Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Na jare jsem zajasal pri predstaveni Palm Pre a uz 3/4 roku se na nej tesim. Bohuzel pristup Palmu k evropskemu trhu je dost specificky a zjevne jim o nej prilis nejde. Naprosto nechapu duvod exkluzivity Palm Pre pouze pro O2. Palm tu neni natolik silnym hracem. To si muze dovolit v USA, ale tady by mel, dle meho nazoru, naopak tlacit Pre ke vsem operatorum ke kterym to jen jde. Bohuzel pro mne, tento nazor zjevne Palm nesdili. Protoze netouzim po QWERTZ klavesnici z Nemecka ani po nejakem neoficialnim Rebel-SIM reseni z UK, nezbyvalo nez cekat. Pravidelne bombardovani vsech ceskych operatoru ohledne Pre prinasi stale stejny, tedy nijaky vysledek. Bohuzel exkluzivita stale trva a podle neoficialnich informaci, ktere koluji na webu, O2 CZ Pre nechysta.
Inu i obycejnemu cloveku jako jsem ja casem dojde trpelivost a po pocatecnim vystrizliveni zacne hledat alternativy. Ted se konecne zda, ze svita na lepsi casy, nebot Motorola si prihasila s luxusne vypadajici novinkou Droid aka Milestone. Neni to sice telefon s WebOS, na kterem se mi libi jednoduche ziskani roota. Ale Android take neni k zahozeni a vseobecne na teto platforme cekam i lepsi podporu a vice aplikaci. Po hardwarove strance jsou telefony pomerne rovnocenne, ale v nekterych parametrech vede Mortorola. Predevsim co se HSUPA tyce nebo automatickeho ostreni fotoaparatu, pripadne rozsiritelnosti pomoci microSDHC karet. Bohuzel si nemohu pomoc, ale Palm jako obvykle pohrbiva nove produkty diky sve do nebe volajici laxnosti. Mezitim Motorola ukazala, ze kdyz se chce tak to jde a asi mesic po uvedeni verze pro USA prichazi i s verzi pro Evropu. Navic neomezuje prodej exkluzivitou, takze je telefon v prodeji napriklad u Vodafone DE a O2 DE. Doufam, ze se treba Vodafone CZ chytne prilezitosti a ja se konecne dockam noveho telefonu
Tiskni
Sdílej:
Mně z poslední doby zaujala hlavně Nokia N900. Běží na Maemu (zakuklený Debian), tvorba a publikování aplikací nepředstavuje obstrukce jako u Applu a po hardwarové stránce je na tom taky velmi dobře.
Bohužel, jediné, na co si můžu stěžovat, je nedostatek financí na její pořízení (jak už to tak bývá).
Když člověk hledá, tak najde: Nokia N900 Black (cz).