Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Po představení nového portfolia produktů Equabank jsem začal vážně uvažovat, že bych mohl konečně přejít od Raifky někam jinam. Ne, že by se mi eKonto nelíbilo, tomu stále nemám co vytknout, ale nelíbí se mi Raifka, která se svým růstem začala chytat manýry jiných velkých molochů.
Už delší dobu jsem zvažoval jak vyřešit doma problémy s nedostatkem místa a nonstop přístupem k audiovizuální knihovně. Od prvních úvah o HTPC jsem se přes out-of-the-box NAS řešení dopracoval až k tomu, že nahradím můj starý a minimálně používaný PC takovým hybridem mezi NASkou, domácím serverem a příležitostným desktopem. Volba z důvodu spotřeby padla na Intel Atom s ION chipsetem. Jako úložná média bude obsahovat dva SATA disky 750GB a 1,5TB. Je jasné, že výkon takového stroje dokáže značně ovlivnit i práce s disky a proto jsem se rozhodl otestovat současné filesystémy, abych vybral pro mé potřeby pokud možno ten nejlepší.
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Dlouho jsem nemel potrebu nic zde verejne ventilovat, ale ted ta chvile nastala. Predem upozoruji, ze se jedna o ciste soukromou aktivitu neoficialniho priznivce, ktery by se rad dockal toho, aby tato strana kandidovala v co mozna nejsirsim meritku v nadchazejicich volbach, aby jim mohl dat hlas. Timto je take motivovan cely tento prispevek
Pred nejakym casem jsem pri experimentovani s moji notebookovou wifinou dospel az ke kernelu 2.6.23-rc8 s mm2 patchsetem, protoze jsem potreboval mac80211 stack. Vse mi vice mene bezelo a tak kdyz pred nekolika dny vysla ostra 2.6.23 a nasledne na ni mm1, tak jsem se radostne pustil do nove kompilace. Po dvou neuspesich, kdy jsem si nejak nevsiml, ze jsem k make-kpkg zapomel pridat parametr initrd se mi povedlo konecne zkompilovat jadro tak, ja jsem ho chtel mit.