Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
No to je NÁDHERA! Koukněte na tu anketu! Tam se vytvořilo Gaussovo normální rozdělení samo od sebe. To je prostě super, to se mi líbí.
Je to naopak. Matrix teď už běží pod Linuxem. Ten původní měl Windows 2050 Huge Great Superior Premium Server - a jak to dopadlo, že ano...
Já myslím že ano,Optimista je jen špatně informovaný pesimista...
aproto zde spekuluji, zda to bude správně.Bude. Protože, kdyby k tomu hypoteticky došlo, tak masy budou používat "Novell", "Ubuntu" či "Linspire" a nebudou ani tušit, že to má vůbec co společného s nějakým "Linuxem". Takže na abclinuxu.cz a podobné servery nepolezou.
Navíc, jak už jsem řekl, je mi to upřímně jedno... Linux používám, protože se mi teď zrovna hodí :D Takže je dost možné, že za rok budu používat něco úplně jiného.Windows Vista SP1.03a
Chci aby Debian byl stále kvalitní a aby pro něj nebyly balíčky od lidí kteří v tom dělají spoustu chyb (jen tak ať to funguje).IMHO je Debian pořád jedna z nejkvalitnějších distribucí. Trochu mě dostává z rovnovány, že se Novell snaží protlačit svoje manýry (zjednodušováni, Mono) do mainstreamového GNOME. O odstranění virtuálních ploch ve výchozí konfiguraci GNOME i KDE bych radši ani nemluvil (naštěstí je to věc konfigurace, která se snadno spraví). Ještě štěstí, že ho v tom jinde nepodporují.
Opravdu chceme/chcete masivní rozšíření Linuxu?
Upřímně řečeno, ne.
Ale je to věcí svobodné volby a svobodného trhu. Takže je mi to možná i jedno.
- Kde seženu crack na tohle a tohle
- Sestavte mi počítač tak a tak (dotazy: půjdou tyhle paměti s touhle deskou a když ne, tak mi najděte ty co půjdou)
Něco takového bych nepředpokládal, protože tenhle server má mnohem užší zaměření než Živě. Takové příspěvky se tu koneckonců objevují tu a tam už dnes, ale administrátoři je vždy taktně smažou. Nemyslím si, že větší rozšířenost Linuxu by na tom něco změnila.
Lidi co dnes nadávají, že Linux je sračka největší a levná nepovedená kopie Windows, proto, že na Linuxu nefunguje kradený Need For Speed Carbon, najednou budou stejným způsobem hájit Linux na zdejších fórech vůči třeba *BSD systémům.
Pak jistě budou z těchto fór taktně smazáni a vykázáni do příslušných mezí. Nemůžu sem nedat tento odkaz... Zejména stojí za povšimnutí:
private boolean isNecessary = false;
Tenhle super program jde nainstalovat jen s rootovskými právy a přepíše si .so knihovny (aby mohl kontrolovat legalitu užívání) a rázem znefunkční nějaký jiný software
S takovým přístupem pak na 90% distribucí nebude fungovat a to mu velký úspěch nepřinese. Kdyby byl Linux rozšířenější, je pravděpodobné, že by se i komerční software musel dřív nebo později přizpůsobit různým balíčkovým systémům. Balíčky podléhají poměrně přísné kontrole. Většina balíčkových systémů umí odhalit konflikty mezi soubory a sdílené soubory musí být v metadatech všech zúčastněných balíčků přesně zaznamenány. Proto si myslím, že už dnes je možné (a nanejvýš žádoucí) tímto způsobem ochránit systémové knihovny.
Verbální ejakulace diskutujících na Živě.cz mě taky často zvedají ze židle, ale s tím se nedá nic dělat. Není to o nic lepší než diskuse pod články hlavních českých internetových periodik. Burani bohužel ještě nevymřeli. Myslím si, že míra rozšíření Linuxu na tomto stavu nic nemění a dokonce s ním ani nemá spojitost.
Myslím si, že míra rozšíření Linuxu na tomto stavu nic nemění a dokonce s ním ani nemá spojitost.Mění to, že se tito lidé přesunou sem. Pravda, administrátoři to mohou prořezávat, ale...
PS: tento komentář píšu z Windows...V tom případě se nepočítá
Jsem pro rozsireni Linuxu ale tak aby se pokracovalo v nastolenem duchu ze Linux budou pouzivat lide kteri se chteji neco naucit, chteji pochopit vice do hloubky fungovani nejruznejsich sluzeb atd.To je nesmysl, takovych lidi bude vzdycky mensina a nevim, proc by se to melo menit. Profici na pocitace a SW je urcita profese, ktera ma svoje misto a houfna mutace lidi na linuxaky touzici prozkoumat kazde zakouti /etc by byla k nicemu.
Pak to linuxu prospeje, ti ostatni stouralova a nelibove at klidne zustanou u OS ktery pouzivaji a stejne na ne nadavaji ale sou lini udelat neco proto aby se to zmenilo.Zase tenhle nazor...a verte mi, ze jsem se hodne ovladl, abych pred slovo "nazor" nenapsal nejaky hutny privlastek. Vazne hodne me irituje, kdyz nekdo smahem oznaci za lenochy, stouraly a neliby ty, jejichz prioritou neni stourat se v jejich OS a poznavat jeho taje.
Pro mne je Linux spíše nadějným prostředkem k obnovení tržního prostředí.
Obávám se, že se mýlíš. Jediným prostředkem k obnovení tržního prostředí je potrestat konečně tu odpornou korupci, kvůli které vznikl projekt „Internet do škol“, a zjednat okamžitou nápravu. Tímto skandálním projektem získal Microsoft monopol na vymývání mozků malým školákům. Dokud budou mít školy zakázáno (licenční politikou) instalovat svobodný software a dokud nebudou mít povinnost vést alespoň polovinu výuky ovládání počítače za použití svobodného softwaru, nic se nezmění k lepšímu. Padesátiprocentní poměr je zatím pouhý sen.
Tiskni
Sdílej: