Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
To samé platí o panu Okamurovi, kterému jsem kdysi fandil a s jehož názory jsem se v mnoha ohledech ztotožňoval.OLOLOLOLOL! Tak tahle perla skutečně stála za čas ztracený čtením tohoto článku
Mám-li věřit, co píše pan Jan Zeman na Neviditelném psu (a jako laik nemám důvod nevěřit, to co píše dává smysl a citace ústavy jsou snadno ověřitelné), pak se celkem 38 senátorů chová iracionálně, nenávistně, ano i hloupě.Jini pravnici maji na to jiny nazor. Jde o to, ze tento pripad (vyprseni mandatu behem stihani pro velezradu) neni poradne v ustave osetren, a pravni system neni program, ktery by kvuli tomu skoncil se segfaultem, ale takove situace resi soud podle ruznych obecnych zasad. Tvrdit, ze senatori se chovaji iracionalne ci hloupe na zaklade toho, ze jako pravni laici akceptovali nazor pravniku, ze to jde, a ne jinych pravniku, ze to nejde, nedava moc smysl.
Převádění pravomocí státu, či státních orgánů (ČNB) na evropské je podle Senátu velezrádná činnost? Není to přesně naopak? Nesnaží se EK a spol. naopak o "zničení" národních států? Navíc, pokud jsem si všiml, tak Euro nemáme… Pokud vím, Ústava neukládá prezidentu ČR povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvy v nějakém termínu.Tady nejde o obsah dane smlouvy, ale o to, ze Klaus neplnil sve ustavni povinnosti svou necinnosti (passive-aggressive behavior). Udajne existuje rozhodnuti US, ze po udeleni souhlasu parlamentem ma prezident ratifikovat mezinarodni smlouvy bez zbytecneho odkladu.
K tomu dvě věci. Ústavní právo Prezidenta ČR narušuje ústavní pořádek ČR? Pak ale není problém v prezidentovi ale v ÚstavěJe vcelku bezne, ze prava ruznych subjektu navzajem koliduji. Tak hranicni caru v takovem pripade vymezi soud (pokud neni blize specifikovana zakonem).
Obdobný problém jako s ESM. Umožňuje-li ESCh EK aby nám nařizovala pozitivní diskriminaci, kvóty, či znemožnila pojišťovnám určovat výši pojistného dle staticticky postihnutelné míry v případě čerpání, pak to byl právě prezident, který chránil suverenitu ČR a jednal v jejím zájmu.To jsou legitimni politicke otazky a je na parlamentu, aby o tom rozhodl. Pokud to schvalil, tak to ma prezident podepsat, to je jeho ustavni povinnost.
Na závěr mi dovolte podotknout, že jsem si všiml i několika pozitivních věcí. Jak pan Schwarzenberg, tak pan (Miloš) Zeman žalobu odsoudili.To neni divu, Zeman je podobne arogantni jako Klaus a asi nese nelibe, ze by pri prezidentovani byl omezen ustavou a ze by mu nekdo mohl pripominat jeho ustavni povinnosti.
Český a nejen český právní systém je pokud vím stavěn systémem, že co není výslovně zákonem/Ústavou zakázáno, je povoleno.To se ale vztahuje na obcany, ne na statni cinitele.
Navíc je zde i námitka, že, jsou-li senátoři skutečně přesvědčeni, že jde o vlastizrádné kroky, nabízí se otázka, proč s tím přijít až teď?No, souhlasim, ze ta zaloba mela prijit uz v okamziku, kdy odmitl podepsat Lisabonskou smlouvu, prestoze US rozhodl, ze neni v rozporu s ustavou a ze prezident ma povinnost ji podepsat bezodkladne, a misto toho zacal vyjednavat o podminkach sveho podpisu (cimz se z pasivne-agresivni role dostal do aktivne-agresivni role hranicici s pucem). Ale prave proto, ze jeho jednani bylo vzdy hranicni a zaroven nejsou prislusne judikaty, ktere by jasne rekly, ze tu hranici uz prekrocil, tak mu to prozatim prochazelo.
Právě ono načasování zavání až příliš snahou na osobní dehonestaci Václava KlauseV soucasnosti je takova snaha dost zbytecna, v tom si VK plne vystaci sam, resp. se svymi spolupracovniky Hajkem a Jaklem. Amnestii si znepratelil i mnohe sve skalni priznivce a pokud by i to bylo malo, tak tu mame zitrejsi vymenu odznacku.
Ale prave proto, ze jeho jednani bylo vzdy hranicni a zaroven nejsou prislusne judikaty, ktere by jasne rekly, ze tu hranici uz prekrocil, tak mu to prozatim prochazelo.S tím bych i v jádru souhlasil, ale to přece nemá nic společného s velezradou. Chápu, že Prezidenta nelze žalovat nijak jinak, ale je žaloba obecně tím správným způsobem jak si vytyčit hranice?
V soucasnosti je takova snaha dost zbytecna, v tom si VK plne vystaci sam, resp. se svymi spolupracovniky Hajkem a Jaklem. Amnestii si znepratelil i mnohe sve skalni priznivce a pokud by i to bylo malo, tak tu mame zitrejsi vymenu odznacku.Zas tak hrozné to není. Těch pár výroků se zapomene. Co je to měsíc, dva v porovnání s 10 lety. Havlova první byla větší a navíc po velký Husákově. Taky se na ní nadávalo. Taky se na ní zapomnělo. Velezrada, to už je ale jiný kafe.
Havlova první byla větší a navíc po velký Husákově. Taky se na ní nadávalo.
Vůbec bych nesrovnával Havlovu a Klausovi amnestii.
Havlova amnestie byla z popudu propuštení politických věznů, tedy lidí nepravedlivě odsouzených. Chtěl jim pomoci.
Klausova amnestie (článek 2) omlouvá všechny trestné činy gaunerů, kteří zničili život velkému množství lidí, cíleně rozkradli funkční podniky apod.A tento pardon přichází zrovna v době, kdy už jsem si nejen já říkal, jak je dobré, že se policie přestává bát tyhle věci vyšetřovat. Opět je všechno na nule, opět se může začít krást znovu, všichni jsou křišťálově čistí jako koloťuk Gross.
Zatímco Havel na konci svého prezidentování rozdával svým kamarádům státní vyznamenání, tak Klaus je musí tahat z kriminálu.
Poučení pro příště, ta pistole už by neměla být na kuličky.
Havlova amnestie byla z popudu propuštení politických věznůTo jenom ta první. A rozhodně nešlo jenom o politické vězně, jak se ukázalo, když jich většinu zase pozavírali.
cíleně rozkradli funkční podnikyPodnik, který lze rozkrást, rozhodně není funkční.
cíleně rozkradli funkční podnikyPodnik, který lze rozkrást, rozhodně není funkční.
To neni divu, Zeman je podobne arogantni jako Klaus a asi nese nelibe, ze by pri prezidentovani byl omezen ustavou a ze by mu nekdo mohl pripominat jeho ustavni povinnosti.Přesně tak. Navíc Zemanovi se žaloba na svého předchůdce vůbec nemůže hodit, protože může rozpoutat diskuzi o omezení prezidentských pravomocí a dává signál, že svévole a neúcta k právnímu státu se tu tolerovat nebude. Je celkem zajímavé sledovat i ostatní politiky, kteří se mnohdy až hystericky vyjadřovali k žalobě na Klause. Jejich argumenty se hemží invektivami, nebo se alespoň snaží předjímat dehonestující motivaci předkladatelů, ev. straší jejími neblahými důsledky
Váš pohled na věc spíše než demokracii připomíná diktaturu lidu, tedy v jistém slova smyslu a trochu přitaženo za uši jistou formu komunismu.Dost pritazeno za usi, prijde mi.. (Ale asi je to tim, ze jsem na slova "diktatura lidu" a podobna dost alergicky.) Co je podle vas podstata demokracie? Povazujete za opravnene, pokud jde nejake rozhodnuti treba vlady proti vuli vetsiny? To pak neni diktat? (Jinak jsem proti te zalobe. Jako symbolicky pocin je to k nicemu, prave proto, ze jak rika uz Ike, lide v tom maji jasno. Daleko uzitecnejsi by bylo zamyslet se, zda prezident nema prilis silnou pravomoc, pokud takova situace muze nastat.)
Kdyby byli politici nuceni konat pouze ve smyslu vůle svých voličů, či vůle aktuální většiny (pomiňme teď fakt, že tato vůle se velmi špatně kvantifikuje a velmi snadno mediálně ovlivňuje), už dlouho bychom neměli vládu a už dávno bychom zbankrotovali.Vazne? Co tak spatneho by se napriklad stalo? Pobav me..
Evropská komise,Tohle uz je pomalu klise, ale zkus si prostudovat pravidla volby EK a zjistis, ze se zas tak nelisi od pravidel pro volbu vlady CR.
soudci, ... vlivni podnikateléSoudci maji faktickou soudni moc, vlivni podnikatele zas faktickou ekonomickou moc. To prvni se jmenuje pravni stat, to druhe kapitalismus. Jejich moc neni o nic mene vyznamna, nez legislativni ci statne-exekutivni moc, jen jde o jiny druh moci.
nevládní organizaceNo, nevladni organizace (az na par vyjimek jako OSA a spol.) nemaji zadne specialni pravomoce, ktere by nemeli obcane. Jejich vliv spociva v tom, ze jsou aktivni (narozdil od neorganizovanych obcanu, kteri jsou vetsinou pasivni ve verejnych zalezitostech), takze sva prava durazneji uplatnuji.
Soudci maji faktickou soudni moc, vlivni podnikatele zas faktickou ekonomickou moc. To prvni se jmenuje pravni stat, to druhe kapitalismus. Jejich moc neni o nic mene vyznamna, nez legislativni ci statne-exekutivni moc, jen jde o jiny druh moci.Spíš jsem narážel na to, čemu Klaus říká soudcokracie, čili jaksi překračování hranic toho, co je právní stát (netvrdím však, že to tady tak je). V druhém případě jsem narážel na vlivné podnikatele, kteří skrytě tahají za nitky v ODS, ČSSD, a dalších politických stranách. Problém EK bych řekl je spíše v tom, že její moc není úměrná způsobu volby.
Spíš jsem narážel na to, čemu Klaus říká soudcokracie, čili jaksi překračování hranic toho, co je právní státStraseni soudcokracii je ovsem typicka soucast Klausovovy demagogie (spolu se strasenim 'ngoismem' ci jinymi klausismy). Chybi ji konkretni priklady a srovnani se zapadnimi demokraciemi.
Problém EK bych řekl je spíše v tom, že její moc není úměrná způsobu volby.Pravomoci EK (podle Lisabonske smlouvy) nejsou zas tak velke a opet jsou srovnatelne s vladou CR. Stejne jako vlada CR tak EK nema primou legislativni moc, ma pouze legislativni iniciativu (tedy ji navrzene zakony putuji ER a EP, aby o nich rozhodly) a ma vykonnou v zalezitostech danych legislativou EU. Penize, o kterych rozhoduje, jsou take relativne radove mensi nez ty, o kterych rozhoduji vlady clenskych statu.
Straseni soudcokracii je ovsem typicka soucast Klausovovy demagogie (spolu se strasenim 'ngoismem' ci jinymi klausismy). Chybi ji konkretni priklady a srovnani se zapadnimi demokraciemi.Jak si mám pak ale vysvětlovat případy, kdy se presumptivní soudce dožaduje svého jmenování soudní cestou, či kdy se soudci soudí o své vlastní platy? Buď se jedná o jasný střet zájmů, nebo o první náznaky soudcokracie. Jak si mám vysvětlovat, že media, a to i ta veřejnoprávní, (vědomě?) utvářejí veřejné mínění? Nejedná se o zárodky mediokracie? Jak je možné, že lidové noviny (tuším) oficiálně podpoří K. Schwarzenberga aniž by šlo o buď placenou inzerci nebo sponzoring, takto i viditelné označený? Nebo Právo uveřejnit nepravdivý článek dehonestující K. Schwarzenberga v době těsně před volbou, kdy jsou podobné věci zákonem zakázány? Nejde o to, jestli to výsledky ovlivnilo (NSS rozhodl, že ne), jde o to, že jim to prochází.
Jak si mám pak ale vysvětlovat případy, kdy se presumptivní soudce dožaduje svého jmenování soudní cestou, či kdy se soudci soudí o své vlastní platy?Prvni mi prijde zcela OK, druhy je sice jasny stret zajmu, ale je otazka, co se s tim da delat - asi neni mozne pripravit soudce o pravo obratit se k soudu jako zalobce.
Jak si mám vysvětlovat, že media, a to i ta veřejnoprávní, (vědomě?) utvářejí veřejné mínění? Nejedná se o zárodky mediokracie?To media delaji uz od vzniku prvnich novin (viz treba Jean-Paul Marat). A je otazka, zda se s tim da neco delat (tedy krome cenzury ci tvrdych medialnich zakonu). S tim se holt politici v demokraciich musi umet vyporadat. Mediokracie ovsem Klausovi nijak nevadila, kdyz ho media podporovala.
Pokud jde o média, jsem zásadně proti jakémukoliv druhu cenzury, tvrdé zákony pro veřejnoprávní média jsou IMHO na místě (těžší otázka už je, jakým směrem takové zákony koncipovat abychom nedospěli k opačnému extrému či falešné, nebo zdánlivé vyváženosti a politické korektnosti) a stejně tak tvrdá ochrana soukromí a osobnosti s výjimkou státního zájmu před bulvárem.To si ale trochu protirecis ...
Demokracie, na rozdíl od diktatury většiny, připouští že právě vládnoucí vrstva může rozhodovat i proti vůli většiny (vládnoucí vrstva v případě přímé demokracie je pak např. hlasující menšina).Jak se to lisi od jinych forem vlady, treba od diktatury? Pokud mam panovnika, ten taky muze rozhodovat proti vuli vetsiny.. a nemusi.
Jak se to lisi od jinych forem vlady, treba od diktatury? Pokud mam panovnika, ten taky muze rozhodovat proti vuli vetsiny.. a nemusi.V demokracii je vládce odpovědný ústavě, zákonům a především voličům. Demokracie spočívá, na rozdíl od diktatury, v rovném volebním právu. V diktatuře většiny si většina může prosadit co chce. Třeba i vyvraždění nějaké menšiny. Nikde není dáno, že demokratický vládce musí nutně respektovat vůli většiny. Poslanci, senátoři a prezident také skládají slib, který se vztahuje k republice a nikoliv k jejich voličům. Osobně v tom taky nemám úplně stoprocentně jasno, ale řekl bych, že ústavní pojistka a dělba moci je v demokracii velmi důležitá a zajišťuje právě to, aby se demokracie snadno nepřeměnila v diktaturu, a je celkem jedno jestli diktaturu menšiny nebo většiny. V zastupitelské demokracii někdy musíte činit i proti vůli většiny lidu, jste-li přesvědčeni o tom, že konáte v jeho dobro. Musíte být ale zároveň připraven na to, že si budete muset svoje činy následně obhájit, nechcete-li skončit na smetišti dějin. To u nás bohužel příliš nefunguje, český volič je hluchý a slepý vůči minulosti, lhostejný nebo volí proti.![]()
Vyvrazdeni mensiny je podle me neprijatelne v demokracii nikoli proto, ze jde proti vuli mensiny, ale proto, ze eliminuje samotnou demokracii,Myslim, ze tenhle argument je falesny - pokud by nekdo schvalil zakony, ktere by zasadne omezily lidska prava nejake mensiny, ale zachovaly by jejich zivoty a volebni pravo, tak je to stejne neprijatelne. Podstatne je to, ze soucasna spolecnost vyznava sadu zakladnich hodnot, mezi ktere patri rovne hlasovaci pravo, ale toto pravo neni neni jedina a zakladni hodnota, nadrazena vsem ostatnim. Spolecnost ochranuje i ty dalsi hodnoty (svoboda, ochrana lidskych prav) a proto mame instituce nastavene tak, aby se vzajemne vyvazovaly (napr. poslanecka snemovna hajici vuli lidi vychazejici z hlasovaciho prava a ustavni soud hajici obecne ustavni hodnoty i proti aktualni vuli lidu resp. jeho zastupcu).
Ale neni to tak, ze ta spolecnost ma navic ty "jine hodnoty" prave vyjadrene vuli vetsiny jejich obcanu? Pokud vetsina ty hodnoty neuznava, jak chces pak tvrdit, ze to spolecnost chce?1. Rozdil v obecnostech a jednotlivostech - pokud jsou schvalene obecne ustavni principy a lidska prava a zaroven zakony, ktere je v konkretnich zalezitostech porusuji, tak je mozne se u ustavniho soudu domahat zruseni tech specifickych zakonu, pokud to porusuji pres miru nezbytnou pro ochranu jinych zakladnich prav. 2. Jine casove meritko - ustavni soud je svym zpusobem zvolena instituce, akorat se znacnou setrvacnosti. Pokud se ve spolecnosti zmeni celkove pohled na nektere zalezitosti, tak zrejme po urcite dobe prevladne i v ustavnim soudu, ale je to odolne proti kratkodobym vykyvum.
Ja ale neznam moc pripadu snahy omezit prava mensin vychazejicich z vule lidu, zato dost pripadu, kdy to vychazi ze snah politiku.No, mne prijde, ze podstatna cast pripadu snahy omezit prav je z vole obcanu a politici ji jen realizuji (koneckoncu proc by to jinak delali, jim to v mnoha pripadech nic nez verejnou podporu neprinese). Jaka jsou empiricka data pro jednotlive zalezitosti tezko rict, o takove studii nevim. Treba desegragace cernochu v USA byla z velke casti probojovana pres ustavni soud a proti vuli obcanu i politiku jiznich statu, ale to je spis argument proti prehnane subsidiarite.
To co me zajima je, jestli si myslis, ze v demokracii ma, i trebas voleny zastupce, pravo rozhodnout proti tomu, co chce vetsina lidiNo urcite, uz treba proto, ze muze byt vice alternativ (a nedelat nic je jedna z nich) a zadna z alternativ nema podporu vetsiny. Dalsi problem spojeny s primou volbou a referendy je ten, ze vysledek nezavislych hlasovani o sade zalezitosti nemusi byt konzistentni (ve smyslu ze muze byt zvolena sada pravidel, ktera je ve sporu) a to i v pripade, kdy hlasy kazdeho hlasujiciho jsou konzistentni.
Aha, takze z toho, ze lide odmitali poplatek vyplyva, ze by hlasovali pro vsechny tyhle veci. To fakt dava smysl.Ano dává a to především ze dvou důvodů. Vyhrát volby právě jedním tématem je poněkud zvláštní. Znamená to, že voliče nic jiného nezajímá? Že jim je, krom poplatků, jedno, jestli budou silnice rozbité nebo spravené, jestli se bude dotovat hromadná doprava a jak, jestli se budou slučovat zdravotnická zařízení, jaká bude školská politika, ...? ČSSD prakticky jiné heslo než poplatky a "volte proti vládě" neměla. Přesto vyhrála. Za druhé, český občan zjevně není schopen rozlišit jednotlivé stupně správy státu. Jednak, a jak se to i později soudně potvrdilo, kraje nemají možnost poplatky rušit, a pro správu kraje jsou důležitá úplně jiná témata, než jsou ta celostátní, krajské volby je zvrácené pojímat jako referendum o vládě. Jestli se chcete vědomě střílet do nohy, prosím, ale laskavě s tím nestřelte i nohu moji. Tolik asi k tomu poučení z chyb. Lepší je se jich rovnou vyvarovat, než s sebou stáhnout půlku národa a pak plakat nad rozlitým mlékem jako v Řecku. Takový státní bankrot rozhodně není med a nějaké experimenty s přímou demokracií mi za to nestojí, politická reprezentace má zatím dost rozumu na to, na rozdíl od běžných občanů (jak vidno podle témat, která u nás vyhrávají volby), aby to, alespoň v krátkodobém horizontu, nedopustila, byť před volbami slibuje hory doly. Ještě další věc pak je, že politik správce má mnohdy jiné, přesnější a podrobnější informace než běžný nezasvěcený občan a tedy se z logiky věci může rozhodnout lépe. Je značně neproduktivní poslouchat v takových otázkách většinové mínění. Občan nemůže z principu rozumět všemu od školství, přes zemědělství, průmysl a energetiku až k zahraničně politickým, armádním a rozpočtovým otázkám. To prostě nejde, a i proto nemáme jen premiéra ale hned celou vládu s několika ministry. I proto jsou v Parlamentu různé výbory a podvýbory. To nejsou jenom "trafiky". Mnohé z nich mají i reálný význam. Přímá demokracie má podle mě smysl jen ve velmi omezeném množství celostátních otázek, a ve velmi malých komunitách, kde každý občan má možnost být dostatečně zasvěcen dění, vnitřním otázkám i vnějším vztahům dané komunity a je se tak schopen, alespoň v principu, rozhodovat poučeně. I proto je podle mě normální, že v zastupitelské demokracii vládnoucí vrstva často rozhoduje proti většinovému veřejnému mínění.
snaží o co nejmenší státMile deti, dnes budeme hovorit o tom, co je stat a o tom, jak by mel byt velky. Jiste jste mile deti jiz slysely o tom, ze stat ma byt pokudmozno maly. Ale vi nekdo, jak maly? Jak velky je stat dnes, deti? Kdo se hlasi ...? á, Pepicek se hlasi: takze Pepicku, jak velky je stat? 160 cm ?? Tatinek ma 180 cm a ma ho az po krk.
je nesmyslné ptát se, co je ideální.to je fakt sila. Student matfyzu?? Idealni parni obeh? Carnotuv obeh? Stale to jeste nic nerika?
na zaklade experimentalniho a empirickeho zkoumani.Comtova sociálna fyzika? :) Sociálne experimenty sú morálne diskutabilné - tie v prirodzenom prostredí akosi nedopadli. A sociologický empirický výskum... to si vždy spomeniem na toho zúčastneného pozorovateľa z Vrať se do hrobu:). Ten čisto scientistický prístup sa k spoločenským vedám nehodí.Bez tých úvah o ľudskej povahe to asi nepôjde.
spolecenske vedy potrebuji podobny pristup, jaky ma klimatologie. Tedy vychazet z experimentu, ktere jsou psychologicke (podobne jako v pripade klimatologie fyzikalni), a na nich stavet pocitacove modely, jejichz vysledky se pak porovnaji se statistickou analyzou historickych dat.... a po tých umelých experimentoch a po tom porovnaní by sa určili nejaké zákonitosti fungovania spoločenských (sociálno psychologických) javov a zostavili by sa nejaké modely ich ideálneho fungovania, podľa ktorých by ich niekto takto prísne vedecky riadil? Niečo v duchu "Jáchyme, hoď ho do stroje?":) Tie súčasné sociálne experimenty sú zamerané asi na to, aby sa zistilo, koľko by sa ešte na toho osla dalo naložiť:).
Člověk není ideální tvorMluv za sebe. Já ideální jsem.
A proč jim půjčovali?Treba proto, ze z toho byl dobry zisk a zadne nasledky v pripade krachu? Jeste porad bys v takove situaci nepujcil? Zvlast kdyz cim horsi ta situace bude, tim vic penez vydelas?
Současná evropská politika pouze prohlubuje tamější krizi a oddaluje nevyhnutelný konec.Myslis politiku skrtu?
Navíc současná socialistická evropská politika je přímém rozporu s Tvým voláním po přímé demokracii.Evropa sice na federalni urovni moc demokraticka neni, ale nevim, co presne je v primem rozporu.
Pravičáci k tomu mají mnohem blíže, protože se, alespoň na teoretické úrovni, snaží o co nejmenší stát a co nejvíce moci, volby a peněz přímo v rukou občanů.To je podle me tautologicke tvrzeni. Moc je vzdycky v rukou obcanu, tak ci onak. Podstatnou otazkou je, kterych obcanu, tedy jak je rozdelena. Tim se pravice nezabyva, a to povazuji taky za jeji zasadni problem. Naopak demokracie jasne specifikuje, ze to rozdeleni ma byt (minimalne v otazkach politickych) rovnomerne. Napriklad nekteri pravicaci mi davali za vzor nektere zeme Latinske Ameriky nebo USA na prelomu stoleti, jako priklad maleho statu. Jenze v techto zemich je/byla obrovska socialni nerovnost a nadvlada velkych firem, a svoboda obcanu tedy byla omezena i jinak nez statem.
Osobně jsem také velkým zastáncem decentralizace a velmi se mi nelíbí, že se děje spíš proces opačný, tedy centralizace moci v Bruselu. S tou přímou demokracií bych to osobně příliš nepřeháněl.IMHO se decentralizace a subsidiarita precenuje. Ma smysl ve spravnich vecech a rozhodovani o penezich, ale v pripade obecne legislativy nedava moc smysl. Tam je obhajoba vyhod v podstate jen maskovany nacionalismus (ci obecne lokalni sovinismus), zatimco nevyhod je mnoho - vyssi zbytecne naklady spojene s roztristenou legislativou, protitrzni podpora 'lokalnich' firem a pro beggar-thy-neighbor politiku (strategie se zapornym souctem) ci slabsi mocenska pozice proti globalizovanym firmam.
Me to prijde dobre hlavne jako "inkubator" napadu - muzou se zkusit paralelni reseni, a prijmout pak to, ktere se osvedcilo, misto aby se zavadelo z centra+1 a hlavně to bude fungovat na dobrovolné bázi – lidé sami přijmou řešení/politiku, které se osvědčilo jinde, aniž by je do toho musel někdo z centra nutit. V demokracii se často přijímají řešení odhlasovaná těsnou většinou. Ale co když to druhé řešení bylo lepší? Co když se těch pár lidí, kteří byli jazýčkem na vahách, mýlilo a mělo se to udělat jinak? Když se ponechá volnost, národní státy můžou vyzkoušet různá řešení, různé politiky a vzájemně se inspirovat a učit se od sebe. Když se ale podřídíme centrálnímu diktátu Bruselu, už se nikdy nedozvíme, jestli třeba ta politika s podporou 49 % hlasů nebyla lepší, než ta s 51 %, která byla přijata a všem naordinována. (a to ani nemluvím o tom, že různé státy/národy mají různé preference a potřeby)
Pro me osobne je to cele o amnestii, kterou pokladam za zlocinnou.Ano, teď spousta lidí křičí, jak je ta amnestie zločinná… Ale kdyby žádná amnestie nebyla a jen se ty případy vlekly bez výsledku další roky, tak by ti lidé klidně spali dál a nadávali na něco jiného, co jim naservírují média, a o těchto kauzách by nepřemýšleli.
teď spousta lidí křičí, jak je ta amnestie zločinná…>Jasně, fírer Václav Klaus tomu učinil přítrž. Není třeba se dovolávat spravedlnosti, soudy jsou na hovno a Venouš to ví a proto to zatrhnul. Okradení klienti jsou blbci a není již třeba volat po spravedlnosti u nějakých nesmyslných socialistických soudů a Václav ví jak na to, dostalo se mu osvícenosti shůry. Více takových Kožených!
my ať děláme co děláme, ho zpátky k soudu za boha nedotáhnem.neni potreba nic delat, oni se vraci dobrovolne
Mě by spíš zajímalo, kolik je skutečně těch kauz, na které se amnestie vztahuje a kde jde o masové okrádaní, či tunelování. Moc bych se divil (ale přiznal chybu), kdyby jich bylo víc než na prstech jedné ruky,jako tradicne mimo
Jestli v konečném důsledku článek II. povede ke zkrácení procesůto opravdu myslis vazne?
neni potreba nic delat, oni se vraci dobrovolneCo dodat: "soud v říjnu Vlastníka nepravomocně zprostil obžaloby". To bych se asi taky vrátil... Navíc, po šestnácti letech. I když za to částečně svým útěkem může sám, 16 let je hodně silný kafe na to, že sedět by šel maximálně na 10.
jako tradicne mimoUznávám, seknul jsem se o dvě až dvě a půl ruky. I přesto, 17 z 327. To je něco přes pět procent a navíc se státní zastupitelství v souladu se zákonem odvolalo. Výsledné číslo tedy může být i nižší. To skutečně není nic závratného, či přímo do očí bijícího...![]()
to opravdu myslis vazne?Ano, do jisté míry. Někdy lepší něco než nic a mám-li si vybrat jestli pomůžu 10ti lidem nebo jednomu, vyberu si obvykle těch deset. Nutno dodat, že zatím těch deset nemáme, takže II. článek je ve fázi plácnutí do vody, co dělá víc škody než užitku.
Co dodat: "soud v říjnu Vlastníka nepravomocně zprostil obžaloby". To bych se asi taky vrátil...zkus si prvne zjistit, co znamena to nepravomocne...
To skutečně není nic závratného, či přímo do očí bijícího...podle tehle logiky by bylo v pohode napr. amnestovani vicenasobnych vrahu, protoze jejich pocet je vuci ostatnim odsouzenym maly
Ano, do jisté míry. Někdy lepší něco než nic a mám-li si vybrat jestli pomůžu 10ti lidem nebo jednomu, vyberu si obvykle těch deset. Nutno dodat, že zatím těch deset nemáme, takže II. článek je ve fázi plácnutí do vody, co dělá víc škody než užitku.uf, na tohle uz vazne nevim, co rict
Klaus byl k tomu myslím dotlačen a sám se k tomu vyjadřoval jen tím, že nemá být ve spolku s někým kdo v něm nechce být.Gtz, ma nese.te:)... figu borovú, dotlačený, mal to spočítané, dúfal, že ČR bez Slovenska spraví väčšiu dieru do sveta...Na Slovensku sa po likvidovaní strategickej špec. výroby rysovali problémy, podobné možno tým z 30. rokov 20,. storočia, keď tam vznikli hladové doliny po demontáži aj tých fabrík, čo tam dovtedy živili ľudí českými veriteľmi (čes. bankami a kapitalistickými podnikateľmi, ktorí sa obohatili na skonfiškovanom majetku cudzích kolaborantov, najmä Nemcov, nútených opustiť republiku). No a národovci Slováci, uviaznutí niekde vo vojnovej SR (Čarnogurský) a nebodaj ešte i v 19. storočí, sa vžili do roly národných hrdinov, ktorí Slovákom konečne vybojovali vlastný štát...teatrálne divadlo to bolo. Už uvažovali o vlastných korýtkach, keď sa im to tak pekne samo od seba vyvinulo. Pozerala som TV, české spravodajstvo o "snahách Slovákov znovu rozbiť republiku"... podľa mňa to bolo veľmi skreslené a tie zábery na "davy" hejslovákov na slovenských uliciach poriadna manipulácia. Ako vidíte, konajú sa ozaj "pompézne " oslavy za "masovej" účasti aj pri okrúhlych výročiach.
Dopadlo to normálně, liberálně, demokraticky, mírovědopadlo to celé blbo, ale snáď sa na svojej hlúposti poučíme ( nie že si zas budete myslieť, že som na vás nas.atá naozaj:)))
Na Slovensku sa po likvidovaní strategickej špec. výrobyza to, ale Klaus nemohl. Ohrazoval se proti tomu i proti těm řečem co vedl Havel. On byl a je ekonom, věděl, že vojenská výroba hodně přispívá do rozpočtu Jak jsem psal, na toto by mělo být referendum zda to chtějí občané obou zemí a ne aby se to udělalo politicky.
Jak jsem psal, na toto by mělo být referendum zda to chtějí občané obou zemí a ne aby se to udělalo politicky.Mě by zajímalo, jak byste to potom řešil, kdyby Slováci řekli ANO a Češi NE... Jinak, se zbytkem souhlasím.
... že pokud jedna strana nechce být ve spolku s tou druhou pak se musí hledat způsoby co dál....Tak to bol presne môj pocit vtedy, a nielen môj, že nie my, ale druhá strana nechce...takže po tej mediálnej predpríprave... po tých manipuláciách a zámernom podnecovaní negatívnych emócií sa to už ozaj podobalo na nevydarené manželstvo, kde si tá ohrdnutá strana povedala: kašlem ti na hlavu, tak teda idem ... Tá ďalšia generácia berie už vlastný štát úplne prirodzene. Ich to nebolí. Ale aj tak, ja som naučila synov pozerať napr. české filmy pre pamätníkov a zaujímať sa o to, čo sme mali spoločné.
Nelze pominout, že ekonomicky si vedeme z postkomunistických zemí nejlépe..A na tyhle bajky chodíte kam? Tabulkově si možná lépe vedeme, ale z dlouhodobého hlediska se máme ještě díky těmto pánům na co těšit. Tahle zem už totiž jede delší dobu z pouhé podstaty.
Ano, a ta podstata je právě to, co tito pánové vybudovali. Tahle země se už delší dobu veze na vlně jejich úspěchů a to brzo skončí, protože současná politická reprezentace, jak napravo, tak nalevo je neschopná tyto úspěchy zopakovat, ani se k nim přiblížit.To je snad vtip ne? Pokud je mi známo, tak tihle pánové neustále dorovnávali své schodky výprodejem státního majetku. Jejich tzv. inestiční pobídky vesměs skončily vytunelováním firem. Za Klause to nebylo tak patrné, protože kromě těch rozkrádaček se přeci jenom objevily i firmy, které něco produkovaly a snažily se podnikat poctivě. Ovšem za Zemana postupně začali menším firmám zatínat tipec ve prospěch velkých korporací a zahraničního kapitálu. Tím že umožnili vznik hypermarketů totálně zařízli maloobchod. Tím že dotovali velké firmy ze státních peněz snížili konkurenceschopnost menších firem a živnostníků, co tyto dotace nedostávali. Jenže tyhle "polštářky" už se jim podařilo rozpustit do takové míry, že jim nezbývá než šahat lidem na prachy rovnou - a to už jsou (na rozdíl od jejich éry) konkrétní peníze.
Za Klause to nebylo tak patrné, protože kromě těch rozkrádaček se přeci jenom objevily i firmy, které něco produkovaly a snažily se podnikat poctivě.... a kterých byla většina, jenom na ně nebylo tak vidět v televizi. Protože koho zajímá, že je něco v pořádku
Tím že umožnili vznik hypermarketů totálně zařízli maloobchod.To má být vtip? Maloobchod totálně zařízli lidi, kteří si mohli vybrat, jestli půjdou do malého obchodu nebo do hypermarketu - tím, že si sami a dobrovolně vybrali hypermarket. Nebo by se snad měl zřídit Úřad pro správné nakupování, který by stanovoval, kolik zboží smí prodat hypermarket a kolik malé obchůdky?
Nebo teď pro jistotu vytvoříme i Úřad pro zachování romantického vzhledu krajiny a la 19. století?až milý, trekker.dk, budeš papať namiesto amerických burgrov plnených mletým konským mäsom z prvej svetovej vojny:), čipsy vyrobené z vyprážaných hmyzích lárv ochutené maďarskou csípős paprikou, potom si na tú ornú pôdu pod hrzavejúcim a rozpadávajúcim sa hangárom po hypermarkete s romantickým povzdychom spomenieš
Především by měl být ale souzen za rozbití ČSFRZa to by měl naopak dostat vyznamenání, zejména protože (1) Slováci se chtěli odtrhnout. Jinde v Evropě, kde se někdo vší silou snažil udržet uměle spojené státní celky pohromadě (Jugoslávie např.) proti vůli některého z národů, to vedlo k terorismu a/nebo válce (2) Vydržovat Slovensko bylo pro Českou republiku docela drahá sranda K čemu bylo ČSFR dobré, že by měl Klaus být souzen za to, že se rozpadlo?
K bodu jednu - kde vede soucasne usporadani Belgie k terorismu a valce?Tu část "proti vůli některého z národů" jsi přehlédl nebo ignoroval schválně?
ČR Slovensko nevydržovala, ako sa to traduje v diskusiách na internete a pri pive.Mas k tomu nejaka data? To, ze ve federacich dochazi k transferum mezi jednotlivymi staty je vcelku bezne. Napr. mezi jednotlivymi staty USA jsou transfery az ve vysi cca 5 % HDP (kupodivu jsou to tam prave ty spise prijimaci staty, kteri jsou separatisticti, zatimco ti spise vydavaci jsou profederalisticti). Kdyby nekdo vycislil transfery mezi kraji CR, tak by take hadam dospel k jeste vetsim podilum. Bylo by prekvapive, kdyby takove transfery v CSFR nebyly.
Mas k tomu nejaka data?Čo sa tu rozumie pod dátami? Čo tak pošprtať sa v česko-slovenských dejinách, a to možno nie iba od Clevelandskej a Pittsburskej dohody, Washingtonskej deklarácie, Vyhlásenia ČSR... Pre začiatok by sa našli podnety na pátranie po odpovediach v tej diskusii, na ktorú som odkázala.
přínos obou republik do společné pokladnyMyslíte za federácie? A máte nejakú analýzu toho, kto, čo, koľko, na úkor koho? Ja si len spomínam, ako sme boli na tej letnej aktivite a ako miestni vexláci neznášali tých Černohorcov, čo tam makali v neďalekej panelárni... ale sami by tam za tie prachy, ako sami povedali, robiť nešli... Tak asi tak. A tiež si spomínam, ako rekreantky z Plzne nadšene kupovali zásoby šošovice v tom vtedy novom obchoďáku niekde vo Svidníku(nevediac, že je to Biľakov rodný kraj) a mali dojem, že Slovensko je na rozdiel od Českej feder. republiky má dostatok nedostatkového tovaru... to neboli u nás v zelovoci, kde okrem stredy, keď vozili mäso, bola na polici len jedna konzerva:).
Sparty se dělaly co vím i na Slovensku...žiškovehusličky,. a potom, že my sme tu nacionalisti:))... dopúšťam sa velezrady, ale ja som dávala prednosť kutnohorským, v Spiškej Belej vyrábali seno a bolo v ňom plno koreňov:))) sa majte, idem si zapnúť telku, musím sa vyspať:))
Terazkyho výroky neovládamUž jsem je na ní zkoušel a nechytala se
vďaka masarykovej politike smerujúcej k vyrovnávaniu ekon., soc. a kult. rozdielovAno, to byl první penězovod z ČR na Slovensko. Druhý a ještě výraznější fungoval za bolševiků, kdy ČR vynakládala nemálo prostředků na industrializaci Slovenska. A o tom, že by Slováci nikdy nevolili pro odtržení - to je možná tvůj názor, ale separatistické tendence už Slováci měli před převratem. Proč by jinak kromě Československé akademie věd existovala ještě Slovenská akademie věd? (AV uvádím jenom pro příklad, těch Československá xyz a Slovenská xyz institucí bylo víc)
separatistické tendenceZopakujem: trochu sebareflexie a realizmu, namiesto mytológie
Realismus je takový, že příliš mnoho Slováků chtělo samostatný státVyzerá to tak, že si snáď robil vtedy nejaké súkromné referendum. Nie som romantik, som veľmi tvrdý realista a nevravím, že za ČSFR to bolo skvelé, pretože ten režim, do ktorého sme sa narodili a v ktorom sme prežili časť života(s krátkou prestávkou na konci 60. rokov) ozaj skvelý nebol! Výhrady mali tak ako dnes voči sebe jedni aj druhí, ale nikdy, opakujem n i k d y až do začiatku 90. rokov som nepočula od nikoho, že by chcel odtrhnutie od Československa - moji spolužiaci, moji kamaráti, známi(rôzne školy, rôzne prostredie, ľudia z rôzneho prostredia a regiónov Slovenska) - ani v tom 89. by mi to nebolo ani len napadlo jednoducho preto, že ČSR bola pre nás úplnou samozrejmosťou! Nič si neodmietam pripustiť. Je mi jasné, že väčšina Slovákov dnes berie ako samozrejmosť samostatnú SR. A už si asi spojenie s Českom nevie ani predstaviť. Ja som sa narodila v Československu. SR vnímam ako výsledok vývoja, ktorý jej vznikom nezastal... ešte môže dôsjť k všelijakým prekvapivým zmenám na mape Európy a nakoniec aj na mape národov....
Aha! Neni to tedy zasluha ceskych podnikatelu, vedcu, delniku apod.bez rakúskej osvietenej vlády, len vďaka akýchsi fiktívnych dedičných predispozícií:), by nevznikla
bez tech podnikatelu, vedcu a delnikuCharakter českej spoločnosti jednoznačne ovplyvnilo, že viedenská vláda podporovala industrializáciu, zatiaľčo maďarská - uhorská feudálna aristokracia na rozvoji priemyslu záujem nemala... slovenské stredoveké mestečká (v B. Štiavnici najstaršia vysoká šk. banská na svete)začali upadať po vyčerpaní prírodných zdrojov... napr. ja som zo železiarskeho kraja, kde sa ľudia stáročia živili železiarskou výrobou a po 18. storočí nastal výrazný úpadok (ale aj tak tu bola ešte založ. prvá akciová spol. v Uhorsku) a aj odliv obyvateľstva. Na Slovensku neboli podmienky pre tých podnikateľov, robotníkov( a ani komunistické hnutie tu napr. práve preto nemalo skoro žiadne zázemie, na rozdiel od českých krajín:)). Preto tí "slovenskí pastieri, ktorým Česi- okrem peňazovodov:)- museli priniesť aj kultúru...:). Nuž čo, klaniame sa a do smrti vdační:)....
:DCesky exceptionalismus, pocit vyjimecnosti, nadrazenostiTohle slysim vlastne poprve a vubec to nevidim. ... Je to ale dano proste jen tim, ze jsme v urcitych smerech stale o neco vic vepredu
Staty vznikaji i zanikaji nedemokraticky. Nejsem presvedceny, ze pro tak dulezity a dalekosahly krok je vhodne referendum.
Neviem, či vždy vznikajú nedemokraticky. Československo nevzniklo minimálne proti vôli Čechov a Slovákov. Hoci je pravda, že sa na tom dohodli vtedajšie elity oboch národov a obyčajní ľudia sa starali najmä o každodenné veci. Spolu Č + S tvorili v štáte väčšinu (preto sa zdala tá koncepcia čechoslovakizmu odôvodnená). Pokiaľ ide o rozchod ten mi pripadal ako arogantná ignorácia vôle obyčajných ľudí. Som presvedčená, že väčšina si to ozaj neželala. Osobitne kedykoľvek podľa našej ľubovôle si prijmeme ústavný zákon, ktorým narušíme celistvosť štátu a zaručíme si beztrestnosť za to, že sme ho rozbili, tak mi to zo strany politikov pripadalo - ale nie som ústavný právnik. Z dnešného pohľadu si tiež myslím, že to asi bolo dobre, ale nie že by som si myslela, že zo strany politikov to bola prezieravosť - len sebectvo, túžba po korytách. No vzhľadom na to, ako sa vyvinula situácia (po oddialení hosp. krízy na tom Západe nakoniec predsa prepukla a zasiahla najviac postkomunistické krajiny, ktoré ju najprv pomohli odložiť) som nakoniec rada, že sa to stalo vtedy, pretože by sme si nabalili na balíčky doterajších vzájomných previnení a krívd nové... a ja nechcem, aby sme sa nenávideli! Ale nie som ekonóm:). Naši ľudia, ktorí odišli na Západ a tam pracujú, k sebe inklinujú, v podstate tam stále žijú v československých komunitách. Tam tú blízkosť cítia najviac.
si nemyslim, ze v takovych pripadech ma kazdy hlas stejnou vahu.nemá, často prevládnu hlasy tých hlúpych, alebo tých so sebeckými a zlými úmyslami... ale je dôležité, aby sa tí druhí nedali celkom umlčať
pocit vyjimecnosti, nadrazenostiUrčite chápem, ako vznikali tie prípoviedky o negramotných slovenských pastieroch, o zradnom slovenskom národe (dokonca - nechce sa mi to hľadať - som sa tu na abc nedávno čosi dočítala o falošnosti ako našej národnej vlastnosti
Uprimne receno tento bod fakt nechapu - mohla by ste ho objasnit?Tak neviem, či to stačí... ešte snáď môj osobný, subjektívny dojem: Česi sú v osobnom styku väčšinou veľmi slušní, veľmi kultivovaní, ale tá predstava Slovenska a Slovákov z prvej republiky a pocit ublíženosti za ich nevďačnosť po Mníchove a Viedenskej arbitráži sú v tom vedomí ešte zakorenené. Pritom sa nejako hlbšie o nich nezaujímajú, posudzujú ich a spoločnú existenciu len zo svojho - nuž,hej, tak trochu sebastredného - hľadiska. Asi je normálne, že menší sa viac zaujíma o väčšieho a vyspelejšieho a že u nás zas je badať tú súťaživosť s ním, túžbu vyrovnať sa mu. Ale zároveň sme na neho i pyšní, tak ako je človek hrdý na svoju rodinu. To, myslím si, Česi málo chápu a skôr sme podozrievaní z neprajnosti a zášte.
v čom
Keď čítam názory českých vykladačov histórie na napr. Pittsburskú dohodu - interpretáciu toho, prečo nebola a nemusela byť rešpektovaná, som podobne znechutená.
Československé dějiny by určitě zasloužily trochu objektivnější pohled než ten český nebo ten slovenský.Dejepis bol oproti našim časom (keď sa zas v učebniciach zdôrazňovali dejiny medzinár. robotníckeho hnutia:)) v školách odsunutý celkom na okraj, ja sa vlastne divím, že ho z učebných plánov horlivci celkom nevypustili... dopĺňajú si ním úväzky telocvikári a matikári a je to vidieť na tých deckách, ktoré ani väčšinou nezachytili, že vôbec bola nejaká ČSR, sú celkom historicky bezvedomé a s čítaním sa máloktorí zdržiavajú. To bezvedomie = možnosť politickej manipulácie. Tak si niekedy myslím, či ten úzky "pragmatizmus a utilitarizmus" vo výchove a vzdelávaní nie je politický cieľ:). Na druhej strane dnes je toľko možností dostať sa k tým rôznym pohľadom a informáciám zo všetkých strán, že im to my môžeme už len závidieť ...len ten záujem a čas chýba. A potom je to na nich vidieť v internetových diskusiách:).
Smutné je, že na ní ovšem participovali především Slováci - podobně jako v Čechách na pilu při poněmčování tlačili Češi.No, ono vôbec nakoniec nie je ani také jasné, kto je Slovák, Čech, Maďar alebo Nemec - podľa tých genetických výskumov sú Maďari viac Slovania, než my tu hore:))... ale napr. v našej učebnici, že v Černovej strieľali do slovenských ženičiek a detí maďarskí žandári, no velil im Slovák - podľa priezviska a rodu... Tu priamo u nás bolo hniezdo slovenských panslávov, ale v priebehu doslova niekoľkých mesiacov :) po rakúsko-maď.vyrovnaní sa radšej prihlásili k Maďarom, až na výnimky, ešte i mená prispôsobili maď. pravopisu. Dôvody boli existenčné... aj psychologické, túžba spoločensky postúpiť, identifikovať sa s tými, čo vládnu... necítiť sa byť outsiderom. ( ale toto niekomu, kto bol vychovaný primitívnymi národniarmi ťažko človek vysvetlí, sú neprístupní rozumným argumentom:).
opr.: v našej učebnici je, že... ale....
Co ho nejvíc tehdy zarazilo, byl fakt že zájem o výuku ve slovenštině měli spíš učitelé maďarského původu, než sami slováci.Neviem, odkiaľ bol ten maník a ako dlho cestoval po Slovensku a kde všade a koľkých slovenských žiakov a maďarských učiteľov stretol. Ja mám zase k dispozícii autentické spomienky mojich starých rodičov, starý otec (keďže mali vtedy ešte obchod) sa učil za Uhorska obchodníckeho tovariša v Miškolci a do smrti počítal egy, kettő, három, négy ... ale doma vždy hovorili medzi sebou po slovensky(dialektom), ak nechceli zatajiť obsah rozhovoru pred nami deťmi, ktoré sme maďarsky už nevedeli. Stará mama sa ako jedna z dvoch žiakov prihlásila v nedeľnej škole, keď platili Aponyiho zákony, naivne k slovenskej národnosti, načo ju zúrivý maďarský ( alebo pomaďarčený) farár zbil a roztrhol jej nedeľné šaty(advokátovmu synovi nespravil nič). Tak stará mama objavila prvý raz "národnostnú otázku":). Maník podľa mňa nemal genealogický rozbor pôvodu učiteľov.Náš "amerciký" bankár Rovnianek na to spomína takto:
Slovenčina už za mojich štúdií bola úplne vylúčená z gymnázií. Ak sa dobre pamätám, počas prvého gymnaziálneho roka v Žiline vyučovali slovenčinu ako mimoriadny predmet a bola jej venovaná len jedna hodina týždenne. Nebola obligatórnym predmetom. Reverend Štas, ktorý bol strýkom nebohého olyphantského farára Štasa, učiteľ náboženstva, františkán, vyučoval slovenčinu a ja som navštevoval jeho prednášky. Bolo nás len pár, čo sme sa dali zapísať. Rozumie sa, že i najslabšia iskierka slovenského ducha bola z týchto prednášok odstránená. Ani len správne písať po slovensky sme sa nenaučili a pochybujem, že sám učiteľ Štas vedel správne písať po slovensky. Veď ten, kto vedel správne písať po slovensky, bol označovaný ako „biely havran“.o.i. Rovnianek spomína:) na historku, ktorá utvrdila vrchnosť v tom, že je pansláv zapríčinila jeho vylúčenie zo školy, o všetkých škôl v Uhorsku:)
Wolafka bol druhý prefekt, pôvodom Čech, ako sa mi sám priznal, ale maďarón non plus ultra. Neskôr, ako som sa dozvedel, sa stal čanádskym biskupom. Zásluhy pre vlasť si získal i pri nás! Keď som predstúpil pred Wolafku a chcel som mu predniesť sťažnosť ohľadom vylámania zámok na pulpite a kufri, vrhol sa na mňa, ani čoby som podpálil seminár. Aj keď mi nebolo do smiechu, musel som sa zachichotať, keď mi Wolafka vyhadzoval na oči: — Vy ste sa usilovali vzkriesiť Svätoplukovu ríšu? — Velebný pane, — odvetím s úsmevom, — uisťujem vás, že keby som sa stal kráľom Svätoplukovej ríše, vymenujem vás za ministerského predsedu! — Vyprosím si od vás takéto urážky, — odvetil Wolafka a tvár mu horela od hnevu. — Velebný pane, — opakujem, — aká otázka, taká odpoveď. Vy tvrdíte niečo, o čom viete, že je to číročistý nezmysel, preto vám i ja len nezmyslom môžem odpovedať. Read more: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/987/Rovnianek_Zapisky-zaziva-pochovaneho/1#ixzz2MsAEadE1
ťažba a spracovanie v ČSFRjaká, pokud mohu
výskyt rakoviny v ČeskoslovenskuTa myslím byla i v okolí Jáchymova a ostatních míst kde se těžil uran.
Blava tak ta to rozdělovala samaKto rozdeľoval, je fuk... sem nepridelil okrem tých ... ako to Havel nazval... králikární, ktoré mali vylepšiť nábor pracovníkov nič... a tie podniky rozhodne pre federálny rozpočet stratové neboli - a na mzdách sa u nás ešte ušetrilo(mali sme ich v našej časti federácie nižšie).
ČSFR jedinečnej surovinyMagnezit?
Nejaké panelákyStavělo se v 80 letech celkem hodně
b) dotace na individuální bytovou výstavbu - České socialistické republice 840 000 000 Kčs - Slovenské socialistické republice 550 000 000 KčsTo není zase tak špatné na rok 1988
Nevím proč se rozčilujete??? Ako ste na niečo také prišli? Ja som sa len normálne pýtala, čo ten súhrn čísel hovorí vám, keď mne nehovorí nič. Šla som normálne spať, a to som chcela vydržať po ten Klausov rozlúčkový prejav.Nevyšlo to. Teraz je tam Jílková, ale ten jej imidž pavlačovej baby ma už nebaví. Okrem toho, to, o čom sa tak zanietene diskutuje teraz u vás je tu už dávno bez diskusie. My už na gate opasky na uťahovanie nepotrebujeme:). Mám ešte tie akcie z klausovej kupónovej privatizácie. Nekúpite?
Mám ešte tie akcie z klausovej kupónovej privatizácie. Nekúpite?Určitě ne
Nechce se mně nějak polemizovat...jaký kdo jeSom myslela, že chce, keď ste sa dali do tých štatistík... tak ste ma zblbli, že som sa začítala do jednej diskusie mladých ekonomických analytikov ...rôznymi výpočtami dokazovali jedni, že Slovensko smeruje do Albánska, a tí druhí nimi podkladali opačné tvrdenie:)... Práve som medzi reklamami zachytila v nejakej tv smotánkovej upútavke pojem "celebritná doktorka"... myslím, že to bude nejaká dermatologička, ktorá sa zaoberá vyhladzovaním vrások, odstrańovaním stareckých škvŕn a napínaním visiacich podbradkov
že takový kašpar se lehce dostane někam do společnostiNa tomto som sa fakt po dlhom čase dobre zabavila...Niektoré celebrity sa cítili dotknuté, že im nevychovaný plebs pokazil kultúrny zážitok a neocenil charitatívny význam ich účasti na spoločnom podujatí s mafiánmi a zlodejmi.
statistik ....Slovensko smeruje do AlbánskaStatistiky nebo analýzy pokud nejsou zpracovány seriózním ústavem jsou pro kočku a vždy vyvolávají polemiku buď z jedné nebo z druhé strany. Musí se to celé brát s hodně velkou rezervou, protože každá analýza je udělaná tak, aby splnila účel zadání té analýzy.
"celebritná doktorka"... myslím, že to bude nejaká dermatologička,U standardních specialistů v FN apod. si vyčkáte frontu tam Vám řeknou, že s tím nic neudělají, protože stáří je stáří. Na to se vypravíte do soukromé ordinace, kde Vám řeknou, že s ničím nemají problém, že vše je jen otázkou peněz (plastika, botox apod.) To je jen tak jak to chodí No a když vidím ty ženské co tím prošly tak sice vypadají o něco lépe, ale jejich přirozenost je ta tam. Je to jeden z nejlepších kšeftů ve zdravotnictví, střídá se to tam jak na běžícím páse. Z "nefunkčního se stane soukromý a hodně výdělečný". A že by se v tom extra bral věk tak to ani moc ne. Co mi říkal kamarád co pro tuto branži dělá (servis zařízení a jeho žena tam dělá recepční) tak mi povídal, že dnes je normální, že tam jdou dívky co jim ještě není 15, aby se jejich -1 změnily na +3.
Co mi říkal kamarád co pro tuto branži dělá (servis zařízení a jeho žena tam dělá recepční)A za ten servis sa platí na recepcii... :))
nes je normální, že tam jdou dívky co jim ještě není 15, aby se jejich -1 změnily na +3....som letmo navštívila diskusiu pod iným blogom, kde sa tiež zaoberáte tým číslovaním:)
.som letmo navštívila diskusiu pod iným blogom, kde sa tiež zaoberáte tým číslovaním:)ano kdopak si má pamatovat všechna čísla
sa platí na recepcii.Neplatí, to jsou jen okénka (kóje) pro uchazečky o změnu a ty recepční s nimi udělají papíry a pošlou je ke správnému doktorovi. Ona léta dělala někde v nemocnici a pak přišla tato nabídka která se neodmítá. Plat skoro 30K, je v pohodě, žádný stress z práce.
tak se nic nemůže změnit...keď ľudia prestanú veriť v možnosť zmeny, ani sa o nič už nebudú pokúšať. Tak to bolo aj po 68.roku u nás - ľudí sa podarilo rýchlo spacifiovať vyvolaním pocitu, že všetko je rozhodnuté tam hore a že každý by sa mal radšej nejako prispôsobiť a postarať sa o seba. Takých ako Čuba, Stanek, Keller alebo aj ten Šimečka:) nikdy veľa nie je. Na to, ako a nakoľko ovplyvní politickú klímu v ČR Zeman som tiež zvedavá.
keď ľudia prestanú veriť v možnosť zmeny, ani sa o nič už nebudú pokúšať.To máte tak, že si zvolíte pantáty, kteří Vám něco nakecají. A potom? nic se neděje, vše jde tak jak to bylo dříve. Politik říká, že slibem nezarmoutíš
ovplyvní politickú klímu v ČR Zeman som tiež zvedaváon nemá moc to změnit, může jen diskutovat. Může mluvit o tom a o tom, ale musí čekat zda ho někdo nepodpoří. Bratře Kradousku, za to, že potopíte vládu Vám slíbím že v nové vládě budete Karlík premiérem. Tak co panáka slivovičky na to a jdem do toho
To snad nemyslíš vážně, odvolávat se na českou šovinistickou dějepravu jako na seriózní zdroj informací?!Ne, to ani omylem, a jestli to nebylo z tónu příspěvku jasné, tak se omlouvám...
"opět se ztrapňujeme ba i zesměšňujeme"... Jako kdo?Nedělejte, že nechápete. Samozřejmě, že mám namysli ČR a z kontextu by to mělo být zřejmé.
Zrovna tak jsem volil za prezidenta France, ne protože bych si myslel že je to dobrý kandidát (ostatně kdo byl), ale v případě jeho zvolení na tenhle celkem nedůležitý post mohla být trocha srandy a jako přídavek by to několik negativistů (včetně VK) nerozdýchalo.To o Vás leccos napovídá. :( Prezident zastupuje ČR navenek, a chcete-li, aby ČR byla vnímána, jako země kašpárků a kašparů, prosím, to je Vaše ctěné právo.
myslim, ze v zahranici se o nas nezajimaji tak, jak si myslimemyslím, že máte pravdu bude to nejako takto:)
Na konci světa je voda. A za ní je ještě jedna voda. A za tou druhou vodou je ještě třetí voda. A teprve za tou třetí vodou je ten plot, co jsi o něm mluvil.Tak tahle jsem se už dlouho nenasmál
To o Vás leccos napovídá. :( Prezident zastupuje ČR navenek, a chcete-li, aby ČR byla vnímána, jako země kašpárků a kašparů, prosím, to je Vaše ctěné právo.To zase vypovida hodne o vas ...
"Indra, Bilak, Jakes, Husak, ... zde plivnete!"Neco takoveho bych opet navrhoval udelat. Nekde na Staromestkem namesti.
v blogu nemohu najit odstavec, ve kterem se autor rozhorcuje nad amnestii pro kamaradicky pana Klause, kteri rozkradli miliardy a postizeni nyni nic nedostanou.Nevšiml jsem si, že by tento blog byl o amnestii. Je o velezradě, na amnestii se zde snažím nezaujímat žádný postoj, tj. ani kladný ani záporný. Pouze komentuji její spojitost s případnou velezradou.
Diky bohu, ze nezastavas nejakou politickou nebo vlivnou funkci.To vis odkud?
Pral bych ti, aby se ti taky nekdo pomstil zalobou za neco, co ani nema podporu v zakone a aby se to s tebou tahlo roky a byl jsi z toho poradne psychicky na dne. Vlastne ne, nepreju ti to, protoze bych se stavil na stejnou latku luzy jako jsi ty.Preklad: "Preju ti neco nepekneho. Pockat, pred chvili jsem psal o tom jak je pomsta spatna vec. Takze beru zpet, ale aspon reknu, ze jses luza." Kdyz mi to opravdu neprejes ty hypokryte, tak to vubec nepis.
Pomsta je jedna ze slasti zivota, proc se o ni pripravovat?zastrel si svojho politika
neVše co jsem potřeboval k tématu vědět.
kdyz politik udela neco, co sice je v mezich zakona, ale smrdi to, musi se bat, ze mu to neprojde.Kdo definuje, že něco „smrdí“? Mně se např. nelíbí Lisabonská smlouva, obecně odevzdávání pravomocí a suverenity do Brusele, zadlužování naší země, posílání našich vojáků kamsi do světa, aby tam bojovali za cizí mocnosti nebo korporace… asi by bylo nejlepší politiky, kteří toto podporují, pověsit na nejbližší lampu, aby se ti ostatní konečně začali bát, že jim to neprojde, i když tak nějak balancují ještě v mezích zákona (možná).
bezprecedentním způsobem pošlapávají instituci Prezidenta ČRto je vec nazoru. IMHO ji 10 let delal zcela systematicky poslapaval Klaus.
Možná, že jsou to právě tito Senátoři, kteří se tímto svých chováním dopouštějí trestného činu vlastizradyvyborny usudek - takze kdyz Klaus obchazi ustavu (podle nekterych je to jen na hranici ustavnosti, podle jinych pravnich nazoru uz za hranou), je to v poradku, ale kdyz neco podobneho udela senat (a to spis jen vzdalene - neni mi znamo, ze by moznost podat zalobu byla nejak omezena, a to ani nepsanymi pravidly tzv. "ducha ustavy"), je to velezrada.
jak jsem psal uz jinde v diskuzi: lidi, a politici v prvni rade, by se v tehle zemi uz meli konecne uvedomit, ze jsou odpovedni za sve ciny a ze je za jejich ciny nekdo muze hnat k odpovednosti. Prezident je nejvyssi ustavni cinitel a podle toho by se mel chovat. Kdyz zde 10 let jeho chovani co chvili vyvovala pochybnosti, jestli vubec jedna v souladu s ustavnou, nic jeneho si to nezaslouzi.
Kdyby ho obvinili hned, tak si budu mumlat pod vousy, ale skousnu to.pokus (lec neuspesny) obvinit Klause z velezrady tady byl uz v roce 2004 a od te doby se o tom mluvilo mnohokrat, tohle je jen prvni uspesny pokus, ale ne prvni pokus vubec, takze v tomhle jsi mimo
Takhle to zavání účelovým obviněním, vyřizováním si účtů.co cim zavani jsou tvoje dojmy, ktere nemaji pravni vahu
Křivé obvinění pokud vím není Ústavou ani zákony povoleno.to, pro co jej zaluji Klaus prokazatelne udelal. Jestli to proti demokratickemu radu zeme bych nechal posoudit ustavni soud. Tvuj nazor(pripadne nazor nejakeho pravnika), ze to neni proti demokratickemu radu, neznamena, ze to je krive obvineni a dokonce to neni krive obvineni ani v pripade, ze Ustavni soud rozhodne, ze se Klaus velezrady nedopustil
Vede-li k cílené dehonestaci Prezidenta ČR,opet jen tvuj, z pravniho hlediska nerelevatni, nazor
Já ale na rozdíl od pánů senátorů hned nezačnu shánět podpisy na petici pro jejich obvinění z vlastizrady,v tom ti nikdo nebrani a mas na to pochopitelne pravo. Jak se budes divat na lidi, co by se ti tohle pravo snazili vzit, pripadne by se te snazili dehonestovat, protoze podle jejich nazoru se jedna o krive obvineni a snahu pospinit senat?
V tom pripade doporucuji dostudovat dejiny. Pokusu bylo dost a to i dokonanych.Tak o těch bych chtěl vědět. Za Háchu se omlouvám. Na rozdíl od Senátorů nevykřikuji hystericky, pouze polemizuji s vhodností jejich pokusu a tvrdím, že není hoden ani důstojnosti senátu ani prezidentského úřadu, s ohledem na to, proč ho žalují.
Obvinění čelil Hácha, ale ten se rozsouzení už nedočkal. Historický příměr je dost blbý. Tohle není žádný pokus o svržení, ty brebto, když už to má Vašek "za pár". No a sv. Václav - to byl vrcholný středověk a bratrovraždy a různé jiné mordy v panovnických rodech byly zcela běžné.
Místo těch sáhodlouhých žvástů možná jen stačilo napsat, že Vašek Klausů je tvůj guru i kdyby vysral hovínko na náměstí, to bys ho za to jistě taky pochválil.
To snad ani nezaslouží reakci, ale přece jen se musím ohradit. Rozhodně nesouhlasím se vším co Klaus kdy udělal či řekl (obzvláště pak stran prezidentské volby), ale zásadně nesouhlasím s tím, že by cokoliv z toho bylo velezradou a spíše než dobrý úmysl cítím ze senátorské žaloby pach pomsty a strachu. Za Háchu se omlouvám, ale za svými tvrzeními stran 38 senátorů si stojím.Místo těch sáhodlouhých žvástů možná jen stačilo napsat, že Vašek Klausů je tvůj guru i kdyby vysral hovínko na náměstí, to bys ho za to jistě taky pochválil.
Tohle není žádný pokus o svržení, ty brebto, když už to má Vašek "za pár".O to horší to je. Žalovat prezidenta těsně před odchodem z úřadu za 4 roky staré skutky + amnestii, jejíž částečné zrušení ÚS odmítl projednat s tím, že mu to nepřísluší. Navíc, kdy Ústava jasně hovoří o svržení... Právě proto, že už to má za pár, nemůže tento krok být veden dobrými úmysly, s ohledem na to, jakými skutky je argumentováno. To si myslím a za tím si stojím. Možná, že to někdo z nich opravdu myslí dobře, ale pak bych měl pochyby o jiných věcech...
pach pomsty a strachu.Pach strachu z koho čeho? Snad ne z Vaška s Jaklem?
Nejsem právník, abych tady mohl rozebírat skutkovou podstatu. To at udělá někdo jiný a Ústavní soud. No a samozřejmě že jde o politický čin (to podání žaloby). Co jiného můžeš očekávat od politiků, když ne politická rozhodnutí, to dělají všichni, včetně tuneltatíka. Z právního hlediska ta žaloba nebude asi košer, ale z lidského hlediska je. To ten tunelaťka s Jaklem zašel až příliš daleko. Sice chápu, že se chtěl nějakým způsobem revanšovat svým tuneldruhům a ukázat, čí že to vlastně byl prezident. Ale to je už přespříliš. A přirovnávat Klause k panovníkovi je poněkud přestřelené. To je jen ješitný vrtošivý stařík, co se v závěru své kariéry chce odvděčit Viktorům Koženým.
Za Háchu se neomlouvej, mě to je úplně putna. Hácha byl zajímavá postava a svým způsobem to byl asi dobrák, který na sebe vzal těžké břímě a velezrádce nejspíš nebyl.
Hácha byl zajímavá postava a svým způsobem to byl asi dobrák, který na sebe vzal těžké břímě a velezrádce nejspíš nebyl.si myslím tiež:(... no ale vždy je treba na niekoho ukázať prstom, aby sa na niekoho naložila vina, ktorej sa treba zbaviť
že teďka se kvůli tomu nemusíme bát žádných problémůNemusíš, jen tě přijde podříznout Láďa Winkelbauer. Trošku sis to podřídil svým idealistickým představám, no budiž. Když se Václav Klaus uprdne, tak ty mu k tomu zatleskáš.
Jojo, zklamali tě že se postavili za Zemana, já vím, šmudlo. Už je na čase, aby se ten Jájínek odebral na politické smetiště a do Institutu Václava Klause, kde si bude moci masírovat s Jaklem svoje ego. Sledoval jsem chvíli tu rozlučku na ČT, Jája nic špatně neudělal (jak sám sebe hodnotí), on je velký státník. Za ty církevní restituce by zasloužil nakopnout do prdele, za to alibistické dělání mrtvého brouka (nepodpis pod ten zákon).
Jájínek si vydal i knihu, ve které obhajuje sám sebe a jak ulevil přeplněným věznicím a rozpočtu. Rozpočtu možná na chvíli ulevil, jenže ti klienti tam budou co nevidět zpátky, a jestli si Jája myslí, že někdo zaměstná člověka co zrovna vylezl z basy (když není ani práce pro ty, co z basy nevylezli), tak je na omylu. Ti lidé půjdou automaticky pro dávky a nikdo je nezaměstná ani náhodou. Ještě si ten blbeček předal odznáčky se slovenským prezidentem, aby na něj byla vzpomínka.
Za ty církevní restituce by zasloužil nakopnout do prdeleOn neměl moc šancí něco změnit, kdyby to vetoval tak by ho sněmovna opět přehlasovala. Místo toho, že někdo řeší vlasti-zradu Klause tak měla být vláda postavena za ty restituce k odpovědnosti. Církve a náboženské společnosti podle zákona dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard. Zároveň bude 17 let probíhat přechodné období, během kterého se bude snižovat církvím příspěvek od státu. V roce 2030 by měly být církve zcela soběstačné. Chce se mi blejt, když to zase vidím
Jojo, zklamali tě že se postavili za ZemanaCopak o to, Zemana ať si klidně podporuje, to je jeho věc, ale když už se chce zapojit do kampaně, což osobně považuji z titulu jeho funkce za nevhodné, ale to je jen můj názor, tak ať to dělá slušně. Šovinismus, hlášky o emigraci či německy mluvící první dámě a osobní urážky nejsou IMHO hodny postavení Prezidenta ČR, ale hospodského žvanila. Proti vyznamenáním nic nemám. Jeho včerejší projev jsem ještě neslyšel, ale chystám se na něj.
Tiskni
Sdílej: