Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V minulém blogpostu jsem si stěžoval, že Compiz Fusion ve své aktuální stabilní verzi sice již funguje jak má, ale když hraji OpenGL hru, rapidně mi v ní klesne výkon vykreslování. Na to zareagoval Luboš Doležel dobrou radou, jak toto vyřešit. A řeší se to pomocí (mimochodem, jím napsané, tlesk tlesk) utilitky QGameX.
Celé kouzlo spočívá v tom, že QGameX spustí hru ve zvláštní X session. Tudíž ať máte předtím puštěné cokoliv, nemá to vliv. Lze si i vybrat vlastní xorg.conf, čehož jsem rád využil a použil čistý xorg.conf vygenerovaný sax2, bez přidaných parametrů composite,argb-glx-visuals apod.
Program lze stáhnout na Lubošových stránkách, konkrétně tady v podobě rpm balíčků pro Fedoru 7 a OpenSUSE 10.2 nebo podobě zdrojových kódů. Ač je balíček pro SUSE označen jako 10.2, v 10.3 lze nainstalovat a běží také bez problémů. Konfigurace programu je jednoduchá. Stačí si vybrat název profilu a vybrat si, že chci aby hra běžela ve speciálním Xsession a zaškrtnout si a vybrat si vlastní xorg.conf soubor. V mém případě xorg.clean.conf (ten bez parametrů). Přípona .conf je nutná. Profil uložit a jak nabádá sama utilita, hru si spustit pomocí příkazu PROFILE=mujprofil qgamex prikaz-hry parametry-hry
Tiskni
Sdílej:
The Linux Standard Base delivers interoperability between applications and the Linux operating system.To znamená, že by mohlo stačit rozbalit rpm balíček a spustit binárku. Ten balíček zkusím doma rozbalit a hodit ti to na jdisk.