Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Pro rychlé vkládání adres v ČR mi přijde podpora hledání znaků velice důležitá a náročnost nakódování nemusí být nelidská :)
Tiskni
Sdílej:
syntaktická vzdálenost slovTo sis teďka vymyslel nebo ten pojem už někdo používá?
Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.To není vůbec jisté. Třeba moje babička místo Ďáblice běžně říkala Čertovo město.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Samozřejmě záleží na způsobu, jakým si ten dataset člověk sestaví. Určitě by nemělo smysl používat to jako běžný slovník synonym. Pointa byla, aby to u Kaštanové našlo i "Kaštenovou", "V kaštanové" atp.. K tomu se nemusí používat pouze algoritmus porovnávající řetězce nějakým fuzzy způsobem, ale dá se každá ulice namapovat na N dimenzionální souřadnice vektorového prostoru, přičemž uživateli nabídneš vše, co je ve vektorovém prostoru v nějaké definivané blízkosti. Vyhledávání je pak docela rychlé, protože ti stačí spočítat vektor pro zadaný řetězec a podívat se do databáze co je mu blízko. Podrobnosti viz: V případě machine learningu to pak můžeš obohatit ještě daty s modelem jazyka, což ti v tom prostoru přiblíží i věci, které by jinak byly vzdálené, viz to co psal pavlix a Ďáblice / Čertovo město. Pokud to ale chceš dělat automatizovaně, tak na to potřebuješ fakt velké sety dat (dá se to nakrmit třeba všema knížkama, co kdy vyšly a jsou dostupné tak podobně). Je to sice docela náročné na předpočítání, ale pak se v tom rychle vyhledává, proto to používají skoro všechny dnešní vyhledávače.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Adres asi ne, ale kdyz treba nekdo hleda kostel, a vyhodi mu to aspon kapli, mozna bude i rad.
Já rozumím tomu, proč jsi to napsal, nerozumím ale tomu, že ti to nepřijde dětinské.Robotovi generujícímu komentáře pomocí Markovových řetězců a bezkontextové gramatiky nemůže něco přijít.
Mně by se zase líbilo stahování map přes zsync nebo něco na ten způsob - netahat pořád dokola celou mapu, ale jen změny a pak sestavit dohromady
Tak to se musím podívat, jestli to moje verze z F-droidu umí