Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Pred nejakym casem jsem pri experimentovani s moji notebookovou wifinou dospel az ke kernelu 2.6.23-rc8 s mm2 patchsetem, protoze jsem potreboval mac80211 stack. Vse mi vice mene bezelo a tak kdyz pred nekolika dny vysla ostra 2.6.23 a nasledne na ni mm1, tak jsem se radostne pustil do nove kompilace. Po dvou neuspesich, kdy jsem si nejak nevsiml, ze jsem k make-kpkg zapomel pridat parametr initrd se mi povedlo konecne zkompilovat jadro tak, ja jsem ho chtel mit.
Radost vsak prilis dlouho netrvala, protoze jsem zacal pozorovat nekolik podivnosti. Prvni ceho jsem si vsiml bylo, ze mi nejak nefunguje Skype. Mam totiz Intel Core2 Duo a tak jedu na 64-bitovem Debianu. Skype pochopitelne bezi pres linux32 emulaci. Zkousel jsem neco ulovit pomoci strace, ale zadnych velkych uspechu jsem nedosahl. Nasledne jsem pozoroval, ze i Firefox ma nejaky obcasny problem a ke vsemu mi prestala fungovat Evolution. Nakonec jsem vymekl a najel zpet do rc8 verze a vse najednou slape jak hodinky. Kdyz jsem nad tim zauvazoval, tak ten Skype a Firefox by se dal pripsat nejakemu problemu v 32-bitove emulaci, protoze ve FF mam rozjety nspluginwrapper kvuli flashi, ale ta Evolution mi do toho uz vubec nezapada No asi zustanu jen u toho co mi funguje...
Tiskni
Sdílej:
Mám dojem, že 64 bit procesory AMD/Intel nemusí nic pro běh 32bit aplikací emulovat, t.j. běží nativně. Od toho mají také knihovny v /usr/lib a ne v /usr/lib64.
Problémy vidím spíš v těch programech...