Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Narodil som sa v socializme, žijem v socializme a ak sa nenájde dostupné obídenie rýchlosti svetla, takmer určite v ňom zomriem.
K zdravotnej starostlivosti asi toľko, že spravidla ide iba o obyčajné naťahovanie dožívania, nie však užívania. Takže práca v 90 nehrozí.
K morálke. Hitler napríklad láskou (tzv. tradičná hodnota) prekypoval. Minimálne voči svojmu psovi a národu. Británia je zaujímavá, ale taký D-Fens by ti možno povedal, že zlyhaním je zbraňová legislatíva
Riešenie je, ale spočíva v eliminácii tzv. sociálneho štátu (podaktorí by povedali, že štátu ako takého), zbytočných regulácii a podobne. Predpokladám, že máte podobné pomery ako v SR, takže ak poviem, že viac ako 1/2 populácie je viac alebo menej závislá na štátnom cecku, bude zrejmé, prečo sa s tým veľa ľudí nestotožňuje (a okrem iného by to bola veľmi tvrdá rana diktatúre tzv. zastupiteľskej demokracie. Ďalší mínusový bod).
Dade, lidi jsou podle Vás jednodušší v tom, kde jsou odborníci nebo v tom, v čem plavou? Nebo je to podle jiného kritéria?
Riešenie je, ale spočíva v eliminácii tzv. sociálneho štátu (podaktorí by povedali, že štátu ako takého), zbytočných regulácii a podobne.
Vtipné nebo spíš smutné je, že zatímco prostředky mizí do černé díry zvané zkorumpovaný byrokratický aparát, modří komsomolci by rušili celý sociální stát a všem (vyjma sebe) utahovali opasky.
ak pod pojmom modrý komsomolec rozumieš človeka, ktorý chce obmedzovať výhody (sociálneho) štátu všetkým okrem seba, potom sa nedá inak než súhlasiť. Ak pod tým pojmom rozumieš niečo všeobecnejšie, potom ak máš záujem o môj názor na tvoj názoru, budem potrebovať nejakú definíciu modrého komsomolca.
Žádal jsem ho o přiblížení pojmu modrý komsomolec, snad opakovaně a slušně. Nikdy se mi nedostalo vysvětlení.To jste asi špatně četl. Taky se používá "modrý svazák". Je to označení pro "mladé, dravé, inteligentní" jedince, kteří opustí obvyklou míru racionality a přimknou se radostně ba přímo fanaticky k nějaké té ideologii, hlavně že jim slibuje vyřešení všeho vždy a všude, a samozřejmě ještě musí být ta "jediná správná". Tak nějak to bylo například začátkem 50. let minulého století v Česku a ta ideologie byla komunistická. Modří svazáci jsou pak přívrženci tohoto druhu k ideologickým proudům, co si v Česku dávají říkat "pravice". No a pokud už nevíte, co to byl "komsomolec" nebo "svazák", tak se vzdělejte v historii.
Teď se mi jen potvrdilo podezření, že pojem modrý komsomolec nepoužívá nikdo, komu záleží na slušné a věcné diskusi.Stejně jako rudý komsomolec, oranžový komsomolec, zelený komsomolec, apod.
Teď se mi jen potvrdilo podezření, že pojem modrý komsomolec nepoužívá nikdo, komu záleží na slušné a věcné diskusi.Kámen úrazu je právě v tom, že s (jakýmkoliv) "komsomolcem" věcná diskuse není zpravidla možná, právě proto, že se diskutuje jako komsomolec. A tím pádem často není v průběhu ani slušná. To je děsný, muset takhle poučovat o elementárních kulturních odkazech. Fakt vyrůstá národ negramotů, kteří za chvilku nebudou schopni chápat bez tuny vysvětlování ani pár vět.
Teď se mi jen potvrdilo podezření, že pojem modrý komsomolec nepoužívá nikdo, komu záleží na slušné a věcné diskusi.A ono někomu tady na takové diskusi záleží? Ano, najdou se lidé kteří dobře argumentují - ale stejně jim nevadí když diskusi někdo naruší a otráví, pokud tedy ten někdo je názorově kompatabilní. Protože to zda je člověk troll, hňup, demagog, komsomolec, zaslepenec nebo hňup nakonec vždy záleží na tom kam se názorově zařadí. Nebo přesněji řečeno nezařadi (protože kdo nejde s námi, jde proti nám, že). Já už resignoval už dávno a přizpůsobil se. Šance na to že se něco zajímavého dozvím pořád zůstává (naopak, na některé lidi musí člověk dost tlačit než se vymáčknou).
Ja som za zrušenie sociálneho štátu a necítim sa byť mimo a ani sa necítim ako člen organizovanej skupiny (dľa trestného zákona). Každopádne, povedal by som, že sa s tvojou predstavou modrého komsomolca označujúceho každého od stredu k ankap, nestotožňujem.
BTW, neuctievam nejakú kravu, ale slobodnú vôľu (napr. aj robiť sebeškodiace blbosti).
Každopádne argumentačnou výhodou proti štátnemu zdravotníctvu je, že vždy sa dá robiť drahšie a lepšie. Aby si mohol každému poskytnúť tú najlepšiu práve dostupnú starostlivosť, potreboval by si nekonečné zdroje. Keďže však zdroje sú konečné, niekto jednoducho skapať musí.
Tá prvá veta je bez ďalšej argumentácie nezmyselná. Slobodná vôľa a predstava nejakého prístupu zdravotnej starostlivosti sú (podľa mňa) dve rôzne veci a preto nevidím dôvod, prečo by bolo možné mať, v niektorých (azda vo väčšine) prípadoch, obe naraz a v rovnakej miere.
Ale teda, ak za rovný prístup k zdravotnej starostlivosti považujeme stav, kedy každý má nárok na nejakú určenú zdravotnú starostlivosť, potom ak je táto poskytovaná štátom, v tomto časopriestore to znamená, že štát získava prostriedky na jej úhradu prostredníctvom daní alebo iných vynútených platieb. A v tomto ja osobne vidím obmedzovanie slobodnej vôle, kedy tieto dane alebo platby musí platiť aj človek, ktorý o to nemá záujem.
Avšak v samotnej predstave uhrádzania určitej stanovenej zdravotnej starostlivosti každému človeku, nevidím problém.
K poslednému odseku, obávam sa, že je možné vybrať ľubovoľný ľúbivý ukazovateľ, ktorý bude v rozpore práve s priemernou dĺžkou života. Momentálne ma napadá prístup k marihuane na rekreačné účely alebo dotovanie hromadnej dopravy na krátke vzdialenosti pre každého (krátkou vzdialenosťou nech je vzdialenosť, ktorú s ohľadom na celkový fyzický stav tela, ten ktorý človek prejde do 30 minút). Určite sa dá ich dá nájsť viac.... než som stihol odoslať tento komentár, tak ma napadlo, že ten druhý mnou uvádzaný prípad môže mať súvis s opotrebovaním kĺbov najmä dolných končatín...Podľa mňa je amorálne, aby to musel podporovať človek, ktorý o to nemá záujem.
Samozrejme nielen možnosť neplatiť, ale s ohľadom na platiteľov ako ty aj nenárokovateľnosť (štátnej) zdravotnej starostlivosti.
Preto som dal čas, relatívne krátky, ktorý významnejšie nezasahuje do denného režimu, ale svojim obsahom môže prospievať zdraviu.
Vaše snaha debatovat s přesvědčeným "pravicovým" fanatikem je marná.čo na to povedať? Iba toľko, že na hlúposti nehovorím nič.
Tito lidé mají dominantní jedinou vlastnost - egoismus - proti tomu se nedá nic dělat a lze jen doufat, že to nebude časem chorobně převládající postoj.definuj slovo egoista v kontexte sociálneho štátu...
Pokud ano, v krátké době se tady všichni navzájem pozabíjíme.Nemyslím si.
Označení modrý svazák na většinu těchto lidí sedí velmi dobře...Zkoušel jste někdy diskutovat s kovaným komunistou? Je to skoro to samé.viz prvá veta mojej reakcie.
...
Ja zas nevidím, prečo by spoločnosť mala odmietnuť akceptovať, že niektorí ľudia si plne uvedomujú následky svojho konania, nech sa prejaví aj za 40 rokov. Ak odmietaš existenciu takýchto ľudí, potom musíš odmietať akékoľvek rozhodnutie akejkoľvek vyššej ľudskej autority (demokratická väčšina, diktátor...), pretože v dlhodobom pohľade je zlé.
Či je zdravotníctvo práve v USA vzorom neviem. Ak však niekto (ako pacient alebo platiaca/spolupodieľajúca sa organizácia) preferuje lacnejšiu dlhodobú udržiavaciu liečbu pred nákladnejším okamžitým riešením... Ale s tým sa musí vyrovnať akýkoľvek systém, ktorý aspoň trocha reflektuje (okamžitý) výkon. Tie, ktoré to nereflektujú čelia iným problémom.
..."ja se stejne duchodu nedoziju", pritom se podle prognoz doziji nejake osmdesatky kdyz da panbuhAle vzdyt to se nevylucuje. Kdyz jsem zacal delat, mel jsem to do duchodu "za 43". Po osmnacti letech prace to je "za 32".
Byly by k tomuto nějaké zdroje nebo odkazy? Anebo pokud to lze jednoduše ukázat, prosím, do tohoLínej jako prase, co? Nejradši všechno pod čumák. Vy jste taky žádné zdroje nebo odkazy k vašemu výplodu:
Je potřeba rozlišovat mezi statickou a dynamickou rovnováhou, a také záleží na to, v jakém časovém úseku a z jaké "vzdálenosti" se na systém, jehož rovnováhu posuzujeme, koukáme.neuvedl. Takže jste na s uváděním zdrojů řadě první. Jinak obecně v diskusi platí, že vy máte nějaký názor a nějaké argumenty a druhý má svůj názor a argumenty. Ani to, že dnes je díky Internetu tahle diskuse písemná, neznamená, že je vám partner v diskusi povinnen doplňovat vzdělání. Buď berte podnět a snažte se najíst si relevantní informace sám, anebo si zůstaňte hňupem co ví jen to, co mu někdo naservíroval až pod nos.
kapitalismus je především záležitost ekonomie, takže nějaké stěžování si na morálku společnosti je poněkud na nesprávném místěprotože jak Každý Pravý Ekonom (TM) dobře, ví, záležitosti ekonomie je třeba od společnosti a od lidských bytostí vůbec totálně oddělit a umístit mimo prostor a čas. Pak konečně začnou ekonomické poučky fungovat.
produkce odpadu se dlouhodobě ekonomicky nevyplácíJak psáno výše, v ekonomickém bezprostoří a bezčasí se prostě něco ekonomicky nevyplácí, takže to prostě neexistuje. Odpad je socialistická iluze, šmejdy jsou socialistická iluze (pokud se produkt podaří prodat, tak má tu správnou kvalitu) a nakonec i časem a prostorem omezený lidský život je jen socialistická iluze, která není ekonomickým faktorem, protože se dlouhodobě ekonomicky zcela zaručeně nevyplácí.
Experimentovat s tím, že se vraždy nebudou trestat společenských zřízením, ale trhem (najímáním žoldáků, kteří budou oplácet?), je šílený a nechápu, co k tomu lidi vede.
Cech vrahů? Nejsem proti.
Jestli jsem ho dobře pochopil, staví se za to, že by společensko-ekonomické zřízení nemělo diktovat lidem, jak mají nakládat s odpadem nebo jakou mají mít morálku.Skoro. Docela by mi stačilo kdyby se nadpis článku nejmenoval kapitalismus. Protože jsem se těšil na úvahu o evoluci peněžních systémů a ne na nářky na to jak jsou k sobě dnes lidi oškliví ála u piva v hospodě. S tím co říkáte Vy potažmo souhlasím taky.
Evropská civilizace na tom byla vždy podobně (nepočítám-li ten konzum, který přišel víceméně až s kapitalismem).
Stačí se podívat, jak se chovali například evropští kolonizátoři, když "obsadili" Ameriku.
Tiskni
Sdílej: