Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Na jare jsem zajasal pri predstaveni Palm Pre a uz 3/4 roku se na nej tesim. Bohuzel pristup Palmu k evropskemu trhu je dost specificky a zjevne jim o nej prilis nejde. Naprosto nechapu duvod exkluzivity Palm Pre pouze pro O2. Palm tu neni natolik silnym hracem. To si muze dovolit v USA, ale tady by mel, dle meho nazoru, naopak tlacit Pre ke vsem operatorum ke kterym to jen jde. Bohuzel pro mne, tento nazor zjevne Palm nesdili. Protoze netouzim po QWERTZ klavesnici z Nemecka ani po nejakem neoficialnim Rebel-SIM reseni z UK, nezbyvalo nez cekat. Pravidelne bombardovani vsech ceskych operatoru ohledne Pre prinasi stale stejny, tedy nijaky vysledek. Bohuzel exkluzivita stale trva a podle neoficialnich informaci, ktere koluji na webu, O2 CZ Pre nechysta.
Inu i obycejnemu cloveku jako jsem ja casem dojde trpelivost a po pocatecnim vystrizliveni zacne hledat alternativy. Ted se konecne zda, ze svita na lepsi casy, nebot Motorola si prihasila s luxusne vypadajici novinkou Droid aka Milestone. Neni to sice telefon s WebOS, na kterem se mi libi jednoduche ziskani roota. Ale Android take neni k zahozeni a vseobecne na teto platforme cekam i lepsi podporu a vice aplikaci. Po hardwarove strance jsou telefony pomerne rovnocenne, ale v nekterych parametrech vede Mortorola. Predevsim co se HSUPA tyce nebo automatickeho ostreni fotoaparatu, pripadne rozsiritelnosti pomoci microSDHC karet. Bohuzel si nemohu pomoc, ale Palm jako obvykle pohrbiva nove produkty diky sve do nebe volajici laxnosti. Mezitim Motorola ukazala, ze kdyz se chce tak to jde a asi mesic po uvedeni verze pro USA prichazi i s verzi pro Evropu. Navic neomezuje prodej exkluzivitou, takze je telefon v prodeji napriklad u Vodafone DE a O2 DE. Doufam, ze se treba Vodafone CZ chytne prilezitosti a ja se konecne dockam noveho telefonu
Tiskni
Sdílej:
Mně z poslední doby zaujala hlavně Nokia N900. Běží na Maemu (zakuklený Debian), tvorba a publikování aplikací nepředstavuje obstrukce jako u Applu a po hardwarové stránce je na tom taky velmi dobře.
Bohužel, jediné, na co si můžu stěžovat, je nedostatek financí na její pořízení (jak už to tak bývá).
Když člověk hledá, tak najde: Nokia N900 Black (cz).