Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).
Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.
Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.
HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
tak na toto jsem narazil kdyz jsem hledal nejaky psytrance MP3 web archiv. Na teto strance najdete ke stazeni cele CD a taky sety tohoto hudebniho stylu.
MP3 na tomto serveru jsou pod licenci Creative commons a zanrove se jedna o Full-on, progressive a dark psytrance. Urcite stoji za to si je poslechnout.
Pred nejakou dobou (asi tak mesic zpatky), jsem zacal streamovat internetova radia. V prubehu se mi zde nashromazdilo docela dost MP3jek.
Samozrejme nejsem sam kdo ma nejakou "mensi" sbirku (stejne nemam na kamose, ktery ma kolem 80 GB hudby--z toho je 65 GB Drum n Bass), ale i tak jsem se rozhodl udelat seznam, ktery jsem vystavil na net.
Pokud nekdo cekate hudbu jako rock,jazz,punk nebo neco podobneho, tak ho budu muset zklamat. Ja jsem spise na elektronickou hudbu, takze posloucham Tekkno, HardCore (ne ten metalovy), Psytrance, Hardstyle a ostatni podobne styly (!no disco!). Jen tech HC je myslim ze kolem 970 polozek...
Presvedcte se samiA na zaver jen takovy maly dotaz. Kolik z vas streamuje radia a kolik GB hudby mate? Pokud udelate seznam, hodte pak link :-)
Seznam byl vygenerovany pomoci
ls -laR /home/jixo/mp3
Posledni dobou se mi zacala stavat docela podivna vec. Spociva to v tom, ze treba kdyz pracuju s PC,nebo ho treba necham pres noc zaple, tak ho rano najdu uplne sekly. Nezbyva mi nic jineho nez reset. Ovsem pak v miste,kde se detekuji disky a mechaniky mi najednou zadny z disku nenajede. Tim nenajede ani GRUB.
Po vymene Radeon 9600 PRO 128MB za vyse uvedenou kartu, sem zacal pozorovat vyrazne zpomaleni u nekterych her vyuzivajicich DX9. V OpenGL je ale vse v poradku. Pritom Geforce ma byt podle mnou zjistenych parametru vykonnejsi, vzdyt takty pameti a cipu jsou vyssi nez u toho Radeonu. Nektrei se urcite budou ptat proc sem udelal takovou blbost ze jsem menil ty karty.