Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tak tentokráte bude zápisek krátší. Před časem (zhruba v době, kdy jsem nainstaloval Fedoru 7 Test 4) jsem si nainstaloval mugshot s tím, že si zjistím jaké jsou moje nejpoužívanější aplikace…
Mno, zjistit se mi to dlouho nedařilo, nicméně dnes jsem přece jen v nastavení profilu našel odkaz na stránku, kde se to můžu dozvědět, a navíc jsem zjistil, že bigboard je již k dispozici pro fedoru 7.
Pořadí nejpoužívanějších aplikací není nikterak překvapivé:
I když, vlastně, trochu mě překvapilo, že Totem a RythmBox jsou tak vysoko, ale jinak je to celkem předvídatelné…
A jak jsem na tom tedy já? Takhle (v závorce je pořadí používanosti dané aplikace ostatními):
Takže zrovna "průměrný" uživatel GNOME nejsem, nicméně z větší části používám používané aplikace. Nejhůře je na tom Listen, ten ovšem ještě asi před dvěma hodinami byl někde až za místem 300 s 1 uživatelem. To bylo kvůli špatnému nastavení v databázi, kde bylo jako WM_CLASS nastaveno Listen, zatímco xprop WM_CLASS
hlásí Listen.py. Záznam jsem opravil, a jak to najednou vyskočilo nahoru
Ještě mám ke svým nejpoužívanějším aplikacím jeden drobný komentář. Nedávno, ani ne před týdnem, jsem z Thunderbirdu přešel na Evolution. To se celkem logicky ještě nestihlo projevit, nicméně lze čekat, že Evolution v dohledné době v mé Top 10 nahradí Thunderbird.
Tiskni
Sdílej: