abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Bloguješ, bloguji, blogujeme

    7.10.2008 22:29 | Přečteno: 1236× | Osobní

    Jistě se někteří z Vás diví, proč jsem během posledního roku zapsal tak málo zápisků do blogu tady na abíčku. Pokud ano, čtěte dál, pokud ne, s klidem tento zápisek přeskočte :-)

    Jednak je tu otázka - co psát? Nepatřím k těm typům co potřebují světu dnes a denně sdělovat že jsem měl k obědu kung pao, po obědě jsem si dal hodinku, dvě spánku a večer si jen tak pro osvěžení zkompiloval kernel (právě jednu z těhle věcí už jsem beztak pár let nedělal). A to samozřejmě velmi omezuje témata o kterých mám potřebu v blogu psát. V souvislosti s tím bych snad jen poznamenal, že mi zcela uniká význam microblogginu, který je v poslední době tak oblíbený...

    Druhak je tu jistý problém s časem - člověka napadne, že by mohl o něčem napsat ale vždy v nevhodnou dobu. A než se dostane k počítači, tak na to buď zapomene, nebo už mu to nepřijde důležité sdělovat světu, nebo je prostě líný se přihlásit a něco napsat.

    Dalším z důvodů je pak to, že jsem se do jisté míry přesunul z "user" skupiny do "developer" skupiny, která je u Fedory značně anglofonní a v souvislosti s tím (a mým zalíbením v angličtině) se pro mě čeština stává, krom školy a domova, minoritním komunikačním jazykem...

    S tím se pojí fakt, že mám anglický blog, který je agregovaný na fedora planet. Z různých důvodů je na odlišné adrese od mého původního anglického blogu a s trochu rozumnějším názvem než ten původní: Martin's Chronicles. Také se, až na pár výjimek, věnuje výhradně záležitostem souvisejícím s linuxem...

    Jednu dobu jsem měl též jisté nutkání překládat svoje anglické zápisky do češtiny a publikovat je zde, ale to vyžaduje čas, který do toho nejsem ochoten investovat...

    Co to v podstatě znamená? Mj. to, že pokud mě nepřepadne rapl a nebudu se tady rozepisovat o reformě češtiny, tak moje veškeré blogerské snahy budou direktovány směrem na můj anglický blog, čili tady v podstatě nic nového nepřibude. Chtěl bych se tedy se svými abíčkovskými čtenáři formálně rozloučit, a pokud mi chtějí zachovat přízeň, nechť se naučí anglicky ;-)

    A ještě jeden důvod tu je, ale ten neberte příliš vážně... Psát češtinu s diakritikou je takříkajíc "pain in the ass" poněvadž mi pak na klávesnici chybí, nebo je na špatně dostupných místech, polovina znaků které rád používám... A psát češtinu bez diakritiky? Jsem sice dobytek, ale ne tak velký :-D

           

    Hodnocení: 21 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Mám pokračovat v blogování na abclinuxu?
     (29 %)
     (9 %)
     (80 %)
     (8 %)
     (12 %)
     (11 %)
     (5 %)
    Celkem 75 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.10.2008 23:39 Ignor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Vždyť to ruby má naprosto příšerně hnusnou syntaxi. Ale poslední dobou o něm slýchávám hodně. Tak možná na něm něco bude, nevím. Nedávno mi přišel do cesty nějaký ten rubí skript a když jsem si ho začal číst, tak mi hlavou probíhala jen tři písmenka w, t a f :-D
    Dalibor Smolík avatar 8.10.2008 00:16 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Nepatřím k těm typům co potřebují světu dnes a denně sdělovat že jsem měl k obědu kung pao, po obědě jsem si dal hodinku, dvě spánku a večer si jen tak pro osvěžení zkompiloval kernel (právě jednu z těhle věcí už jsem beztak pár let nedělal).

    Také bych si mohl po letech dát to kung pao :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    8.10.2008 19:22 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Nerad kazím zábavu... ale kung pao nebyla ta správná možnost :-D
    Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
    |🇵🇸 avatar 8.10.2008 06:40 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Školní uniformy!
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    8.10.2008 19:23 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    To byl trochu úlet... Občas se sice rád podělím o své názory, ale ne tak často a když už tak pokud možno na kontroverzní téma :-D
    Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
    8.10.2008 07:10 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Uvazoval jsem o tom, ja propojit alternativni blogy uzivatele s jeho blogem na abicku. Jestli jako boxik v pravem menu se seznamem zapisku nebo je virtualne publikovat na abicku .. Prijde ti to zajimave? A v jake podobe?
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    8.10.2008 19:25 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Jistě, přijde mi to zajímavé. Myslím si, že obě možnosti by byly dobré - osobně bych spíše použil virtuální publikování na abíčku.
    Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
    9.10.2008 12:30 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Zkus prosim popsat v bugzille, jak konkretne by sis to predstavoval .. Dik
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    8.10.2008 09:49 srigi | skóre: 10 | blog: sricont
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Blogujme o tom, ze neblogujeme. Sry man, ja tu mam tiez blog, s iba dvoma zapiskami, ale necitim potrebu informovat o tom, ze neblogujem.
    default avatar 8.10.2008 14:00 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Tak to já jsem lepší. Mám ve svém blogu jen jeden zápisek. :-D
    8.10.2008 19:27 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Chyba, blogujeme o tom, že blogujeme jinde a v jiném jazyce a meziřečí vypisujeme i pár důvodů proč a i nějaký ten osobní názor...
    Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
    8.10.2008 15:01 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    Co ti brani tu blogovat v Anglictine? Me by clanky v Aj zajimaly a urcite nejsem sam...
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    8.10.2008 15:38 manasekp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bloguješ, bloguji, blogujeme
    +1, pokud to bude na zajimave tema tak se tu urcite najdou lidi kteri si to radi prectou.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.