abych pravdu řekl, zjistit, jak se dělá csplain bylo těžší než jsem čekal, nicméně nakonec se mi přece jen podařilo vyrobit si csplain script, který vypadá takto:
#!/bin/sh
tex -fmt /usr/share/texmf/tex/csplain/csplain --translate-file=cp227.tcx $*
Jakékoliv tipy ohledně nastavení TeXu a výše uvedeného skriptu csplain, samozřejmě vítám. V téhle oblasti jsem totiž úplný začátečník. Takže další fáze byla sehnat si tutoriál. Zkrátím to, našel jsem něco, co posloužilo na CSTuGu, takže jsem se mohl začít učit. Za den jsem těch 120 stránek tak nějak projel a začal si vytvářet stylopis. Něco málo jsem napsal sám, něco málo zkopíroval, nicméně jsem víceméně, snad, docílil vytouženého cíle: testovací soubor v ps, zdroják testovacího souboru a stylopis.
Tím se dostávám ke smyslu tohoto blogpostu. Některé části stylopisu jsou víceméně slepě okopírované, takže třeba v případě toho, co ve stylopise následuje po \def\titlepage, nemám nejmenší ponětí, co se tam vlastně děje (snad kromě nastavení písma). Takže uvítám jakékoliv komentáře za a) co bych mohl udělat lépe a za b) co ty příkazy vlastně dělají. Pak se trochu ztrácím v těch \medskipech a \nobreacích a pod. v definicích nadpisů (krom písma a číslování). Navíc jsem zjistil, že pokud bude za nadpisem 1 následovat nadpis 2 a nadpis 1 bude na konci stránky, bude nadpis 2 na nové stránce. Existuje způsob jak docílit toho, aby byly svázány dohormady? Mno a jinak obecně, jakoukoliv kritiku, poučení, nápady jak to či ono udělat lépe, jakožto úplný začátečník, vítám.
Btw. s učením jsem začal v pátek odpoledne, takže to není žádná sláva...
Tiskni
Sdílej:
Ano, bylo to přesně v okamžiku příchodu na matfyz. V tu chvíli mi totiž spadl na hlavu korespondenční seminář (ne že by mi to vadilo) a bylo potřeba naučit se TeX, abych v něm mohl vysázet komentáře. Jak už to bývá, ten styl, který jsem tehdy narychlo uplácal, vydržel v téměř nezměněné podobě ještě několik let, a když bych byl konečně schopen vyrobit něco typograficky i funkčně hodnotnějšího, co by se dalo tesat do kamene pro poučení budoucím generacím, bylo už pozdě, protože seminář převzaly nové tváře, které TeXu rozuměly asi tolik, jako já na podzim 1992… :-)
A ano, uhodl jste, pointa je v tom, že přestože v roce 1992 byl LaTeX 2ε prezentován jako příprava na zcela přepracovanou verzi 3.0, o patnáct let později je LaTeX 2ε stále aktuální verzí.
Ono ten tazatel si s TeXem hraje plusmínus asi tři dny a z toho dva bez internetu...
No a právě o to jde. Nechtěl jsem tím komentářem naznačit, že vás považuji za hloupého nebo něco takového. Jen že vaše znalosti TeXu nejsou v tuto chvíli na takové úrovni, abych vám mohl s klidným srdcem doporučit TBN. To ale neznamená, že za půl roku - nebo třeba za měsíc - nemůže být TBN pro vás to pravé. TBN je napsaný pro čtenáře, který relativně dobře zná standardní techniky a postupy a chce se naučit nějaké ty hlubší a méně obvyklé.
Doporučoval bych 1) pořídit nějakou literaturu. Pokud trváš na použití plainu, tak asi TBN (viz výše), případně také Typografický systém TeX. Pokud by bylo propustné použití LaTeXu, tak vřele doporučuji vynikající knihu LaTeX pro začátečníky. ConTeXt by určitě taky nebyl špatný nápad, osobně s ním ale nemám žádné zkušenosti. (Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)
2) Doporučil bych nepoužívat distribuční TeTeX, jehož vývoj už byl ukončen, ale použil TeX Live, který právě TeTeX v distribucích postupně nahradí. Je to velká distribuce TeXu (s binárkami pro 14 platforem), která obsahuje nejen vlastní TeX a nástroje okolo (mimo jiné i předkonfigurovaný csplain a cslatex, ConTeXt tam najdete také), ale i spoustu dalšího software a nástrojů. Hlavní výhodou je především přibalený snímek CTANu, cože je veliký archiv s TeXovými věcmi. V poslední verzi TeX Live 2007 je i XeTeX pro MacOS X, Linux a Windows, což také potěší. Především by ale všechno mělo fungovat out-of-the-box.
TeX Live se dá buď nainstalovat na disk, nebo používat jako live DVD. Pokud je dost místa na disku, tak doporučuji druhou variantu. Přes loopback mám ISO přimountované a provozuji ho v režimu live DVD z disku. Zprovoznění je velmi jednoduché, případné odstranění také.
(Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)Například poslední číslo (2-4/2006) zpravodaje CSTUGu -- Exkurze do ConTeXtu.