Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Čas od času se to téma vrací. Zakázat kouření? V jakém rozsahu? Proč ano/ne? Sám jsem rozpolcen, nevím, tápu. Tak jsem si říkal: veřejně napíšeš, co si o tom myslíš a podíváš se, co vyplivnou ostatní v diskusi
Jestli mě něco na volebních kalkukačkách baví, tak jsou to výsledky. Člověk by někdy řekl, že z toho lezou voloviny, někdy to pobaví. Takže co mi vyšlo teď?
Dnes jen krátce. Trochu jsem se probíral dnešním Neviditelným psem (ne, že bych četl jen NP, ale všude jinde se teď krom Ukrajiny nedá najít téměř nic), a přišla mi na mysl jedna věc: kolik vlastně stát vyhodí peněz doslova oknem? A nemyslím tím ani korupci ani dotace na blbosti.
Na úvod upozornění, že jsem si plně vědom, že ekonomii vůbec nerozumím, ale když do toho kafrá každý, proč se také se svým rádoby selským rozumem nepřidat. Takže na případné blbosti mě klidně v diskusi slušně upozorněte, rád si to přečtu a poučím se.
Jak jsem se probíral dnešními novinami (kde se píše mj. o tom, jak strany na poslední chvíli lákají voliče předvolebním párkem, ehm rikšou) tak jsem si zničehonic vzpomněl na tlachání ČSSD o spravedlivých daních a v té souvislosti s liberalismem vs. konzervativismem.
Tak už se nám to opět blíží a já zas nevím, co s volbami. Levice se bojím jak čert kříže, pravice je v rozkladu a u malých stran je nízká pravděpodobnost, že můj hlas nepropadne. Co s tím?
Tak jsem si přečetl, že Brazilští fotbaloví fanoušci brutálně zavraždili rozhodčího... Kam ten náš svět spěje?
První česká protikorupční vláda padla. Ne to není vtip, byť je to řečeno s jistou mírou nadsázky.
Tak u máme nějaký ten pátek nového prezidenta a pomalu začíná být jasné to, co mnozí tušili. Lukoil možná není náhoda. Ale pěkně popořádku
Takové malé sebekritické zamyšlení nad tím, proč jsem změnil v průběhu let svůj názor na EU a euro.
Když si na internetu čtu zprávy, či je sleduji v televizi nebo rádiu, často si při tom říkám, že kdyby blbost nadnášela, nejmíň půl Parlamentu už je vysoko v oblacích.
Tak jsem udělal tu chybu, že jsem se 7. a 8. března chtěl podívat, co se děje a učinil jsem tak srze Události ČT.
Tak je to tu. Zase si pod sebou řežeme větev, nenávist zvítězila nad rozumem, opět se ztrapňujeme ba i zesměšňujeme. Ano, další pokus o svržení českého prezidenta/panovníka je na světě. První od dob sv. Václava. To si za rámeček nedáme :-/
Tak jsem si říkal, jestli se vyjádřit či ne, nicméně četba ústavy (v souvislosti se Zemanovým vyjádřením o jeho možnosti odvolat premiéra) mě tak trochu popostrčila k vyjádření.
Nad tím, že trochu zkritizuji kapitalismus jsem již uvažoval delší dobu, ale pomyslná poslední kapka byl článek pana Alexandra Tomského
Nejsem ani přírodovědec, ani ekonom, nicméně – asi jako každý – na to nějaký názor mám.
Tak tu tak sedím na jedné z posledních přednášek na LGM v Bruselu a koukám, jak nám ty volby dopadly…
Tak se to zase blíží – volby do poslanecké sněmovny – a s nimi zase o něco horší předvolební kampaň.
Byť jsem se před časem zmiňoval, že jsem své hlavní bloggerské aktivity přesunul na anglické servery a bloguji tam výhradně v angličtiě, některá aktuální, i méně aktuální, témata mi vnukla nápad trošku se rozepsat o svých názorech na některé věci s mým životem související.
Jistě se někteří z Vás diví, proč jsem během posledního roku zapsal tak málo zápisků do blogu tady na abíčku. Pokud ano, čtěte dál, pokud ne, s klidem tento zápisek přeskočte
Tak jsem tuhle ne rootu narazil na jeden zajímavý zápisek ohledně používání diakritiky v názvech souborů a ještě zajímavější diskusi... A to mě trochu postrčilo ke dvou věcem – napsat po dlouhé době zápisek do blogu, a s nadhledem a ironicky zprznit český pravopis, což jsem chtěl udělat již dávno.
Tak dneska to bude trošku osobnější, sice navrhnu IMHO vhodný způsob přehrávání anime (fansuby) ve Fedoře ale jinak tenhle zápis bude mít s linuxem pramálo společné - hodlám totiž trošku rozebrat svá oblíbená anime.