Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po představení nového portfolia produktů Equabank jsem začal vážně uvažovat, že bych mohl konečně přejít od Raifky někam jinam. Ne, že by se mi eKonto nelíbilo, tomu stále nemám co vytknout, ale nelíbí se mi Raifka, která se svým růstem začala chytat manýry jiných velkých molochů.
Už delší dobu jsem zvažoval jak vyřešit doma problémy s nedostatkem místa a nonstop přístupem k audiovizuální knihovně. Od prvních úvah o HTPC jsem se přes out-of-the-box NAS řešení dopracoval až k tomu, že nahradím můj starý a minimálně používaný PC takovým hybridem mezi NASkou, domácím serverem a příležitostným desktopem. Volba z důvodu spotřeby padla na Intel Atom s ION chipsetem. Jako úložná média bude obsahovat dva SATA disky 750GB a 1,5TB. Je jasné, že výkon takového stroje dokáže značně ovlivnit i práce s disky a proto jsem se rozhodl otestovat současné filesystémy, abych vybral pro mé potřeby pokud možno ten nejlepší.
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Dlouho jsem nemel potrebu nic zde verejne ventilovat, ale ted ta chvile nastala. Predem upozoruji, ze se jedna o ciste soukromou aktivitu neoficialniho priznivce, ktery by se rad dockal toho, aby tato strana kandidovala v co mozna nejsirsim meritku v nadchazejicich volbach, aby jim mohl dat hlas. Timto je take motivovan cely tento prispevek
Pred nejakym casem jsem pri experimentovani s moji notebookovou wifinou dospel az ke kernelu 2.6.23-rc8 s mm2 patchsetem, protoze jsem potreboval mac80211 stack. Vse mi vice mene bezelo a tak kdyz pred nekolika dny vysla ostra 2.6.23 a nasledne na ni mm1, tak jsem se radostne pustil do nove kompilace. Po dvou neuspesich, kdy jsem si nejak nevsiml, ze jsem k make-kpkg zapomel pridat parametr initrd se mi povedlo konecne zkompilovat jadro tak, ja jsem ho chtel mit.