Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ano, bylo to přesně v okamžiku příchodu na matfyz. V tu chvíli mi totiž spadl na hlavu korespondenční seminář (ne že by mi to vadilo) a bylo potřeba naučit se TeX, abych v něm mohl vysázet komentáře. Jak už to bývá, ten styl, který jsem tehdy narychlo uplácal, vydržel v téměř nezměněné podobě ještě několik let, a když bych byl konečně schopen vyrobit něco typograficky i funkčně hodnotnějšího, co by se dalo tesat do kamene pro poučení budoucím generacím, bylo už pozdě, protože seminář převzaly nové tváře, které TeXu rozuměly asi tolik, jako já na podzim 1992… :-)
A ano, uhodl jste, pointa je v tom, že přestože v roce 1992 byl LaTeX 2ε prezentován jako příprava na zcela přepracovanou verzi 3.0, o patnáct let později je LaTeX 2ε stále aktuální verzí.
Ono ten tazatel si s TeXem hraje plusmínus asi tři dny a z toho dva bez internetu...
No a právě o to jde. Nechtěl jsem tím komentářem naznačit, že vás považuji za hloupého nebo něco takového. Jen že vaše znalosti TeXu nejsou v tuto chvíli na takové úrovni, abych vám mohl s klidným srdcem doporučit TBN. To ale neznamená, že za půl roku - nebo třeba za měsíc - nemůže být TBN pro vás to pravé. TBN je napsaný pro čtenáře, který relativně dobře zná standardní techniky a postupy a chce se naučit nějaké ty hlubší a méně obvyklé.
Doporučoval bych 1) pořídit nějakou literaturu. Pokud trváš na použití plainu, tak asi TBN (viz výše), případně také Typografický systém TeX. Pokud by bylo propustné použití LaTeXu, tak vřele doporučuji vynikající knihu LaTeX pro začátečníky. ConTeXt by určitě taky nebyl špatný nápad, osobně s ním ale nemám žádné zkušenosti. (Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)
2) Doporučil bych nepoužívat distribuční TeTeX, jehož vývoj už byl ukončen, ale použil TeX Live, který právě TeTeX v distribucích postupně nahradí. Je to velká distribuce TeXu (s binárkami pro 14 platforem), která obsahuje nejen vlastní TeX a nástroje okolo (mimo jiné i předkonfigurovaný csplain a cslatex, ConTeXt tam najdete také), ale i spoustu dalšího software a nástrojů. Hlavní výhodou je především přibalený snímek CTANu, cože je veliký archiv s TeXovými věcmi. V poslední verzi TeX Live 2007 je i XeTeX pro MacOS X, Linux a Windows, což také potěší. Především by ale všechno mělo fungovat out-of-the-box.
TeX Live se dá buď nainstalovat na disk, nebo používat jako live DVD. Pokud je dost místa na disku, tak doporučuji druhou variantu. Přes loopback mám ISO přimountované a provozuji ho v režimu live DVD z disku. Zprovoznění je velmi jednoduché, případné odstranění také.
(Má někdo tip na nějakou dobrou literaturu? Ideálně i s poznámkami o specificích české sazby.)Například poslední číslo (2-4/2006) zpravodaje CSTUGu -- Exkurze do ConTeXtu.
Tiskni
Sdílej: