Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
-vo gl
. Uvidis jak hezky to swinguje i ve spodnim cernem prouzku.
Dalsi moznosti pak konci tim, ze se Mplayer prepina defaultne do fullscreen a v okne proste nejde prehravatNapříklad toto je tvrzení, které je podezřelé už jenom tím, že jsem se s podobným chováním mplayeru zatím nesetkal na žádné distribuci, ani v žádné jeho verzi, a to ho již používám pěknou řádku let.
Titulky chci uplne dole, v cernem pruhu, Mplayer tohle poradne snad ani neumi, respektive jsem na to jeste neprisel. Vsechny moznosti jsou na ukor "kvality"... Misto baych posunul titulky dolu, tak muzu v Mplayeru posunout video nahoru, coz povazuji za vysmech.Jak se už vysvětlovalo na mnoha místech (včetně minulého flamu na toto téma), v mplayeru máš na daní titulků pod obraz dvě možnosti, použít fullscreen a video output, který při fullscreenu bere jako plochu na které zarovnává titulky jako celý monitor a ne plochu filmu (například gl, gl2, či sdl). Nebo přidat pomocí jednoduchého filtru k ploše filmu dolů černý pruh, čímž se plocha, na niž jsou titulky zarovnávány rozšíří. Veškeré konstruktivní vysvětlování, že vše, co vám chybí mplayer umí a jak na to, vesele ignorujete a dál tu šíříte nesmyslné pomluvy.
Například toto je tvrzení, které je podezřelé už jenom tím, že jsem se s podobným chováním mplayeru zatím nesetkal na žádné distribuci, ani v žádné jeho verzi, a to ho již používám pěknou řádku let.No vidite. a Me seto stalo v Mandrive, openSUSE, Debianu. V Ubuntu jsem pak Mplayer vubec nerozchodil....
> Btw, tim ze posouvas titulky na sirokouhlem filmu az dolu si kazis oci (tekaji tam a zpet na obraz a na titulky), coz je duvod proc takovou prasarnu v titulcich v kine, na dvd apod. neuvidis.Nevim jak vy, ale ja sedim od monitoru minimalne 2 nasobe uhlopricky, abych si ty oci nekazil. Kecy o kazeni oci si tedy nechte, protoze ocividne nevite o co jde.... Nejde o to, kde ty titulky jsou, ale o to, ze je mohu mit kde chci. Zatimco Xine mi to umoznuje, Mplayer chce, abych se brodil manualem u takoveto zakladni veci. Nu dobre. V ten moment se na to vetsina vykasle, a pouzije Xine. Ten zbytek, se tomu podiva na obylku. Vyzkousel jsem X moznosti, ktere mi Mplayer nabidl, ale zadna nebyla k moji spokojenosti! Bud totiz posovala film a ne titulky a nebo mi vnucovala automaticky full-sreen. Cele to na me pusobi z uzivatelskeho hlediska jako alchymie, kdyz musim sve pozadavky prizpusobit Prehravaci a ne on me.... Je mozne ze v te zaplate 10 000 parametru existuje ten jeden, ktery mi vyhovuje. problem je, ze samotny pocet parametru snahu o jeho hledani predem predurcuje k zahube... Kdo by se patlala s metodou pokus omyl, kdyz u konkurence vse fuguje jak chci...
> Mplayer tohle poradne snad ani neumi, respektive jsem na to jeste neprisel.Kde jsem uvedl nejakou nepravdu???? Take neumite cist???
gl
vystup tak mam titulky v cernym pruhu! Zkousels pouzit gl
vystup? Nebo jen tak prudis?
~/.mplayer/config
zakomentuj radek fs=1
priznam se ze nevim. Zkousel jsem nekolik moznosti, a vsechny znamenaly automaticky fullscreen a nemoznost prehravat v okne. Asi u 5-te moznosti jsem to vzdal.Jaktože NEVÍŠ??? Nejenže si nečteš manuály, ale ve skutečnosti tedy nečteš asi ani to, co ti lidé radí. Sám jsem nikdy neměl potřebu po titulcích dole v mplayeru pátrat, ale zkusil jsem to, a jak by řekla sestřička v Básnících: „A co myslíte? Měl ho tam!“ A přestože mplayer nepoužívám, tak co se týče fullscreenu, první klávesa, která mne napadla zkusit, byla F, no a náhodička – také fungovala.
gl
se mi občas cuká, pak zrychluje video. gl2
přehrává špatně obraz (přehrává nesmysly). ATI Mobile Radeon 9000, radeon driver. Pokud máte nějaký další tip, tak budu rád. Ještě na jednu radu jsem tu před pár dny narazil, ale ta měla zas za důsledek zúžení filmu.
Kdyz chci prepnout do okna, Mplayer se vypne.No to ten tvuj mplayer musi bejt nejakej defektni!
mplayer Mononoke\ Hime\ -\ Princess\ Mononoke.mkv -vf expand=0:-100:0:50 -subpos 100 -vo xv
a výsledek je tady.
Nevím, ale být Vámi, asi bych hledal chybu jinde než v mplayeru, jenom nemám nejmenší ponětí, kde...
$ mplayer Mononoke\ Hime\ -\ Princess\ Mononoke.mkv -vf expand=0:-100:0:50 -subpos 100 -vo xv -subfont-text-scale 3
-vf expand=:::::16/10
;)
jeden z nejlepších audio kodeků ja wma, naštěstí ale ovšem podobně jako vorbis nebo musepackNo to je urážka
pokud hledáte video, preferujte matrosku (je to skutečně nejlepší dostupný kontejner)která mi nepřipadala úplně vhodná. Pokud nepotřebuju streamovat, rychle seekovat a "high error recovery", tak formát, který to umožňuje pro mě nejspíš nebude nejlepší, protože jiný tupější formát může být např. velikostně úspornější. Ale formát je to zajímavý, měl jsem se vykašlat na wikipedii a hned se kouknout na matroska.org
Tiskni
Sdílej: