NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Vlastním impulsem k založení tohoto blogu byla vlastně moje včerejší zkušenost. Protože mě škrábalo v krku, zůstala jsem v posteli, ale nebylo mi zas tak zle, abych si nemohla s něčím hrát, takže jsem se rozhodla vyzkoušet OpenSUSE 10.2, které jsem dostala na LinuxExpu spolu s chameleoní samolepkou (která zůstane i nadále nenalepená).
Abych to ujasnila: jako spousta jiných lidí, i já už mám jeden osobní "blogísek". Moji čtenáři jsou opět převážně blogeři a většině z nich Linux a jiná technická témata nic neříkají, což by znamenalo, že svou čtenářskou obec budu nudit a články s linuxovou tématikou si nepřečte nikdo, koho by zaujaly. Tak jsem se rozhodla blogovat tady.
Nepopírám, že původně jsem chtěla blog na rootovi, už kvůli trošku uhlazenějšímu designu. Ale když jsem ho chtěla založit, narazila jsem na licenční podmínky. A abych si nesměla na blog vložit něco, co jsem publikovala dřív, popřípadě abych si nemohla své příspěvky odtamtud zveřejnit i na svém blogu, když se k tomu rozhodnu, popřípadě kvůli tomu musela někoho "žádat", to mě nebaví :).
Takže v dalších zápiscích můžete čekat moje srážky s různými distribucemi, popřípadě jinými linuxovými/technickými problémy :). Snad to bude v nějakých rozumných intervalech...