Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsem dnes zaregistroval 'initial import' system-config-vsftpd do Fedory. Hned jsem tedy balíček naistaloval a rozhodl se, že se zběžně podívám, co nám zase připravili.
Příznivci KDE mají opět smůlu, jako všechny system-config-* balíčky je totiž pro gnome. A co jde konkrétně zde? Jak název napovídá o grafický nástroj pro konfiguraci vsftpd, tedy 'very sercure ftp daemon', neboli česky velmi bezpečný FTP démon. Na první pohled si nelze nevšimnout, že nástroj mírně plýtvá místem, ale vzhledem k faktu, že jde pravděpodobně o relativně malou věc, lze očekávat určité doladění, jako se tomu stalo například u system-config-firewall, ze kterého se teprve nedávno stal konečně použitelný nástroj dovolující jak základní, tak rozšířenou konfiguraci firewallu. Podívám li se na možnosti nastavení, zjistím, jako laik, že jich je poměrně velké množství a nenarazil jsem na něco, co bych nastavit chtěl, ale nemohu. Také popisy a názvy jednotlivých nastavení vypadají na první pohled celkem rozumně, takže i méně zkušený uživatel by měl být schopen vsftpd pomocí tohoto nástroje nastavit.
Ale co vám budu povídat, nejvíce přece jen asi řeknou screenshoty
Tiskni
Sdílej:
Nevím,proč Debian/Ubuntu nemá v repositáři žádné gui klikátka na nastavení systému,tak jako to má Fedora...
Přitom by stačilo jen zkompilovat všechny ty system-config-* pro Debian/Ubuntu a hodit to do repositáře :/