Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Měření ukázala, že se defacto jedná a katagolové hodnoty. Takže jsem jen narychlo naflákám fotky z měření bez komentáře. Na rohu obrazovky můžete vidět zátěž CPU. Ampéry jsou z 5V větve a miliampéry z 12V.To není nikterak hrozné. Mně tato mrcha sežere při 19V asi 400mA a to nemá ani z poloviny tolik periferií. Na druhou stranu zase má obsazené všechny 4 miniPCI sloty.
NetDCU8Nádherná a hračka. A na kolik, že tato hračka vyjde pokud je jen "na hraní"?První věc byla cena. Ač jsme desky s WindowsCE kupovali za smluvní cenu, kterou označím X. Deska s Linuxem stála, protože se jedná u kusovku (na hraní
) a ne sériový odběr, něco přes 2x a veřte že to nebylo málo peněz.
DcuTermWTF?
BTW: Se sériákem to není tak jednoduché a je ho třeba nastavit. Viz. stty
.
modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep: No such file or directory
depmode -a
Přiznám se bez mučení, že střevům Linuxu zas tak skvěle nerozumím, tak je možné, že mám hodně věcí před ksichtem a nevidím je, ale zkrátka se neubráním zklamání.Chyba. Člověk si užije o to míň srandy. Embedded není žádné klikadlo.
A na vás mám dotaz. Už v minulém zápisku se ukázalo, že tu lidi, pracující s těmito zařízeními jsou. Jaké vy máte zkušenosti? Probíhalo vše hladce nebo podobně?Já bych řekl, že jsi na tom ještě dobře. Já to zkoušel s tímto šrotem. Po čtyřech probdělých nocích s kernelem mě zachránilo OpenWRT. Nakonec jsem to tak po týdnu vzdal, protože se mi nepodařilo nastavit cross-compiler a šel si radši něco číst než zas do toho budu příště rýpat.
depmode -a
depmod
A přichází ona sprcha. Displej svítí jasnou bílou barvou (nejede), to samé klávesnice. Jediné co ukazuje na to, že se něco děje je blikající LED na oné destičce.Řekl bych, že deska je určena pro vývojáře a ne uživatele, takže IMHO je to docela logické chování. Prostě najede celé distro i s připravený framebufferm(nebo co to vůbec má) připravené už jen na tu tvou konkrétní aplikaci, která bude display používat.
Ač deska o sobě tvrdí, že USB zná, nezná žádné USB zařízení. Respektive klávesnici, myš ani flash disk nezchroustal. Takže je podpora USB zřejmě taková, že funguje sběrnice a ovladače si mám dodat sám. Ale hlavně že má ovladač na TouchScreen. Druhý dílčí úspěch je funkční ethernet alá eth0. Tak je ale asi tak všechno.Zrovna se nad tímto přístupem rozčiloval Andrew.
# ./fbtest modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep: No such file or directory Cannot open framebuffer /dev/fb0 # depmod FATAL: Could not open /lib/modules/2.6.15-BSP1.2/modules.dep.temp for writing: Read-only file systemTakže se bez flashnutí nehnu. Ale díky moc za nakopnutí, ty ukázkové programy v /bin jsem úplně přehlédl.
ls --color=no
Tiskni
Sdílej: