Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Tak jsem dnes v práci mírně klimbal, šel jsem si trochu rozohnit krev na jedny známé stránky. To se bohužel moc nepovedlo, již to není to co bývalo. Ale všiml jsem si tam odkazu na Miguelovu přednášku o Moonlight.
Vzhledem k tomu, že Miguel je populární osoba (alespoň zde) a Moonlight je tochnologie ještě populárnější...
Přednášku jsem stáhl, převedl z wmv do ogg-u a pro případné zájemce sem umístil.
Enjoy
PS.: Umístil bych sem přehrávač, ale abc zakazuje OBJECT, takže je pouze ve formě odkazu.
Tiskni
Sdílej:
LANG=ar_IQ gedit
sakra nevyzkoušel předem? A nemělo to možná být LC_ALL
? vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
Navíc s ogg videem lze pak lépe nakládat (zatrhnutý přehrávač apod.).Tato operace jde provést i s videem ve WMV.
řekl bych že vlc/mplayer/xine je také základem většiny distribucíSamy o sobě to nepřehrají, ne?
nic proti, ale dělat rekompresi jen proto, že za zdrojovým formátem stojí "velký zlý vlk" mi přijde jako zbytečnéMně zase přijde zbytečné za vším hledat antipatie vůči zlému vlkovi, když se to snadno vysvětlit obyčejnou praktičností.
dělat rekompresi jen proto, že za zdrojovým formátem stojí "velký zlý vlk"a později:
2) nehledám v tom antipatie vůče zlému vlkovi-----------
autor to převedl do ogg, aby zpřístupnil přehrávání širým linuxovým masám "se základní instalací distra". tím však odstřihnul hromady lidí s wokenicemiNeboli ti připadá divné, že autor dal do blogu na linuxový portál odkaz na video, které lze bezpečně přehrát v Linuxu? Nějak mi uniká, proč by to mělo ty "odstřihnuté" uživatele Windows trápit... Zvláště když se video týká Linuxu a windowsáci mají možnost se na něj podívat v původním formátu... Já mám spíš pocit, že sis chtěl za každou cenu rejpnout.
Samy o sobě to nepřehrají, ne?VLC v Debian Etch standardne prehrava WMV9 bez jakychkoliv komplikaci.
nic proti, ale dělat rekompresi jen proto, že za zdrojovým formátem stojí "velký zlý vlk" mi přijde jako zbytečné... říká člověk, co se kvůli "velkému zlému vlkovi" prakticky přestal dívat na filmy. Ach jo.
Umístil bych sem přehrávač, ale abc zakazuje OBJECT, takže je pouze ve formě odkazu.Ještě že to ABClinuxu zakazuje, to bychom vám za ten přehrávač poděkovali…
<object data="bla.ogg" type="video/ogg/>
, tak bych neprotestoval. Ale za odkaz na přehrávač (ať už je v jakémkoliv jazyce), bych také střílel.
me osobne se principy silverlightu libi, pac kombinace html + css + javscript + neco na serveru je hnus nejvestico jo je neco na serveru?
Pokud se podaří, bude pro nás všechny život zase o pořádný kus těžší - žádné standardy, jediná firma diktující všechny podmínky a uzavřený trh; a vývojáři Moonlightu budou odsouzeni k tomu skákat přesně tak, jak tato firma píská, aby zůstali kompatibilní.Silverlight je XML (XAML) a JavaScript. Na Silverlight nepotrebujes zadny program, IDE. Silverlight muzes generovat klidne z PHPcka. Myslim, ze uz tohle samo o sobe vypovida o vztahu Silverlighu a Flashe hodne. Ja nemyslim, ze Flash je uplne zlo, treba Flex je obcas docela rozumna vec, ale Silverlight urcite na webu sve misto ma, protoze prinasi neco noveho.