Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
..., ale nektere kombinace nezvlada ani konzolovy mplayer (matroska + titulky)...
Šlo by tenhle problém trochu rozvést? S kombinací Matroska a titulky (ať už externí nebo interní přímo v kontejneru, i když jich bylo více) jsem s MPlayerem nikdy problém neměl, vždy dělal přesně to, co měl...
presne tak ... na projiti site / prohlednuti kde co je ... ale uloziste jen pres FStab ... a
cd /mnt/smb/192.168.1.1/C:/filmy/ && mplayer *.avi?
Tak to je spíš důvod ke zlepšení automounteru, ne?ano, tak zlepšuj
Snaha implementovat tuhle funkci do jednoho z mnoha desktop prostředí v linuxu, to mi přijde úchylné. Pak to samozřejmě funguje jen v programech využívající ten konkrétní DE toolkit.mno, byla tu snaha dělat to nezávisle na prostředí, nějaké to FUSE, ale příliš se to neujalo ... čertvíproč krom toho, je trošku podivné psát "snaha implementovat", když už je dávno implementováno - navíc KIO není zrovna totéž, co mountování filesystémů (už jen proto, že mountování umí pracovat jen s adresáři, KIO i s jednotlivými soubory ... např. můžeš otevřít http://server/adresář/soubor bez ohledu na to, že v tom adresáři je ještě milion dalších souborů, zatímcou s mountováním dostaneš /nějaká/lokální/cesta/adresář/ => http://server/adresář/, a v tom lokálním milion souborů tak jak jsou na serveru - pokud k nim máš přístup a pokud to server zvládne, což může selhat třeba na url rewrite pravidlech, kdy po useknutí části url server neví, co s tím, nic mu nematchne)
Řešení, které je ve Windows NT od roku 1994, tj. obecná podpora UNC cest k souborům v podstatě všude, to mi přijde lepší. Odpovídá to automounteru, pokud by se vyřešilo těch pár potíží.cool, takže pro každý soubor, který není přímo na lokálním filesystému, si budu psát pravidla pro automounter, místo abych použil třeba url?
krom toho, je trošku podivné psát "snaha implementovat", když už je dávno implementovánoNo dobře. Myslel jsem více použitelnou implementaci než tu stávající, a ta tu evidentně není, jinak by tento blog nevznikl.
navíc KIO není zrovna totéž, co mountování filesystémů (už jen proto, že mountování umí pracovat jen s adresáři, KIO i s jednotlivými soubory ... např. můžeš otevřít http://server/adresář/soubor bez ohledu na to, že v tom adresáři je ještě milion dalších souborů, zatímcou s mountováním dostaneš /nějaká/lokální/cesta/adresář/ => http://server/adresář/No to nevím. Pokud si přes
mount.cifs
připojím celý samba share, tak v tom okamžiku se žádný seznam souborů nepřenáší. Pokud budu chtít otevřít jeden konkrétní soubor, tak se přenese jen a pouze ten. Seznam ostatních souborů v adresáři se přenese až v okamžiku systémového volání pro výpis adresáře.
Že bych potřeboval dosáhnout chování, kdy si do nějakého existujícího adresáře připojím jediný vzdálený soubor, v tom nějak nevidím využití. Ale na úrovni FUSE by to asi šlo řešit.
cool, takže pro každý soubor, který není přímo na lokálním filesystému, si budu psát pravidla pro automounter, místo abych použil třeba url?Neměl by právě automounter řešit, že stačí to pravidlo jediné pro všechny URL? Myslím, že v té výše uvedené konfiguraci to tak je. Na Windows je tou "URL":
\\server\share\directories\file
(server
může být i název domény, používá-li se DFS). A to funguje všude bez nějaké extra konfigurace, vč. Kerberos autentizace (nebo NTLM, nebo ručním zadání hesla s možností zapamatování). Funguje to i s HTTP, resp. WebDAV, ale tam nevidím takové využití, protože HTTP nemá obvyklé vlastnosti filesystemu.
KIO slaves samozřejmě použitelné jsou, už dlouhá léta, že aplikace čím dál víc windowsovatí, to je jinej problém (jo, taky si vzpomínám, když jsem ještě primárně používal jiný systém, tak jsem se zlobil s tím, že IE4 si soubor chtěl prvně stáhnout celý někam k sobě, a pak teprv ho zkopírovat tam, kam jsem zadal, že se má stáhnout, což často vedlo k chybě kvůli nedostatku místa, a jinak znamenalo dost čekání navíc než se ty data při tehdejší rychlosti disků překopírovaly ...)krom toho, je trošku podivné psát "snaha implementovat", když už je dávno implementovánoNo dobře. Myslel jsem více použitelnou implementaci než tu stávající, a ta tu evidentně není, jinak by tento blog nevznikl.
No to nevím. Pokud si přes mount.cifs
připojím celý samba share, tak v tom okamžiku se žádný seznam souborů nepřenáší. Pokud budu chtít otevřít jeden konkrétní soubor, tak se přenese jen a pouze ten. Seznam ostatních souborů v adresáři se přenese až v okamžiku systémového volání pro výpis adresáře.
no, to je samba ... a ostatní?
- useknuls' tu citaci poněkud brzo, nejde jen o přenášení celého seznamu souborů, jde o to, že to, co se tváří jako adresář, ve kterém ten soubor je, nemusí na serveru vůbec existovat
Že bych potřeboval dosáhnout chování, kdy si do nějakého existujícího adresáře připojím jediný vzdálený soubor, v tom nějak nevidím využití.ale to naprosto obracíš ... jde o to, že v případě jediného souboru ten adresář na připojení vůbec nepotřebuješ
one rule rules them all? výborně, tak mi to jediné pravidlo prozraď, hned ho hodím chlapcům do bugzilly jako RFE, ať ho dají do defaultu, a v žádné další verze už se nebude muset nic konfigurovat, nikdo nebude muset studovat dokumentaci, jediné pravidlo vše zařídí ...cool, takže pro každý soubor, který není přímo na lokálním filesystému, si budu psát pravidla pro automounter, místo abych použil třeba url?Neměl by právě automounter řešit, že stačí to pravidlo jediné pro všechny URL?
Myslím, že v té výše uvedené konfiguraci to tak je. Na Windows je tou "URL":i s http? - wov, wokna dělají pokroky ... takže chceš říct, že když zadám třeba "notepad \\www.abclinuxu.cz\blog\rb\2011\3\kde-jsou-stare-kde", tak mi to otevře zdroják tohodle blogu? ještě víc cool než jsme si mysleli ... ale jak teda poznají, že to není samba ale http, a jak by poznaly, kdyby tohle byla skutečná cesta na serveru, že to chci otevřít read-only přes http, a ne třeba read-write, abych to zeditoval, přes ssh/scp (ftp, whatever)?\\server\share\directories\file
(server
může být i název domény, používá-li se DFS). A to funguje všude bez nějaké extra konfigurace, vč. Kerberos autentizace (nebo NTLM, nebo ručním zadání hesla s možností zapamatování). Funguje to i s HTTP, resp. WebDAV, ale tam nevidím takové využití, protože HTTP nemá obvyklé vlastnosti filesystemu.
Pokud tam nezapomeneš "http:", tak ano. Nebo alespoň pokud to naťukáš do políčka v dialogu na otvírání souborů.bavíme se stále o UNC? - pokud ano, prosímtě doplň Wikipedii, o wokna se teď nezajímám, tak jsem si musel najít, co to je, a o nějakém prostoru pro "nezapomenutí na http:" apod. jsem se v tom článku nic nedočetl ...
Nevím, co je UNC, ale do toho políčka, kam se píše název souboru, můžeš napsat cokoliv, co zvládne IE najít.aha, takže o koze a o voze
# time ls -l /mnt celkem 24 lrwxrwxrwx. 1 root root 38 16. zář 15.49 archive -> /misc/... ... nebudu tu ukazovat naši infrastrukturu ... drwxr-xr-x. 2 root root 4096 22. úno 11.15 scratchspace drwxr-xr-x. 2 root root 4096 28. pro 13.55 sdb1 drwxr-xr-x. 2 root root 4096 17. zář 14.05 test drwxrwxrwt. 43 root root 4096 16. bře 12.33 testarea real 0m25.357s user 0m0.001s sys 0m0.015s
$ time ls -l /mnt celkem 3 drwxr-xr-x 2 root root 4096 25. led 2009 a drwxr-xr-x 10 root root 0 10. bře 20.36 server drwxr-xr-x 2 root root 0 10. bře 20.36 ftp drwxr-xr-x 2 root root 0 10. bře 20.36 nfs drwxr-xr-x 2 root root 0 10. bře 20.36 smb real 0m0.007s user 0m0.000s sys 0m0.004s... při vytaženém kabelu, takže po síti se nekomunikovalo. Asi to prostě jen máš rozbitý.
... při vytaženém kabelu, takže po síti se nekomunikovalo.mno, při vytaženém kabelu ví, že se na síti ničeho nedočká, takže nemusí čekat na odpovědi a případné timeouty, takže to je poněkud neprůkazný test každopádně nebudu se tady kvůli tomu věšet na na kernelí volání atd., abych to zdebugoval; pointa byla, že "co může být jednoduššího než automounter" není tak úplně oukej - ostatně ono by asi stačilo si řádně přečíst, že kolega nechce nic "drátovat" do fstab, což bych si dovolil předpokládat, že tím míní nejen fstab ale i další konfigurační soubory filesystémů, a že stroj přenáší mezi různými sítěmi, takže by musel "drátovat" konfiguraci v každé, což teda mně osobně, proti jednoduchému zadání url, přije jako BFG na mrtvého vrabce
Asi to prostě jen máš rozbitý.nejen já (ano, s floppy asi nekomunikuje po síti ... takže to je celkem hezký příklad, že automounter blbne sám o sobě)
A o jaké drátování konfigurace jde? Vše bylo v tom jednom cd. Nikde se nic víc nenastavuje.asi jsem se ztratil ... co "vše"? v jakém "cd"?
cd /mnt/nfs/server/home/you/...Nehledej v tom nic složitého a jdi si to vyzkoušet.
nemusím hledatcd /mnt/nfs/server/home/you/...Nehledej v tom nic složitého
a jdi si to vyzkoušet.nemůžu, nemám na čem, stále čekám, až mi tu někdo pastne ten svůj zázračný konfigurák s funkcí křišťálové koule ...