Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Ano, bylo to přesně v okamžiku příchodu na matfyz. V tu chvíli mi totiž spadl na hlavu korespondenční seminář (ne že by mi to vadilo) a bylo potřeba naučit se TeX, abych v něm mohl vysázet komentáře. Jak už to bývá, ten styl, který jsem tehdy narychlo uplácal, vydržel v téměř nezměněné podobě ještě několik let, a když bych byl konečně schopen vyrobit něco typograficky i funkčně hodnotnějšího, co by se dalo tesat do kamene pro poučení budoucím generacím, bylo už pozdě, protože seminář převzaly nové tváře, které TeXu rozuměly asi tolik, jako já na podzim 1992… :-)
A ano, uhodl jste, pointa je v tom, že přestože v roce 1992 byl LaTeX 2ε prezentován jako příprava na zcela přepracovanou verzi 3.0, o patnáct let později je LaTeX 2ε stále aktuální verzí.
Ono ten tazatel si s TeXem hraje plusmínus asi tři dny a z toho dva bez internetu...
No a právě o to jde. Nechtěl jsem tím komentářem naznačit, že vás považuji za hloupého nebo něco takového. Jen že vaše znalosti TeXu nejsou v tuto chvíli na takové úrovni, abych vám mohl s klidným srdcem doporučit TBN. To ale neznamená, že za půl roku - nebo třeba za měsíc - nemůže být TBN pro vás to pravé. TBN je napsaný pro čtenáře, který relativně dobře zná standardní techniky a postupy a chce se naučit nějaké ty hlubší a méně obvyklé.
Doporučoval bych 1) pořídit nějakou literaturu. Pokud trváš na použití plainu, tak asi TBN (viz výše), případně také Typografický systém TeX. Pokud by bylo propustné použití LaTeXu, tak vřele doporučuji vynikající knihu LaTeX pro začátečníky. ConTeXt by určitě taky nebyl špatný nápad, osobně s ním ale nemám žádné zkušenosti. (Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)
2) Doporučil bych nepoužívat distribuční TeTeX, jehož vývoj už byl ukončen, ale použil TeX Live, který právě TeTeX v distribucích postupně nahradí. Je to velká distribuce TeXu (s binárkami pro 14 platforem), která obsahuje nejen vlastní TeX a nástroje okolo (mimo jiné i předkonfigurovaný csplain a cslatex, ConTeXt tam najdete také), ale i spoustu dalšího software a nástrojů. Hlavní výhodou je především přibalený snímek CTANu, cože je veliký archiv s TeXovými věcmi. V poslední verzi TeX Live 2007 je i XeTeX pro MacOS X, Linux a Windows, což také potěší. Především by ale všechno mělo fungovat out-of-the-box.
TeX Live se dá buď nainstalovat na disk, nebo používat jako live DVD. Pokud je dost místa na disku, tak doporučuji druhou variantu. Přes loopback mám ISO přimountované a provozuji ho v režimu live DVD z disku. Zprovoznění je velmi jednoduché, případné odstranění také.
(Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)Například poslední číslo (2-4/2006) zpravodaje CSTUGu -- Exkurze do ConTeXtu.
Tiskni
Sdílej: