Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Na jare jsem zajasal pri predstaveni Palm Pre a uz 3/4 roku se na nej tesim. Bohuzel pristup Palmu k evropskemu trhu je dost specificky a zjevne jim o nej prilis nejde. Naprosto nechapu duvod exkluzivity Palm Pre pouze pro O2. Palm tu neni natolik silnym hracem. To si muze dovolit v USA, ale tady by mel, dle meho nazoru, naopak tlacit Pre ke vsem operatorum ke kterym to jen jde. Bohuzel pro mne, tento nazor zjevne Palm nesdili. Protoze netouzim po QWERTZ klavesnici z Nemecka ani po nejakem neoficialnim Rebel-SIM reseni z UK, nezbyvalo nez cekat. Pravidelne bombardovani vsech ceskych operatoru ohledne Pre prinasi stale stejny, tedy nijaky vysledek. Bohuzel exkluzivita stale trva a podle neoficialnich informaci, ktere koluji na webu, O2 CZ Pre nechysta.
Inu i obycejnemu cloveku jako jsem ja casem dojde trpelivost a po pocatecnim vystrizliveni zacne hledat alternativy. Ted se konecne zda, ze svita na lepsi casy, nebot Motorola si prihasila s luxusne vypadajici novinkou Droid aka Milestone. Neni to sice telefon s WebOS, na kterem se mi libi jednoduche ziskani roota. Ale Android take neni k zahozeni a vseobecne na teto platforme cekam i lepsi podporu a vice aplikaci. Po hardwarove strance jsou telefony pomerne rovnocenne, ale v nekterych parametrech vede Mortorola. Predevsim co se HSUPA tyce nebo automatickeho ostreni fotoaparatu, pripadne rozsiritelnosti pomoci microSDHC karet. Bohuzel si nemohu pomoc, ale Palm jako obvykle pohrbiva nove produkty diky sve do nebe volajici laxnosti. Mezitim Motorola ukazala, ze kdyz se chce tak to jde a asi mesic po uvedeni verze pro USA prichazi i s verzi pro Evropu. Navic neomezuje prodej exkluzivitou, takze je telefon v prodeji napriklad u Vodafone DE a O2 DE. Doufam, ze se treba Vodafone CZ chytne prilezitosti a ja se konecne dockam noveho telefonu
Tiskni
Sdílej:
Mně z poslední doby zaujala hlavně Nokia N900. Běží na Maemu (zakuklený Debian), tvorba a publikování aplikací nepředstavuje obstrukce jako u Applu a po hardwarové stránce je na tom taky velmi dobře.
Bohužel, jediné, na co si můžu stěžovat, je nedostatek financí na její pořízení (jak už to tak bývá).
Když člověk hledá, tak najde: Nokia N900 Black (cz).