Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Pro rychlé vkládání adres v ČR mi přijde podpora hledání znaků velice důležitá a náročnost nakódování nemusí být nelidská :)
Tiskni
Sdílej:
syntaktická vzdálenost slovTo sis teďka vymyslel nebo ten pojem už někdo používá?
Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.To není vůbec jisté. Třeba moje babička místo Ďáblice běžně říkala Čertovo město.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Samozřejmě záleží na způsobu, jakým si ten dataset člověk sestaví. Určitě by nemělo smysl používat to jako běžný slovník synonym. Pointa byla, aby to u Kaštanové našlo i "Kaštenovou", "V kaštanové" atp.. K tomu se nemusí používat pouze algoritmus porovnávající řetězce nějakým fuzzy způsobem, ale dá se každá ulice namapovat na N dimenzionální souřadnice vektorového prostoru, přičemž uživateli nabídneš vše, co je ve vektorovém prostoru v nějaké definivané blízkosti. Vyhledávání je pak docela rychlé, protože ti stačí spočítat vektor pro zadaný řetězec a podívat se do databáze co je mu blízko. Podrobnosti viz: V případě machine learningu to pak můžeš obohatit ještě daty s modelem jazyka, což ti v tom prostoru přiblíží i věci, které by jinak byly vzdálené, viz to co psal pavlix a Ďáblice / Čertovo město. Pokud to ale chceš dělat automatizovaně, tak na to potřebuješ fakt velké sety dat (dá se to nakrmit třeba všema knížkama, co kdy vyšly a jsou dostupné tak podobně). Je to sice docela náročné na předpočítání, ale pak se v tom rychle vyhledává, proto to používají skoro všechny dnešní vyhledávače.
To ale pro vyhledávání adres nemá vůbec smysl. Když hledáte Lipovou ulici, nechcete najít Kaštanovou.Adres asi ne, ale kdyz treba nekdo hleda kostel, a vyhodi mu to aspon kapli, mozna bude i rad.
Já rozumím tomu, proč jsi to napsal, nerozumím ale tomu, že ti to nepřijde dětinské.Robotovi generujícímu komentáře pomocí Markovových řetězců a bezkontextové gramatiky nemůže něco přijít.
Mně by se zase líbilo stahování map přes zsync nebo něco na ten způsob - netahat pořád dokola celou mapu, ale jen změny a pak sestavit dohromady
Tak to se musím podívat, jestli to moje verze z F-droidu umí