V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Mysíým, že foxybuntu je hezky udělaná webová stránka jako domovská a rošíření do firefoxu (skin, odstranění horního panel apod.). Ale dokumentaci jsem nečetl. Jen to na mě dělá ten dojem.Ne. Foxybuntu je Xfce + Epiphany, tolik pro upřesnění. Více poví google.
Že je něco naprosto jiného administrace a užívání systému je sice naprostá pravda, ale nesouhlasím s tím, že si systém instaluje a upravuje naprosté minimum uživatelů.Je to stále výrazná menšina v porovnání s těmi, kdo počítač používají, viz váš následující příklad o "nejgramotnějším členu rodiny" - ti jsou také v naprosté menšině
Co se týče mých zkušeností, myslím, že si běžná lama po pořízení počítače když chce něco "administrovat" pozve nějakého známého co to umí maximálně jednou či dvakrát a nechá si to ukázat, ale dále se o svůj počítač stará každý sám - lépe řečeno počítačově nejgramotnější člen domácnosti. A nedovedu si představit, jak by to mohlo fungovat jinak.V ideální společnosti by to jistě jinak fungovat mohlo: specializovaný prodejce dodá na klíč konfigurovanou sestavu, včetně OS, a to podle požadavků zákazníka + HW a SW servis (záruční i pozáruční). Takhle to vlastně funguje u téměř všech ostatních produktů... Kdopak asi naučil BFU bastlit si na vlastním systému (ať už protože výchozí instalace je polotovar nebo spíš čtvrtinovar, anebo protože lidové masy zaplatí radši 3000 za zmetek, co polovinu času nefunguje, než 6000 za něco, s čím nebudou mít starosti)? Linux vyrostl z hobby prostředí a pokud se nemýlím, spíš jako "hračka" pro vývojáře než jako koncový produkt, a to si s sebou nese i po těch letech. Ačkoliv systém linuxové distribuce a její správy jako tyto systémy přímo předurčuje k výše popsanému modelu menších firem (soukromníků) spravujících za mírnou úplatu pro BFU jejich computery. V Česku je to o to větší problém, že tady si lidi odjakživa rádi bastlili něco na koleně - proto tu firmy jako Linspire anebo dokonce SUSE se svou krabicí + podporou nemají na růžích ustláno. Jsem zvědavý, jak se ujme produkt placené podpory openSUSE (Bluepoint solutions).
Administarce Windows poučeným laikem není žádný výrazný problém - a většina domácích počítačů je takovými laiky spravovaná.Podle toho to taky ve většině domácích počítačů vypadá
U Linuxu to již problém je - úsilí vynaložené k pochopení správy a řešení problémů je takové, že je pro více než 90% domácností (tj. domácnosti bez počítačového odborníka/nadšence) bohužel v současnosti nevhodnou volbou.... anebo vám opáčím, že administrace Linuxu poučeným laikem není rovněž o nic výraznější problém. Záleží na té poučenosti ovšem, a tady uznávám, že způsobů, jak se poučit o Windows je neporovnatelně více, než jak se poučit o Linuxu - přičemž nemyslím nutně na kvalitu, ale na viditelnost a dostupnost zdrojů pro BFU.
Všichni si myslí že Windows jsou jednodušší, protože s nimi všichni "už" umí a Linux se teprve musí naučit.Situace k tomuto výkladu vyloženě svádí... ale na dobu kdy jsem se učil pracovat s Windows si ještě (doufám že i dobře) vzpomínám. Poprvé jsem totiž u počítače seděl až během hodin výpočetní techniky na střední škole. Krátce poté jsem přemluvil rodiče aby mi počítač pořídili... Měl jsem se zvládnutím základů spousty drobných potíží... ale přesto se mi (po zkušenostech s přechodem na linux) zdá, že jsem do základů práce s počítačem vklouzl celkem bezbolestně. Možná je to i tím, že jsem se na Windows učil další věci celkem pomalu a postupně zatímco u linuxu jsem se chtěl naučit dělat alespoň to (málo) co umím s Windows pokud možno okamžitě. Ale na druhou stranu - naučit se ovládat OS když už to s jiným umím by mělo být snažší... Zodpovědně prohlašuji, že jsem u windows nemusel prolézt ani zlomek různých fór, poraden a článků jako v případě linuxu. A to jsem si vybíral "klikací" distribuce. Rozhodně jsem rád, že jsem začínal s Windows... Žádného známého který by používal jsem neměl takže jsem byl na všechno sám...
Kdyby jsme sehnali človíčka, co umí adminovat Linux, a dali mu do ruky knihu s Windows ať se jde učit. A on by se učil, že není žádný balíčkovací systém, že konfigurace je zašifrovaná v systémovém registru... Myslím že by vás hnal, že to nemůžete myslet vážně.Linux bych zpět za Windows neměnil... ale to nic nemění na tom, že pro základní správu Windows je IMHO třeba znát mnohem méně věcí než pro správu i přívětivých distribucí.
Zkrátka je pohodlnější tvrdit, že Win jsou jednodušší než se na vlastní kůži přesvědčit o opaku.Nepatřím k těm co všemu rozumí... Nedovedu si představit, jak bych se vůbec mohl vyjadřovat o snadnosti či komlikovanosti správy linuxu (asi bych měl spíše napsat správy Ubuntu, Kubuntu a Madrivy) aniž bych to vyzkoušel. Navzdory všem počátečním komplikacím linux rád používám. Proč to ale píšu... Nedávno jednomu kamarádovi odešel harddisk a potřeboval nainstalovat Windows. Napadlo mě zda bych mu nepomohl s přechodem na linux. V tu chvíli jsem si vzpomněl na své potíže a na jeho počítačové schopnosti... Ne, nemohu si pomoci, ale BFU bez známého linuxáka nebo bez chuti a času učit se (a záliby v počítačích) bych linux nedoporučil.
... ale to nic nemění na tom, že pro základní správu Windows je IMHO třeba znát mnohem méně věcí než pro správu i přívětivých distribucí.Tady je třeba se pozastavit a dohodnout se, co berem správou Windows. Pokud instalaci systému a programů. Tak pokud šáhnu do své oblíbené rodinky Ubuntu.. Ubuntí instalace se ptá na Jméno a kam instalovat. Widlí se navíc ptá na product key, nutí k aktivaci a mnohokrát se instalace přerušuje a čeká na zásah uživatele. Instalace programů. Zde zpočátku vede Ubuntu s balíčkovacím systémem. Na doinstalaci špeků jsou pak Windows snadnější. Windows dále sráží dolů to, že v základní instalaci neumí téměř nic a k funkčnímu stavu je nutné je dohnat. Čas věnovaný zprovozňování Windows bych +- srovnal k času nutnému k přečtení si návodu, jak doinstalovat špeky. Teď by se dalo skončit a označit to za remízu (i když si myslím, že ze zde napsaného vede Ubuntu, ale dále ..) Popravdě. Zde končí pouze Linux. Windows pokračují dál. Windowsí uživatel hned po chycení prvního viru začne přicházet na to, že jeho práce zdaleka neskončila. Je nutno nainstalovat a aktualizovat antivir. Je nutno nainstalovat a zkonfigurovat firewall (a to chce hodně hodně čtení a jsou z toho problémy, že se aplikacím nedří dobouchat na net, protože kvůli špatně napsanému filtru (stejně u GUI, GUI není na všechno a na blokování portů se neptá, ptá se jen na aplikace může ano-ne) se nemohou dobouchat do internetu. Náš správce dále musí sledovat dění ve světě informatiky aby se dozvěděl že jím používaný antivir a firewall je proti některým novým hrozbám neúčinný. Naučí se nelézt na všechny stránky. A nakonec i přes všechnu snahu, Windows ztrácejí dech a za čas musí dojít k přeinstalaci (a vzhledem k nepřehledným nastavení (soubory všude možně a něco i v registru) musí začít od nuly a celý kolotoč se opakuje.
V Česku je to o to větší problém, že tady si lidi odjakživa rádi bastlili něco na koleněA díky této (nejen) české vlastnosti nemůže Vámi popsaný způsob fungovat... alespoň ne hromadně, zvláště pokud bude pozáruční podpora placená - byť sebemenší částkou. Zajímalo by mě, jaká je situace v zahraničí, ale nemyslím, že by i v západních zemích byla praxe tolik odlišná od naší.
Podle toho to taky ve většině domácích počítačů vypadáTaké mě občas z toho co spatřím na jiných počítačích polije děs... Ale převážná většina domácích počítačů (jakž takž) funguje - a to bez potřeby platit za podporu a v jednom kuse někomu volat... což je přesně to, co BFU zajímá.Děs a hrůza!
Záleží na té poučenosti ovšem, a tady uznávám, že způsobů, jak se poučit o Windows je neporovnatelně více, než jak se poučit o Linuxu.Většina návodů jak udělat to či ono je pro Windows, ale díky podobným portálům jako je tento není příliš obtížné najít návody i pro linux... Problém IMHO spočívá opravdu v tom, co se skrývá za slovy poučený. Totiž poučený uživatel u windows toho (smím-li považovat vlastní zkušenost za směrodatnou) potřebuje znát méně než v případě linuxu.
Také mě občas z toho co spatřím na jiných počítačích polije děs... Ale převážná většina domácích počítačů (jakž takž) funguje - a to bez potřeby platit za podporu a v jednom kuse někomu volat... což je přesně to, co BFU zajímá.Zajímavý fenomén teď nastal s JehoVistou, např. takový USB modem (karta od Eurotelu, toho času outú) je sveřepě odmítá, ačkoliv s XP a samozřejmě Linuxem spolupracuje... co na to BFU, že by si měl stáhnout drivery a flashnout firmware (nezodpovězená otázka, bude-li to pak ještě fungovat zpětně s XP)? V tomto případě samozřejmě BFU jako BFU skončil... Pořád čekám napjatě na tu smršť nadávek, že Windows nepodporuje tohle a támhleto (podle vzoru stěžovatelů na Linux). Ale spíš se lidi tak nějak smíří s tím, že kvůli novému zázraku IT musí svý starý křápy vyhodit a koupit nové, "vistaredy". To jen v Linuxu musí fungovat vždy a všechno, jinak to prý není systém pro BFU
Většina návodů jak udělat to či ono je pro Windows, ale díky podobným portálům jako je tento není příliš obtížné najít návody i pro linux...Je o hodně těžší se k nim vůbec dostat. Sice se asi situace zlepšila od dob, kdy jsem se o Linuxu prvně dozvěděl já (někdy těsně před přelomem tisíciletí), ale je to skok hlavně mentálně a chce to odvahu experimentovat s neznámým. Tj. nestačí jen vědět, že existují nějaké weby o Linuxu - ono je třeba se vpravit i do té linuxácké hatmatilky, která rozhodně není univerzálně srozumitelná, a to ani poměrně zkušeným windowsákům.
Totiž poučený uživatel u windows toho (smím-li považovat vlastní zkušenost za směrodatnou) potřebuje znát méně než v případě linuxu.Smím-li rovněž považovat vlastní zkušenost za směrodatnou, tak mírně poučený uživatel Windows se mírně poučoval třeba taky skoro 5 let než se dostal k Linuxu, kde čeká podobné výsledky za týden či dva. Je taky zajímavé, že moje první setkání s tak vychvalovaným systémem firmy Apple dopadala dost špatně - nemohl jsem nic najít a pořád mi něco nefungovalo tak, jak jsem si představoval (šel jsem na to totiž intuitivně, čti s návyky z Windows). Asi jako první setkání s Linuxem... Škoda, že už si nezažiju přechod směrem Linux -> Windows... ale dokážu si představit ten kulturní šok a svázané ruce (tak nějak se asi cítí uživatel KDE, když přepne do GNOME, ne?
... zjišťování potřeb koncového uživatele a pak jejich konkrétní řešení (včetně rady kde co stáhnout a jak přesně nakonfigurovat) ...Tohle by ale právě měl napsat někdo kdo s tím má opravdové zkušenosti. Jak jsem uvedl. Je to poprvé, co jsem instaloval Linux někomu jiném než sobě a při ladění jsem musel myslet na někoho jiného než na sebe (takže několik výborných programů mým výběrem neprošlo kvůli absenci češtiny, která by mě osobně nevadila ani v nejmenším - třeba). Možná takovýto článek napíšu až těch strojů za sebou budu mít více (ale o tom pochybuji že tato situace nastane).
Tiskni
Sdílej: