Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
syntaktická vzdálenost slovTo sis teďka vymyslel nebo ten pojem už někdo používá?
Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.To není vůbec jisté. Třeba moje babička místo Ďáblice běžně říkala Čertovo město.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Samozřejmě záleží na způsobu, jakým si ten dataset člověk sestaví. Určitě by nemělo smysl používat to jako běžný slovník synonym. Pointa byla, aby to u Kaštanové našlo i "Kaštenovou", "V kaštanové" atp.. K tomu se nemusí používat pouze algoritmus porovnávající řetězce nějakým fuzzy způsobem, ale dá se každá ulice namapovat na N dimenzionální souřadnice vektorového prostoru, přičemž uživateli nabídneš vše, co je ve vektorovém prostoru v nějaké definivané blízkosti. Vyhledávání je pak docela rychlé, protože ti stačí spočítat vektor pro zadaný řetězec a podívat se do databáze co je mu blízko. Podrobnosti viz: V případě machine learningu to pak můžeš obohatit ještě daty s modelem jazyka, což ti v tom prostoru přiblíží i věci, které by jinak byly vzdálené, viz to co psal pavlix a Ďáblice / Čertovo město. Pokud to ale chceš dělat automatizovaně, tak na to potřebuješ fakt velké sety dat (dá se to nakrmit třeba všema knížkama, co kdy vyšly a jsou dostupné tak podobně). Je to sice docela náročné na předpočítání, ale pak se v tom rychle vyhledává, proto to používají skoro všechny dnešní vyhledávače.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Adres asi ne, ale kdyz treba nekdo hleda kostel, a vyhodi mu to aspon kapli, mozna bude i rad.
Já rozumím tomu, proč jsi to napsal, nerozumím ale tomu, že ti to nepřijde dětinské.Robotovi generujícímu komentáře pomocí Markovových řetězců a bezkontextové gramatiky nemůže něco přijít.
Mně by se zase líbilo stahování map přes zsync nebo něco na ten způsob - netahat pořád dokola celou mapu, ale jen změny a pak sestavit dohromady
Tak to se musím podívat, jestli to moje verze z F-droidu umí
Tiskni
Sdílej: