Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak už je to tady. Před nějakým časem uvolnil Sun značnou část zdrojového kódu svého JDK. A předevčírem se konečně objevil funkční balíček, který nepotřebuje pro kompilaci žádné z uzavřených nástrojů, jež OpenJDK potřebuje, v development repozitáři Fedory. Konečně!
Co dodat, jmenuje se iced tea, upstream sídlí na http://icedtea.classpath.org/wiki/Main_Page a jedná se o jednu z klíčových vlastností které budou v nadcházející Fedoře 8. Osobně se domnívám, že jde o velký skok kupředu, neboť již nejsme závislí na proprietární javě - iced tea by ji měl plnohodnotně nahradit. A co si budeme namlouvat, gcj úrovně Sunovské javy zdaleka nedosahuje a je s implementací vlastností značně pozadu. Také plugin do prohlížeče, založený na gcjwebpluginu, ale s icedtea jádrem, je připravený - a funkční! Třikrát hurá. Teď ještě aby se podařilo rozchodit podporu pro platformy ppc a ppc64 (případně sparc a další) a můžeme začít své oči obracet k poslední baště proprietárního software silně používaného na linuxu (když pomineme ovladače), tedy k flashplayeru. Ano, existují svobodné alternativy pro flash player, ale co si budeme nalhávat, ani gnash, ani swfdec nezvládnou přehrát vše, byť swfdec už s přehledem stačí na videa na youtube a ostatně i většinu flashe, se kterým se já setkávám...
yum --enablerepo=development install java-1.7.0-icedtea-plugin
http://fedoraproject.org/wiki/Features/IcedTea
http://www.gnu.org/software/classpath
http://en.wikipedia.org/wiki/Icedtea
http://icedtea.classpath.org/wiki/FrequentlyAskedQuestions
Tiskni
Sdílej: