Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
a v konečném důsledku jednou dojde k přezaměstnanosti, prostě nebude jak [normálně] zaměstnat všechny a to bude totální průser a čeká nás to.
Ale to se fakticky děje! Proč by jinak bylo k 70 % (!) slabých ročníků (!) na VŠ... často na humanitních oborech, jejichž produktem jsou prodavači junk food (!) a přehazovači papíru z jedné hromady na druhou (!) ve státní správě (!) a korporacích? Proč by firmy zaměstnávaly neefektivní zaměstnance?
Už před více než dvaceti lety to bylo tak, že nebyl problém vyrobit ale prodat. Dopady téhle skutečnosti snadno postihují i tu skupinu, do které se zřejmě sám zařazuješ, protože pro psychiku je to výborná věc cenit si sám sebe (tento přístup vřele doporučuji, doporučuji také mít rád ty, jejichž popis následuje): (např. David coby užitečný odborník, který rád pracuje versus: na rozdíl od těch, kteří buďto neradi pracují, nebo je to už nebaví tolik co dříve, nebo na svou výkonnostní špičku teprve čekají, nebo, žádnou šanci v nejbližší době nedostanou, protože neumí zrovna to co jiní nadaní jedinci, nebo, ...).
Že je na humanitních oborech přecpáno víc než dřív (před patnácti lety), to byla/je politika státu, co se týče starosti o uplatnitelnost vlastních lidí. Když už mají to štěstí a jsou zaměstnáni ve státní správě, tak už několik let mají - 10 %, takže statistiky o rostoucích mzdách jsou pro ně jenom řeči, protože tam šel vývoj přesně opačným směrem (vedle dalšího).
To s tou nadbytečností lidí se projevuje ovšem všude možně. Nedávno jsem slyšel popis situace třeba v takovém Českém rozhlasu v regionech. Na rozdíl od Prahy tam byli odejiti tzv. "důchodci" (bez náhrady, a ti lidé něco dělali, ne že se flákali), bylo zasaženo do jejich vlastní tvorby, prostě omezení, takže vzhledem k tomuto závodu ke dnu to asi brzy bude vypadat třeba tak, že půjde o proudové vysílání, k tomu každý region přidá tak jeden svůj pořad za den, když to přeženu (neznám přesný plán), a bude to. Ovšem za ty odborníky už tam mladé lidi (aby je tito něco naučili) nenabrali. Jejich šéf, který to údajně má na svědomí - celé to směřování dopryč, se prý sám označuje za "perspektivního důchodce". Když pak určitou činnost dělá a umí jeden člověk, co tam zbyl, tak když přijde o půl hodiny kvůli dopravě pozdě do práce, nebo onemocní, nebo mě tak napadá, když si vezme dovolenou (vlastně, to by si žádnou dovolenou brát neměl, ne?), tak co? Tak se několika postupnými kroky rozloženými do poměrně krátkého období několika let může přijít na myšlenku, že to vysílání vyřídí automat, přebírání pořadů z Prahy, no a většina ze zbytku zbytku těch zaměstnanců může skončit, nevím kde. Tak takhle vypadá racionalizace těch procesů, a kdoví co bude, takže bylo je a bude lepší myslet pozitívně.
Už před více než dvaceti lety to bylo tak, že nebyl problém vyrobit ale prodat.Já si myslím, že tohle tvrzení je podraz na výrobce, protože navozuje pocit, že i kdybych to vyrobil sebelíp, budu mít problém to prodat. Opravil bych to v tom smyslu, že je problém vyrobit dobře za rozumnou cenu. Až následně je problém prodat, protože výrobek není dokonalý.
To není málo. Měli jste-li v bance milion Kč, tak tam sice pořád máte milión, ale jeho hodnota je stejná, jako kdyby jste tam původně měli o cca 38,5 tis. Kč méněPouze pokud pomerujes hodnotu penez skrz jejich kurz vuci ostatnim menam, coz je IMHO mene relevantni meritko nez PPP.
Druhá věc je samotný inflační cíl. Proč proboha dvě procenta? ... Takže dobře, dvoum procentům bych tedy za předpokladu škodlivosti sebemenší deflace rozuměl.Pokud predpokladam, ze cilovani inflace je rozumna strategie sama o sobe (napr. proto, ze vsem akterum dava rozumnou dlouhodobou informaci o zamerech centralni banky), tak dalsi duvod, proc zrovna male kladne hodnoty inflacniho cile, je ten, ze to jsou hodnoty, ktere centralni banka vicemene 'umi' drzet. Centralni banky obecne umeji snizit kladnou inflaci, pokud je ekonomika v odpovidajici kondici tak zvladnou i zvysit kladnou inflaci, ale vetsina jim dostupnych operaci selhava, pokud je deflace.
Co je špatného na deflaci?Duvodu je hned nekolik, tak zminim jeden obcas opomijeny - deflace omezuje stabilizacni mechanismus, ktery matchuje casove preference akteru. Penize jsou svym zpusobem 'poukazy na spotrebu' (pro ucely tohoto argumentu pod spotrebou myslim i investice do realnych aktiv, tedy tvorbu a obnovu realneho kapitalu) aktualni produkce realne ekonomiky. Proc by vlastne mely platit nekdy v budoucnu? Normalne to nebyva problem, nebot existuje spousta akteru, kteri radi ziskaji penize ted vymenou za zavazek je vratit v budoucnu s urokem a naopak existuji jini akteri, kteri se penez ted vzdaji vymenou za ziskani je pozdeji s urokem. A existuje tu cely bankovni sektor a penezni trhy, kde dochazi skrz uverove sazby k srovnani akteru s ruznymi casovymi preferencim. Pokud externi faktory zvysuji podil 'sporivych' a snizuji podil 'spotrebujicich/investujicich' (resp. meni se krivky casovych preferenci jednotlivych akteru), tak urokove sazby klesaji, pokud je tomu naopak, tak rostou. Problem je v tom, ze externi faktory mohou natolik zvysit podil 'sporivych' a snizit podil tech druhych zpusobit, ze urokova sazba, ktera by odpovidala trzni rovnovaze, by byla zaporna. V takovem pripade ale narazi na technicky problem, ze urokove sazby prakticky nebudou zaporne, nebot akteri mohou proste ty penize drzet. Tim padem nedojde k vycisteni trhu, a produkce tedy pojede pod moznostmi ekonomiky. Sice centralni banka muze zavest negativni urokove sazby na vklady komercnich bank u centralni banky (negative interest on excess reserves, to delaji treba ve Svedsku a Dansku) a tim nutit komercni banky do negativnich sazeb, jenze banky stale mohou i drzet fyzicky hotovost a zavedeni obdobneho opatreni na hotovost by melo znacne vedlejsi naklady. Stabilni inflace (kterou vsichni akteri berou v potaz a zapocitavaji ji do svych casovych preferenci) pak pusobi pozitivne v tom, ze posouva tuto dolni mez, pokud ji vezmeme v realnych hodnotach, do zaporu (pokud je inflace 1.5 % a urokove sazby jsou 0.5 %, tak je realna urokova sazba -1 %) a tudiz ma ekonomika vic prostoru na to, aby penezni trhy vyvazily nabidku a poptavku.
lespoň do doby, než se podaří dosáhnout nového stavu "kolektivní mysli", kdy bude společnost fungovat na zcela odlišných principech, než těch založených na směně. (Abych předešel zbytečným dotazům na toto téma – ne, netuším, jak by to mělo vypadat a už vůbec ne, jake toho dosáhnoutUž se nějaká představa začíná rýsovat. Viz Kreativní ekonomii. Je to pojem zatím silně nedefinovaný a každý si pod tím představuje něco jiného, ale obecně se věří, že to bude nástupce čistého kapitalismu (jednoduše se technologie běžně dostupné jen vyvolenému okruhu z dob prudké průmyslové revoluce dostanou do rukou úplně všem). Problém je jen, že kapitalisti se svého kapitálu dobrovolně vzdát chtít nebudou, takže ještě před tím než nastane boom kreativní ekonomie nás čeká dost nepěkná SHTF událost velkého rozsahu. Už se nemůžu dočkat, fakt.
ale jsem přesvědčen, že technický pokrok především mimo jiné zvyšuje efektivitu práce a v konečném důsledku jednou dojde k přezaměstnanosti, prostě nebude jak [normálně] zaměstnat všechny a to bude totální průser a čeká nás to.Proč by to měl být problém? Prostě nebudeš trávit celý den v zaměstnání s tím, že budeš předstírat nějakou činnost aby si na konci měsíce mohl shrábnout na živobytí za vykázané, ale konečně taky začneš něco dělat. To je jako průser?
Problem muze nastat ve chvili, kdy na kompletni zpracovani dostupnych zdroju bude potreba zlomek poctu dostupnych lidi, ale zaroven kvuli omezenosti zdroju nebude mozno vyprodukovat tolik, aby vsichni meli vsechno.Zdroje nejsou nijak omezené. Zdroje se pohybují ± na stejné hodnotě. Omezené je vnímání toho co za zdroje považujeme a jejich distribuce. To bude právě to co bude drhnout nejvíc, tedy to vyrovnávání distribuce toho co za zdroje považujeme.
Potom budes mit neuspokojenou poptavku a nebudes moct zvednout nabidku zamestnanim dalsich lidi a tak budes mit skupinu lidi, co budou mit "vsechno" a skupinu, co "vsechno" mit nebudou, budou ho chti a nebudou mit moznost ho dosahnout, protoze nebudou mit praci, protoze uz vsechna mista budou obsazena a nebude jak vytvorit dalsi mista, ktera by generovala pridavny uzitek.Slyšel jsem už mnoho výkladů kreativní ekonomie, ale tohle není ani jeden z nich. To mi spíš zní jak klasický kapitalistický kalkul nebo jakási simulace distribuce zdrojů (která se má zdát záměrně nefunkční). Od toho je potřeba se odprostit.
kam s tema dalsima?No na ÚP přece, ne? A nebo ne?
5.11.podepsal Kelner dohodu se Španěly o koupi O2 za 64 miliard Kč- platba měla proběhnout v Kč, Španělé jí dali přednost před Eurem pro její stabilitu. 7.11. devalvovala ČNB Kč o 5 %, 8.11. proběhla směna Kelnerových Eur na Kč, dostal za ně o 5% víc- zisk 3,6 miliard se dělí na 2,5 miliardy pro Kelnera a miliarda pro členy rady ČNB, co hlasovali pro oslabení koruny. Víc v tom není, další kroky ČNB budou následovat, až bude zase probíhat podobný obchod desetiletí.....“Nevím proč to furt víc řešíte.
Ted je to tu se sporenimUz to lepe napsal Ondrej, ale proste tady existuje fundamentalni fyzikalni omezeni, proc nemohou vsichni sporit penize. Sporeni penez neni zodpovedne chovani, to je hloupost. Nekdo totiz musi ty sluzby poskytovat, v momente, kdy jsou potreba. Nejde si lidskou praci "nasetrit" a pak ji spotrebovat vic. Muzete ji spotrebovat v danou chvili jen tolik, kolik ji muze nekdo jiny udelat. Stejne tak, vsichni ve spolecnosti se nemohou ted rozhodnout, ze budou "sporit" (a tedy pracovat jaksi navic), a pozdeji lenosit a spotrebovavat. Cely koncept, ze ekonomickou hodnotu lze nekam "ulozit" a pak ji zase po letech vykopat je proste zcestny v momente, kdy tak budou jednat vsichni. Spoleha se na to, ze to bude vzdy delat jen cast lidi a ze se to v kazdem casovem okamziku (vicemene) vyrovna.
Sporeni penez neni zodpovedne chovani, to je hloupost.I ta veverka si šetří na horší časy. Je podle vás hloupá? Nebo vám jde jen o tu formu, že spoření peněz je hloupost, ale třeba spoření zlata u ne..?
Ano, lidé by si měli spořit na důchod.Ano a za tech ctyricet let se jim s temi usporami nic nestane. A ted tu o Karkulce.
Pokud si opravdu spoří, tj. mají peníze v investičních fondech, penzijním připojištění nebo druhém pilíři, tak jim inflace nevadí, výnosy ji totiž vykryjí.
Opravdu? Spořím nějakou zanedbatelnou částku v jednom renomovaném fondu třetího pilíře, ale výnosy inflaci nepokryjí. Být provozovatelem takového fondu je ta nejlepší práce na světě - my ji posíláme své peníze, ale oni nám nic negarantují.
Zdražování másla vyrovnaly třeba stagnující ceny pečiva nebo vybavení domácností.LOL. Nejste Vy nějaký anonymní agent (dnes se tomu říká PR) nasazený na zakrytí celé operace?
Zdražování másla vyrovnaly třeba stagnující ceny pečivafakt? kde? - budu si tam jezdit nakupovat ... teď jsou u nás rohlíky za 2,50 a za půlku chleba dám kolem dvacky, před těmi pěti lety jsem rohlíky nakupoval za 2 Kč, resp. 1-1,50 gumové v supermarketu, půlku chleba za 12 Kč, resp. za dvacku v supermarketu celej
nebo vybavení domácností.no, když jsem kupoval v roce 2008 dvoukompresorovou lednici, tak mě přišla na nějakých 11290 Kč když jsem kupoval lednici obdobné velikosti vloni na podzim, tak jsem zjistil, že dvoukompresorové nějak vyšly z módy, takže jsem musel slevit na jednokompresorovou dvouokruhovou za nějakých 694,32 € tedy 17372 Kč dle tehdejšího kurzu (musel jsem si ji koupit v Rakousku neb se tu prodával stejný model pouze ve verzi s madlem na dveřích místo prolisů); dnes je dle Heureky k sehnání od 20780 Kč abych tomu tedy ale nekřivdil, tak jsem se podíval na Heureku, zaškrtal pár parametrů, zjistil, že dvoukompresorové opět přišly trošku do módy, a jako nejlevnější přibližně odpovídající typ (až na mírně vyšší spotřebu a mírně větší chladnici a menší mrazák) našel Gorenje RK 60358 2 HW od 11 991 Kč + 329 Kč doprava = 12320 Kč, no tak to máme pouze asi 1,8 % ročně ... až na to, že těch rohlíků kupuju denně průměrně šest, takže i kdybych kupoval lednici každých pět let (což neplánuju), tak při současné ceně mají v tom koši ty rohlíky (4,6 % ročně uvažujeme-li jen 2 => 2,50) dvakrát větší váhu než ta lednice no a taky jsem se teď pobavil s letákem Globusu, kdy se s úžasnou slevou dostali u feferoňáku na cenu 129 Kč/kg, a když jsem si ho na kolejích kupoval okolo 80 Kč/kg, tak jsem si připadal jako buržoust, jak drahou věc žeru, tak to máme za tu dobu jen 4,4 % ročně když budem brát tu akční cenu, jenže on fakt dneska stojí běžně kolem 160, takže spíše 6,5 % a co takovej benzín, když jsem si to začal zapisovat 22.5.2009 cena 26,10 Kč/l, dnes 34,50, to máme 6,4 % ročně, a má to u mě váhu patnáctinásobku pětileté lednice, to mi budeš vyvažovat čím, že v Budějicích na Máji klesly ceny bytů?
my ji posíláme své peníze, ale oni nám nic negarantují.Oni ze zákona garantují nepokles absolutní hodnoty - a kvůli tomu i ty nejvýnosnější české fondy mají zhodnocení těsně pod inflací. A od toho si pak ještě odečtou "náklady na správu", proto je výsledné zhodnocení tak nízké.
Oni ze zákona garantují nepokles absolutní hodnoty - a kvůli tomu i ty nejvýnosnější české fondy mají zhodnocení těsně pod inflací.
Ve třetím pilíři ano, ve druhém negarantují ani to. Navíc nulové zhodnocení dovede každý, kdo si nastrká peníze do matrace.
A od toho si pak ještě odečtou "náklady na správu"
To je to kouzlo - oni mají garantované poplatky, my nemáme garantováno nic.
Takže prakticky vzato jde o docela slušnou krádež za bílého dne.Krádež? To se dá snadno řešit. Dejme tomu že ti ČNB způsobenou "ztrátu" proplatí. Ale protože přece nejsme žadní vychcánci a jde nám jen o spravedlnost a vyšší princip, tak až se kurz obrátí tak naopak ty vrátíš přebytek ČNB. A protože koruna bude spíš zpevňovat a spravedlnost je spravedlnost, tak budeš pěkně platit a platit aby hodnota toho milionu zůstala stejná. Když stát nemá okrádat tebe, přece by sis ty nedovolil okrádat stát, ne? Ne?
Náklad na výrobek je složen = cena práce + cena surovin/materiálu.
Cena práce (náklad na plat/mzdu), velmi zjednodušeně, nedotčena devalvací.
Cena surovin dotčena velmi vysoce. Dosahuje 100 procent, pokud odečtu stavební suroviny a ropné kapátko na jihu Moravy.
Cena materiálu, platí ještě více než cena surovin vzhledem k mezinárodní dělbě.
Jsem přesvědčen, že mocní si z nás dělají pr...el.
Ekonomika je tak komplikovaná a provázaná, že i kdyby příští rok došlo v Česku ke zlepšení, či zhoršení ekonomiky, tato zlodějina na to nemá žádný vliv. Stačí když naší ekonomicky sousedi kýchnou a jsme v řiti.
Nic podstatného nezmění.Kdepak p. Smolík. To se mýlíte. Změní to především důvěru lidu v měnu jako takovou. A že ta nic nedovede? Doporučuju se podívat na BitCoin. Ještě pár měsíců zpátky jsem si říkal že za ty necelé dva litry českých kačáků bych si jeden mohl koupit na okrasu (kolega sbírá stříbrné mince na okrasu z Jablonce a o moc míň to nestojí), dneska se mlátím do hlavy, že jsem to před těma pár měsícema nevzal. A to je prosím měna naprosto ničím neřízená.
tohle je jiný případCo je jiný případ?
fundamentálny(-istický)
základný
hlavný
podstatný
Nicméně ani tak mě moc nenapadá, jak by Fed vládu ovládalObcas se zminuje, ze FED muze ovlivnit volby tim, ze vcas snizi urokove sazby, coz snizi nezamestnanost, podpori rust (za cenu inflace) coz zlepsi spokojenost populace a tim zvysi popularitu obhajujiciho prezidenta proti oponentovi. Netusim, nakolik to je empiricky potvrzene.
Při pohledu na kurzovní lístek vás musí trknout, že s výjimkou eura a švýcarského franku (který ale dlouhodobě trápí tamní ekonomiku) je ten zásah v běžné fluktuaci měnových kurzů (porovnával jsem CAD, JPY, NOK, SEK a USD). Třeba jen sezónní výkyvy jsou u mnoha měn větší. Zásah ČNB tak vedl k reálné devalvaci koruny jen vůči euru. Nicméně srovnání koruny s jinými měnami nic neříká o inflaci či absolutní změně hodnoty.Tak jsem namátkově porovnal kurs koruny vůči euru, dolaru, jenu a juanu v listopadu a ve všech je v onen soudný den skoková změna která několikanásobně překračuje běžnou denní fluktuaci. Z toho mi jednoznačně plyne (správně bych sice měl porovnat se všemi měnami, ale vzhledem k povaze situace ani nečekám jiný výsledek), že změna kursu byla skoková, nepřirozená a absolutní, tedy koruna devalvovala. Kdyby tenhle skok udělala za sezónu, tak ani neceknu (tedy ceknu, ale z jiných důvodů, viz část o deflaci), ale za den?!
Nikoliv stabilní inflaci, ale vysokou inflaci. Euro má stabilní inflaci, kterou ECB pevně drží kolem 2 % (jde o míru převzatou z Bundesbanky). Měny jižních států měly před vstupem do ERM výrazně vyšší inflace.Pravda, tady jsem se špatně vyjádřil.
Z tohoto pohledu tedy současná nízká inflace naopak okrádá stát.A nejenom stat, ale v podstate kohokoliv, kdo si vzal uver (a pocital se schopnosti CNB udrzet vlastni inflacni cil).
Díky, sice teď nemám moc času, takže jsem to zkouknul nadvakrát, ale zajímavé. Úvod se mi líbil, ale celkově mi to přijde, že to má propagační charakter, ta digitální hudba (na rozdíl od vivaldiho na začátku) mi tak trochu lezla na nervy a animace snad ani nestojí za hodnocení... Nicméně je tam určitě několik zajímavých myšlenek (píši značně zjednodušeně).
Úvod se mi líbil, ale celkově mi to přijde, že to má propagační charakterTen film je klasicka ukazka demagogie - vzit par zakladnich (ale laikum spis neznamych) veci z bezne ucebnice makroekonomie, formulovat je tak, jako ze sdeluji tajemstvi, a to zpulky naredit vlastnimi nesmysly. Na tom filme je prekvapive jen to, ze ac celou dobu vypada jako pravicacka agitka, tak nakonec se z nej vyklube levicacka agitka.
Peníze jsou vytvářeny z dluhu, na základě dlužního úpisu, tj. jsou kryty dluhem, nikoliv zlatemVicemene pravda, az na tu formulaci - penize nejsou kryte dluhem, ale pohledavkou (na ten dluh), tedy dluhopisem, coz je standardni obchodovatelne aktivum se stabilni a predvidatelnou hodnotou. Oproti tomu hodnota zlata je jen tisice let trvajici bublina. Pokud bys chtel penize kryte nejakou nebublinoidni realnou hodnotou, tak bys je mohl mit treba kryte produkci el. energie. Ale kazdy model stojici na kryti jednou komoditou narazi na nekolik problemu, proto dneska vsichni pouzivaji penize kryte dluhopisy (ci jinymi pohledavkami).
V kombinaci s tím, že "lichvář" na půjčkách vydělává, nelze všechny půjčky splatit, neboť je na to třeba více peněz, než bylo třeba na jejich tvorbu.Coz je ale blabol hned z nekolika duvodu - nerozliseni penez a jinych aktiv, ignorovani toho ze penize v systemu obihaji, takze mohou 'prenest' hodnotu radove vetsi (treba rocni HDP je cca nekolikrat vetsi nez mnozstvi penez v ekonomice), ci ignorovani toho, ze uroky se vraci zpet do ekonomiky jako poptavka (banky, jejich zamestnancu ci akcionaru).
Proto dluhová spirála, inflace a občas krize. ...Jsem přesvědčem, že jádrem většiny ekonomických krizí současnosti je cokoliv, co je nějakým způsobem spojeno s bublinami bezcenných papírkůCoz ovsem ignoruje celou ekonomickou historii - tedy fakt, ze opakujici se obdobi rozmachu a krizi tu byly minimalne od zacatku kapitalismu a prumyslove revoluce (tedy v dobe, kdy mena byla kryta zlatem), ze mnohe krize byly primo spojene s monetarnimi vlivy zpusobenymi vazbou penez na zlato (namisto na moznosti lokalni ekonomiky), oproti tomu obdobi, kdy byla vazba na zlato omezena (tedy po 2. sv. valce), bylo relativne stabilni. Ci fakt, ze inflace s krytim meny souvisi jen velmi volne.
Je tam nabídnuto zajímavé řešení ve formě, kdy peníze nevyrábí banka, ale stát a za konkrétní odvedenou práci (např. dálnici), peníze jsou v takovém případě kryty reálnými hodnotamiAz na to, ze v takovem pripade by ty penize prave kryty vubec nebyly - kryti penez znamena, ze emitent drzi aktiva v odpovidajici hodnote (nebo je schopen poskytnout sluzby v odpovidajici hodnote), v tomto pripade stat uz nic nedrzi (protoze penize byly vydany proti sluzbe a ta byla statem spotrebovana).
Morálně se stále ještě pořád nedokážu srovnat s tím, že lze vydělávat jenom tím, že mám hodně peněz.To je samotna podstata kapitalismu.
Ze stejného důvodu mám vnitřní odpor k akciím.Akcie jsou jen podil na vlastnictvi podniku, tudiz vicemene neco, co reprezentuje realnou hodnotu.
a že je tu zaklínadlo trvalého růstuA to je zas zcela nesouvisejici vec - 'Zaklinadlo rustu' je dusledek vztahu mezi HDP, produktivitou a zamestnanosti. Produktivita prace (produkce/pracovnika) roste z vnejsich faktoru (technologicky pokrok a akumulace kapitalu), takze bud musi rust HDP, nebo poroste nezamestnanosti (pokud neklesa pracujici populace z jinych duvodu), nebo holt ty pracujici budes muset zamestnat ve verejne/statni sfere (a zvetsit dane nebo zadluzeni).
Jsem přesvědčen, že na současném systému nechutně vydělává nějaká poměrně malá skupina lidí a skrz svůj vliv prakticky může řídit celý svět.Akumulace a koncentrace majetku a s tim spojenych privilegii je jeste starsi nez kapitalismus. Postoj k tomu je v podstate jeden z hlavnich definicnich faktoru pravoleveho spektra - 'systemova' pravice takovy stav obhajuje jako zamysleny ci nezbytny, 'systemova' levice (tedy socialni demokracie) prosazuje opatreni korigujici ci omezujici takovy stav ci jeho dopady (napr. progresivni zdaneni, dedicke dane, bezplatne skolstvi a zdravotnictvi) a 'antisystemova' levice (tedy komuniste) prosazuji radikalni zmenu takoveho systemu.
Nekryti penez se neda z dlouhodobeho pohledu objektivne obhajit, vzdycky to bude bublina na ktere vyjimecne profituje spolecnost, vetsinou jen zainteresovane skupiny (fin. sektor, vlady). Rozvedu nekdy priste, ted musim koncit.Krytí peněz se nedá z dlouhodobého pohledu obhájit, protože ekonomika potřebuje, aby zásoba peněz odpovídala její velikosti a kondici namísto množství nějaké podkladové komodity.
Krytí peněz se nedá z dlouhodobého pohledu obhájit, protože ekonomika potřebuje, aby zásoba peněz odpovídala její velikosti a kondici namísto množství nějaké podkladové komodity.To je ale argument pro krytou měnu. Zlaté rezervy mají alespoň nějakou souvislost s reálným výkonem ekonomiky. Silná ekonomika je má za co nakoupit, slabá bude (muset) prodávat. Aby to fungovalo tak jak píšeš a "zásoba peněz odpovídala kondici ekonomiky", musela by centrální banka v krizi nekryté peníze stahovat a ne tisknout nové jako o závod.
Tiskni
Sdílej: