Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Původně jsem měl v plánu udělat vlastní srovnání VMWare Playeru a VirtualBoxu. Ovšem po pár pokusech jsem došel k závěru, že se jedná o srovnatelná řešení.
Proto se obracím na vás s anketou a dotazem, jaké virtualizace používate a proč (viz třeba "jenom xxx umí yyy a já to nutně potřebuji")
Tiskni
Sdílej:
ted nemam na virtualizaci nic, mozna casem zkusim virtualbox. vmware si uz nebudu komplikovat zivot.
Zajímavý. Já mám zkušenost opačnou. QEMU celkem dost pomalý, Virtualbox bez problémů - na Celeronu Tualatin 1.4 GHz s 512 MiB RAM. A podobně i v práci na P4 3.4 GHz, necelý 1 GiB RAM a WinXP - i na tom mi Virtualbox přijde svižnější (když si krátím noční šichtu osaháváním nových distribucí ) Ale nijak pečlivě jsem to nezkoumal - jen jsem si s oběma tak lehce zalaškoval
. A přiznávám, že na 256 MiB RAMky bych asi ani neměl odvahu něco takovýho zkoušet.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
- licence, která každého fanatického GNUčáka potěšíTreba povedat, ze VirtualBox je vo verzii GPL a PUEL, prva verzie je ochudobnena o RDP a teda aj spustanie bez X-ov
Otázka je, jak moc je to potřeba.No, je to potřeba tolik, že je mi VirtualBox na prd
CD-key je problem sehnat.Vždyť ho prodává každý druhý obchod s výpočetní technikou…