Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Přijde mi, že tam se mnou zacházejí mnohem mnohem lépe než v ČS.
To je tak trochu jako
Jo, to si vždycky říkám: "Pořád jsi chytřejší než Navážka." Jenže pak si vždycky řeknu: "No jo, Frede, ale to jsou i kvasinky..."
Vážený kliente, jste prostě trotl. Cílem je vzbudit dojem, že si unikátní klient (podobně jako je unikátní třeba ID), že jim na tobě jak na klientovi záleží, že pro tebe udělají co bude v jejich silách. U některých jedinců s pochroumanějším egem to působí pomalu jako felace. Třeba jediný problém s předchozí Ďolíkovou bankou byl v tom, že mu v ní říkali pravdu a on to neunesl a přešel.
Že máte přiděleného jednoho člověka, který vás zná a stará se o vás. Takže nikdy nejdu na pobočku stát frontu, prostě mu zavolám a domluvím si s ním schůzku.He, he. Sem to říkal.
Že máte přiděleného jednoho člověka, který vás zná a stará se o vás. Takže nikdy nejdu na pobočku stát frontu, prostě mu zavolám a domluvím si s ním schůzku.Proboha, na co schůzku do banky? Teda krom nějakého podepisování smluv a podobně? To se v 21. století stále nedá všechno udělat online?
Protože spadám do cílové skupiny této banky, tedy považuji se za náročného klienta, který ví, co chceKterý klient není náročný a neví co chce (krom mě samozřejmě)?
Bankomaty vetsinou maji omezeni vydani max 40 bankovek najednou, tzn. ve dvoutisicovkach to dela 80 tisic. Na karte je limit, se kterym se sice da hnout, ale urcite ne do nekonecna.OK, chci vybrat těch 360 tisíc. Zaloguju se do IB, nastavím nový limit, ověřím přes potvrzovací SMS a zajdu k nejbližšímu bankomatu kde to (na čtyřikrát, pokud ten limit 40 bankovek skutečně platí - nic jsem o tom nenašel) vyberu. Budu to mít rychleji než se stáním fronty na pobočce.
Kterou variantu myslíte že jsem si vybral ?No zustal jsi 1-2 dny a poradne jsi na Morave zakalil?
Někdy to asi jde, zvlášť pokud půjde o významného klienta. Ale řada bank přiděluje čísla určitým způsobem, třeba ČSOB standardně používá devět číslic, KB 2+10, navíc čísla účtů u některých bank mají AFAIK kontrolní součet. Nemluvě o tom, že se může stát, že požadované číslo je u cílové banky už obsazené.
Osobně bych při přechodu k jiné bance zachování čísla účtu nechtěl, ani kdyby to bylo možné, protože bych tím IMHO zvyšoval riziko, že ten, kdo mi bude posílat peníze, přehlédne změnu kódu banky a ze zvyku tam napíše ten původní.
wtf?? Poplatky za výběr z bankomatu ti fakt přijdou normální??? To se pak není čemu divit, že bankovnictví v ČR je takové jaké je. Já půjčuju své peníze bance a ona s nima hospodaří a z toho ona má mít zisk. Banka se má snažit získat co nejvíce klientů, takže si je musí předcházet, takže je nemyslitelné abych já jako klient platil za vedení účtu, za obyčejné transakce či za výběr hotovosti z bankomatu. Všechny tyto základní operace musí být zdarma.
To že to tak v ČR není je jenom výsledek takové pokroucené logiky jakou jsi předvedl v příspěvku na který reaguju. Necháváte si od bank srát na hlavy.
Btw z bankomatu vybírám prakticky obden, nesnáším u sebe hotovost, ani nevím proč, a stejně ji potřebuju jenom na autobus a na hospodu. Naštěstí je v UK výběr z jakéhokoliv bankomatu zdarma.
asi jsem spíš místo půjčení měl použít výraz propůjčení
Používání minimálně běžného účtu už je dneska defacto povinné - výplatu v hotovosti na ruku už snad dneska nikde nedostaneš. Z toho plyne, že každý měsíc v okamžiku výplat dorazí bankám docela obrovská suma peněz a s takovou sumou se dá při dobrém hospodaření dosáhnout velkého zisku i za celkem krátkou dobu. Opravdu není třeba, aby banky ždímaly z lidí ještě další peníze za nesmyslné poplatky. Lidi si už dneska nemůžou vybrat, zda chtějí nebo nechtějí bankovních služeb využívat, proto by určitý standard měl být naprosto zadarmo. Banky mají žít z půjčování a investování, ne z poplatků. Uvědom si, že klient, který okamžitě po výplatě vybere celou výplatu asi zřejmě o bankovní služby nestojí a trpí je jenom jako nutné zlo. Poplatkem za výběr z bankomatu je tak vlastně okraden za bílého dne a legálně.
Souhlasím, že záleží na tom jaký balík služeb člověk chce. Ale Běžný účet by měl být právě tím co už deklaruje jeho název - balíček nejzákladnějších služeb, které jsou dneska standardem a víceméně nutností. Nic víc nic míň. A tento by měl být zdarma.
Já vím, že jakýstakýs výběr v ČR je, ale jak vidíš v prvním příspěvku na který jsem reagoval, tak se o tom nějak moc neví. A lidé si libují jak mají super účet, že platí jenom 9 korun za první tři výběry...
Ten prostor pro poplatky vidíš kde? Že by jako klient, kerý není počítačové zdatný, byl znevýhodněn zato, že je radši když si může zajít co potřebuje vyřídit na pobočku kde jedná s živým člověkem? Opět - mzdy bankovních úředníků mají být hrazeny ze zisku bank, který má být dosahován investicemi a hospodařením s penězi klientů. Nikoliv z poplatků ze běžné úkony. Spíš bych ten prostor viděl u hypoték, půjček, nějakých nadstandardních služeb, tam ať si klient zaplatí.
A mimochodem, zákazník je vždycky zákazník a jako takový si zaslouží slušné vstřícné chování i když bance nepřináší miliony, a ne že mu ještě napaříš poplatky za to že "není přínosem".Tvoje představa je sice supr, ale vůbec nereflektuje realitu:
1. Banky nejsou charita. Dělají to, co má pro ně ekonomicky smysl. Nutit je do charitativních věcí jako poskytovat zdarma služby na pobočkách, protože někteří lidi nejsou počítačově gramotní, nebo poskytovat běžné účty zdarma atd., je cesta do pekel a dřív nebo později by to musel někdo zaplatit a tím někým bychom byli mi daňoví poplatníci. Stejně jako v USA nutil stát banky dávat hypotéky i lidem, kteří si je nemohli dovolit, a taky to ve výsledku zaplatil.
2. Peníze, které ty dáváš bance, mají pro banku prakticky nulovou hodnotu. Peněz je na trhu přebytek. Banka si kdykoliv může půjčit od ČNB za 0,25 %. Pokud má přebytek peněz si může u ČNB uložit za stejnou sazbu. Navíc peníze na běžných účtech jsou pro banku o to nevýhodnější, že se jejich výše pořád mění a půjčování z těchto peněz je dost náročné.
3. Jestli vidíš prostor k příjmům bank u půjček, tak věz, že peněz je na trhu přebytek a opravdová konkurence je tam, proto úrokové míry hypoték tak padaly. Tam nějaký prostor pro závratné zisky nevidím.
Tím nechci říct, že poplatky by nemohly být nižší. Hlavně ty velké banky k tomu prosto mají.
P.S. Argumenty, že na Západě jsou běžné účty zdarma, taky nejsou jednoznačné. Nějakou dobu jsem žil v Kanadě a USA a za standardní používání účtu jsem tam platil ve výsledku víc než tady. Vedení sice bylo zdarma, ale za výběr z bankomatu jsem platil 1,5-3 dolary a třeba za takový wire transfer, což je obdoba převodu z účtu na účet, jsem jednou zaplatil $20.
Myslím si, že snažit se mít spokojené zákazníky pro banky ekonomický smysl má. Především při lovu o nové zákazníky hraje pověst banky velkou roli a lákadlo v podobě nulových poplatků prostě funguje.
O tom převodu peněz v USA respektive o jeho drahotě už jsem slyšel a ještě to prý i docela trvá. Já to mám zadarmo a peníze jsou na protiúčtu obvykle do dvou tří hodin. Ale o tom, že jsou tam tak vysoké poplatky za prostý výběr z bankomatů jsem nevědel. Tady člověk taky může za výběr z bankomatu zaplatit dost solidní částku, bývají tu speciální placené bankomaty v hospodách a některých obchodech, ale klasické bankomaty klasických bank jsou všechny vesměs zdarma.P.S. Argumenty, že na Západě jsou běžné účty zdarma, taky nejsou jednoznačné. Nějakou dobu jsem žil v Kanadě a USA a za standardní používání účtu jsem tam platil ve výsledku víc než tady. Vedení sice bylo zdarma, ale za výběr z bankomatu jsem platil 1,5-3 dolary a třeba za takový wire transfer, což je obdoba převodu z účtu na účet, jsem jednou zaplatil $20.ja jsem taky zil nejakou dobu ve statech... a ucet absolutne zdarma jsem mel (podminkou byla jedna prichozi transakce za 90 dnu nebo tisic usd na ucte. vybery z bankomatu banky byly zdarma, cash-back taky, cizi bankomat byl tusim 50 centu, wire transfer v klasickem slova smyslu jsem snad nikdy nepouzil, protoze vsichni chteli radsi papirove seky nebo platbu kreditkou, platby za elektriku byly formou nejake inkasa, ... vsechno zdarma... a kdyz mi prisla prvni vyplata dala mi banka $20 bonus jako pozornost... a pritom vsem se jeste chlubila tim, ze prestala bankovni krizi v cernych cislech... at mi teda nikdo netvrdi, ze to nejde...
Nevím, u jaké banky jsi byl ty, ale já jich zkusil docela hodně: The Honesdale National Bank, Wayne Bank (malé banky), Bank of Omaha (střední banka) a Washington Mutual -> Chase (velká banka), v Kanadě RBC. Nikde jsem neměl výběry zdarma. Ano, banka si možná účtovala 0, ale provozovatel bankomatu si strhnul 1,5-3 dolary, což byl ve výsledku můj náklad za výběr z bankomatu. Je jenom technikálie, jestli to platím jako poplatek bance nebo přímo provozovateli bankomatu.
Co se týče dalších nákladů, které převyšovaly ty české: když jsem jel do zahraničí, tak jsem z každé částky zaplacené kartou platil 5 % bance. Utratil jsem třeba 1000 dolarů a banka si vzala 50. Za obyčejnou platbu kartou. To do toho nepočítám, že už na mně při placení vydělali nevýhodným kurzem.
To do toho nepočítám, že už na mně při placení vydělali nevýhodným kurzem.moje zkusenost je, ze u karet visa se bere stred, takze je v zahranici vyhodnejsi platit kartou nez penezma.
Typická česká mentalita - bacha aby někdo něco náhodou nepoužíval víc než já, aniž by za to taky zaplatil více než já :/
Sorry ale já to jako žádnou nespravedlnost nevnímám. Někdo si všechno rád ošetří přes net, někdo dává přednost osobnímu kontaktu. To že banka na takovéto detaily nehledí, ale nabízí obojí, aniž by jednu či druhou skupinu nějak zvýhodňovala mi přijde na bance sympatické. Ono to internetové bankovnictví, jeho vývoj a údržba taky něco stojí stejně tak jako ten člověk na té pobočcce. A dohadovat se, že zrovna můj způsob používání vyjde banku levněji než něčí jiný, a vřískat ať teda platí víc než já, mi přijde absolutně mimo...
Vy bance peníze nepůjčujete.Ale samozrejme ze ano.
Vkládáte si je na účet s pomocí kterého čerpáte určité služby.Opravdu si myslis, ze banka prijme penize, nikam je neda a az je potrebuju, tak jsou k dispozici vzdy a za jakychkoliv okolnosti? Tak to je pak jeste super levna, nemyslis.
To nemá s půjčkou nic společného.Samozrejme ze ma. Banka vezme penize ode me a naklada si s nimi dle uvazeni. Mou pripadnou potrebu zase kryje penezi jinych stradatelu u kterych predpoklada, ze si je nevyberou.
Konkrétně u bankomatů by mě zajímalo, co má banka například z klienta, kterému zaměstnavatel pošle peníze na účet, a klient si je druhý den celý vybere?A ted si predstav, ze by tohle udelali vsichni, co maji v bance takove ucty. Opravdu jsi skalopevne presvedcen, ze by ty penize meli hned a na ruku (pripadne na prevod do uplne jine nezpriznene banky) bez jakychkoliv problemu?
Co má banka z klenta, který chodí 20x měsíčně do bankomatu vybrat si dvě stovky?Jeho zbyvajici penize, ktere si nevybere a banka je muze pouzit pro sve potreby.
Ono je hezké poukazovat na západní banky, ale bylo by fér si také připomenout, do jakých sraček se pi každé krizi dostaly, a jak je z průseru vždy musel tahat stát za peníze daňových poplatníků.A to ma s vyberem z bankomatu zdarma spolecneho co?
Jeho zbyvajici penize, ktere si nevybere a banka je muze pouzit pro sve potreby.mínus náklady na pracovníka, mínus náklady na provoz bankomatu.... Pořád platí. Nelíbí se ti, běž jinam. Vřískat před pekárnou, že chci rohlík zdarma, protože na něj mám nárok, může jen idiot.
Nikdy byste si nevzal půjčku, která by znamenala, že věřitel může přijít kdykoli od uzavření smlouvy a požadovat okamžitě 100% zpět.
Mám takový nepříjemný pocit, že toto splňuje kterákoli půjčka, neboť podle zákona 328/1991 Sb. paragrafu 14 odstavce g) platí, že nesplatné pohledávky úpadce a jeho závazky, které mají být uspokojeny z podstaty, považují se v konkursu za splatné.
Jinými slovy stačí, aby daný finanční ústav zkrachoval a dlužník má problém. Pokud bych něco dlužil, zrovna v těchto dnech bych asi byl obzvlášť nervózní...
Podmínka "stačí aby daný finanční ústav zkrachoval" asi neznamená "kdykoli", že?
Jak se to vezme - pokud se na to podíváte z pohledu banky, tak samozřejmě ne. Ale z pohledu dlužníka prostě nemáte nikde záruku, že u vás pozítří někdo nezazvoní a neoznámí vám, že vaše banka krachla a máte obratem zaplatit vše co dlužíte. Psal jste, že takto blbou smlouvu by nikdo neuzavřel - já pouze upozorňuji, že za jistých podmínek platí takto blbé podmínky pro kteroukoli smlouvu tohoto druhu. Jak jsem už naznačoval já a jak píše naplno pan Ponkrác, právě teď to má spousta bank ve světě nahnuté a může se to dotknout i těch našich...
Tiskni
Sdílej: