Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pro práci s Linuxem je složitější vybrat správné lidi pro jeho správu, kteří navíc často představují vyšší náklady. Pro produkty Microsoft naproti tomu hovoří skutečnost, že představují velice rozšířenou technologii a najít zkušené odborníky pro správu IS je daleko snazší a levnější než u Linuxových systémů.S timto docela souhlasim...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No ja mam presne opacne informace od lidi co prave administratory Windows shaneji. Problem je, ze skill "administrace Windows" si do zivotopisu napise kazdej picus, co doma nainstaloval XPecka.
Jinak maji pry jednu spolecnou vlastnost. Napriklad nevedi co to je IP adresa, ale vedi, ze museji kliknout tam, pak tamhle a nakonec tam napsat 10.0.0.1 aby to fungovalo. Zkratka zadne teoreticke znalosti, nebo ze by snad vedeli proc nastavuji to co nastavuji.
Společnost MAFRA a.s. vybírala pro portál iDNES.cz nejlepší možné řešení z hlediska stability a výkonu.
No, nezadařilo se… :-)
podobný Windows Firewall rozhodně neníNojo, o našich iptables si v Redmondu můžou nechat jenom zdát
Na mne to působí jako snůška prázdných frází. Možná jsem moc tupý, ale opravdu nevím, co konkrétního si mám představit pod formulacemi typu
EAL4 permits a developer to gain maximum assurance from positive security engineering based on good commercial development practices which, though rigorous, do not require substantial specialist knowledge, skills, and other resources.
Microsoft se striktně řídí heslem „peníze nesmrdí“. Já jsem ale toho názoru, že existuje hranice mezi propagačním textem a sprostou lží. A tohle už je kilometry za hranicí.
Vyhodnocené konfigurace systému Windows obsahovaly Windows Firewall, IPSec, Kerberos, IPv6, DHCP a systém souborů EFS (Encrypting File System), zatímco vyhodnocená konfigurace systému SuSE Linux srovnatelné součásti neměla.
Sahá snad některá z vyjmenovaných technologií Linuxu alespoň po kotníky? Lidé od Microsoftu nemají ani tolik slušnosti, aby aspoň taktně pomlčeli o tom souborovém systému.
Přejme jim to. Být nejhorší na světě je taktéž prvenství svého druhu... Ještě se mohli pochlubit, že všechny produkty Microsoft mají aktivní podporou pro viry, zatímco Linux žádné srovnatelné součásti nemá.
Studii jsem nečetl, ale je dost možný, že je to pravda. Protě na u SuSE se ty části zrovna nenainstalovaly, takže ve vesledky je ona "vyhodnocená konfigurace systému" prostě neměla.
Zkratka učelově napsaná studie. Není důvod se nad tím pozastavovat
Možnosti konfigurace rolí serverů • Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému Windows Server 2003 SP1 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit role Adresářový server, Certifikační server PKI, Webový server, Souborový server, Tiskový server a Síťový server. • Při použití vyhodnocené konfigurace s certifikací EAL4+ v případě systému SuSE Linux Enterprise Server 9 byli pracovníci organizace Dickerson Technologies schopni sestavit a nasadit pouze roli Tiskový server.No jo, to je asi jako kdyby automechanika který se vyzná perfektně ve vozech Ford, postavili před vůz Chevrolet a řekli mu: "je tam něco rozbitého a teď z fleku to musíš opravit". Je zřejmé, že pracovníci Dickerson technologies jsou dobře proškolení na systémy Windows a před to SuSE byli hozeni do vody se slovy "a teď plavejte". Nejsem linuxový fanatik, v práci používám jak Windows tak Linux, ale tyhlety Microsoftí FUDy už mě štvou.
Tiskni
Sdílej: