Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Pred nejakym casem jsem pri experimentovani s moji notebookovou wifinou dospel az ke kernelu 2.6.23-rc8 s mm2 patchsetem, protoze jsem potreboval mac80211 stack. Vse mi vice mene bezelo a tak kdyz pred nekolika dny vysla ostra 2.6.23 a nasledne na ni mm1, tak jsem se radostne pustil do nove kompilace. Po dvou neuspesich, kdy jsem si nejak nevsiml, ze jsem k make-kpkg zapomel pridat parametr initrd se mi povedlo konecne zkompilovat jadro tak, ja jsem ho chtel mit.
Radost vsak prilis dlouho netrvala, protoze jsem zacal pozorovat nekolik podivnosti. Prvni ceho jsem si vsiml bylo, ze mi nejak nefunguje Skype. Mam totiz Intel Core2 Duo a tak jedu na 64-bitovem Debianu. Skype pochopitelne bezi pres linux32 emulaci. Zkousel jsem neco ulovit pomoci strace, ale zadnych velkych uspechu jsem nedosahl. Nasledne jsem pozoroval, ze i Firefox ma nejaky obcasny problem a ke vsemu mi prestala fungovat Evolution. Nakonec jsem vymekl a najel zpet do rc8 verze a vse najednou slape jak hodinky. Kdyz jsem nad tim zauvazoval, tak ten Skype a Firefox by se dal pripsat nejakemu problemu v 32-bitove emulaci, protoze ve FF mam rozjety nspluginwrapper kvuli flashi, ale ta Evolution mi do toho uz vubec nezapada No asi zustanu jen u toho co mi funguje...
Tiskni
Sdílej:
Mám dojem, že 64 bit procesory AMD/Intel nemusí nic pro běh 32bit aplikací emulovat, t.j. běží nativně. Od toho mají také knihovny v /usr/lib a ne v /usr/lib64.
Problémy vidím spíš v těch programech...