DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Měření ukázala, že se defacto jedná a katagolové hodnoty. Takže jsem jen narychlo naflákám fotky z měření bez komentáře. Na rohu obrazovky můžete vidět zátěž CPU. Ampéry jsou z 5V větve a miliampéry z 12V.To není nikterak hrozné. Mně tato mrcha sežere při 19V asi 400mA a to nemá ani z poloviny tolik periferií. Na druhou stranu zase má obsazené všechny 4 miniPCI sloty.
NetDCU8Nádherná a hračka. A na kolik, že tato hračka vyjde pokud je jen "na hraní"?První věc byla cena. Ač jsme desky s WindowsCE kupovali za smluvní cenu, kterou označím X. Deska s Linuxem stála, protože se jedná u kusovku (na hraní
) a ne sériový odběr, něco přes 2x a veřte že to nebylo málo peněz.
DcuTermWTF?
BTW: Se sériákem to není tak jednoduché a je ho třeba nastavit. Viz. stty
.
modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep: No such file or directory
depmode -a
Přiznám se bez mučení, že střevům Linuxu zas tak skvěle nerozumím, tak je možné, že mám hodně věcí před ksichtem a nevidím je, ale zkrátka se neubráním zklamání.Chyba. Člověk si užije o to míň srandy. Embedded není žádné klikadlo.
A na vás mám dotaz. Už v minulém zápisku se ukázalo, že tu lidi, pracující s těmito zařízeními jsou. Jaké vy máte zkušenosti? Probíhalo vše hladce nebo podobně?Já bych řekl, že jsi na tom ještě dobře. Já to zkoušel s tímto šrotem. Po čtyřech probdělých nocích s kernelem mě zachránilo OpenWRT. Nakonec jsem to tak po týdnu vzdal, protože se mi nepodařilo nastavit cross-compiler a šel si radši něco číst než zas do toho budu příště rýpat.
depmode -a
depmod
A přichází ona sprcha. Displej svítí jasnou bílou barvou (nejede), to samé klávesnice. Jediné co ukazuje na to, že se něco děje je blikající LED na oné destičce.Řekl bych, že deska je určena pro vývojáře a ne uživatele, takže IMHO je to docela logické chování. Prostě najede celé distro i s připravený framebufferm(nebo co to vůbec má) připravené už jen na tu tvou konkrétní aplikaci, která bude display používat.
Ač deska o sobě tvrdí, že USB zná, nezná žádné USB zařízení. Respektive klávesnici, myš ani flash disk nezchroustal. Takže je podpora USB zřejmě taková, že funguje sběrnice a ovladače si mám dodat sám. Ale hlavně že má ovladač na TouchScreen. Druhý dílčí úspěch je funkční ethernet alá eth0. Tak je ale asi tak všechno.Zrovna se nad tímto přístupem rozčiloval Andrew.
# ./fbtest modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep: No such file or directory Cannot open framebuffer /dev/fb0 # depmod FATAL: Could not open /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep.temp for writing: Read-only file systemTakže se bez flashnutí nehnu. Ale díky moc za nakopnutí, ty ukázkové programy v /bin jsem úplně přehlédl.
ls --color=no
Tiskni
Sdílej: