Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
trpel stejnym problemem
EXT4 žádný problém v tomto směru neměl. To jen některé programy nesprávně spoléhaly na chování, které poskytoval pouze jeden jediný fs (v té době ext3) a pouze v jednom konkrétním nastavení (joural_data_ordered, commit=5). Jiný FS toto nedokumentované a v podstatě nezamýšlené (do 5s byla data, ne jen metadata, na disku) chování neměl a nemá a samotný ext3 v jiném nastavení (např. writeback, commit=600).
spolehali na to, ze ext3 byl snad v kazdy distribuci default a i to data ordered bylo default. a liny programatori si na to zvykli a na budouci problemy bylo zadelano. a je snazsi vymenit fs nez kupu programu bez kterejch nemuzu zit (pokud je vubec za co je menit).
btw, jaka je v tyhle veci situace dneska? uz na to programy nespolehaji?Spíš se FS patřičně "přiškrtily"
Pokud mě paměť neklame, tak musely být splněny podmínky:
ad 1. Snad k tomu netřeba nic dodávat. Pokud někdo přijde o data vlivem padajícího HW, na vině je HW.
ad 2. Dobře napsané programy nespoléhají na nedokumentované chování a pokud data na disku potřebují, tak si to zařídí. Což je odpověď na tvoji poslední otázku. Např. aplikace typy DB toto řeší dnes a denně. Pokud vyhovuje ACID, tak po úspěšném příkazu COMMIT tam ta data najdeš bez ohledu na to, co se s PC děje dál.
ad 3. Pokud někdo ("vývojář" aplikace) spoléhá (v podstatě to nemůže ani ovlivnit) na nějaký konkrétní fs s konkrétním nastavení, je jen dobře, že přijde o data. Mimochodem, v žádné normě není napsané, jak se má FS zachovat v případě špinavého odpojení. Pokud by se vytvořil nový čistý, tak ano, je to v pořádku.
Co nastalo. První dva body se snad ani neřešily (no Teo se k tomu vyjádřil na svém blogu) a jenom se udělal patch do jádra. Chjo. Takže takyprogramátoři teď mohou prasit vesele dál a když někdo přijde o data na jiném FS, tak za to samozřejmě může ten jiný FS. Tohle je cesta do pekla. To už můžeme rovnou mountovat s volbou sync.
a liny programatori si na to zvykli a na budouci problemy bylo zadelano. a je snazsi vymenit fs nez kupu programu bez kterejch nemuzu zit (pokud je vubec za co je menit)
Proč měnit. Ti "programátoři" mohou na místo, kde "řeší" to přejmenování souboru (změna metadat) vložit nějaké volání sync a mají po starostech. Osobně bych předpokládal, že už to mají hotové.
Nemají a nemohou. Ti "Programátoři" to tak měli a fungovalo to dobře. Ovšem, mocný hekr Teo pak v ext3 zprasil implementaci fsync(). Náběh aplikací, toto volání používalo, trval děsivě dlouho. Ovšem, chování fsync() na ext3 odpovídá normě, takže to dodnes nikdo neopravil. "Programátoři" aplikací (KDE, Firefox) byli nuceni to nějak řešit. Využili vedlejších vlastností obvyklých u Linuxových filesystémů, aby ten problém obešli.
Následně velký Teo v ext4 zcela nesmyslně upřednostnil rychlejší práci s dočasnými soubory před bezpečným uložením dat a tyto vedlejší vlastnosti (opět v souladu s normou) změnil.
Když ho uživatelé upozornili na vzniklé problémy, zaštítil se alibisticky normou a arogantně všechno svedl na chudáky aplikační programátory. Později až pod hrubým nátlakem nasraného davu to konečně opravil. Ovšem, svou chybu nikdy neuznal a ve stejném duchu dodržování norem bez ohledu na okolní realitu pokračuje dál, takže se máme na co těšit.
Nikdy nezaváhal, ale na novou instalaci bych ho nikomu nedoporučil pač je odsouzen k zániku.Ale co to blábolíš? Reiserfs s námi bude ještě pěkně dlouhou dobu. Pravděpodobně si ho pleteš s Reiser4, co není v jádře a který zcela jistě nahradí Btrfs.
Co je pravdy na tom že kontrola integrity dat je u ext4 rychlejší?
Je to pravda a je to znát
Ono zas o tolik nejde, je o počítač sloužící jako datové úložištěpokud půjde jen o nějaký NAS, tedy jen o nějaké úložiště, pak bych se klonil k EXT3. V případě nějakého průseru - pádu disků apod. kdy by se musely data nějak obnovovat u EXT4/XFS je to na hodně dlouho a spolehlivě se struktura neobnoví. Problém je i, pokud na EXT4/XFS náhodou něco smažete a pak zjistíte, že to budete potřebovat pak je to celkem problém. U EXT3 se to nějak dá obnovit.
Dík za test.
Tiskni
Sdílej: