plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak jsem udělal tu chybu, že jsem se 7. a 8. března chtěl podívat, co se děje a učinil jsem tak srze Události ČT.
Z prvních jsem se dozvěděl, že končí funkční období Klause, že druhý den nastoupí Zeman, že se bude dělat spousty šaškáren s korunovací, pardon inaugurací, že o půlnoci stáhnou vlajku, že s Klausem natočili den předem rozhovor (kdy ho budou vysílat/vysílali?) a několik replik z něj, a že má Klaus večer projev, který budou živě vysílat, že se proti Klausovi konalo pár happeningů (co že to je ten happening? To pro to není žádné české slovo?). Uprostřed a na konci pak bylo pár zpráv z doma i ze světa -- policie zase jednou odhalila daňový podvod, Severní Korea dostala přísnější sankce, tragedie ve Frenštátě (pokolikáté už?), KSČM v jižních Ćechách, soud o Baťův majetek, žaloba na libereckého primátora, DDOS na ČR, odsouzení jistého známého italského politika/důchodce/expremiéra/miláčka národa a mladých dívek (?), že je evropský týden mozku.
Tak dobře, to by jakž takž šlo, kdyby polovina zpráv nebyla zaplácnutá tou jednou. Pořád je to ale ještě nic v porovnání s 8. březnem.
Klaus odstoupil, že měl včera projev (co v něm bylo?), o půlnoci sundali vlajku, odletěl do Ameriky přednášet (kam? co?), Zeman nastoupil, někdo neumí ani napsat správně slib, děly se spousty šaškáren s korunovací, pardon inaugurací, Zeman je znatelně shrbenější (toho jsem si všiml) než Klaus a chodí pomaleji (to nám řekl jakýsi armádní velitel), Zemanovi příznivci (většinou členové SPOZ) se houfovali v Praze (jeden z nich nutil nic netušícím japonským turistům odznáček s novým Prezidentem), paní Havlová se umí obléknout výrazně lépe než paní a slečna Zemanovi (opět moje pozorování, byť Zemanovic oblečení bylo ve zprávách explicitně rozebíráno). Na konci jsem se pak stručně dozvěděl, že Rath dostal kauci, že před deseti lety byla tragédie u Nažidel, pokračování Frenštátu, kdy se bude volit papež, no a samozřejmě odpověď Severní Koree na sankce, Prezidentský speciál zabral bez pár minut tři čtvrtě hodiny.
Takže pominu-li chudáka Železného a zpravodajský tým, co musel dva dny šaškovat s Událostmi na Hradě, pak mi vychází, že hradní výměna je událost zcela zastiňující, a to několikanásobně, všechno ostatní, dle ČT. Kdybych se chtěl koukat půl hodiny na zvířátka, pardon prezidenty, tak si zapnu bulvár (Primu nebo Novu). Od veřejnoprávního média očekávám, že bude informovat maximálně objektivně, bez zbytečných opiček (to zas Dvořák vymyslel hovadiny -- dotykové obrazovky a pochodující moderátoři...) a hlavně vyváženě. Tj. že se dozvím to hlavní, co se děje doma i ve světě, a ne že mi drtivá většina zpráv padne na výměnu šašků, pardon prezidentů, kteří stejně toho nemohou dělat o mnoho více, než klást věnce, či házet klacky vládě pod nohy, a cestovní reportáž o fanoušcích toho, či onoho :( Jsem zděšen, co se z poplatků obyvatel ČR financuje.
Jedinou útěchou mi je, že alespoň Události v regionech jsou ještě v klasickém střihu (byť obsahová degradace pokračuje) a sem tam se objevují i celkem kvalitní reportáže, které si ale do hlavní zpravodajské relace bohužel málokdy najdou cestu.
Tiskni
Sdílej:
je placen z dani a koncesionarskych poplatku nas vsech. Smutne.Máš hned několik možností jak se této olbřímí daně (není to daň, je to poplatek z bedny), která tě tak neúměrně zatěžuje, zbavit.
No ale ted vážně. Je to strašné, že už i do veřejnoprávní televize pronikají prvky bulváru. Ty interaktivní tabule a jiné šaškárny jsou příšerné, v tom souhlasím s Ferdou Fëannatarem. Je to názorný příklad toho, jak to vypadá, když se toho ujme bývalý ředitel komerční televizní stanice TV Hovna Dvořák. Trafiku mu zařídil bývalý úderník ODS s. Milan Úd 1, kdysi věrný soudruh Václava Klause.
plnit podminky stavajici legislativy, ale pri tom se snazit je menit.
Ano, to je jedna z možností. Ale to by musel sedět v Parlamentu Jakl vedle Hájka s Machem. A to je, jak jistě uznáš, velké sci-fi. Předložil jsem ti mnohem lepší alternativu, můžeš se dívat z okna a nebo bustu Václava Klause.
Současné bulvarizační směřování ČT se může změnit, i když to šestileté období působení ředitele ČT je poměrně hrozivé. Holt ten Milan Úd zapracoval. Tendence komerčních televizí se těžko změní, spíš to směřuje do čim dál větších sraček, to je evidentní. Doufám, že teďka už tomu rozumíš, šmudlo
d) Můžeš si vyndat ze skříně portrét Václava Klause jako s. Fëannatar a hořekovat nad tím, že se Vencovi nedostává při projevu patřičné pozornosti. Zčásti tento výlev s. Fëannatara chápu, veřejnoprávní média jsou údernou pěstí antiklausismu, jak řekl blízký soudruh a spolupracovník Venouše Klause s. panoš Hájek.Typický příklad argumentace protiklausovského tábora. Nejdřív dát nálepku, pak zesměšnit a vytknout buď programové disidentství (v případě Klause, tj. dělá všechno jenom proto, aby se zviditelnil a šel proti proudu) či bezmyšlenkovité idolování (v případě zastánců Klause, tj. Klaus je Bůh, Klaus má vždycky pravdu a je jednička) a zaobalit to anti-komunistickými výrazy (soudruh, úderná pěst). A věcná argumentace, či alespoň pokus o ní, chybí. Nějak jste tiše ignoroval, že jsem kritizoval i neúměrnou délku reportáže o Klausovi, nejen o Zemanovi a zvláštní typ polovičaté reklamy na sama sebe (natočili jsme poslední rozhovor s Prezidentem Klausem, teď vám z něj pustíme úryvky, ale chcete-li vědět, co v něm řekl, zjistěte si to sami).
Ano a tento paskvil, ktery jste pekne popsalJestli si myslíš, šmudlo, že TV hovna a jiné jsou zadarmo, tak to se setsakramentsky mýlíš. Náklady na reklamu se musí zákonitě promítnout i v cenách výrobků/služeb. Z ničeho jiného TV Hovna aj. nežije. Dej si facku, hňupe.
Na to se mi chce reagovat citací z odkazovaného článku:
Little has been done to define equivalent factors that determine audience perception of news.
Jinak řečeno autor zápisku se zjevně neztotožňuje s tím, co Česká televize považuje za důležité. Jestli to pomůže, mohu se přidat na jeho stranu.
Druhý problém je, že, pokud si dobře pamatuji, současná taktika dramaturgie je vybrat jedno téma a jím vyplnit celé zpravodajství. Takže v tomto světle je zpravodajství České televize extrémní.
Jinak řečeno autor zápisku se zjevně neztotožňuje s tím, co Česká televize považuje za důležité. Jestli to pomůže, mohu se přidat na jeho stranu.Myslím, že oba víme, že názory lidí zde na ABClinuxu jsou obecně spíše okrajové. Nechci vyloženě hájit ČT, nějak mi nepřijde "geniální", ale taky mi zatím nepřijde, že by docházelo k excesům
Druhý problém je, že, pokud si dobře pamatuji, současná taktika dramaturgie je vybrat jedno téma a jím vyplnit celé zpravodajství.Usuzujete s popsaného incidentu, nebo je to dlouhodobý jev? Pokud to berete z tohoto konkrétního incidentu, pak vám jen odpovím, že jde o specifickou situaci (jako královský svatba v Británii či volby v USA)
Myslím, že oba víme, že názory lidí zde na ABClinuxu jsou obecně spíše okrajové.
Jistě. Kladu si ale otázku, jestli každý není svým způsobem okrajový. Pak se hledá průměrný divák těžko a dává větší smysl pestré zpravodajství, kde si každý najde něco. (Uznávám, že český prezident se týká každého, takže je to dle vaší teorie ideální téma. Ale třeba výbuch ve Frenštátu se takto obhájit nedá.)
Usuzujete s popsaného incidentu, nebo je to dlouhodobý jev?
Nikoliv. Když se soutěžilo o ředitele, tak tohle byla prezentovaná dramaturgie.
Jistě. Kladu si ale otázku, jestli každý není svým způsobem okrajový. Pak se hledá průměrný divák těžko a dává větší smysl pestré zpravodajství, kde si každý najde něco.Souhlasím s vámi (a mám pocit, že i spousta výzkumníků). Výzkumy, co jsem tak viděl vesměs směřují k nějakému výsledku podle teorie 80/20 Pokud jde o výbuch ve Frenštátu, ten bohužel naplňuje teorii zpravodajských hodnot taky, konkrétně "negativita" a "blízkost". Pravda, nemuseli by z toho dolovat co se dá další týden.
Nikoliv. Když se soutěžilo o ředitele, tak tohle byla prezentovaná dramaturgie.Zajímavé. Tenhle krok si asi vysvětlit neumím a asi by se mi jako divákovi také moc nelíbil. Ačkoliv, pokud je ta jedna zpráva udělána dobře a správně (z pohledu mediologie), tak to nutně nemusí být úplně špatně
Tenhle krok si asi vysvětlit neumím
Jestli si dobře pamatuji, tak tehdy Události měli sotva 25 minut a lid si žádal více času.
ze "nejsou tak hloupi".Opět si položme otázku proč. Z toho nám plyne pouze jedno slovo "ROPA"
Krome Americanu, kteri to udelali jiz 2x v tomto stoletinějak sem si nevšiml že by za posledních dvanáct let někde použily jadernou bombu
aby použil preventívny útok ako zámienku na útok na iný štátKolikrát to udělal IZRAEL?
Nikto nie je tak hlúpy, aby použil preventívny útok ako zámienku na útok na iný štát, prípadne aby použil nukleárne zbrane.V případě fanatických ditátorů, kteří s klidem nechávají živořit a hladovět své obyvatelstvo ve vytvořeném megalágru, nelze spoléhat na zdravý rozum.
nejčastěji pořady o přírodě & zvířátkách na ČT2 či dokumenty na ZOOMu .
Tam jsou pěkná žvižátka, viďte soudružko . A nejen žvižátka, ale i celkem obstojné historické a jiné dokumenty. Myslím na té na té Primě ZOOM. Musím konstatovat, soudružky a soudruzi, že Prima ZOOM je první sledovatelný kanál, co vyplaval na povrch z hoven komerčních televizí za dvacet let. Muselo uplynout hodně času, než ze sraček a kulturního dna vyplaval první obstojný kanál. To dno je velmi hutné a má pevný základ.
Uplynulo mnoho Esmerald, Rosalind, Ordinací v růžové zahradě, barbarů Conanů, Terminátorů, MacGyverů, Stevenů Saegalů ve 128-osmé repríze, než z těch hoven vylezla jakž takž stanice. I když už tam trochu vaří z vody a nastavují kaši. Ale i tak palec nahoru. To se nám to teďka příroda probouzí, viďte soudružko. To pnutí a probouzení přírody, je to pěkné že
To se nám to teďka příroda probouzí, viďte soudružko. To pnutí a probouzení přírody, je to pěkné žeJj, už kvetou sněženky a raší tulipány. A vzhledem k letoší mírné a dloouhé zimě by mohla být bohatá úroda všeho a zemědělci možná budou plnit plány na 150 %, soudruhu.
Kdyby to byla událost neočekávaná, tak to pochopím. Ale pokud nás na tuto událost média připravují již měsíc, ne-li déle, pak se akorát škodolibě usměji, až si budou moderátoři opět „stěžovat“, jak to byla vyčerpávající akce.
Tou dobou se stala řada událostí. Například Evropská unie zosobněná Barrosem a Thajsko zahájili jednání o vytvoření zóny volného obchodu. USA oficiálně požádaly Japonsko o vyšetření, proč dopis adresovaný císaři půl dne před útokem na Pearl Harbour nebyl doručen. O situaci ve Venezule nebo Číně nemluvě.
Média nejsou svatá, bohužel se občas stávají nástrojem lidí jako je Zeman, Šlouf, Kuba (ODS) a dalších. Ale v zásadě svoji hlídací roli plní. Důkazem toho jsou stovky popsaných kauz a také to, jak hojně jsou novináři od politiků napadáni. Mistři v útocích na média jsou Václav Klaus a Miloš Zeman, tato politická, jednovaječná, nedeviovaná dvojčata. Proč jim asi média tolik vadí?
Je zřejmé, proč Zeman nenávidí novináře a proč se jich zároveň bojí. Mísí se tu minulost, přítomnost a budoucnost. Strach z dalších odhalení. Proto musel z médií na Hradě udělat nepřátele a do boje proti nim vyzval politiky. Ty politiky, kteří netleskali ani boji s kmotry, ani boji s neonacisty, ale jen a jen boji s novináři.